• Thriller

Zodiac (2007)

Přiznávám se, že nemám rád detektivky, tedy moc jsem si nepochutnal, ale v žánru je to jahoda. Fincher z toho vyždímal, co mohl, je to znát. Nicméně po filmu jsem musel jít do sklepa, měl jsem opravdu víc než zvláštně zlověstný pocit, což se podaří jen opravdu dobrému filmu.

30 dní dlouhá noc (2007)

Ocitáme se uprostřed Aljašské měsíční tmy, kterou chce využít banda upírů k vyvražďování obyvatel mini městečka. Tuctové na každý pád. Nic originálního tu není. Ta typická "Amerika" na konci už pak doslova bolela.

Apocalypto (2006)

Mel šel opravdu do hloubky, a to se promítlo do filmu. Poetika filmu doslova křičí, ať už epicky či lyricky. Nejedná se o suchou verzi dokumentu, ale o realistické nahlédnutí do jejich životů. Krásně zpracovaný úryvek historie. 98%

Babel (2006)

Film o třech místech, která jsou propletená zvláštní nití, jež dokáže vyrobit pouze život, nebo dobrý rěžisér. Působivý snímek, co umí vtáhnout do děje, vynikající herecké výkony, perfektní spletení rozkouskovanosti a líbí se mi celkové působení atmosféry zdánlivě nespojitých povídek. Líbí a moc.

Barevný závoj (2006)

Jo, láska za časů cholery. Když se, ať je to cokoliv, dostane do nepohodlí, začne to tou tvrdou dřinou kvést, možná ne esteticky, vizuálně, ale charakterově, víc si člověk váží všeho. Pomsta v podobě dobročinnosti. Magický realismus. Romantika svého druhu okořeněná Nortonem.

Biyeolhan geori (2006)

Jedna z těch rozhodně TOP gangsterek. Hutná atmosféra s příběhem, který okoření i láska, osolí zrada, ale hlavně ochutí akce a dobrá choreografie bojových scén. Příběh je ve své podstatě nepříliš dlouhý a uzavřený cyklus života gangstera. Kolotoč se točí dál.

Cashback (2006)

Začátek rozvine tak slibnou linii příběhu, trochu mi připomínající část o nespavosti z Klubu rváčů (obzvlášť v momentě kdy usne, tam chybí jen věta: Babies don´t sleep this well), vše je podáváno neotřepanou formou, což přitáhne. Ale ten konec, to byla zas taková Amerika, že mi u posledního polibku, rádoby vybroušeného moudrými slovy jako diamant do tvaru briliantu, chyběla akorát americká vlajka. Bižuterie ale moc hezká, pro ten krásný začátek dávám 75%.

Čas (2006)

Klasika Kim Ki-duk; nezklamal. Nevím, jestli se spíš snažil poukázat na nebezpečí: lásky, ochození lásky a nebo plastických operací (?). Každopádně se tyto tři pojmy roztančí v nebezpečné hře po taktovkou jednoho z nejlepších režisérů současnosti. 98%

Černá kniha (2006)

Krásná hlavní hrdinka vtahuje do děje, který zasazen byť do konce války, stále nese všechny krutosti s válkou spjaté. Film trhá linearitu proti sobě bojujících stran, kdy v rámci každé strany nacházíme lidi, co nejsou zcela ztotožněni za stranu, s kterou bojují, a bojují proti ní. Hlavní hrdinka jen kličkuje od jednoho ke druhému, z problému do problému, z nahoty do nahoty. Působivé. Ale války mě tolik neuchvacují.

Jako malé děti (2006)

Přemýšlím, jestli bylo opravdu nutné dávat tam tolik explicitních nechutností a vulgarit. Chápu taky, že to má být jakýsi výkřik módy po paní Bovaryové. Máme tu páreček, jeden nevyzrálý muž, kterého bych měl strach pustit na nákup rohlíků se stará o dítě jako otec na mateřské, najde si milenku, zoufalou a emocionálně sebestřednou taky na mateřské. Pustí se do bezohledné cesty plné touhy, na konci se však v happy endu vzpamatují. 4 hvězda jen za to vzpamatování.