Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

S apokalyptickými filmy se v poslední době roztrhl doslova a do písmene pytel. Spousta známých režisérů, ale i amatérských filmařů se tímto tématem hodně inspiruje. Nejnovější je právě v tomto okamžiku apokalyptická komedie z dílny Setha Rogena, který jakoby se pokoušel vytvořit film na styl Simon'a Pegg'a a jeho Soumraku mrtvých. To jsou vlastně první pocity, které jsem měl, když byl vydán první plakát a trailer. Jiní můžou říct, že Seth Rogen se inspiroval současným hitem Expandebles a zkusil udělat jeho komediální vývar s bandou amerických komiků. Nakonec nemohu říct, že by se mu nepovedlo udělat dobrý film, který se hodí na zábavný večer s kamarády, ale jinak "nic víc nic míň." Tenhle snímek se tváří mnohem hloupěji než ve skutečnosti je. Obsah je totiž více méně založený na Bibli. Seth Rogen diváky oblažuje svým jednoduchým humorem, který prolíná celý film, ale každý herec tu má prostor a čas předvést svůj typický druh humoru. Takže stručně řečeno v tomto snímku uvidíte spoustu známých herců (pokud budete koukat pozorně zahlédnete i Marshalla z HIMYM - Jason Segel), trochu otřepaný námět spojený s humorem Setha Rogena a celé L.A. zdemolované do základů. Prostě průměrná komedie, která vás a vaší partu pobaví.

Don Jon (2013)

Velice očekávaný režisérský debut herce Joseph‘a Gordon‘a – Levitt‘a, který se hodně dostal do povědomí českých filmových diváků až v průběhu posledních dvou let. Jako herec se stal oblíbený díky filmu Počátek a poté pokračoval ve spolupráci s Ch. Nolan‘em a zahrál si ve filmu Temný rytíř povstal. Joseph se očividně rozhodl nespokojit se s ódami, jež sklízí za své herecké umění a úžasný vzhled, a proto se rozhodl přidat si do portfolia i režisérskou činnost…. Na to já můžu říct pouze jediné….TREFA DO ČERNÉHO! Jeho první film, který měl v českých kinech premiéru 17.10.2013 byl pro mě něco naprosto nového a nečekaného. Tak provokativní, odvážný, drzý a zběsilý film jsem v kinech již dlouho neviděl. Zároveň mi přijde, že charakter snímku je shodný s charakterem hlavní postavy. K tomu navíc tolik záběrů z pornografických “děl” jsem ještě v žádné hollywoodské ani české tvorbě neviděl. U filmu také oceňuji, že vás příběh naučí jisté rutině, a diváci jsou schopni identifikovat, co se v příběhu děje třeba i jen podle zvuků. Dosahuje se zde tak příjemné symbiózy mezi divákem a filmem. Rozhodně stojí za ocenění pěkné nakombinování komických scén s lehce dramatickými prvky. A navíc! Joseph Gordon – Levitt v hlavní roli předvádí opět dokonalý výkon! Aby nezůstalo jen u chvály, můžu říci, že scénář měl v sobě trochu děr a snímek obsahuje několik otřepaných klišé. Avšak jako režisérská prvotina je film naprosto dokonalý a všem mladým čtenářům doporučuji si na film zajít, neboť za možnost zhlédnout si toto ztřeštěné drama/komedii, bych i já s radostí zaplatil cokoliv znovu.

Zmizení (2013)

Tento snímek lze charakterizovat jen dvěma přívlastky, krutě realistické. Konkrétně se jedná o tříhodinový až lehce dokumentární počin, který ukazuje realitu a život jak je – bez jakýchkoliv příkras. Film je plný dlouhých a neměnných záběrů, které jsou pro dnešní styl filmografie opravdu neběžné. Nicméně to neznamená, že film by kvůli tomu ztrácel na kvalitě. Naopak je zajímavé, že tento druh záběrů film zvláštně prokresluje do skutečnosti každodenního života a vy máte místami pocit, že sledujete film/dokument inspirovaný skutečnou událostí (byť je celý scénář pouze výplodem mysli). Rád bych se ještě pozastavil nad scénářem, konkrétně nad dialogy herců. V některých scénách si totiž můžete všimnout toho, jak si herci až divně „skáčou do řeči“. Měl jsem nutknání a stále jej mám, pokládat si otázku: „Oni snad improvizují?“ Buď to, a nebo se režisér rozhodl přidat ještě více na autentičosti. K hereckým výkonům snad ani není potřeba se vyjadřovat. Hugh Jackman mi v roli běžného „chlápka“ a starostlivého „tatíka“ přišel opravdu přesvědčivý a po filmu Wolverine 3D jsem si příjemně spravil náladu. Terrence Howard měl sice menší roli ale dokázal ve filmu udržet tu „reálnost“. Jake Gylenhall byl velice zvláštní, líbil se mi jeho „jednoduchý“ herecký projev. Zkátka a dobře nikdo z herců neporušil jakousi hranici autentičnosti. Ať vedlejší či hlavní postavy. Na závěr mohu dodat, že se může najít spousta lidí, kteří budou o tomto snímku tvrdit, že je nudný a že se za 3 hodiny nedočkali žádné akce. Možná mají pravdu, ale tohle mi spousta lidí tvrdila i Kmotrovi (F.F.Coppola, 1952) a všichni víme jak nakonec skončil. ANO! Naznačuji, že by to mohl být další snímek, který by se chtěl ucházet o zlatou mužskou sošku.Nicméně na to vše máme ještě čas a proto nyní nezbývá než říct, že realistické, pravdivé a vydařené drama Zmizení byste si měli nechat zaútočit na city a jít na něj do nejbližšího kina.

Nejvyšší nabídka (2013)

Nejdříve si prosím shlédněte TRAILER... (http://www.youtube.com/watch?v=s4CcSNGlIg4) Říkáte si teď, že se jedná o naprosto nezajímavé romantické drama? Pak jste na obrovském omylu! Nejnovější počin italského režiséra Giuseppe Tornatore'ho se tak pouze tváří. Nakonec totiž dostanete naservírovaný příběh s naprosto nečekaným zvratem a ještě lepším zpracováním. Pro tohoto režiséra není žádný problém ve filmu spojit několik příběhových motivů, které opravdu budete vnímat, hudbu od úžasného skladatele Ennia Morricone'ho a vést své herce až k Oscarovým výkonům. Celé dílo nakonec umocní rychlým a precizním střihem. (Pokud jste někdo více znalý a viděl jste CINEMA PARADISO od tohoto režiséra - víte o čem mluvím) Jednoduše vás tento snímek (a obecně i G. Tornatore) dokáže chytit za city a udělat z vás hlavní postavu, která nemá tušení o ničem dokud se to samo nestane. Díky tomu můžete být milování, okradeni a dokonce i obdivováni. To je přece sen každého filmového diváka! Aby jste plně pochopili, proč je tento film takový jaký je, musíte ho prostě vidět. Ale upřímně si myslím, že před sebou právě máme adepta na Oscarový snímek roku...

Kick-Ass 2 (2013)

Po prvním Kick Ass jsem já a určitě spousta dalších fanoušků čekal, že druhý díl bude znovu BOOM a odrovná nás. Nic takového se sice nestalo, ale nezoufejte tak špatné to zas nebylo. Příběh filmu se logicky odehrává po skončení prvního dílu. Protože se hrdinové více méně zbavili svých tajných identit je první část filmu docela nuda. Akce a kvalita se lehce pozvedne, když se hlavní protagonisté spojí s Captain Stars and Stripes, jehož ztvárnil Jim Carrey a díky němuž se, podle mě, filmu vrátila ztracená hodnota. Prostě Jim byl takový bonbónek a kvalitní zpříjemnění tohoto filmu. (Přál bych mu za tento výkon získat alespoň MTV movie award). Jinak ale film postrádal tu šťávu, ten náboj předchozího dílu. I herci jako kdyby to už nebrali tak vážně. Bystré oko si dokonce může všimnout, že kostými jsou opravdu nepovedené a vypadají jako by se od prvního KA neměnily (třeba Chloë vypadá jakože se do svého už nevejde). Mám pocit, že tohle je protože snímek změnil režiséra. Matthew Vaughn je skvělý a má talent na propracované gagy atd. Škoda že nezůstal pro tohle pokračování. Jak jsem tedy již zmínil, tento film nebyl špatný, ale ani se nevyrovnal prvnímu dílu a bez Jim'a Carrey'ho by pro mě tenhle snímek byl hodně podprůměrným počinem.

jOBS (2013)

Je možné natočit dobrý film o technické iKONĚ 20.století? Navíc s hercem, který není zrovna známý nejlepšími výkony? Ano je! Čekal jsem, že tvůrci udělají pouze suchý a jednotvárný snímek s dokumentárním nádechem. K tomu všemu mi Ashton Kutcher, kromě jeho veliké podobnosti s Jobsem, nepřišel jako dobrá volba. Pak jsem však v kině shlédl velice ucházející film. Ani A. Kutcher nebyl až tak katastrofický kromě toho, že trochu přehrával Jobsovu osobitou chůzi a gestikulaci, ukázal, že zvládne i dramatické scény. Filmu jako takovému vytknu pouze občasný chaos mezi scénami, neboť jsem se párkrát opravdu ztratil v dění. Pokud tento film "zkouknete", rozhodně doporučuji si následně zakoupit knihu Steve Jobs od Waltera Isaacsona. Čtení této knihy vám totiž pospojuje a vyplní hodně mezer, které ve filmu tvůrci zanechali během různých etap života Steva Jobse. Ještě bych dodal, že se může zdát, že snímek má podobnou linii a scénář jako Social Network (Sociální síť). To je, dle mého názoru tím, že miliardářem se stanete opravdu jen když budete "hajzl". A závěrečné shrnutí? Příjemná podívaná s menším nedostatkem, pravděpodobně ve střihu. I tak tento snímek, podle mě, potěší i každého "nejablíčkáře".

Podfukáři (2013)

Filmů o rafinovaném a stylovém vykrádání bank již vzniklo mnoho. Režisér Louis Leterrier se ale rozhodl, toto téma obohatit kouzelnickým uměním. A na rovinu si řekněme, že kouzla mají prostě rádi všichni. Spojením těchto aspektů Vám Leterrier naservíruje Dannyho parťáky (2001, Steven Soderbergh) co umí kouzlit, či puberťáckou verzi filmu Dokonalý trik (2006, Christopher Nolan). Podobnost s jedním z těchto snímků tam na 100% zahlédnete. Navíc se v tomto filmovém počinu sešla řada herců, kteří opravdu umí své nadání ukázat světu, společně s kvalitním a nepředvídatelným příběhem, který Vás nepřestane překvapovat. No nezní toto jako popis povedeného filmu? Mělo by, protože Podfukáři, podle mě, patří mezi vydařené letní hity.

Wolverine (2013)

Tohle mě opravdu zklamalo. A myslím si, že každý kdo má ze všech X-MEN'ů nejraději Wolverina na tom byl stejně. Všichni si nejspíš kladou tutéž otázku, : "Kam se poděl ten Logan, kterého známe?" Většina celého filmu je totiž jedno velké klišé a Logan je tu za zdrcence a citlivku, nikoli za hláškujícího frajera. Jednoduše řečeno po X-MEN ORIGINS: WOLVERINE je tohle prostě zklamání (i přesto, že nám tvůrci říkají, že má jít o samostatný film). Musím sice snímku přiznat pár opravdu pěkných chvil, ale většinou šlo jen o pár minut (souboj Wolverina s nindži). Hugh Jackman se s postavou dokázal již dokonale zžít a byla obrovská škoda, že mu dali tak málo prostoru to ukázat. Mrzí mě, podle mého názoru, přemrštěné hodnocení na ČSFD a fanouškům Wolverina tenhle film nedoporučuji.

Pot a krev (2013)

Michael Bay se vrátil k začátkům. Konkrétně mám na mysli snímek Mizerové. Tohle je vlastně stejný styl. Nicméně Mizerové z roku 1995 (stará dobrá klasika) se tomuhle filmu nemůžou rovnat. To co předvedl M. Bay po 18 letech je totální a naprostý "majstrštyk". Pokud se chcete s bandou kamarádů odreagovat, dobře pobavit a shlédnout pěkně propracovaný film kde vše sedí jak má a každý záběr či scéna jsou víceméně perfektní, tak musíte vidět Pain and Gain. Akce, vtip a kompletní promyšlenost všeho co se odehraje stejně jako v Mizerech, ovšem několikanásobně lepší. Mark Wahlberg má u mě velké plus vzhledem k tomu že po dlouhé době se účastnil dvou super snímků (Ted a Pain and Gain). Dwayne Johnson si mě dokázal, po pro mě hrůzostrašné sérii Rychle a zběsile získat svým hereckým výkonem. Nakonec je to "suprový" herec, který potřebuje pouze dostat do ruky dobrý scénář. Lituji, že jsem film shlédl doma, protože tahle nabitá akční komedie si zaslouží být viděna na velkém plátně.

Světová válka Z (2013)

První film u kterého jsem si řekl, : "Tak součástí téhle zombie apokalypsy bych být nechtěl..." Na toto téma totiž vzniklo již nespočet snímků, ale žádný z jejich režisérů či jakýchkoliv tvůrců nebyl schopný uchopit všechno tak, aby jste opravdu měli hrůzu ze "zombie" a namísto toho Vám dali pocit, že souboj s krvelačnými stvůrami bude samá zábava a žůžo "vodvaz". Ve WWZ máte poprvé možnost vidět vcelku logické a opodstatněné chování hlavních i nehlavních protagonistů. Za příklad stačí už úvodní nezkrotná panika, když vypukne virus uprostřed velkoměsta. Zkrátka hodně realistické,povedené, akční a má to tempo. S hrdiny jsem prožíval každý okamžik a tvůrci jako by mi koukali do hlavy a přesně tušili kdy a kde chci aby bylo něco ve filmu. Dokonce jsem prožil i pár "scary jump'ů" ze sedačky. Pro mě až překvapivě kvalitní film s velice dobrým zpracováním, který si užije každý milovník zombie...