Memento (2000)

Christopher Nolan. Pro mě jeden z nejtalentovanějších režisérů současnosti. O Mementu jsem ještě před shlédnutím hodně slyšel a hodně jsem se těšil. A film mě nezklamal ani v nejmenším. Neuvěřitelně inteligentně nahuštěný děj (nominace na Oscara za scénář NAPROSTO zasloužená; nevím, který film ho ten rok nakonec dostal, ale Memento si ho zasloužilo určitě víc :) ), který nenechá ani chvilku polevit v pozornosti. Rozhodně doporučuju opakované shlednutí, u tohohle filmu se to vyplatí víc, než u kteréhokoliv jiného. A výborný Guy Pierce v hlavní roli, škoda že podobných rolí nemá víc.

Matrix (1999)

Legenda všech legend, kult všech kultů, klasika všech klasik. Nemá smysl nic dodávat, tohle je prostě MATRIX !

Matrix Revolutions (2003)

Zdá se mi, že tady něco smrdí. Nejvíc mě na třetím Matrixu mrzela absolutní ztráta atmosféry. A to začátek vypadá slibně - stanice metra, přestřelka v klubu. Jenže pak celý film nic. Nuda. Dobývání Zionu je efektní, ale prázdné a vůbec se mnou nehnulo. Jako vedlejší scéna ve filmu by byla fajn, jenže o Zionu je SKORO CELÝ film, kdy sledujeme konání vedlejších postav. Ikdyž mi přijde, že tady Neo a spol figurují jako vedlejšáky. A stylová zavěrečná scéna to nezachrání.

Matrix Reloaded (2003)

Trochu přkombinované pokračování kultovního Matrixu. Po prvním shlédnutí jsem byl unesen úžasnou akcí a zmatený dějem. Když jsem film viděl ještě párkrát, tak už jsem si zvyknul :). Není to úplně čistých 5*, ale jde o důstojného nástupce legendy, od kterého se čekalo neočekávatelné. Wachovští se s těžkým úkolem poprali dokonale a ačkoliv film sám dokonalý není, líp by to stejně nikdo nenatočil.

Temný rytíř (2008)

Tohle není komiksový film. Tohle je nadupaný thriller se vším všudy. Nolan na svém dosavadním majstrštyku udělal ohromný kus práce, a jeho ne-nominování na oscara za režii nikdy nepochopím. O výkonu Heatha Ledgera nemá smysl mluvit, vyzdvihl bych však i Aarona Eckharta, jehož Harvey Dent a přemena v Two-Face byla rovněž zahrána excelentně. Za zápor považuji možná již notně omílané upozadění postavy samotného batmana, jistou ztrátu "batmanovské" atmosféry, a občasnou roztěkanost a nahuštěnost děje, ve kterém jsem se při prvním shlédnutí trošku ztrácel (na podruhé už to bylo lepší :). Všechno ostatní je však dotaženo k dokonalosti: střih, kamera, výprava, vizuální efekty... Pokud Nolan trojku natočí (jakože natočí) se stejným zanícením, máme se na co těšit.

Equilibrium (2002)

Oddychové akční sfífko s tradičně skvělým Christianem Balem. Potěšil mě vedlejší rolí i Sean Bean. Akční scény mi v paměti zůstanou ještě dlouho (hlavně originální "souboj pistolí"). Škoda že Kurt Wimmer nic podobně kvalitního už nenatočil.

Troja (2004)

Mám Troju rád. Nevím proč, jsem si vědom všech nešvarů, které film má, ale prostě se na něj vždycky s chutí podívám. Spousta skělých herců (Pitt, O´Toole, Cox, Gleeson, ale hlavně Sean Bean a Eric Bana) a některých už méně (Bloom a Diane, ikdyž té budiž odpuštěno, je to kočka). A prostě je to obrovský výpravný velkofilm, který mě nenudil a nenudí, proto 5*.