Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Komplexita a tvar příběhu jsou důležitými atributy dnešní kinematografie - jen málo dnešních tvůrců dokáže říct to, co chtěli a ne pouze rozhodit materiál mezi publikum, kde si každý (dnes přece) uniformovaně "individuální" najde svou projekci, jak to cítí a podobné hovadiny. Díky za tuto direktivitu Rubena Fleishera, která je velmi příjemná, když je dobrá. Šéfkuchař nám orestoval nejprve úvod, který nám představí všechny postavy a ukáže, kdo jaký je. Obvykle by to nebylo nic moc, ale zde jsou postavy dost "cool" na to, aby to udělalo z čůrku tekoucí kvality šplouchající vlnky stylu a elegance. Ryan Gosling se zhostil své role krásně a je také spolu s "Bráchou Phoebe" Giovanni Ribisi vedoucím cool sekce v Gangster Squad. Buďme rádi, že zde máme krásnou mafiánku, kde je možná poněkud průhledně, ale o to zábavněji servírován boj o dobro. V dusné atmosféře povolebního období - každý nosíme odznak, nebo ne? ;)

Atlas mraků (2012)

Trochu pravdivého poznání zde asi je, ale: Upozorněním, že se se bude jednat o sérii příběhů v různých časech a na různých místech (galaxie?), a že máme trpělivě čekat až to bude dávat smysl, nestačí k tomu, aby vám po 2 hodinách nedošla trpělivost a dalších 50 minut jste sledovali jak tragické příběhy končí jeden po druhém tragicky. Smysl, který měl nejspíš ze všech příběhů vyplynout v jeden krásný "true true" story...se nekonal. Oceňuji zejména nádherné obrazy, které natočili, dokonalé maskéry a výkony herců, které dokázali nejen, že šaty dělají člověka, ale že i líčení a herecké schopnosti dokáží velké divy. Halle Berry byla šílená...

Bídníci (2012)

Poučení zní: Když se ostříháte těsně před smrtí, ani v nebi vám vlasy nenarostou. Nejsem z toho nadšený. Musím přiznat úctu všem třem hlavním rolím, hlavně Anně, ta je tak skvělá :). Není potřeba komentovat pány, kteří se umístili v pořadí: 1. Javert, 2. Marius, 3. Valjean; a první místo zdaleka nedosahuje výkonu u žen.

Kříž cti (2012)

Velmi dobrý film s excelujícími herci. Opravdu doporučuji. Nejde o nějakou záhadu či složitost. Přiběh je jednoduchý, ale je mistrně proveden, takže dosahuje mimořádné kvality.

Nicholas Nickleby (2002)

Jsou to lepší 3, ale vcelku tam toho nebylo tolik. Mnoho času a ne zase tolik zábavy. Navíc Dickens mě moc nebere. Pickwickovci jsou trapní :)

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Byla to pohádka! Peter Jackson hodil celý přeplněný sál do světa, ze kterého vzešly už 3 díly Pána prstenů a díky Tolkienově bohaté Středozemi mohl Jackson nastudovat další příběh - Hobita. Navíc po původní skepsi jsem nyní oblažen představou další triologie. Město pod Horou odpovídá ohromujícímu kolosálnímu zážitku, který zahřmí v kině a přehodí mysl každého člověka z všedních pesimistických myšlenek do světa ideálů. Každý najednou chápe pohnutky 13 trpaslíků jdoucích za záchranu hory Erebor. Celý film je natočen ve 3D, což podle mého není příliš velké terno, ale pár momentů tam bylo vážně dobrých - nejvíce bych vyzdvihl ten, kdy ve skřetím městě proběhne velkou rychlostí kamera po jednom z můstků. Bojové scény jsou velmi nápadité vtipně a dovedně korespondují s celou domácí a pohádkovou atmosférou. Dalším skvělým prvkem je "důsledná" rozmanitost, která je Hobitovi typická - elfové mluví elfsky, trpaslíci pokřikují své trpasličí výrazy, dokonce skřeti mají svůj vlastní jazyk. Můžeme si být jisti, že s Hobitem se mnohem více, než v Pánovi prstenů dostaneme do kulturních hlubin a řádů Středozemě. Detailní zpracování a vytvoření jedinečné komplexní atmosféry dělá z Hobita jeden z nejlepších filmů a jediné co mohu vyjádřit je vděk, že žijeme ve věku Petera Jacksona a J.R.R. Tolkiena - Hobit nemá slabé místo.

Sněhurka a lovec (2012)

Zkrátka příběh o sněhurce v tom nejredukovanějším podání. Efekty byly zřejmě drahé, ale celkový obraz filmu to nevylepšilo. Přišlo mi, že nic nebylo dobře vyjádřeno - a zase takovou přemýšlivost to nebudilo, aby se to dalo tolerovat ;)

Pravidla lži (2006)

No, každý kdo studuje psychologii by se měl asi podívat, aby viděl, jaký by to mohlo taky být :) Ale ne, myslím, že je to dobré herecky i dramaturgicky. Nechybí tam i náznak, že drogová kariéra může být opravdu strašná. Zároveň je zde vidět, že i lidé, co se léčí dokáží žít a probouzet v sobě lidskost, ale nic to neubírá na faktu, kolik jim toho droga vzala na jejich osobnosti, rodině a vůbec schopnosti být někdy šťastný. Vrhla je do extrému, kde se utápěli v rozkoši omamné látky a neocení potom mnohem stálejší, ovšem také méně intenzivní prožitky. Chtějí ale. A chtějí hodně. Pozn.: Skvělý Dulava, ale i ostatní.

Skyfall (2012)

Skyfall provází společný jmenovat stáří a je plný narážek na něj. Mám rád nového charismatického Bonda - mám vůbec Daniela Craiga stále raději - stává se pomalu akčním hrdinou číslo 1. Skyfall je výbornou ukázkou umění skloubit chytrou akci a příběh, který je hrou časových rovin minulosti a současnosti. Určitě chci ocenit nesmírný výkon Javier Bardema, kterého obdivuji už z krimi-thrilleru "Tahle země není pro starý" - skvělý záporný hrdina. Další věc, co chci vyzdvihnout z běžnosti, kde žije, je typický britský humor a vůbec styl komunikace. Když vidí probíhajícího Bonda, usedlí Londýňané jenom poznamenají: "Asi pospíchá domů". Zkrátka i poslední scéna nemá chybu: staronové Bondcar, vrtulník, spousta výbuchů a samozřejmě světlice vypálená k osvětlení ledové plochy zespodu je pouze další z mých asociací, které budou provázet mé obsahy vyvolané při slově Skyfall! Done!

Krycí jméno Donnie Brasco (1997)

Na mafiánech mě v tomto filmu zaujal způsob jejich komunikace. Je krátká, stručná. Zdálo by se, že si tím řeknou hodně - nicméně tomu tak vůbec není. Je to jeden z důvodů,proč žijí v takové nejistotě. Strach a nejistota je hlavní zbraň bose, který ovládá všechny pod sebou. Co by taky měl mít - loajalitu a věrnost ? O té se jenom mluví - všichni však ví, že něco takového neexistuje u člověka, co zabíjí, krade a vydírá jako na běžícím páse. Mafiáni už jsou dávno jenom materialisté, co jdou za svým prospěchem a čest a ideály boje proti vrchnosti (jako to bylo na Sicílii) už dávno nejsou třeba. V Donniem Brasco je to krásně vidět, jak se agent Fbi postupně mění v mafiána - zažije to, jaké je to být mafiánem a ten pocit viny za pouhých pár měsíců jej paralizuje na zbytek života. Jak se potom má změnit mafián od narození...