Amy (2015)

Řekla bych, že toto je nový typ biografického dokumentu. Opírá se hlavně o videonahrávky z mobilů a ty se ´okecat´ nedají. Před oficiální kamerou se aktéři tváří a přemýšlejí, co říct a co už ne, ale na malých videích zachycených jenom jedním ze skupiny je všechno syrovější a bez autocenzury. Film ve zkratce ukazuje Amyn život osobní i profesionální a je úžasné, jaký měla v sobě potenciál. Je také vidět, jak velmi záleželo na tom, koho měla kolem sebe. Scéna s Tonym Bennetem je ukázkou, že kdyby měla vedle sebe slušného člověka – autoritu, mohla svůj talent rozvíjet. A vlastně o tom sama vyprávěla, že chtěla jenom dělat hudbu a od lidí jenom potřebovala, aby jí nechali na pokoji, aby se mohla soustředit na práci. Také je dobré, že tvůrci zahrnuli do filmu i zbytečný a krutý posměch, který si z Amy dělali lidé, jako Jay Leno, v době, kdy na tom nebyla dobře. Když byla v jeho show, třásl ji rukou, a pak o ní vykládal hlouposti. Chtěla být milovaná, jen si na tu svou lásku vybrala špatné lidi.

Woodstock (1970)

Dokument, který přinesl pohled na jeden hudební festival opravdu z každé strany. Jednak přišlo mnohem víc lidí než se čekalo a tím pádem se řešili problémy s jídlem, toaletami, ubytováním, vodou. A pak se festival odehral v době protestů proti válce do Vietnamu a povinným odvodům. Jeden z obyvatelů blízkého městečka, když dostal možnost se vyjádřit k festivalu, začal kritizovat fakt, že mladí lidé živelně přespávají na poli. Na to mu kolemjdoucí připomněl, že to je jako ve Vietnamu a proti tomu by měl také protestovat. Pán zůstal zmatený, protože takovou paralelu si neuvědomil a zjevně nechtěl na záznam kritizovat vládu. No, ale právě takové konfrontace festival poskytl, aby i do malého městečka přinesl čerstvý vítr informací. Ostatně mladí lidé zmiňovali, že nepřijeli jenom za hudbou, chtěli zažít něco jiného. A to se jim zjevně povedlo a určitě na svoji účast tam vzpomínali celý život. Jinak hudba je velmi zajímavá. Jimi Hendrix zahrál americkou hymnu tak, že zněla jako letecký útok, Joan Baez a další zahráli protestní písně. Objevili se i zpěváci a kapely, kteří byli populární v té době. Umělecky působivé je i rozdělení obrazovky na dvě i tři části. Při sledování tohoto dokumentu si člověk uvědomí, že něco podobné by v současné America nebylo možné zorganizovat. Nakonec všichni otázaní chválili mládež, že je mile překvapila, protože v očích starší generace to byli všechno zdrogovaní ztracenci, což se nepotvrdilo.

Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

Čtvrtý film série je příjemným setkáním po letech se starými známymi. Je ale hned patrné, že hlavními aktéry je pět mužů, kteří ztratili kontakt mezi sebou a snaží si užít pár dnů s přáteli. Jejich partnerky, či už současné nebo bývalé, jsou jenom křoví pro vytváření nebo řešení problémů. ['American Pie' (1999), 'American Pie 2' (2001), 'American Wedding' (2003)]

Beyond the Time Barrier (1960)

Tento černobílý film jsem našla na youtube v kolekci podivných amerických sci-fi výtvorů, tak jsem od něho příliš nečekala. Na druhou stranu mě zaujalo, že režisér se narodil v Olomouci, tak jsem byla zvědavá, jak využil americký background pro svou tvorbu. Tak na první pohled si ‘Star Wars’ ukradli formát titulků. Ale pak už to byla dost nuda. Scénář vzaný z hromady podobných, herecké výkony druhotřídní, střih scén ledabylý, animace z levných reklam a do toho psychologický zápas o budoucnost lidstva. Kdyby byl ten film alespoň napínavý, romantický, dobrodružný, směšný, překvapivý, ale není nijaký.

Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948)

22. film, ve kterém se objevují Bud Abbott a Lou Costello. Nyní jako Chick Young, vyšší a rozvážnější, a Wilbur Grey, tlustý a ustrašený, jinak zaměstnanci úschovny na železniční stanici na Floridě. Je to můj první film s nimi. Potkají se tady s hrabětem Draculou (Bela Lugosi), Frankensteinovým monstrem (Glenn Strange), Vlkodlakem (Lon Chaney, Jr.) a Neviditelným mužem (Vincent Price). Je to hororová komedie, černobílý film. V roce 2001 Knihovna Kongresu zařadila do Národního filmového archivu a v roce 2007 ji Reader's Digest vybral jako jednu ze 100 nejlepších komedií vůbec. Je to naivní, bláznivá, konverzační i situační komedie, která rychle ubíhá a nenudí.

Megamysl (2010)

Jak by to asi vypadalo, kdyby na planetu Zemi přiletěli dva Supermani. Začátek je zábavný, ale pak Megamind upadne do trudnomyslnosti. Příběh opět získává obrátky, když začnou zvraty v ději. Animace je příjemná.

Plán 9 (1959)

Je velmi těžké ohodnotit tento film. Není nudný, pořád jsme komentovali scény i herce (proto je lepší ho sledovat v soukromí, kde se dá mluvit nahlas) a dobře jsme se nasmáli. Co ten policajt dělá s tou pistolí? Viděla jsem i film ´Ed Wood´ (1994) a přečetla jsem si o hercích/nehercích. Stali se už součástí legendy. Režisér Wood využil ve filmu i poslední nahrávku Bely Lugosiho na začátku filmu, proto jeho neživá verze pak chodí s kápí před obličejem. Wood měl dětskou hravost, nebo naivitu, která mu pomáhala podlézat všechny překážky. A tak se dokodrcal až ke konci filmu. Kdyby se režisér neurazil, možná by se film dal spíše považovat za parodii.

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Více se mi líbil první film, který byl intimnější. Teď to bylo v podstatě to samé, ale s více cestováním. A draků bylo více a byli větší. Také Hiccup (Jay Baruchel) byl klackovitější a nemohla jsem si zvyknout na jeho hlas. [´How to Train Your Dragon´ (2010)]

Caravaggio (1986)

Scény jsou záblesky paměti nemocného Caravaggia. Vášnivá a expresivní podívaná.

Nikdy není pozdě (2015)

Měla jsem dojem, že se všichni příliš soustředili na zpívání Meryl Streep, ale nejak zapomněli na příběh samotný. Scénář měl být více propracovaný a soustředit se na míň témat anebo je alespoň lépe propojit. Dlouhé, v podstatě nezáživné písně rozmělňují děj. Mnoho není vyřčeno a všechno zůstává nedopovězené. Zase jednou výborná Meryl v průměrném filmu.