Šéfové na zabití (2011)

Končím s americkými komédiami. Do kina ma už na žiadnu nikto nedostane, ani keby sa malo jednať o celovečerných Priateľov. Ako je možné, že to bolo naposledy v roku 2006, čo som sa v kine smial tak, až mi slzy tiekli? Dúfal som, že Horrible Bosses by nepekný trend nastolený filmami ako Tropic Thunder, Paul alebo Your Highness mohli konečne zvrátiť a ja by som sa konečne poriadne narehotal. Ale nie, dúfal som márne. Aby ste rozumeli - JE to pomerne vtipný film (vtipnejší než predchádzajúce tri menované) a ja som sa niekoľkokrát dobre pobavil... ale to mi skrátka nestačí. Vulgarizmy ma dokážu rozosmiať maximálne tak v slovenčine a v češtine, vo filme s cudzím znením jednoducho vyžadujem originálnejšie vtipy, lepší timing, premyslenejšie pointy a celkovo lepšie prevedenie. Nestačí mi, keď si niekto vytrie riť šéfovou zubnou kefkou. Je škoda, že tak dobrý nápad a výborné postavy šéfov (Spacey absolútne vládne a Annistonovej nymfomanka veľmi prekvapila, len za nevyužitie Farrella by som niekoho utratil) sa utopili v iba miernom nadpriemere. P.S.: Snaha urobiť z Charlieho Daya nového Zacha Galifianakisa doslova BIJE do očí.

Captain America: První Avenger (2011)

Ďalší marvelovský origin podľa osvedčeného mustra, avšak (ne)prekvapivo to stále funguje. Hlavný hrdina Steve Rogers je sympaťák, ktorý svoj "dušínovský" charakter zvláda predať bez toho, aby sa dostal do pozície naivného dobráckeho trpáka. Evans je výborný a každý prejav patriotizmu som mu veril. Povinný superhrdinský love-interest Peggy Carter je zase charizmatická "holka od rány", ktorá si Portmanovej pipku z Thora dáva na raňajky. Záporák Red Skull je potom správne démonický, hoci osobne som od Weavinga očakával trochu osobitejšie poňatie. Z postáv ma každopádne najviac bavil Tommy Lee Lones a jeho perfektné suché hlášky ("Ja ťa bozkávať nebudem!"). Čo sa remeselnej stránky filmu týka, Johnston si zaslúži pochvalu - po celý čas drží film pevne v rukách a výborne zvláda adrenalínovú akciu (pokojne jej mohlo byť viac!), ako aj intímnejšie momenty. Naopak ma veľmi sklamala patetická a príšerne nezaujímavá Silvestriho hudba. Captain America je teda výborný superhrdinský film... ale už to naozaj chce zmenu. Ďalší origin podľa rovnakej šablóny by som už nevydržal. Chvalabohu, že Avengers sa blížia. P.S.: Videné v originálnom znení a v 2D. Vivat Bratislava! UPDATE: Asi to nazvem "Johnstonov syndróm", pretože rovnako ako pri jeho Vlkolakovi je aj pri Kapitánovi druhé pozretie o poznanie nudnejším zážitkom.

Impérium - Mafie v Atlantic City (2010) (seriál)

1. séria: Dobovo veľmi atmosférický a parádne zahraný (Buscemi, Macdonald, Shannon) seriál, ktorý však zásadne zlyháva, keď má diváka nejakým spôsobom strhnúť pri sledovaní ľubovoľnej dejovej línie. Konfliktov a podzápletiek je mnoho, avšak všetky zostávajú iba v rovine "zaujímavé, ale nič viac". Jednoducho to nikam negraduje (či už v jednotlivých scénach alebo v rámci celku) a vlastne ani poriadne nesmeruje, o čom ma presvedčil odbitý záverečný diel. Absencia orchestrálnej hudby (soundtrack pozostáva výhradne z dobových songov) tiež ničomu nepomáha. Relatívne vysoké hodnotenie dávam za hercov a za fakt, že som sa pri sledovaní ani raz nenudil. (7/10)

Velkej biják (2007) odpad!

Nehorázna sračka. Jediný obstojný vtip bol Samuel L. Jackson. Inak je to nevkusná, debilná žumpa od začiatku do konca.

Drive Angry (2011)

Nemôžem si pomôcť. Samozrejme, že Cage hrá príšerne, je trápny a na hlave má opäť niečo, čo pripomína mŕtveho skunka. Samozrejme, že sa onanuje nad 3D efektami všade, kde je to možné. Samozrejme, že triky sú mizerné (pripomínajú Spy Kids 3D). Lenže ja som sa pri tom filme napriek tomu všetkému neskonale bavil! Je to nahláškované, vulgárne, vulgárne nahláškované, bizarné, WTF, kozaté, v akčných scénach zručne natočené, no a v neposlednom rade to má Williama Fichtnera. Ten chlap je proste neuveriteľný. Vždy, keď sa objavil na scéne, som sa usmieval ako idiot a žral každú jeho repliku, každé jeho gesto a každý výraz tváre, pretože tento herec si uvedomil, v čom hrá a rozhodol sa, že si to napriek totálnej béčkovosti všetkého naokolo užije. Je preto veľká škoda, že nemá viacej scén. Drive Angry je u mňa skrátka nové guilty pleasure, ktoré je ale oveľa menej guilty, než by sa mohlo zdať.

Moon (2009)

Inteligentná, premyslená a výborne napísaná sci-fi. Rockwell je výborný a sledovať jeho interakciu so sebou samým je radosť. Do absolútneho hodnotenia ale čo-to chýba, hlavne asi o trochu viac emócií a silnejší dopad na diváka.

Království nebeské (2005)

Neopísateľne ma to nudilo. Oku lahodiace obrázky, avšak totálne nestrhujúce a emocionálne chladné. Dokonca ľutujem, že som to pozeral v režisérskej verzii - normálna by aspoň skôr skončila.

Zdrojový kód (2011)

Tak toto, vážení a milí, je personifikovaná dokonalosť. Prepracovanosťou a premyslenosťou zápletky sa to nebezpečne blíži Nolanovmu Inception, réžiu a herecké výkony to má bravúrne (zďaleka najviac prekvapil oduševnelý Jeffrey Wright) a celkovo sme tu v roku 2011 asi ešte nemali lepší film. Týmto filmom ma Duncan Jones presvedčil, že by som sa mal na ten jeho Moon konečne vrhnúť.

Schindlerův seznam (1993)

Ja... ja nemám slov. Môj ďalší obrovský dlh filmovému umeniu je konečne splatený a mne nezostáva nič iné, než iba sedieť s otvorenými ústami. Film brilantný v každom jednom aspekte a každom jednom malom príbehu. Úžasná réžia, úžasní herci (nepochopím, prečo Neeson a Fiennes nedostali Oscara) a úžasná hudba. Záver ma dostal do kolien.

Neznámý (2011)

Veľmi zručne napísaný a výborne zrežírovaný thriller. Napätie a prekvapivé odhalenia included. Len tá January Jones naozaj nie je príliš dobrá herečka.