Metropolis (1927)

Musím přiznat, že ačkoliv jsem si od uznávaného opusu Metropolis sliboval opravdu hodně, dost mě ve výsledku minul. Možná to bylo jen mým aktuálním rozpoložením a někdy mu dám znovu šanci a třeba "prozřu", ale dnes mu víc jak 3* dát nemůžu. A tím nemyslím, že by na filmu bylo něco vyloženě špatně, prostě jsem se mu jen vůbec nemohl dostat pod kůži. Každopádně je to jedna z velice mála klasik, u které bych klidně uvítal moderní remake (pod režií někoho odpovědného samozřejmě), protože potenciál tu je naprosto obrovský.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Výtky by se našly (stejně jako u každé epizody), ale Star Wars je prostě tak úžasný svět, že jít pod 5* je hřích. Epické zakončení nejslavnější sci-fi ságy.

Velká vánoční jízda (2011)

Další z řady animáků, který zabaví, ale druhý den je zapomenut. Nic proti ničemu :)

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Osudovost, napětí, zkáza a zmar... možná i to jsou důvody, proč je Revenge of the Sith jednoznačně nejlepší epizodou nové trilogie. I ten Christensen se překonal a jeho přerod v Darth Vadera je působivý. Vadí mi (jako na všech třech dílech) přílišná (a zbytečná) digitální přeplácanost, ale u závěrečných titulků bylo vše odpuštěno. Vynikající závěr jedné trilogie a skvělý úvod k té další.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Tajemné Obi-wanovo pátrání a závěrečná řež mi stačí ke štěstí a rád přehlédnu nefungující chemii mezi Christensenem a Natálkou. Nová trilogie je sice o dost jiná než ta stará, ale začátek klonových válek dopadl výborně a když jsem kdysi poprvé viděl Yodovo řádění, hledal jsem čelist na zemi.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Ve všech ohledech stejné jako první díl. Takže u mě zavládla spokojenost. Sherlocku Holmesi Guye Ritchieho zkrátka stále chybí něco, co by film nakoplo o ligu výš a nechalo ve mě něco skutečně zapamatovatelného, ale ty dvě hodiny jsou prvotřídní zábava.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Trvalo mi hodně dlouho (víceméně celou první sérii) než mě Game of Thrones pohltila. Viděl jsem kvalitně a neotřele natočený seriál, ale tak nějak nechápal ten kult, co se kolem něj utvořil. Přesto jsem se někdy kolem sedmého dílu přistihl, že osudy postav prožívám, jak už dlouho ne, že nenávidím Lannistery, že jsem nervózní z toho, co přijde zpoza Zdi... a pak jsem pochopil, že kouzlo celého díla je právě v tom - pomalá, ale silná gradace děje, absolutně špičkové charaktery (Tyrion rulez) a drsný, nesmlouvavý svět, kde se přesto chci vracet. Proto těch 5* nakonec dávám (ačkoliv mě o nich přesvědčily až poslední dva díly) a netrpělivě čekám na druhou sezónu. / 2. sezóna si naprosto senzačně drží úroveň a místy i více tlačí na pilu. Potvrzuje se, že jde o nejlepší seriál současnosti.

Hněv Titánů (2012)

Věděl jsem, že Hněv Titánů bude pokračovat ve šlépějích jedničky (která se mi líbila), a proto jsem šel do kina s vidinou akčního výplachu, u kterého nebudu potřebovat mozek. To jsem samozřejmě i dostal, ikdyž míra lobotomie byla ještě výraznější než jsem si myslel. No nevadí, hlavně že ty efekty byly fajn a při nástupu Kronose na scénu se dokonce dostavily i mírné zimomriavky. Jen se mi zdálo, že akce a výprava zdaleka nebyly tak epické jako minule (pár desítek vojáčků někde v poušti má být armáda bojující za osud Řecka?), ale to by člověk asi chtěl moc :)