Vadí nevadí (1998) (pořad) odpad!

Další novácký "pokus o vraždu" televizního diváka. Napsat o tomhle, že je to fujtajbl je je velmi velkou lichotkou pro tvůrce. Vlastně ještě asi nikdo nevymyslel dostatečně vulgární slovo, které by postihlo skutečnou úroveň této "lidové zábavy". Pokud nás TV Nova hodlá i nadále zásobovat podobnými blitkami, rád se jejích služeb jednou pro vždy zřeknu. Kvůli dvěma dobrým filmům měsíčně to vysílání fakt nestojí za to.

Kill Bill 2 (2004)

K jedničce jsem komentář nepsal, čekal jsem až na dvojku a teď se do toho teda obuju. Takže zatímco jednička mi připadala místy opravdu hodně ulítlá (což asi mělo pro Quentina svůj smysl), překypovala snad až moc efektními souboji a hektolitry krve a příběh měl místy větší díry, než někteří záporáci po zásahu Nevěstiným mečem, dvojka jako by se snažila dodat do příběhu to, co právě jedničce scházelo, a to trochu řádu, uhlazenosti a záplat (na ty zmiňované díry :) ). Touto druhou částí Tarantino prokázal, že stále umí a i mě coby pochybovače přesvědčil, že jako celek je Kill Bill určitě hodně dobrý. Stejně jako v jedničce je i ve dvojce skvělá hudba, navíc přesně zvolená a vhodně zakomponovaná. Herci předvádějí to, co se od nich v tomto žánru očekává - na Oscara to není, ale rozhodně je to nadprůměr. Velice zajímavé vyvrcholení (pro mě osobně příjemně překvapivé) měl souboj Umy Thurman s Daryl Hannah - doporučuji! :) Jedničce jsem dal čtyři hvězdičky, ale s hoooodně odřenýma ušima. Dvojka má hvězd pět a nehodlám o žádné z nich vést s nikým diskuze.

Matrix Revolutions (2003)

Tady už se jedná převážně o záplavu triků a efektních akčních scén, nicméně nějaký náznak původní dějové linie se ještě stále dá vysledovat. Konec možná přinese některým fandům mírné rozčarování, ale já jsem byl poměrně příjemně překvapen a vlastně i relativně spokojen. :)

Matrix Reloaded (2003)

Ani zdaleka ne tak špatné, jako jsem po záplavě rozporuplných názorů čekal. Je pravda, že oproti jedničce přibylo triků na úkor příběhu, ale přesto se nejedná o typickou "nastavovanou kaši". Zajimavý byl souboj Nea s namnoženými Smithy. Taky jsem si nevšiml nějakých vyloženě nepovedených triků, ale to může být i mou vrozenou slepotou. :)

S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení (2003)

Ačkoliv na Cinemě některé komentáře pod recenzí tvrdí, že nejde o akční film, nenechte se zmást. Akční tenhle snímek je, ne snad tolik, jako jiné, ale je. A stejně jako jiné akční snímky, i on v sobě nese neduhy tohoto žánru - pokusy o vykreslení charakterů postav se míjejí účinkem, snaha o reálnost se míjí účinkem, střelba "oponentů" se vesměs taky míjí účinkem. Na tenhle žánr jsem nikdy neulítával a na stará kolena s tím nehodlám začínat. Za tři.

Lara Croft - Tomb Raider (2001)

Fenomén Lary Croft mě úspěšně minul už když šlo o počítačovou hru, no a u filmů s touto postavou tomu není jinak. Je pravda, že ve filmovém průmyslu bylo vyrobeno mnohem více daleko větších zmetků, než je tohle, avšak to tvůrce neomlouvá. Angelina Jolie je sice kočka, ale na můj vkus příliš "umělohmotná" (tedy to jsou dnes asi všechny hezké herečky, ale ona snad nejvíce), tudíž ani přes její půvaby cesta nevede. Na druhou stranu nepopírám, že právě díky nezvyklé oblibě počítačové hry s touto tématikou si asi i tento film získá hodně příznivců - budou ale vesměs z řad teenagerů, kteří se v podobném typu zábavy rádi vyžívají.

Austin Powers - Goldmember (2002)

Muehehehehehehe, to byla legrace k nepřežití. Smíchy se mi potrhala bránice, takže tohle píšu z nemocnice pouhé dvě hodiny po úspěšné operaci. A ten konec! Takový doják! Celou noc jsem probrečel (to měla ale asi na svědomí ta potrhaná bránice - bolelo to jako svině). Vážně - to se nedá vypovědět slovy, to musíte vidět! Ta hluboká myšlenka, morální poselství, skvělé herecké výkony, originální a humornými nápady překypující scénář, na tomto filmu prostě nenajdete ani náznak chybičky! Jen díky totálnímu ignoranství Akademie vyvázl A.P.-G. bez Oscara, ačkoliv si jich zasloužil nejméně 12! A Austinu Powersovi bych postavil v Hollywoodu pomník velký alespoň jako Socha svobody, jelikož jde bezesporu o nejvýraznější filmovou postavu historie lidstva! ........ Připadá vám to jako parodie na komentář? On totiž Austin Powers 3 je parodií na sebe sama. Bohužel tou nejhorší možnou parodií. A směšného na něm není skoro nic. Zato trapností je zde tolik, že kdyby trapnost zabíjela, tak ten film přežijí jen krysy a potkani - ale ti prý přežijí i atomový výbuch.

Syn Růžového Pantera (1993)

Tak tímhle si Blake Edwards v celé Růžovopanterské sérii akorát pěkně zkazil celkově vysokou úroveň humoru. Roberto Benigni byl více trapný, než legrační a jako celek tento film musel drtivou většinu diváků vysoce zklamat.

Šalamoun a královna ze Sáby (1959)

Jeden z mnoha historických snímků, které byly v 50. a 60.letech hodně populární. Tento v sobě nese neklamné stopy doby svého vzniku, přesto si i do dnešních dob uchoval něco ze svého kouzla (byť s novodobými historickými opusy se co do kvality zpracování nemůže měřit ani náhodou).

Pán velryb (2002)

Pán velryb je báječný příběh o tradicích a jejich těžkém přizpůsobování se změněné době. Jakkoliv už tady byl popsán jinými uživateli skvělý výkon Keishi Castle-Hughes, musím se o něm zmínit i já, protože jen velmi, velmi zřídka se stává, že dětský herec s takovým rozsahem role předvede skutečně excelentní výkon. Keisha ho předvedla a skutečně tak zastínila většinu dospělého osazenstva filmu. Ale film nestojí a nepadá jen s touto mladičkou herečkou, skvělých hereckých výkonů je v něm totiž více. Ale nejen herci dělají film. V tomto případě si zaslouží vyzdvihnout skvělá kamera a doslova nadpozemská hudba. Film nemá snad jediné slabé místo a jeho posledních zhruba 20 minut diváky takřka přiková do sedadel. Pravda, není to možná "nejdojímavější příběh všech dob", jak se snaží divákům podsunout plakát, ale každopádně dokáže diváka chytit za srdce a většina lidí po jeho shlédnutí bude asi plna úžasných dojmů, podobně jako jsem nyní já.