Pevnost (1988)

Slabé tři hvězdičky. Velmi prefabrikované story. Nezajímaví hrdinové i padouši. U obsazení Conneryho se dá říci, že i mistr tesař se občas utne, u Ryanové, že byla mladá (a ne moc hezká) a Harmon už se z toho průměru nevymotal.

Kodaň (2002) (TV film)

Příběh, kterému rozhodně musí více svědčit divadelní prkna. Film tady nemůže, a ač jsem hru neviděl, troufám si tvrdit, že ani nepřinesl žádný posun. Proč tedy čtyři hvězdy? Protože je to zatraceně dobře napsané (trochu fakta, trochu fikce, trochu detektivka - prostě zajímavý guláš). A i když fyzika nebyl asi většiny z nás oblíbený předmět, přeci jen jména jako Bohr a Heisenberg, princip neurčitosti, teorie relativity nám něco říkají. A poslední věc - až v tomhle filmu jsem měl možnost prohlédnout si v hlavní roli příštího agenta 007 Daniela Craiga.

Ztracená jednotka (1966)

Oficiální text distributora popisuje asi tak prvních 10 minut filmu. A dále je to zhruba takto. Přátelé Quinn (velitel), Delon (bojovník humanista) a Segal (Alžířan bojující ve francouzské armádě) jsou v Indočíně zajati, následně propuštění a jednotka se přesouvá do další vzbouřené francouzské kolonie - Alžírska. A tady je to kapánek předvídatelné - Quinn zarputile bojuje, Segal se přidává k "utiskovaným" Alžířanům a Delon je někde mezi. Film naznačuje krutost partyzánské války, celkem dobře vykresluje charaktery, ale jeho vypovídací a kvalitativní hodnota je asi jako Waynův film o válce ve Vietnamu Zelené barety (tudíž spíše dobrodružný film). Ovšem v případě války v Alžírsku nemám s čím srovnávat, takže za ****.

Texaský masakr motorovou pilou (2003)

O tom, že to není příliš povedený film už tu bylo napsáno mnoho. Takže snad jen technická - nejsem sice dřevorubec, ale motorovou pilu už jsem párkrát v ruce měl a v USA mají zřejmě nějaké lepší motorové pily, protože tahle ve filmu použitá se za hodinu provozu zasekla jen jednou, nedošel jí benzín, bez problémů rozřezala kovové auto a byla lehká jako pírko podle toho jak s ní Leatherface mával.

Čtyři z tanku a pes (1966) (seriál)

Prakticky ve všech ohledech velmi naivní podívaná, která už mladé generaci navyklé Bratrsvu neohrožených, sotva něco řekne. Ovšem před třiceti lety to mohla být bomba. Co mě těší je že T-34 jsou T-34 a Tigery jsou Tigery, např. ve srovnání s takovou Bitvou v Ardenách kde hrají vozidla dost nevěrohodná.

Akce Jelcin (2003)

Sakra, proč tak nízké hodnocení. 100%ní čtyřhvězdičková záležitost a návrat Jeffa Goldbluma do první ligy. Velmi, velmi uvěřitelný a přitom velmi vtipný příběh o třech volebních manažerech z USA najatých na volby v Rusku. Stopáž tak akorát aby se člověk nezačal nudit, vtipy těžící hlavně z rozdílů mezi Rusy a Američany, mix tří známých amerických herců (pohodové civilní výkony) a pro nás neznámých ruských herců a také trošku té politiky a volebních triků. Co příliš nefunguje, je občasný přechod do dramatu. " Jste přijati, řeknu prezidentovi, že máme Američany"

Coach Carter (2005)

Průměrný sportovní film s klasickou zápletkou nejdříve outsideři, poté vítězi a s hodně dobrým koučem Samuelem L. Jacksonem. Vedlejší zápletka není v českém prostředí příliš pochopitelná, protože u nás fenomén středoškolského a vysokoškolského sportu jaksi nefunguje. Jo, a basket není můj oblíbený sport, takže jen za ***.

Zamřížovaná zahrada (2000)

Nadprůměrně příjemná televizní zábava. Clive Owen je schopen svým "vězeňským" charizmatem odtáhnout celý film a tady mu pomáhají další dobří angličtí herci Helen Mirren, Warren Clarke (zmačkaný ksicht Dalziel ze seriálu Dalziel a Pascoe) jako ředitel věznice, Danny Dayer (Moff z Human Traffic) atd. Jediné co mi dost kazilo zážitek, byl nepovedený dabing.

Španglicky snadno a rychle (2004)

Jde o film s Adamem Sandlerem, ale Sandler zde není trapný. Není to úplně komedie, ale Sandler je docela vtipný. Sandler dost přibral, ale ani tak mu nevěřím tátu od rodiny. Jinak mě film dostal hlavně svoji (nazval bych to hořkopohodovou) náladou a pružným pohybem napříč žánry.

Pouta války (2004)

Vše důležité napsali už ostatní, takže jen pár postřehů. Je to určitě nejkomplexnější (a historicky velmi přesný) film o válce v Koreji, jaký jsem viděl. Rovněž oceňuji značnou politickou korektnost - vidíme krutost, šílenství, hrdiství na obou stranách (i když, je padesát let po válce a dochází k jistému tání mezi Severem a Jihem). Ve filmu prakticky nezavadíte o Američany (což je v pořádku, ve většině amerických filmů z korejské války taky jihokorejského spojence moc neuvidíte).