Coffy (1973)

Chtěl jsem dát poslední šanci stylu Blaxploitation, a proto filmy, ze kterých Tarantino vyzobával inspiraci pro svůj Kill Bill byly nasnadě (druhým filmem je Foxy Brown). A jedno vím jistě - ty filmy jsou srágory a totální brak. Je to levně vypadající, amatérky zahrané a celkově debilně déčkové. Jednu hvězdu milosrdenství dávám za občasné brutální a nápadité zdechnutí, u kterého se člověk navzdory vší té mizérii pobaví.

Cizí přístav (1948)

Pár zajímavých scén z přístavu a přilehlého lokálu, ale jinak těžce nezáživná věc s nepříjemným odérem budovatelského komoušizmu.

Machine-Gun Kelly (1958)

Očekával jsem, že to Charles Bronson bude se svým Tommy Gunem hojně kropit zleva doprava, ale opak byl bohužel pravdou. Dvě krátké dávky a šmytec. Navíc gangster, který se pořád bojí rakví a tetování z lebkou je vyloženě k smíchu. Hudba, která podkresluje "dramatické" scény (jak vystřižená z Toma a Jerryho), tomu taky na důstojnosti nepřidává.  Nezajímavá a vcelku zbytečná záležitost. Slabé 2*.

Rosemary má děťátko (1968)

Dvě hodiny si Polansky velmi lišácky hraje s divákem. Straší roztěkané Rosemary ve věži, nebo ji duševně pomalu deptá její okolí? Dvě hodiny pocitu úzkosti a až nesnesitelného napětí. Posledních 5 minut však přijde ledová sprcha - po dvou hodinách napínavého šponování nedostaneme pořádnou satisfakci; alespoň trochu té krve. Takhle odfláklým koncem zabít do té doby vynikající mysterióznost, to mi hlava nebere.

West Side Story (1961)

10 Oscarů, všechna možná nej, hudba geniálního konduktora Leonarda Bernsteina - a hovno z toho. Koukat se dvě a půl hodiny na nepříjemné, zpocené a nesnesitelně přehrávající držky, uječené afektované slepice a nekonečné taneční kreace bylo vyložené utrpení. Se starými muzikály problém nemám (Zpívání v dešti, My Fair Lady...), ale tady mi nesedlo absolutně nic. Skoro odpad!

Blade Runner (1982)

Symbolicky po páté repríze zosobněné Final Cutem musím dát této audio-vizuální lahůdce plný počet. Zraje totiž jako víno!

Klan Gucci (2021)

Řekl bych, že dostat tuto látku do ruky takový Scorsese, dozajista by utkal mnohem energičtější záležitost hodnou horkokrevných Talijánů. Po slušném Posledním souboji však přišel Ridley s notně chcíplou a utahanou anabází slavného klanu hadrníků. Proti naduclému hereckému obsazení nemám výhrad; překvapivě ze všech vyčnívá Lady Gaga a Jared Leto. Ten hate kolem něj a nominace na maliny nechápu. Těžko však vyzdvihnout něco dalšího - je to útrpně dlouhé a studené jak psí čumák. Velmi slabé 3*.

Smrtelný hřích (1945)

Herecký koncert Gene Tierney v roli zhoubně zaláskované krasavice, ze které se stane pěkně chladnokrevná bestie. Rčení "láska až za hrob" zde dostává úplně nový význam. Jasných 5*.

Zuzanka v nesnázích (1942)

V opravdové Wilderově prvotině je už jasně patrný rukopis jeho pozdějších majstrštyků. Ať už se jedná o rychlé hláškování či geniálně načasované gagy. Ginger Rogers, kterou jsem poprvé zaznamenal ve vynikající noirovce Varování před bouřkou,  zde hraje 12(!) letou holku, které to (skoro) všichní baští. I s vědomím určité naivity tohoto bodu se jedná a vtipnou a příjemnou komedii, kterou mě Wilder opět nezklamal.

Stalo se jedné noci (1934)

Zhruba do poloviny se jedná o velmi zdařilou komedii - frajerský Gable sype jednu hlášku za druhou a C. Colbert mu zdatně nahrává. Avšak v momentě, kdy definitivně opustí autobus se humor stahuje na nulu. Jedním z důvodů je i absence drobných postaviček "spolucestujících", které byly vítaným kořením. Pak už jde jen o klasickou road/buddy movie romanťárnu, která není špatná, ale vypečených slovních přestřelek už se nedočkáme.