• Krátkometrážní

Třicet panen a Pythagoras (1973)

Pěkně stylizovaný film, který po krásném poetickém začátku lehce překročí přes mez kýčovitosti. *** Ve zkratce: Pythagoras co umí zazpívat fis a 30 holek.

Osudy dobrého vojáka Švejka (1954)

Viděl jsem pouze Z Hatvanu do Haliče. Animace není sice dokonalá, ale právě díky tomu má na rozdíl od mnoha novodobých loutkových filmů své kouzlo. Hlas Jana Wericha parádní.

Místo v houfu (1964)

Kvalitně zpracovaný povídkový film s vynikajícími herci a rozsáhlým komparzem. 1. povídka - Jak se kalí ocel: Kontrast chlapce lebedícího si na koupališti s jeho následným povoláním pro službu režimu. Počáteční zápal střídá nedůvěra a nakonec odpor, poeticky vyjádřený psaním po zdech za zády pochůzkáře. Dobře vystavěný děj, který však působí až příliš dobově a v dnešní době působí úsměvně i v místech, kde to asi satira být neměla. 2. povídka - Místo: Na chmelové brigádě se student František nejprve setkává s odporem dominantní party. Končí u chlapce, který se snaží svou ctižádostí získat obdiv svých nadřízených, za což je nenáviděn u svých vrstevníků. František se snaží vmísit do dominantní party provokativním chováním vůči nadřízeným a celému táboru. Jednou večer potkává dívku a něco mezi nimi proběhne. František se dostává do dominantní party a opět se mění jeho chování. Tato povídka se mi líbila asi nejméně, provokativní chování Františka je sice Ladislavem Potměšilem dobře zahráno, ale není podloženo dostatečnou motivací. Chování dívky je také podivné, stejně jako většiny postav. Nejzajímavější částí je poetická jízda s balonkem na kolotoči v půlnoční tmě a následné prostřelení balónku v nocležárně. 3. povídka - Optimista (režie Václav Krška): Brigádník přijíždí do vesnice. Setkává s místními lidmi a dívkami. Chová se trochu jako intelektuál. Nezapadá sem. Pracuje u místního dominantního muže a flirtuje s dívkami, z nichž jedna má pletky i s jeho nadřízeným. Celé rozčleněno do obrazů, které pracují s jistým tajemstvím a neurčitostí. Spoustu charakterových vlastností přičte okolí brigádníkovi a on přikyvuje, aby pak v úplném závěru již mimo vesnici ukázal svou skutečnou tvář. Velmi zajímavá povídka s nádherným vyústěním. *** Ve zkratce: Mládež obrazem doby.

František (2010) (studentský film)

Velmi dobře vystavěný děj, který kazí pouze místy nevěrohodné dialogy. Trochu mi přišla nedotažená expozice charakterů postav, ale to by asi film musel být o něco delší, aby se s tím dalo něco udělat. Scény s andělem jsou perfektní a vsazeny do děje s velkou lehkostí. Film balancuje mezi kvalitní filmovou řečí a lehkou poetizací, což film povyšuje nad amatérskou úroveň. *** Ve zkratce: Babí, můžu se jít dívat k panu faráři na Večerníček?

Čas (2009) (amatérský film)

Slušně udělaný film, který vypráví srozumitelným filmovým jazykem. I přes velký rozsah pohledů kamery však není atmosféra dostatečná, aby udržela komorní děj na vysoké úrovni.

Svatba v korálovém moři (1944)

Krásná hravá animace se slušnou zápletkou. Hodně podobné tvorbě Disneyho. *** Ve zkratce: Pusinkující se rybičky a zlá chobotnice.

Zvířátka a petrovští (1946)

Ač je animace řemeslnně dobře udělaná, působí to celé až příliš chaoticky. Nicméně zvířátka jsou pěkná. *** Ve zkratce: Zvířátka a petrovští zabloudili v mlze.

Pérák a SS (1946)

Velmi dobrá a navíc i vtipná satira na jistou režimní ideologii. Kreslená animace, ve které se ale objevují i fotografie vytvářející realistické pozadí. *** Ve zkratce: Kominík má péra.

Lidé z hor (1968)

Snad si to nepletu s ničím jiným, ale mělo by se jednat o portrét lidí z horských oblastí, kam donedávna nevstoupila civilizace. Lidé i bez léků se dožívají vysokého věku a jsou šťastní.

Respice finem (1967)

Pěkné. Pojaté zajímavě nekonkrétně. Díky změně životního stylu tento dokument neplní zcela svou původní funkci, ale ukazuje cosi o dřívějším životu, kdy lidé (ženy) ve stáří žili v blízkém vztahu s přírodou, ač za pro dnešní lidi možná nepříznivých podmínek. *** Ve zkratce: O vdovách nad 65 let, kteří si volají pomoc dopisy připěvněnými na obojky psů.

Časové pásmo bylo změněno