Křižník Potěmkin (1925)

Přes úsměvné téma, vizuálně a hudebně jedno z nejzajímavějších děl.

Cizinec (1967)

Cizinec je kniha kterou jsem četl asi desetkrát a proto mě dost překvapilo, že zúžený výklad bohatosti myšlenek (které na plátno prostě nešlo dostat všechny a Visconti se o to ani nepokoušel) mě vůbec nezklamal, ale spíše naopak. Visconti s Mastroiannim si vybrali jen jednoho "Cizince", jednoho "Mersaulta", kterého však ztvárnili tak neprůstřelně a tak neuvěřitelně dokonalou formou že vytvořili film ohromně silný, citový a promyšlený. I když je Viscontiho výkladem příběh navenek dost zjednodušený, tak strohá kamera a Mastroianniho vynikající herectví (stejně jako velké většiny okrajových postaviček) do filmu skoro až podprahově dostalo všechno to co jsem viděl v originále. 95%

Zemský ráj to napohled (2009)

Překvapivý český film - narozdíl od většiny neřádů co češi v poslední době produkují do kin, má tenhle film po dlouhé době správnou barevnost, zaostřenou kameru, kvalitní zvuk a ostatní vymoženosti které vídáme v západních filmech a většina českých filmů se jim vyhýbá. Černobílost postav je typicky česká, ale nejsou zredukovány na neživé karikatury jak u nás bývá zvykem. Vynikající herci (v čele s O.Vetchým a M.Etzlerem) předvádějí něco co se v našich filmech málo vidí - hraní, nikoliv tu hrůzostrašnost co jsme viděli třeba v PROMĚNÁCH. Námět a celkové poselství možná trochu pokulhává, postavy se chovají lehce nelogicky - ale pořád lepší než zbytečně přeceněný PROTEKTOR. Význam filmu je krapet nejasný i když určitě jde spíše o vztah lidí k sobě navzájem než k totalitnímu režimu, takže veselé satirické podání komunismu bych nijak příliš neodsuzoval. Spíše komedie zasazená do komunismu, než drama o komunismu, ale v celkem vtipném duchu a bez Hřebejkovské vlezlosti. Pro mě nejlepší český film roku takže něco mezi 50-60%.

Avatar (2009)

Holywoodský velkofilm se vším všudy. Příběh je naprosto tuctový, nicméně nevadí. Z vizuální stránky se dalo vytřískat mnohem mnohem víc, ale stále tam bylo hodně krásných momentů (sice ne příliš novátorských, ale poplatných čisté old-schoolové fantasy klasice). Témata která Cameron nakousl jsou dost povrchní a určitě se daly rozvinout mnohem lépe, ale to už tak u velkofilmů bývá - musíte je tam mít aby vás nikdo nenařknul z úplné bezmyšlenkovosti. Avatar má dost pomalý rozjezd a tah na branku je na velkofilm dost slabý, každopádně stopáž 140 minut utáhne tak že baví - ale až na velké finále a jednu dvě krátké scény se nejedná o žádnou významnější akci - a chybí i více nezapomenutelných momentů, které by si člověk z takovéhleho filmu měl donést. Technická revoluce taky neproběhla, takové efekty měla už Star Wars I. Nicméně je to film zábavný a fantasy filmů je pořád málo, takže vyšší hodnocení si zaslouží za svět kam vás vezme jen málokterý film. Je to 70% od milovníka fantasy, ale přehnaný hype a 94% tady na databázi mě nutí dát jen 3* - za pár let se to zařadí spíše k průměrným filmům, které budou znát jen lidi z fantasy branže.

Samuraj (1967)

Pěkně atmosférická kriminálka a zajímavý typ hlavní postavy - o dost jiný než v té době Belmondo, či Depardieu. Občas příjemně překvapí kamera, nebo i velmi slušný Delon, ale prostě se to táhne pomalu a přitom to není dost hutné aby se člověk potil, ani vizuálně dokonalé, aby se moh bavit v dlouhých scénách obrazem. 3 a půl * , hlavně za výborně zahraného papouška. ;)

Láska a smrt (1975)

Jako ve většině Allenových filmů se i zde jedná o krásné spojení anarchie, hravosti, poctivé filmařiny, hlubokých myšlenek a obyčejné radosti a to naprosto příjemnou a poměrně lehce stravitelnou formou. Takhle by měl vypadat archetyp solidního filmu - dobře a nápaditě zpracovaný, dost hluboký aby v něm šlo stále něco objevovat a hlavně aby si ho člověk užil jak když je unavenej a chce se jen bavit, tak když je koncentrovanej a chce hledat a růst.

Antikrist (2009)

Pro mě klasický příklad toho co se stane, když se pojem "umělecký film" dostane kam nemá. Příliš explicitní přeumělkované ztvárnění vykrádající asijskou estetiku začne velmi brzy nudit ( i když první třetina, tedy bez reklamového prologu byla vynikající - o to víc mě mrzí jak Trier mrhá svým talentem na hovadiny) , tak se člověk začne více soustředit na děj. Ten je ale velmi přehnaný a povrchní a i přes deset odborníků na mysticismus uvedených v titulkách nepřekročí fantasii průměrného dítěte. Existencialita není podáná filmařsky, ale spíš povrchně - prostě záběr na krvácející penis znechutí každého - nezávisle na schopnostech režiséra. Navíc jestli mělo jít o subjektivní dílo které jede bez ohledu na diváka, tak mi v tom chybí ta anarchie a radost z volné filmařiny, které je vidět třeba u Godarda, či Resnaiho. Dle mého má vynikající film držet divákovi oči otevřené, ne ho nutit je odporem zavírat. Jestli chcete strašidelný, existenciální film využívající tzv. primární strach tak si raději pusťte VETŘELCE, to je pro tohohle "Uměleckého" režiséra nedosažitelná meta.

Pařba ve Vegas (2009)

3,5* Jedna ze zábavnějších komedií, která ve vás opravdu dokáže chvílemi vyvolat smích. Naproti tomu herecké výkony, a celkové tempo je spíše horší než lepší, příběh by šel určitě rozvinout lépe. Příjemné překvapení, ale místní hodnocení je přece jen "lehce" nadhodnocené.

Aguirre, hněv Boží (1972)

Film hutný jako beton a podobně stravitelný. Na řece v džungli pod náporem strašných útrap a prudkého slunce se na jednom malém voru conquistador Aguirre snaží uskutečnit svůj hloupý a krvavý sen a zdravý rozum pomaličko odplouvá pryč stejně jako řeka, která si na malé skupince dobrodruhů pomalu vybírá svou krvavou daň. Vizuálně je film neuvěřitelně přesvědčivý a Herzogův punc vás nutí pozorovat všechno jakoby přímo očima dobrodruhů - i proto je neuvěřitelná pomalost, iracionalita, nulová gradace děje a čekání na konec obrovským plusem. Pečlivě promyslet než si tento film pustit, chce to mít správnou náladu!

Vzhůru do oblak (2009)

Poctivá animátořina stojící spíše na příběhu, než na veselých figurkách. Scénář však není tak propracovaný jak bývá u Pixaru zvykem a snaha o stálé zvětšování podílu dospělého publika na úkor toho dětského vede k postupnému vymizení přímočarého lidského citu, který je pro mě u Pixarovek nejdůležitější. Solidní film, ale zdaleka nedosahující kvalit Pixarových vrcholů jako PŘÍŠEREK SRO, TOY STORY, či WALL-E