• Thriller

The Damned (2013)

Hrdinové se v hororech snad nikdy nepoučí. Do sklepů se zkrátka neleze! Bohužel, zakázaný ovoce nejlíp chutná, že? A tak jednou zapnou magnetofon, podruhý čtou z Knihy mrtvých, jindy odtamtud vysvobodí podezřelýho haranta. Pokaždý to však vede k masakru. Vědět, že se nacházim v komedii, nakopu tu holku do koulí. Vědět, že jsem v pornu, tak do toho sklepa samozřejmě nakouknu, protože by se v něm s velkou pravděpodobností schovávaly Sydnee Steele nebo Kayden Kross, jež by mi za osvobození určitě rády poděkovaly. Jenže pokud se nacházim v hororu, do sklepa ani nevkročim a z baráku zdrhám jako namydlenej blesk. Takže díky bohu, že máme šikovný scenáristy, kteří vědí, jak takovou bandu lidí dostat do rozpadlý haciendy, a tam je postupně likvidovat nadpřirozeným zlem. Bez nich by tenhle svět byl hrozná nuda!

Poslední oběť (1979)

Ano, ani tenhle kousek mi neunikl při pátečních hororových nocí na nově, ale je to sakra dlouhá doba, takže jsem si ho musel oživit. "Don't Go in the House" je v podstatě předobraz známějšího, o rok mladšího "Maniaka". Taky se tu hodně hraje na psychologickou strunu, a i když oběti spočítáte na jedné ohořelé ruce (4), atmosféra rozhodně dělá půlku filmu. Obzvlášť některé výjevy z hrdinova chorého mozku stojí za to. S brutalitou nebo zobrazováním explicitního násilí šetří, tentokrát to však není na škodu. Jo a hlavní postava je překvapivě docela sympaťák.

The Legend of Boggy Creek (1972)

Tak tohle se Charliemu vážně moc nepovedlo, i když výdělky mluví o opaku. Jeho debut, sledující legendu o Arkansaském Bigfootovi, dnes už nemá šanci zaujmout. Snímek je sice vyprávěn polodokumentární formou, aby působil syrověji a hlavně reálnějším dojmem, ve skutečnosti se však není čeho bát. Mohutný chlupáč se totiž občas projde někomu po zahradě nebo vykoukne zpoza stromu, aby vzápětí znovu zmizel v tmavém lese. Zabíjí maximálně tak kočky. Většinou je to ale o tušené hrozbě. Když už vám začne padat hlava z nekonečných záběrů na tamní faunu a floru, asi třikrát vás probudí úsměvná country vložka, která jinak vážnému tónu nasadí opravdu bizarní charakter. Takže díky, pokračování si nechám ujít, a radši si zopakuju režisérovy The Evictors.

Guns N' Roses - You Could Be Mine (1991) (hudební videoklip)

Možná nejlepší videoklip od "Gánů" - Bohů tehdejší rockové scény - a zcela určitě song, který nasměroval můj hudební vkus. Nic to ale nemění na tom, že videoklipy snad od všech možných interpretů tu (podle mě) nemají co dělat, zbytečně tu zasírají místo. V opačném případě se už budeme nacházet na serveru ČSFHD, že jo...

Para Elisa (2013)

Chujovina, a pekelně uřvaná ("Ma-ma, béééé béééé, mama, bééééé!"). A navíc taky ne příliš šťastně natočená, protože když už došlo k nějakýmu násilnýmu konfliktu, nebylo nikdy nic vidět. Čim že jí ta svině třískla? Bylo to rukou, nebo kladivem? O co se ta druhá bouchla, že má v hlavě díru? Všechno se tu prostě děje tak nějak ledabyle, ve tmě a hlavně mimo kameru. A to zkrátka ruší, vzhledem k některým scénám to může dokonce nasrat. Můj nešťastný výběr z loňské či předloňské úrody Španělů (Deranged, Dictado, Insensibles) tak vesele pokračuje.

Kristy (2014)

Film je ke "koupi" teprve dva dny, a komentářů je tu jak nasráno. Tak abych netrhal partu, přidám ten svůj :) Překvapivě hezky natočená "Invazovka" (rozpočet činil slušných 7 milionů), která pokračuje v tradici všech "Strangers" a jiných brášků nebo sestřiček. Líbivá kamera, příjemný pop soundtrack, krátká stopáž, rychlejší tempo, sympatická hrdinka. To všechno má za příčinu, že člověk se nedokáže nudit. Jenže má to masařku. Teleportaci. Zdejší banda hajzlů se totiž přesunuje z místa na místo tak efektně a rychle, že daleko za sebou nechává i legendu Michaela Myerse. A to byl nějaký mistr v oboru!

At the Devil's Door (2014)

The Pact sice nepřekonán, ale i tak je tahle novinka slušnou strašící zábavou. McCarthy zde potvrzuje, že i na první pohled obyčejné náměty se v jeho rukách mění na povedené žánrovky. Žádné explicitní záběry, snad ani žádná krev. Jen klasické hororové cvičení (delší záběry, neustálé napínání) o několika interiérech, co o půlnoční projekci dokáže nejen nahnat příjemné mrazení, ale v několika chvílích i hezky postrašit. Navíc, šatní skříň už dlouho nebyla tak děsivá. Snad jen v The Conjuring. Závěr je však už docela průser. (60%)

Sabotáž (2014)

Slabý Arnie, ještě slabší Ayer. Spolupráce těchto jmen slibovala mnohem třeskutější biják, než ve skutečnosti je. A je to sakra škoda, protože ambice by tu byly. Schwarzeneggerova jednotka je plná drsných hovad (Manganiello rulezzz) a feťáckých monster (samozřejmě myslim tu hnusnou děvku), vulgárních hlášek je tu snad víc než testosteronu, a speciální místo překvapivě zaujímá brutalita. Explicitní kamera totiž neuhýbá v momentech mučení a zabíjení žen, natož pak v těch, kdy ze stropu visí Sawyerovy vnitřnosti. Spoiler, ups! Vyloženě zklame pak závěrečná třetina, která sice nabídne solidní akci, ale logika si zrovna vezme dovolenou. Takhle zprasit jinak v pohodě thriller, to se nedělá! Ať Woodse honí po poli rakovina!! Arnoldovi tedy došla na chvíli pára (že jo, Bennette?), ale nebojim se, on se vrátí. Třeba jako děda Conan.

BlinkyTM (2011)

Maxe bych vykuchal jako rybu a Blinkyho chci domů!

Znovuzrození Dr. Phibese (1972)

Jsem překvapen, jak moc mě to nebavilo. Pokračování osudů dr. Phibese není jen nastavenou kaší. Pokud už jednička měla tendenci přehánět s vynalézavostí některých úmrtí, tak dvojka je pak mozku vymývající. A to nejen ve smrtelných disciplínách. Těžce bizarní a ulítlý námět je jedna věc, jenže když Price vytáhne obří větrák a způsobí jím malou pouštní vichřici, hraničí to se sebeparodií. Plus ten moderní podzemní bunkr. Plus některé nehezké interiéry zastupující Egypt. Když pominu fakt, že nemusím tyhle pouštní horory (Mumie od Hammeru není výjimkou), a asi dva povedené smrťáky se štíry a okřídleným dravcem, nesahá Znovuzrození svému předchůdci ani po pás.