X-Men: Poslední vzdor (2006)

Navázat na dějový cliffhanger, kterým skončili X-Men 2? Ratner není Singer a je to vidět. Potenciál nevyužit. A ten závěr? ...Ne, ne a ne. Velké zklamání.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Tak tohle se povedlo na 200%. Díky Bohu, že se Singer na režisérskou židli X-Menů vrátil... Enough said:-)

Misfits: Zmetci (2009) (seriál)

Za mě 5 hvězdiček pro první dvě série seriálu. Robert Sheehan ukradl prakticky každou scénu pro sebe, ač měl být z hlediska scénáře hlavní postavou nepochybně Iwan Rheon. S odchodem Roberta se do popředí sice dostal Iwan, ale se seriálem to začalo jít hodně z kopce, navíc se přimýchávali další a další lidé se zvláštními schopnostmi, až se vše neuvěřitelně rozdrobilo. Od čtvrté série jsem již přestala sledovat... Každopádně hodně jiný seriál... Btw. závěrečný monolog postavy Nathana na konci první série je to nejtrefnější vyjádření existence současné generace dvacátníků, jakou jsem kdy viděla.

Zelená míle (1999)

Naprosto fascinující a naprosto dokonalé po všech stránkách a i v těch nejmenších detailech. Jako vždy stoprocentní Tom Hanks a překvapení v podobně M.C. Duncana. Coby neznalá předlohy i jakýchkoli detailů o ději, jsem zírala, kam film směřoval a jak nakonec skončil. Mrazení v zádech z viděného u mě přetrvalo ještě několik dní poté.

Noe (2014)

Místy naprosto geniální momenty a místy naprosto mimo... Každopádně se pan režisér nezavděčil ani jedné divácké skupině, kterou mohl film do kina přitáhnout - ani katolíkům, ani těm, co přišli na katastrofický nebo fantasy film, a už vůbec ne Aronofskyho příznivcům. Navíc pokud někdo nezná dobře Bibli, tak některé detaily mu můžou přijít jako nepochopitelné, např. proč měli dovoleno jíst pouze byliny, proč ta až kýčovitá scéna s duhou na konci a nakonec postavy "transformerů-entů", kteří měli být vlastně padlí andělé. ...Tak snad se letos poštěstí na poli biblických filmů alespoň panu Scottovi a jeho Mojžíšovi.

Před půlnocí (2013)

Jednoduše řečeno: 'Proč??' ...Způsob pojetí tohoto třetího dílu naprosto opouští postupy obou předchozích filmů. Kéž by Linklater zůstal jen u těch dvou předchozích... A zdá se, že při psaní scénáře asi zrovna procházel rozvodem nebo minimálně dostal kopačky, protože toto nemůže být ani zdaleka zváno romantickým filmem... Kdyby měl být film hodnocen samostatně, jako nenavazující dílo, tak by se mohl svézt na stejné vlně jako například Nouzový východ s dvojicí DiCaprio/Winsletová. ...Ano, jsou tu stále ty trefné až nepříjemné dialogy, které rozpitvávají samotnou podstatu v tomto případě téměř desetiletého a již stereotypního vztahu. Nemá to již ale to kouzlo - Celine a Jesse již nejsou omezeni krátícím se společným časem. A je to právě tak cynické, hořké a místy až vulgární, že mi přišlo, že to ani není ta dvojice z předchozích filmů. Museli jsme tohle vážně vidět?? Filmem Před soumrakem bylo vše řečeno a pointa byla dokonalá. Film Před půlnocí zabil ono kouzlo nevyřčeného "a žili šťastně až do smrti", ve které každý z nás stejně v podstatě doufá...

Mortal Instruments: Město z kostí (2013)

To byla ale blbost... Vezměte snad všechny teen/fantazy/sci-fi populární filmy za posledních deset až patnáct let, smíchejte je dohromady, a dostanete tenhle scénáristický dort pejska a kočičky... A je mi jedno, jak moc "dokonalá" mytologie se může nacházet v knihách (nečetla jsem) - scénáristická kostra filmu má být postavena přece úplně jinak... btw. scéna ve skleníku JE jednou z nejpřehnanějších scén v dějinách kinematografie... nemluvě o některých dialogových "perlách", které asi měly být vtipné... "Nečekané" schopnosti hlavní hrdinky, které se objeví jak deus ex machina kvůli poháru, jsou jak facka do tváře diváka - nevím, jestli je to chybou scénáře nebo předlohy.... Lily Collins celou stopáž jen bezmocně zírá, co se kolem ní děje, stejně tak jsem na dění na plátně zírala i já.... Jedna hvězdička leda za občas zajímavé nápady a vizuál... btw. J.R. Meyers musel bejt snad namol, že se tomuhle upsal... A kéž už by Robert Sheehan konečně dostal pořádnou filmovou roli.

Cizinec (2005)

Na první podívání se může zdát, že jde o jednoduchou zápletku, kdy není přáno zamilované dvojici, přičemž odmítnutí Nortonova postava neustojí - no a další vývoj nechci spoilerovat... Ale protože si Norton libuje v mnohovrstevnatých charakterech (a právě tenhle scénář mu dovoluje si s psychologií Harlana pěkně pohrát), film rozhodně není tak jednoduchý a plochý, jak se může napoprvé zdát. Sám rozbor Harlanovy postavy by vydal na několikastránkovou psychologickou studii. Jako základní premisa se dá říci, že je outsider, který se narodil ve špatné době a s odlišnými hodnotami, které neustále naráží na tvrdou realitu..., což jednoduše vystihuje prostá scéna, kdy Harlan v bistru zkoumá donut, do něhož druhý kus jednoduše nepasuje... První polovina filmu naprosto podmaňující, jak díky neskutečně nádherné Evan Rachel Wood, tak precizně navozené atmosféře, kdy hmatatelně cítíte, že "něco na tom sympatickém kovbojovi není v pořádku" a čekáte, kdy se konečně projeví, to co skrývá... Po hlavní gradaci se ale film stočí úplně jiným směrem, jako by začali tvůrci tápat, jak vlastně Harlanovo putování zakončit... Ale i tak jde o velmi zajímavý film, nedoceněný a zapomenutý.

Charlie musí zemřít (2013)

A tak to vypadalo nadějně... Je jedno, jak moc se herci snaží hrát - celkový potenciál padá na absolutně nedotaženém a nevyužitém scénáři. Navíc mi film, a hlavně finále, dost připomínal "Extra život" s Ewanem McGregorem, kterému ale díky komediálně laděnému vyznění člověk dokáže odpustit jakoukoli šílenost. Zde si ale všichni hrají na maximální drama. Jakmile se film začne linout docela zajímavým směrem, stane se nějaká absolutně WTF záležitost (spoiler - např. sanitka), které se dalo snadno vyhnout. A takových chvil jsou ve filmu mraky. Připočtěte si nulovou chemii mezi hlavní dvojicí, fakt, že více času stráví Charlie pomalu se svými spolubydlícími a trajdáním po putikách, a že celý film se odehraje během dvou dní. Nedokázala jsem si vytvořit jakoukoli vazbu nebo soucit s mileneckou dvojicí, natož abych jim fandila. A k tomu navíc naprosto hollywoodský závěr.... Ach jo - pro mě největší zklamání na poli indie kinematografie poslední doby... Jedna hvězda za opravdu se snažícího Shiu, zajímavou kameru a hudbu, druhá hvězda coby 'guilty pleasure' za jízdy v trabantu:-)

Záložní plán (2010)

plus tři hvězdičky za pejska na kolečkách, scény na pískovišti a postavu kámošky Mony. mínus jednu hvězdičku za zbytečnou a přehnaně naturalistickou scénu porodu, která byla opravdu mimo žánr... Výsledkem oddychovka na víkendové odpoledne, kterou ale pánům rozhodně nepouštějte.