Čtyři z tanku a pes (1966) (seriál)

Ve své době doslova megahit, pro současného diváka už spíše jen vpodstatě směšná podívaná. Každopádně když jsme si ale hrávali jako kluci na vojáky, dávali jsme si jména podle hrdinů tohoto seriálu. Hezky se na to vzpomíná, proto mu dám čtyři hvězdičky, i když jeho skutečná úroveň je někde jinde.

Srdcová trojka (1993)

Oddechová podívaná s průměrnými hereckými výkony. Romantický podtext je zde trochu ozvláštněn lesbickou láskou, jinak ale film nenabízí nic převratného.

Sophiina volba (1982)

Drama, stavějící především na výkonu Meryl Streepové. Ta hraje Sophii velice přesvědčivě a i díky tomu byl film diváky přijat poměrně příznivě. Za zmínku stojí fakt, že tvůrci pro roli Sophie uvažovali původně dokonce i o Magdě Vašáryové. Streepová se prý k roli dostala hlavně díky zákulisním machinacím.

O třech rytířích, krásné paní a lněné kytli (1996)

Opravdu nepohádková pohádka, která dětem asi vůbec nic neřekne. Celý námět je spíše "dospělácký", nicméně tvůrci jakoby se během natáčení stále nemohli rozhodnout, zda film bude pro dospělé, nebo pro dětské publikum. Výsledkem je takový "kočkopes", který dětem asi přijde moc "dospělácký", a dospělým prostě nepohádkový.

Vyšší princip (1960)

Vynikající drama s excelentním Františkem Smolíkem a slavnou větou "Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem." Opravdu působivé vyobrazení nacistického "dusna".

Slavnosti sněženek (1983)

Další ze skvostů českého filmu. Jaromír Hanzlík tady doslova září jako supernova. Naprosto nezapomenutelné jsou tahanice dvou mysliveckých spolků o jednoho divočáka. Jiří Menzel jako režisér "hrabalovských" filmů rozhodně nezklamal.

Selena (1997)

Příběh se skutečně stal, což je na něm také to nejzajímavější. Do jisté míry to může někomu připomínat La Bambu (alespoň základní dějovou linií), ale celkovým pojetím tento film za ní jasně zaostává. Největším kladem snímku je tak hlavně pěvecký výkon Jennifer Lopezové, která v době natočení byla přece jen ještě spíše herečka, než zpěvačka, zatímco dnes je tomu již naopak.

Krev a víno (1996)

Bezesporu nejkoukatelnější pasáže filmu jsou ty, v nichž se objevuje Jennifer Lopez. Celkově jde ale skutečně jen o průměrný thriller s neoriginální zápletkou a standartními hereckými výkony, a to i ze strany těch největších hereckých hvězd (Nicholson, Caine).

Planeta opic (2001)

Tenhle remake už nekopíruje knižní předlohu ani zdaleka tak dobře, jako původní filmová verze s Charltonem Hestonem. Pokud se nad ten fakt, že ona starší verze byla naprosto dokonalá, divák dokáže povznést a bude se dívat na tuhle Planetu opic jako na originál a ne jako na kopii, pak se dokáže alespoň částečně pobavit. Výprava filmu je skutečně kvalitní a nechybí ani okamžiky napětí. Co ale filmu evidentně schází, to jsou herecké osobnosti (při vší úctě zejména k Heleně Bonham Carter), jež by dokázaly svým výkonem strhnout ostatní a hlavně zaujmout diváky. To pak nepomohou ani sebelepší triky.

Svatý (1997)

Hmmm, no, takže: 1.Elizabeth Shue vypadá absolutně skvěle. 2.Val Kilmer mě s těmi svými neustálými převleky pěkně iritoval. 3.Naprosto špičkový na tomhle filmu je soundtrack, ovšem ve filmu z něj zaslechnete jen tak drobné útržky, že to vlastně ani nepostřehnete. 4.Téma je sice zajímavé, ale katastrofálně zpracované a díry ve scénáři by nezakryla ani střecha Bramac. 5.Srovnání s knihou Ikona od Forsytha mě napadlo taky (viz Geminiho komentář), ale zásadní rozdíl je v tom, že zatímco Ikona je naprosto skvělá, Svatý je opravdu jen průměrná podívaná.