• Thriller

Malá Miss Sunshine (2006)

No ano, tak toto je poriadny úder do hlavy Veľkému Samovi! Ten film je práve pre tých, ktorým bol určený, pretože vystihuje celú pokryteckú tradíciu spoločnosti za veľkou mlákou. Počínajúc zaslepenou honbou za úspechom, kariérou, panickým strachom pred neúspechom či vlastným zlyhaním, a tragikomickým puritánstvom končiac. A na tom všetkom som sa bavil od samého začiatku až po samý koniec.

Malý svědek (2001)

Odkedy hviezdny (ešte stále) Travolta točí televízne snímky a ešte k tomu s takým priehľadným scenárom ?! Že by daň za prehnané a nenaplnené ambície ?

Manchurianský kandidát (2004)

Fikcia, ktorá nemusí byť úplne fikciou. Popri réžii skúseného Jonathana Demmeho dominujú herecké výkony štandardne dobrého Washingtona, výbornej Meryl Streep a ešte lepšieho Lieva Schreibera, ktorý bol pre mňa veľmi milým prekvapením. Napriek tomu, že sa jedná o remake, považujem tento film za najlepší thriller roku.

Maratónec (1976)

Na scénu u zubára si neraz spomeniem aj teraz, a stále ma z toho mrazí. Ukážkový thriller, kde žiari predovšetkým Laurence Olivier.

Město šílenců (1997)

Taký malý herecký koncert dvoch hlavných predstaviteľov v takmer divadelne ladenom snímku.

Metro (2004)

Ach jaj, neviem čo si mám o tomto horore myslieť. Na jednej strane skvelý nápad, hustá klaustrofobická atmosféra, úzkostlivé prostredie a miestami napínavosť a strašidelnosť, no na druhej strane scenáristická nemohúcnosť, niektoré mimoriadne debilné dialógy a nelogické správanie hlavných predstaviteľov, priveľa krvi (nápad s takýmto prostredím sa dal natočiť aj decentnejšie) a brutálnosti, ku koncu typické klišé, no a konieckoncov to nemalo žiadnu pointu. Moje hodnotenie je skôr 2 a pol, ale nakoniec sa pridám k vyššej známke, nakoľko spomínaný nápad, prostredie a celková atmosféra ma chytili a vôbec, dobrých hororov je poslednú dobu ako šafránu. Avšak Christopher Smith je predsa len lepší režisér než scenárista.

Mimic (1997)

Jeden z prvých hollywoodskych projektov Guillerma Del Tora hodnotím vysoko pozitívne. Aj keď sa zďaleka nejedná o jeho najlepší film, vo svojej dobe príjemne prekvapil. A to nielen šokujúcim nekorektným mordom dieťaťa. Herci síce výrazní veľmi nie sú, napriek relatívne zvučným menám, ale Del Toro svojím typickým rukopisom, toho zachránil veľa. Nakoľko si viem predstaviť, čo by dokázal iný režisér spraviť z takéhoto lacného béčkového námetu.

Mission: Impossible III (2006)

Takmer akčný orgazmus. Nebyť občasnej, no nezámernej zmeny rytmu v inak od začiatku do konca nabúchanom akčniaku, dal by som plný počet. Avšak, ako by to celé vyzeralo bez Hoffmana a jeho minimalistickom, ale veľmi autentickom stvárnení hlavného záporáka? A to mu na to stačilo pár minút na plátne. Napriek najslabším finančným výsledkom sa paradoxne jedná o najlepší diel z celej série.

Mistr zločinu (2004)

Nevidel som argentínsky "Deväť kráľovien", ktorého remakom je práve Criminal, preto som sa slušne bavil. Podvodnícky pár Reilly-Luna funguje na jednotku a záver bol tiež príjemným prekvapením.

Mistři hazardu (2005)

Buranská komédia so sympatickými hrdinami, niekoľkými vtipnými scénami, ktoré však nefungujú ako celok. A tak viac ako nenáročnú komédiu občas pripomína zábavnú reality show typu Jackass, kde sa miestami aj zabavíte, no častejšie sa však nudíte. Takže, nič moc.