Ed Wood (1994)

Vypadá to jako normální film, ale je to film Tima Burtona, takže musí nějaké zvláštně neobyčejné téma. Tentokrát si vybral knihu ´Nightmare of Ecstasy´od Rudolpha Greye, která je biografii Eda Wooda, označovaného za nejhoršího režiséra Hollywoodu. Burton se ve svém stylizovaném filmu soustředil na začátek Woodovi kariéry jako režiséra. V té době natočil své nejznámější filmy a spolupracoval s Belou Lugosim. Johnny Depp je výborný jako Wood. Jednak se vzhledově podobají. A pak Depp se tady příliš nepitvořil, ale vytvořil režiséra, který se mezi lidma věčně umíval, měl pozitivní přístup ke všem problémům svým i svých známých, ale v soukromí stále pochyboval. Takové napětí muselo být velmi vyčerpávající, a tak je pochopitelné, že se Wood později upil k smrti. Kdo mě však naprosto okouzlil, byl Martin Landau v roli Bely Lugosiho. Byl přesvědčivý jako uvadající, nemocná filmová hvězda, která však pro film udělá cokoli. Schválně jsem se podívala na několik filmů s Lugosim. Jako herec byl méně výrazný než Landau, ale jeho manýry Burton a Depp zachytili výborně. I to uhrančivé přivolávání rukou. Ve filmu ´Plan 9 from Outer Space´ je opravdu originální záznam jeho posledního vystopení před kamerou. Skupina lidí, kterou si Wood vytvořil kome sebe, si tolerovala svoji jinakost a snad jenom tam mezi sebou se cítili uvolněně.

Špión (2015)

V této konverzačně-akční komedii nikdo není takový, jak se prezentuje. Susan Cooper (Melissa McCarthy), sedí v kanceláři a perfektně všestranně podporuje tajného agenta Bradleyho Finea (Jude Law) a tváří se, že je spokojená, protože ho má tajně ráda. Bradley předstírá přátelský zájem o Susan, jinak je to bohatý, suverénní necita. Jejich šéfová Elaine Crocker (Allison Janney) je povýšená elitářka, ale odhalí Susanin potenciál. Rick Ford (Jason Statham) vystupuje jako nepřekonatelný profesionál, ale je to zmatkář, který potřebuje pomoc a objetí. Kamarádka Nancy (Miranda Hart) si sebe představuje jako agentku, dokonce má připravené i krycí jméno, ale v praxi akci spíše ukecává. Aldo (Peter Serafinovicz) vypadá jako italský agent posedlý sexem, ale ve skutečnosti je to kamarád. Parodie Jamese Bonda v sukních je trochu akční, dost drsná a hodně ukecaná, protože skoro všichni si vyzkoušejí nové role – být dvojitým agentem, akci v praxi, spolupráci se ženou. Není to žádný velkofilm jako Bond, ale pobaví.

Superman (1978)

Tento film je už klasikou. Má specifické titulky i hudbu. Viděla jsem ho už několikrát a v porovnání s těmi novějšími oživenými komiksy obstojí. Muselo být těžké se rozhodnout, co vybrat z komiksového příběhu do filmu. A myslím, že tvůrci udělali rozumný výběr. Trochu patetický úvod dává pochopit, proč je Superman (Christopher Reeve)tak hodný. Podíleli se na tom vlastní (Marlon Brando a Susannah York)i nevlastní rodiče (Glenn Ford a Phyllis Thaxter). Pak přichází Clark Kent a potká Lois Lane (Margot Kidder) a utká se s Lexem Luthorem (Gene Hackman). Každá z vedlejší postav dostane chvíli na vykreslení svého charakteru. Stále to jsou příjemné dvě hodiny podívané. Možná je to i díky knize Maria Puzza, jako předloze. A Christopher Reeve, i když je svalovec, dokáže hrát.

RRRrrrr !!! (2004)

Nejdříve mě odrazoval název filmu a fotografie. Pak jsem si přečetla pochvalnou recenzi. Už začátek kopíruje jeden z filmů Monty Pythonů. Pravěký příběh je vyprávěný s povrchní ležérností francouzských komedií zaměřených na žerty. Pravěké dialogy jsou pronášeny stylem bez emocí, takže i žerty zazní jakoby mimochodem. Nejsou uváděny dramatickými pauzami upozorňujícími, že teď bude legrační narážka. Zase se mi potvrdilo, že francouzské komedie jsou velmi specifické a člověk musí být správně naladěn, aby si je vychutnal.

The Incredible Petrified World (1957)

Černobílý sci-fi film je zjevně inspirovaný Julesem Vernem. Zkamenělým světem je míněna jeskyně. Já jsem očekávala něco dobrodružnějšího a byla jsem zklamána. Profesor Millard Wyman (John Carradine, jinak otec Davida Carradine), ani posádka pod mořem, dvě ženy a dva muži, nemají zvláštní důraz. Režisér se soustředil na samotný příběh. Nejde však do podrobností, např. odkud se v jeskyni bere světlo. Film je dost krátký, a tak scény skokově zobrazují vývoj příběhu. Profesor je i vypravěčem a propojuje jednotlivé situace. Scény v jeskyni byly nafilmovány u Tucsonu v Arizoně.

Red Planet Mars (1952)

Konverzační černobílý film. Skoro všechno, co se stalo, bylo prezentováno přes dialogy. Chris Cronyn (Peter Graves) a jeho žena Linda (Andrea King) jsou vědci a pracují na spojení s Marsem. V rozhodující okamžik jim poradí jejich malý syn, čehož bude kluk litovat patrně celý život. Snímek byl vyprodukovaný v období Studené války a prvního poválečného boomu sci-fi. Takže Američané chtějí kontaktu s Marsem využít pro dobro společnosti a Rusové pro ovládnutí světa. Rusové mluví dobrou ruštinou, ale jejich ikony nejsou přesvědčivé, nejspíše byly namalované pro film. Jinak film ve zkratce zachycuje lidskou povahu. Podle odpovědí z Marsu se okamžitě mění i nálady ve společnosti po celém světě v záchvěvech davové psychózy.

The Day Mars Invaded Earth (1962)

Nenápadný černobílý film s dobrou atmosférou. Toto už jsou 60. roky a sci-fi už nebylo jenom záležitostí překvapivých témat, ale dbalo se i na zpracování. Snímek mi tématem připomněl film ´Invasion of Body Snatchers´ (1956). A dům se zahradou, kam se rodina dr. Fieldinga (Kent Taylor) na svátky nastěhuje, mi vypadal jako hotel z filmu ´The Shining´ (1980). Také napětí je budováno postupně, až nakonec není jasné, co je pravda a kdo je kdo.

Pařba na třetí (2013)

Příběh má zopár vtipných momentů, ale návrat do Las Vegas mu příliš neprospěl. Postavy už nejsou zajímavé ani jeden pro druhého. [‘The Hangover’ (2009), ‘The Hangover Part II’ (2011)]

Pařba v Bangkoku (2011)

Příběh má několik vtipných momentů, ale jinak se příliš odvolává na první film. Postavy jsou zajímavé jenom jeden pro druhého. [‘The Hangover’ (2009), ‘The Hangover Part III’ (2013)]