Stranger: Mukó hadan (2007)

Povedený samurajský anime film, který si nebere moc servítek – i když pěkně zanimovaný, pro děti moc není (krve a usekaných končetin se tu najde dost). Souboje jsou poutavé, postavy nevyzpytatelné a soundtrack epický (v hlavě mi asi nějakou dobu zůstane). V porovnání s těmito klady se mi moc nezdál příběh. Jako takový úplně špatný není, ale film spíše opravdu vsází hlavně na souboje a postavy. Hlavní zápletka tak působí trochu zkratkovitě a zbytečně. Film by si dle mého v pohodě vystačil i s jednodušším příběhem. Přes to všechno se však jedná o výborný počin.

Ledové království (2013)

Ničím zvlášť vynikající (i když také nezávadná) disneyovka, s klasicky dobrou animací a profláklým soundtrackem. Je to spíše takový standard na pomezí 3 a 4 hvězdy. K tomu průměru to má ale přeci jenom blíže.

Lucy (2014)

Hmm, tohle je trošku jiné kafe. Hodnocení tohoto filmu je vlastně trošku těžší, neboť je to takový mix všeho možného. Z traileru to vypadá na obyčejný akčňák s nabušenou hrdinkou. Překvapivě je však ve výsledku film v akční rovině docela střídmý. Naopak je tu poměrně velké množství „úvahových“ sekvencí, které se tak zpočátku jeví až nepatřičně. Máme tu poměrně předvídatelnou zápletku, kdy hlavní postava získává nadpřirozené schopnosti, neboť je díky jisté droze schopna využívat větší kapacitu svého mozku. Příběh tedy stojí na takovém principu, díky kterému si mohou tvůrci opodstatnit v podstatě všechno, co je jen napadne – a že toho v efektních eskapádách využívají. Především na závěr tedy dostávají prostor opravdové šílenosti, které bych v tom filmu ani nečekal, v čele s trošku divnou (a snad i přehnanou) pointou. Přestože je to však takový mišmaš, bavil jsem se podstatně více, než u takového Transcendence. Vlastně je nakonec i trošku škoda, že se film nerozjel trošku více – když už tedy v závěru přistupuje na takovou radikálnost. Ve výsledku je to tedy vlastně docela překvapivé, a… fajn. Navíc na Scarlett se hezky kouká :) – docela spokojené 3* (6/10).

Plukovník Švec (1929)

Až na ten vlastenecký patos (který je jak jinak dán dobou) je to vlastně na svou dobu docela dobrý válečný film – 7/10

Obvyklí podezřelí (1995)

Výborná a vychytaná kriminálka, které lze jen těžko něco vytknout. Příběh je dostatečně zajímavý, skvěle odvyprávěný (skrz flashbacky), s výbornými hereckými výkony (opravdu - hlavní plus filmu) a rovněž výborným hudebním doprovodem. Příběh se zdá být dost zamotaný, ale v tomto případě si dokázal po celou dobu udržet moji pozornost a nebyl zbytečně natahovaný - což bývá u některých (i vynikajících filmů) velký nešvar. U hodnocení tedy není moc co řešit...

Ledová archa (2013)

Rozhodně originální sci-fi. Je tak trošku přímočaré – neobtěžuje se moc přebytečným popisem post-apokalyptického světa. Nemůžeme tedy mluvit o bůhvíjaké propracovanosti. Na rozdíl od ostatních tady však nehodlám právě logiku fungování filmového světa rozpitvávat, popřípadě házet na něj zbytečně špínu, „že je to přece nesmysl“ – to bych mohl rovnou snadno odsoudit poměrně velkou část sci-fi filmů. Příběh zde je zasazen „jen“ do prostředí jednoho (dlouhého) vlaku. To však neznamená, že postrádá na rozmanitosti. Naopak mě mile překvapilo nastavené tempo filmu, míra odlišnosti prostředí a dokonce i těch několik zvratů. Právě tyto aspekty z něj (pro mě) dělají velmi dobrou záležitost. Ne, není to promyšlený a epický velkofilm. Ale stále se jedná o osobitý sci-fi snímek, který rozhodně zabaví, a já od něj dostal v podstatě to, co jsem chtěl. – 4* (7/10)

Kokuhaku (2010)

Tak toto je psycho jak prase. Kohukaku je natolik znepokojivý film, že mi bylo chvílemi až trapně, že jej vůbec sleduji. I když on je asi každej film, kde (se) vraždí děti, "kapku" zvrácenej. Jak se tak dívám na komentáře, souhlasím s přirovnáním k trilogii o pomstě od Chan-wook Parka. Ačkoliv se však tento film šokující zápletkou této trilogii minimálně vyrovná, je oproti ní příliš extrémní, a hlavně (ještě více) přitažený za vlasy. Každopádně i přes tento nešvar film velmi dobře propojuje vyprávění hned z několika úhlů pohledu (které významným způsobem přepisují danou zápletku), a efektivní stylizací (časté zpomalovačky, jež jsou skvěle doplněny hudbou). Jako velice šokující thriller tedy funguje film nadmíru dobře, jen mi vadí až přílišná vykonstruovanost zápletky.

Noe (2014)

Filmu Noah se ta velkolepost upřít nedá. Dal by se v podstatě rozpůlit na dvě poloviny, přičemž první je poměrně rozmáchlá fantasy a druhá spíše komornější drama. Hlavně v té první je ta vizuální stránka opravdu výborná - sledujeme řadu velkolepých, či stylisticky zajímavě řešených záběrů. Ač je však film hezký na pohled, a s poměrně dobrým obsazením (u mladšího obsazení jsem byl ale někdy na pochybách), je vlastně docela prázdný. Efekty a všechno okolo se tak zdají jen jako laciná lákadla, která postrádají nějaký hlubší význam – viz bitva v první polovině filmu. Proto u mě osobně více zabrala ta komornější část příběhu, kde se alespoň vyskytuje trošku těch emocí. I tak je to celé ale takové utahané. Neříkám, že je Noah úplně špatný film, ale mně nezaujal.

Noční rozhovor (1959)

Přepálená a kýčovitá romantická komedie, která však nepostrádá svůj osobní styl a humor, s kterým si v pohodě vystačí. Nejedná se o nic světoborného, ale jsou zde sympatické herecké výkony, příjemná atmosféra a několik dobrých vtipů, které v pohodě stačí na ty lepší 3* (6/10). I když už je tato klasika v některých ohledech řádně zastaralá, pořád je to docela fajn.

Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012)

Burton se po několika letech vrací ke své původní tvorbě. Tentokrát nahrazuje hraný film animací, což není vzhledem k tématu filmu a jeho celkové náladě na škodu. Film je také obdařen takřka 3x větší stopáží, a tento fakt se někde projevit musel. Přibývá tak řada (jak jinak než řádně divných) postav, vaty a několika nových dějových zákrut, které ne vždy snímku svědčí. Někdy je díky nim film výpravnější a divácky přívětivější, někdy je ale zase zbytečně zdlouhavý a hlavně ke konci vyveden do úplných absurdností – které jsou dle mého úplně zbytečné. Burton tak v některých částech (především první polovina filmu) vzdává poctu svému starému filmu (stejné rekvizity, vyobrazení některých situací, včetně stejného nahlížení na scénu apod.), a v některých částech zápletku zásadně mění a překrucuje – film tak nabývá jiného rozměru. Ve výsledku mám tedy smíšené pocity. Film jistě určité kvality má, a své fanoušky si nejspíše najde. Já se ale nemůžu zbavit dojmu, že se jedná o docela zbytečný počin, který ani v plné míře nedokázal předčít originální, 30ti minutový kraťas (i když hudba Dannyho Elfmana je bezpochyby boží). Hodnocení: 3* (5/10)