Milionář z chatrče (2008)

Príbeh Jamala Malika, 18 ročnej siroty z najspodnejšej vrstvy Mumbaia, ktorý práve zažíva najväčší deň svojho života. V prítomnosti celého národa, Jamal stojí pred poslednou otázkou, ktorá mu môže priniesť 20 miliónov rupeí v Indickom Milionárovi. No keď sa súťaž preruší, polícia ho zatkne "veď ako by mohlo decko z ulice vedieť toho toľko?" Zúfalo snažiac sa dokázať svoju nevinu, Jamal rozpráva príbeh jeho života v ghette Mumbaia, kde on a jeho brat vyrastali, ich spoločné dobrodružstvá na cestách, kruté stretnutia s lokálnymi gangmi a o Latike, jeho milovanej a stratenej. Každá z kapitol jeho príbehu, odhaľuje kľúč k odpovedi na jednu z otázok súťaže. Každá kapitola Jamalovho viac a viac navrstveného príbehu odhaľuje odkiaľ vie odpovede na zdanlivo nemožné kvízy. No predsa jedna otázka ostáva záhadou: Čo tento mladý muž, so žiadnou potrebou po bohatstve, robí v tejto súťaži? Keď nastane nový deň a Jamal sa vracia, aby odpovedal na finálnu otázku, policajti a 60 miliónov divákov sa to o chvíľu dozvedia. V srdci tohto rozprávania leží odpoveď nato, ako sa niekto môže dozvedieť veci, ktoré vie o živote a láske.

Let's Dance 2 (2008)

Do slovenských kín sa tento mesiac dostalo pokračovanie úspešného filmu Step up s podtitulom The streets. Aj tentokrát ide o film plný tanca. V podstate by sa dalo povedať, že ide o tanec okorenený filmom. Andie (Briana Evigan), prezývaná jednoducho Die, patrí do známej výtržníckej skupiny, ktorá tancuje po uliciach a občas sa dostane do rozporu so zákonom. Po matkinej smrti má čoraz viac problémov. Stretáva sa so svojím nevlastným bratom Tylerom (hlavný hrdina prvého filmu), ktorý ju presvedčí, aby skúsila prestúpiť na Marylandskú umeleckú školu. Vo chvíli, keď Andie prichádza do novej školy, začína sa hlavná zápletka filmu. Die spoznáva nových ľudí ako napríklad skvelého, no trochu namysleného tanečníka Chasa (Robert Hoffman), ale tiež prostredie, ktoré je pre ňu úplne cudzie. Množstvo povinností, ktoré odrazu má vedú k tomu, že čoraz častejšie nestíha skúšky a tréningy. Problém, ktorý z toho vyplýva má za dôsledok to, že koniec filmu je ľahko predvídateľný. Celý dej je vo filme v úzadí, ale tu sa môžeme presvedčiť, že menej je niekedy viac. Scenáristi veľa práce nemali, zato taneční choreografi sa asi poriadne zapotili. Ale ich snaha nebola márna. Tanečné scény sú veľkolepé a realistické, aj keď kamera nie vždy dokázala zachytiť atmosféru okolo tanca. Ale keďže tanečné scény sprevádzajú vtipné dialógy a nie náročné myšlienky, vznikne dielo, ktoré síce nie je adresované širokému publiku, ale dokáže ho osloviť. Veľkým plusom filmu sú herci – tanečníci. Odviedli dobrú prácu, či už týkajúcu sa hereckých výkonov alebo tanečných kreácií. Mínusom snáď bolo herecké obsadenie vedľajšej úlohy, tanečníčky Sophie, speváčkou Cassie, ktorá hereckým výkonom veľmi neoslnila. Aj vďaka hudbe, ktorá nie je jednotvárna, je tento film originálny. Okrem nepostrádateľného hip hopu počuť aj jednoduché inštrumentálne skladby, ktoré sa nesú filmom akoby len náhodou, ale zato vždy na správnych miestach. Výnimkou je iba záverečná scéna filmu. Môžeme len konštatovať, že opäť raz vzniklo dobré pokračovanie filmu, čo nebýva zvykom, a ktoré nerobí hanbu svojím tvorcom. Určite sa oplatí nájsť si voľnú chvíľu a zájsť naň do kina. Môžeme dúfať, že jeho úspech povzbudí tvorcov, a tí sa rozhodnú očariť nás aj tretím, ešte lepším pokračovaním.

Let's Dance (2006)

Film Step Up sa mi zapísal do pamäti nie ako romantický film, kde sa dvaja tanečníci dali dokopy a skončilo to ako v skoro každom romantickom filme. Proti romantike nič nemám, sama som „nenapraviteľná romantička“ 8), no film mi utkvel v pamäti vďaka úžasným výkonom hercov a tanečníkov: Channinga Tatuma a Jenny Dewan.

Zorro: Tajemná tvář (1998)

Martin Campbell natočil strhujúci príbeh o už skoro zabudnutej postave, pôvodná filmová verzia je stará už ani nepamätám, aj keď tie seriály v 90-rokoch neboli až také zlé ale film je proste film. Dobrodružstvo je postavené na niekoľkých dobre vykreslených postavách, Banderas je v životnej úlohe, ktorú ale v pokračovaní (Legenda o Zorrovi) už tak dobre nezopakoval, Zeta-Jones je proste nádherná herečka a tiež v obsadený Eleny to bol výborný tip, ostatný protagonisti v podstate výborné sekundujú pri rozbehnutej romanci týchto dvoch protagonistov. Producentská záštita od Spielberga je cítiť hlavne na prepracovaných súbojoch a vizuálnych trikoch, vďaka rozpočtu - v tomto prípade nadmieru dobre využitému. Akcia proste k Campbelovi (Zlaté oko, Vertical Limit) pasuje, presne tak ako k Bay-ovi. Hudba je ďalším plusom, veď ju zložil James Horner a ten do nej zakomponoval mexický rytmus-štýl čo len dodáva filmu kultúrny rozmer tej doby, nezabudnuteľné je aj to klopkanie za doprovodu gitary. Takýchto filmov môžeme chcieť len viac ale vôbec neprichádzajú, Zorro ostáva osamotený bojovník na dobrodružnom poli. The Mask Of Zorro hodnotím : 98%

Království nebeské (2005)

V poslednom období sa akosi roztrhlo vrece s filmami s historickou tematikou. Po megaúspešnom "Gladiátorovi" si produkčné spoločnosti povedali, že keď to funguje, treba zarábať ďalej. Žiaľ zväčša išlo o viac-menej, keď to jemne napíšem, "menej úspešné filmy" (napr. Alexander Veľký). V prípade "Kráľovstva nebeského" to však našťastie neplatí.

Medvědí bratři (2003)

Mne sa tento film pacil ale bol vyslovene pre deti... lebo aky clovek by sa uz premenil na medveda??? ano viem rozpravky su casto cele nerealne ale toto sa mi nepaci lebo je nemozne aby clovek ostal radsej medvedom!! ale inak pekny pribeh v ktorom su pekne ukazane bratske vztahy... Kto by nemal rad svojho surodenca a dal na neho dopustit????

Lady a Tramp (1955)

Lady and tramp - krásna romantická rozprávka, milé dobrodružstvo zaľúbených psov,... to sú moje pocity z tohto filmu. Páčilo sa mi to, lebo tam neboli nejaké prehnané scény ako napr. v malej morskej víle...

Lara Croft - Tomb Raider (2001)

Mladá žena bojuje s nejakým robotom na život a na smrť... raz vyhráva, raz prehráva.. ale z jej jasných pohybov vidno veľké odhodlanie na víťaztvo. Boj stále pokračuje, ále už je jasné, že ona vyhrá, lebo je to Lara Croft.. Preslávená „vykrádačka hrobov“, dokonale vycvičená na boj s hocičím a pripravená vždy zvíťaziť... Super.

Gladiátor (2000)

No tak tento film je super. Keď som ho prví krát pozerala od úžasu som skoro nedýchala . Výborné efekty a dej ale aj hudba bola dobrá . K filmu ma dostala pravdu povediac mama a tato potom som to pozerala stále až ma to na chvíľu prešlo teraz to pozerám keď mam čas alebo sa nudím vždy mi to zdvihne náladu.

Terminátor (1984)

Jedna nočná mora, a kult je na svete. Je to naozaj smiešne, ale je to tak – najlepších výtvarníkov sveta kinematografie, „zasvieti žiarovka“ v tej najpodivnejšej situácii. Výnimkou nie je James, ktorému sa v jednu noc sníval zlý sen o apokalyptickej budúcnosti, a stále mal pred očami „kostrového“ robota. A tu vznikol nápad a veľký potenciál, ktorý Cameron nezahodil, ale naopak začal si všetky nápady zapisovať do diára a obrazy „strašidelných“ robotov si tak tiež značil. Kúsok po kúsku, za jázd kamiónom, Jim vytváral navonok nenápadný, ale vo svojej hĺbke dokonalý príbeh, ktorý ale predal producentom vo firme Orion, za skutočne smiešny peniaz (jeden dolár!), s podmienkou, že tento film bude režírovať on sám, a že si ho podrobí do podoby aká sa mu najviac hodí. Tak vznikol kult všetkých kultov - Termínator!