Dívka na koštěti (1971)

Ilustrace: Adolf Born. Česká klasika 70. let. Jednoduché triky, které přiblížili svět nadpřirozených bytostí nám, smrtelníkům. ´Zdá se mi, že všichni dostaneme svěrací kazajku.´ V roce 2011 se režisér Vorlíček vrátil k Saxáně ve filmu ´Saxána a lexikon kouzel´, ale ten nestojí za vidění.

Mnichov (2005)

Silný film o lásce k vlasti, o vůli udělat cokoliv pro svůj národ a o zklamání. Před druhými člověk dokáže obhájit všechno, co dělá. Ale obhájit před sebou svá rozhodnutí může být najednou nemožné. Avner se rozhodl jít do akce pomsty ve jménu ochrany své rodiny a také, aby splnil očekávání druhých, kteří znali jeho otce-národního hrdinu. Jenomže když si člověk začne s tajnými službami, v každém případě prohraje. Buď zkazí všechno, co může, a tajná služba z obavy o prozrazení se ho zbaví. Anebo člověk udělá všechno, o co ho požádají, a pak se jich už nikdy nezbaví. Nebudou ho chtít pustit ze své moci a budou přicházet se stále dalšími úkoly. Tohle Avner však neví, když souhlasí s účastí na likvidaci 11 lidí. Kdyby celá akce trvala měsíc a pak by se všechno uzavřelo, mohl se vrátit ke své rodině, sem-tam něco udělat pro Mossad a mohl by žít dále v Izraeli. Jenomže tahle akce se táhla dlouhé měsíce. Postupem času, sám pro sebe ale i společně ve skupině, si začal klást otázky o smyslu celé akce. Kdo jsou ve skutečnosti jejich oběti? Má smysl je zabíjet, když na jejich místo přijdou další, ještě radikálnější? Kdo jsou jejich spojenci a dá se jim věřit? Kdo jsou jejich nepřátelé a jak se o nich dovědět? Jak to že oficiální spojenci jeho země, potajmu podporují jejich úhlavné nepřátele? Jeho vlastní lidé ho zapírají, chovají se k němu, jako k cizímu. Může jim ještě věřit? Čemu ještě může věřit? Avner nebyl profesionál, ale udělal všechno podle nejlepšího svědomí. Teď by chtěl jenom klid na život. Ale ani si nemá s kým o tom popovídat. Má hlavu plnou otázek a žádné odpovědi. Steven Spielberg rozehrál příběh o pomstě, ale rozvířil uragán otázek o jednotlivci, národu, společnosti, o chodu světa.

Vojna a mír (1956)

Typický, solídní hollywoodský velkofilm natáčený v Cinecittà v 50. letech. Ústřední trojice herců je velmi dobrá. Nataša v podání Audrey Hepburn měla náběh na úžasnou, oduševnělou mladou ženu, ale ve scéně po válce je z ní najednou kvočna-hospodyňka. Na dnešní poměry směšně vyzní výlet Pierra Bezuchova podívat se na válku. Z objemné knihy Lva Nikolajeviče Tolstého zůstal srozumitelný výběr scén událostí a zvratů. Všechno skvělé zapadá do sebe, scény utíkají jedna za druhou. 3 hodiny při sledování filmu uběhly jako nic.

Prometheus (2012)

Z počátku jsem měla dojem, že je to bratr Kubrickova filmu ´2001: Vesmírná odysea´. Všechno je však příliš tajemné, prolíná se několik příběhů - vědci, otec, dcera, posádka, Strůjci, nákaza z lahve, vetřelec v jeskyni, vetřelec v těle jako z filmu ´Vetřelec´. S postupnou eliminací postav a s pribýváním akce se příběh zhutňuje a je lepší.

Na každého jednou dojde! (1973)

Je to spaghetti western na druhou. Normální spaghetti westerny jsou založené na běžných westernech. Tento film je však založený na stylu samotných spaghetti westernů. Je to výběr atributů spaghetti westernů i samotné italské televizní produkce, které jsou dotažené ad absurdum. Co jsem zachytila: Hlavní postava Prozřetelnost - Prozřík je vlastně tulákem Charliem Charlese Chaplina, který přechází z jednoho dobrodružství do druhého a je vždy tím ´dobrým´, i když dělá špatné věci. Příběh je přerušovaný reklamami v italském stylu stejně, jak se to děje v italské televizi. Prozřík osvobodí Hurikána Kida stejně jako Clint Eastwood osvobodil Eliho Wallacha ve filmu ´Hodný, zlý a ošklivý´. V nouzi si Prozřík stejně jako Pepek námořník dá konzervu špenátu - jídla šampiónů. Prozřík vlastní obytný vláček po vzoru Mortona z filmu ´Tenkrát na západě´. Při opisu přestřelky mafiánů jsou použita jména postav z ´Kmotra´. Ve scéně v hospicu pro bandity jsou v konverzaci použity tituly westernů.

Speed Racer (2008)

Bombastická vizuální show. Všechna ta barevná animace mi hned připomněla Willyho Wonku a jeho čokoládovnu. Tady se ale pořád závodí nebo se alespoň o závodění povídá. Příběh je oživlý japonský komiks, a tak i herecký projev představitelů všech rolí je zkratkovitý až fraškovitý. To dodává celému srdceryvnému příběhu svěžest. A jako bonus na závěr příjde i ponaučení. Milovníci automobilových závodů si rozhodně přijdou na své. ´Cheaters Never Prosper´

Match Point - Hra osudu (2005)

Výborný film Woodyho Allena, ve kterém nepoznávám toho starého Allena. Tentokrát je navenek tolik odlišný od svých předešlých filmů, ale uvnitř přece jen zůstal stejný. Z New Yorku jsme se přesunuli do Londýna. Objevují se tady noví herci, prší více, posloucháme operu, ne jazz. Mladí lidé s trochou zkušeností se snaží najít svoje místo v životě - v práci i ve vztazích. Rodiče jim pomáhají, jak je to jen možné. Někdy k jejich potěše, někdy proti jejich vůli. Chris Wilton měl v životě štěstí. A štěstí mu stále přeje. Potká bohatou, milou ženu, která sa do něho zamiluje. Pak potká chudou, sexy ženu, do které se zamiluje on. Tolik štěstí najednou. Co si vybrat? Lásku a pohodlný životní styl na úrovni, o kterém vždy snil, nebo nejistotu a vášeň, která ho stále láká? Někdy je třeba štěstí trochu pomoci. Zaujala mě Scarlett Johansson, která tady hraje nejistou mladou ženu plnou emocí, plánů a odhodlání, její temperament je plnokrevný. Na začátku filmu si Chris čte ´Zločin a trest´ od Fiodora Dostojevského. Chris se Raskolnikovovi v mnohém podobá. Také je zmítaný výčitkami svědomí kvůli svému zločinu. Raskolnikov je potrestaný hned, jak se přizná. Chris je však více materialistický a dokáže si chladně vysvětlil své jednání. V poslední scéně je však vidět, že spousta problémů ho ještě jen čeká.

Bílá nemoc (1937)

Karel Čapek a Hugo Haas byli přítelé. Postavu doktora Galena napsal Čapek přímo pro Haase, a Haas ji také úspešně hrál v Národním divadle. Haasovi se drama líbilo a rozhodl se jej zfilmovat. Čapek mu dovolil různé úpravy, například přídání postavy doktora Martina, i když se mu nelíbily. Jejich přáteství dalo vzniknout nadčasovému snímku. V příběhu se Čapek soustředil na přírozenou touhu lidí po míru. Nikdo předce nechce, aby umírali členové jeho rodiny nebo přátelé. Jsou-ĺi však lidé sfanatizováni a naslouchají účelovým argumentům, je možné je přesvědčit, aby podporovali nelogickou a v zásadě nemorální věc. A tak děti schvalují, že starší lidé vymírají, aniž se pozastaví nad tím, že jejich rodiče mohou umřít. Muž se těší, že umřel jeho kolega a on dostal jeho místo, bez toho aby si uvědomil, že zemřel člověk, kterého dlouho znal, a že jemu samému hrozí ta samá smrt. Podnikatel se těší, že může zvyšovat výrobu, i když vyrábí ostnatý drát na koncentrační tábory. Zaměstnanci továrny jsou spokojeni, jaký účinný plyn vyrábějí, když pri jeho výbuchu umřou všichni v okolí. Když je člověk uvnitř toho dění, má práci, peníze, postará se o rodinu, snadno ztrácí vědomí, čeho se zůčastňuje. V takové chvíli je to obvykle jeden člověk, který se odváží říct nahlas, že je to potřeba změnit. Člověk, který si dokáže vytvořit názor a obhájit ho před ostatníma. Film ´Bílá nemoc´ dokázal přesvědčivě zachytit takový bod zlomu ve společnosti.

Královna (2006)

Příběh doplňuje, spojuje fakta a známé televizní záběry. Jak to asi bylo, co si mysleli, co říkali, jak se dopracovali k tomu, že pak vystoupili v televizi a řekli to, co řekli. Celý svět sledoval pohřeb princezny Diany. To, jak se k jeho organizování královská rodina propracovala, je tady odvyprávěno uvěřitelným způsobem. Konec 20. století byl zcela v moci médií. Internet jenom nastupoval. Takže tehdy to byla televize a noviny, přes které se lidé dovídali novinky a naopak lidé v pozicích a instituce se dovídali, co si ´obyčejní´ lidé myslí o nich. Helen Mirren jako Elizabeth II a Michael Sheen jako Tony Blair jsou přesvědčivý. V průběhu filmu se přetváří nejen oni sami, ale i jejich vztah. Blair je najednou blízko královské rodině, tedy královně, a když chce s ní efektivně komunikovat, musí se snažit pochopit, proč tak reaguje a proč říká určité věci. Královna neměla kolem sebe takové individuality jako Blair, které by s ní mluvili. Všichni více-méně čekali na její názor a rychle s ním souhlasili, čímž jí z dlouhodobého pohledu moc neposloužili. Samotný scénář je velmi dobrý. Obřadný, nabubřelý způsob řeči poradců politiků a královské rodiny. To, jak se lidé snaží být na úrovni ve společnosti královny, jak s ní slušně mluví. Jsou to jenom drobnosti, které však perfektně dokreslují atmosféru kolem královny. Královská rodina mluví o Dianě jako o člověku, s kterým denodenně žili, který s nimi sdílel soukromí, a zkrátka nebyl oblíbeným členem rodiny. Na veřejnosti byla Diana podle nich jiná, a bylo proto pro ně těžké přijmout odlišný názor veřejnosti na ni. Časy se mění a lidé se, či chtějí nebo nechtějí, mění s nima.

Kovbojové a vetřelci (2011)

Olivia Wilde ve filmu o filmu říká, že každé dítě si hrálo se svými figurkami na to, že kovbojové bojují s mimozemšťany. A teď máme konečně možnost vidět, jak to vypadá v dokonalém provedení. Asi je tedy potřeba se vrátit do dětských let a příliš nepřemýšlet.