X-Men: Apokalypsa (2016)

Patrně nechtěná narážka, že třetí díly X-Men jsou vždy nejhorší, bohužel platí i v tomto případě, a nejen pro Ratnerův Poslední vzdor... Divím se, že se Singer k tomuto filmu upsal, nebo že by scénář na papíře nevypadal tak zle?? ...Ano, film má velmi silné momenty, z nichž až mrazí (Fassbender a jeho snaha o normální život), a naprosto geniální až parodující Quicksilverovu sekvenci... Bohužel, vše zabíjí hromada nelogičností; od momentu, kdy se v jisté části plynule přechází v dialozích z polštiny do angličtiny, po fakt, že od First class uběhlo minimálně patnáct let a postavy nijak výrazně nezestárly, a nakonec, že se X-Men nejspíš odehrávají v izolovaném vesmíru, protože jde o první film z celé série, kde se až na pár výjimek nevyskytují běžní civilisté, ač se celý závěr odehrává uprostřed Káhiry... Foxové to měli zapíchnout u Budoucí minulosti - byla by to krásná tečka na konec, která vrátila celé sérii jistou úroveň... Pokud jde o série, skončit se má v nejlepším.

jOBS (2013)

Mám slabost pro biografické filmy... Po velmi chladných recenzích jsem čekala velmi málo, ale byla jsem příjemně překvapena. Ashton velmi zaujal, je vidět, že si dal záležet, dokonce chvílemi napodoboval i Jobsova gesta, přes rámec povrchního vyprávění se ale přirozeně dostat nelze. Je to film o vývoji Jobsovy technologické vize, ne o jeho soukromém životě.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Nejočekávanější film roku 2015 se pro mě stal největším WTF filmem roku... Jestli něco nedokážu tvůrcům jakéhokoli snímku odpustit, tak je to právě vykrádání a recyklace původního materiálu tak okatým způsobem, že i některé styly snímání scény jsou identické s originálním filmem... Proto tak nízké hodnocení. (Pokud mělo jít o poctu původnímu materiálu, tak to se dělá jinak... viz. Mad Max. x Terminator Genisys alespoň otevřeně přiznal remake/restart status) Jeden ze scénáristů Epizody V. a VI. vykradl nápady duchovního otce ságy napříč všemi epizodami, nejvíce IV. dílu. Těžko říct, zda byl tak zoufalý na absenci vlastních nápadů, a nebo zda měl přikázáno od vedení Disney "jdeme na jistotu, aby se nám ten miliardově drahý nákup společnosti Lucasfilm co nejrychleji vrátil" (mohutný všudypřítomný merchandising, který nemá obdoby, by tomu napovídal - za chvíli budeme mít s motivem SW snad i toaleťák)... George Lucas je pryč, a je jedno jestli milovaný nebo nenáviděný, byl skvělým vypravěčem (i ty jeho prkenné dialogy patřily ke koloritu ságy). Nebál se vymyslet příběh k jednotlivým epizodám tak, jak si přál on, experimentoval, a nevtíral se líbivě fanouškům - koneckonců realizoval svou vizi a svůj svět. Star Wars již nikdy nebudou stejné. V '77 byla IV. epizoda zjevením, které změnilo dějiny filmu. Svým způsobem zafungovala v '99 i I. epizoda úrovní CGI efektů a od II. epizody realizace filmů v digitální verzi. Zato VII. epizoda nepřináší žádný průlom. Potenciál udělat nový krok, nevyužit. J.J. se v tomto případě předvedl jako obyčejný rutinér. Příběhově těžce předvídatelné, místy i logiku postrádající. Herecky vcelku dobře zahrané, ale žadná z nových postav nemá potřebné charisma... Pro mě končí sága VI. epizodou. VII. je jen velmi velmi drahá a ne moc povedená fan-fikce, které chybí ten správný "feeling".

Terminator Genisys (2015)

Ne že by ten film byl vyloženě mizernej.... Ale fakt, že nejlepší částí je úvodní dvacetiminutovka, která je doslova remakem původního Terminátora, ukazuje, že je něco sakra špatně... Některé náměty jsou již holt vyčerpané a by bylo lepší je raději nechat spát.

Padesát odstínů šedi (2015)

Až je mi líto Dannyho Elfmana, že složil docela fajn hudební podkres k takovému braku (vzniklého coby fanfikce Twilightu). Mimochodem, scéna s kluzákem je trapně ukradena z filmu Aféra Thomase Crowna (1999).

Fish Tank (2009)

Jeden z malých nezávislých klenotů... Téměř dokonalé... Tak realistické, až je člověku nepříjemné se dívat, ale přesto nemůže odtrhnout oči. Podobný kousek samozřejmě nejvíc docení ti, kteří si něčím podobným prošli. A těch sociálních témat, které diváka oslovují, je mnoho... --Je ti patnáct let. -- Co na tom záleží, když máš někoho rád. --

Rychle a zběsile 7 (2015)

Zdá se, jako by celý tvůrčí tým v čele s panem režisérem strávil pre-produkci filmu sledováním Mission Impossible: Ghost protocol v kombinaci s Craigovými bondovkami, a nakonec pro odlehčení doplněné o hraní GTA-ček 5 a Watchdogs. ...Pan režisér vytvořil akční guláš, který rozhodně nemusí sednout každému... Já mu ale tuhle šílenou, jako Dwaynovy svaly naboptnalou, akci sežrala i s navijákem... Blockbusterová zábava, nic víc, nic míň, na kterou se za pár let bude vzpomínat mezi širším publikem maximálně jako na důstojnou rozlučku s Paulem Walkerem... U závěrečné scény nezůstalo jedno oko suché.

Interstellar (2014)

Vizuálně monumentální a řemeslně dokonale zvládnuté... První část filmu, strávená ještě na Zemi, je tím nejzajímavějším, co mi Interstellar nabídl - skoro jako by to ani nebyl Nolanův film. Pak si ale Nolan bohužel začne hrát na Kubricka a celé krásně vybudované komorní drama skončí v chladném vesmíru. Následující pouť působí až sterilním dojmem. Přes veškeré snahy vybudovat srdcervoucí vyvrcholení, které by u diváků vyvolalo efekt slzavého údolí, se nic z toho nedostaví. Dostaví se pouze, dle mého názoru, neskutečný WTF moment, nebo-li *spoiler* happy end... Kéž by film dopadl špatně, ale na to asi Nolan nemá kou...pardon...odvahu. Kdyby film ukončil v momentu návratu z vodní planety, kdy McConaughey sleduje video-zprávy ze Země, pak by to bylo pro mě za 5 hvězd.

Birdman (2014)

Možná jsem od tohoto dílka očekávala příliš mnoho... Nakonec jsem odcházela z kina s rozporuplnými pocity. Rozhodně jde o film, nad kterým ještě budete několik hodin, možná i dní, přemýšlet, a to mu rozhodně slouží ke cti. ... Obsazení nemohlo být dokonalejší - herci vlastně hrají téměř sama sebe či, v případě Edwarda Nortona, parodují samu sebe (Nortona jeho pověst náročného kolegy, který leckdy přepisuje scénář a kecá režisérům do řemesla, předchází)... Michaelu Keatonovi nemůže být postava bližší, resp. kdo jiný by dokázal Riggana více pochopit než on, který si jistě něčím podobným prošel. Jakoby pro Keatona byl film Birdman totéž co pro Riggana jeho divadelní hra... A toho Oscara bych mu ze srdce přála... Jeho hvězda září v tomto filmu stejně jako onen meteorit, který vidíme v úvodu a závěru filmu. Otázka je, jaký bude mít dopad... Technická stránka a forma filmu je fascinující záležitostí, kdy skutečně dokonale splňuje pocit, že jsme součástí dění za scénou i na scéně divadla, a to bez jediného střihu a s dokonalým načasováním nástupu jednotlivých postav... Bohužel, to je ale tak nějak všechno... Film má úchvatné momenty (Keatonovy schizofrenní chvilky naznačující spojitost se Shakespearovým Macbethem, rozhovory mezi hypnotizující Emmou Stone a neskutečně přesvědčivým Nortonem na střeše divadla), ale tyto momenty nestačí... Dějové zvraty, které by člověka rvaly na kusy, jak soucítil s postavami (jako například u 21gramů nebo Amores Perros) se nedostavily. Možná za to mohla právě soustředěnost na technickou stránku a formu, či ony snové sekvence o Rigganových superschopnostech, možná za to mohla přílišná snaha o uměleckost - jakoby chtěl Iñárritu tu režisérskou nominaci na Oscara za každou cenu :-)

Blade Runner (1982)

Vizuálně naprosto úchvatné a správně depresivní. Ale od filmu, který se ovšem označuje jako "kultovní", jsem čekala něco dějově silnějšího. Filozofické momenty tu jistě jsou, ale těch pár střípků celý film neutáhlo... Každopádně jde ale přese všechno o "must see" kousek...