Gremlini (1984)

Nevím proč, ale když jsem byl malej, měl jsem dovoleno koukat jen na dvojku. Teď ve 33 letech jsem se osmělil a pustil si jedničku. Ani sám nevěřím, o kolik je lepší. Vánoční komedie z produkce velkého Spielberga a z pera Columbuse je úžasná, žánrová jízda. Jízda v žánru, který dnes skoro zanikl, ale přesně definoval právě Spielbergovi filmy, které v 80' produkoval pro teenagery. Gremliny v čele s úžasné rozkošným Gizmem jsou perfektní loutky, každý z nich má vlastní charakter. Je to napěchované odkazy na klasiky od Psycha po Texaský masakr. Taky Easter eggů se dočkáme. Do toho vánoční hudba a vlastně i samotná rodinná atmosféra. Takhle ano. Doufám v připravovanou trojku, hlavně, aby to Disney nepodělal.

Gremlins 2 (1990)

Gizmo je můj hrdina :)

Grindhouse: Don't (2007)

Donˇt mě nevzalo. Nejsem sice fanda Grindhouse, ale tak nějak asi vím, co bych měl od tohohle žánru čekat, abych byl potěšen.

Guru lásky (2008) odpad!

Neskutečně špátná kravina. Myers musel bejt pod vlivem něčeho silnějšího, že tohle dal do kupy.

Hádkovi (2022)

Současná komediální scéna z domácí tvorby má stejné rysy, ženy jsou potvory, muži jednorozměrné postavičky, všichni se k sobě chovají hnusně a je to předkládáno jako skutečnost, O co hůř měli bychom postavám fandit. Hádkovi tohle všechno mají, ale tentokrát je to správně, protože charaktery jsou karikaturami reálných lidí, které můžeme vídat kolem nás, ovšem více dada. Sandře Novákové pomohlo, že na scénáři s ní spolupracoval někdo jiný, než u Matek, které byly mizerné. První půlka Hádkových je opravdu dobrá. Postupně gradovaná a to až do rozvinutí otcovi linie. Poté posuny kulminují a je to škoda. Druhá půlka není špatná, ale již se točíme v tom, co ta první předložila. Závěr s dědou jsem očekával jiný, ale ok. Hodně jsem rozmýšlel mezi 3 a 4*, nakonec jsem dal jen tři, ale je to film, na který se ještě někdy podívám, než odjedu na dovču do Jugoslávie.

Halloween (2018)

Nové pokračování navazuje na první díl série. Což mě trochu mrzí, protože minimálně druhý díl, který přímo navazuje na první střetnutí Michaela a Laurie mi přišel hodně fajn. Další díly od čtyřky dál jsem neviděl (trojka je moje guilty pleasure, ale nemá příběhově nic společného s Michaelem). Prvních 40 minut uteče nečekaně rychle, ovšem nikterak děsivě. Je vidět, že se režisér snažil ctít co nejvíc styl Johna Carpentera a je to dobře. Největším mínusem jsou tu dvě fakta: 1) Michaelovi je několikrát vidět do tváře, sice záběrem jen probleskne, ale tím se snižuje jeho děsivost. 2) Vím, že by to přišlo mladým divákům divné, ale mělo zůstat v hudebním doprovodu u původních jednoduchých zvuků syntetizátorů, které zvládnou vytvořit hutnou atmosféru. A co jsem si nechával nakonec - J.L.Curtis je skvělá. Nový Terminátor má zatím jen trailery, ale Sarah mi v nich připadá spíš trapně, naopak Laurie je zde přirozená a to funguje skvěle.

Halloween (1978)

Výborný počátek série a v rámci slasherů průlom, neboť tu nejsou lekačky, torture porn ani jiné krávoviny, které se k žánru přidružili časem. Halloween je čistokrevně děsivá v tom, že Michael chodí zcela klidně, objevuje se náhodně, ale přeci je to váš stín. Atmosféra je tvořena víceméně Carpenterovou hudbou, jednoduchý motiv, ale vlasy při něm vstávají hrůzou. Pecka.

Halloween: H20 (1998)

Jamie Lee Curtis se pravidelně po dvaceti letech vrací, aby natočila pokračování kultovního Halloweenu a tak navrátila kvality této sérii. Myslel jsem si, že bude působit rušivě, když se vrátí hlavní postava, která byla od čtyřky údajně po smrti, ale jednoduché vysvětlení, že si změnila jméno a odstěhovala se co nejdál zní celkem logicky. A to i za předpokladu, že doma nechala svojí dceru (pravděpodobně měla pocit, že by s ní nebyla v bezpečí). Po předchozím Prokletí nebylo těžké natočit lepší film. Velkým tahounem je Laurie, která již není ta naivní final girl z prvních dílů. Když pak na konci ujede se sanitkou, protože ví, co se stane s "nákladem", jde o perfektní narušení žánrových klišé. S Carpenterovou atmosférou nemá H20 mnoho společného, ale rozhodně to není špatný film.