Kriminál (1989)

Ako tu už viac krát bolo spomenuté, jeden z najlepších filmov z väzenského prostredia. Navyše je Sly Stallone jeden z mojich naj hercov a mám pre neho neuveriteľnú slabosť. Niečo ako mix Shawshanku a akčným filmom, skvelá kombinácia:)

Legenda o sovích strážcích (2010)

Neuveriteľne úžasný a oslnivý fantasy anime movie. To čo začína ako klasická, vizuálne úchvatná rozprávka od Pixaru sa postupne mení na klasický, vizuálne úchvatný fantasy príbeh o boji dobra proti zlu, o hrdinstve a zrade. Priznám sa, nečakal som takýto dejový posun vzhľadom na animovaný film, ktorý sa z pomalšieho rozprávkového tempa rozbieha (a vskutku rýchlo) na akčné a temné, vizuálne prekrásne ale zato strhujúce fantasy dobrodružstvo v ktorom figurujú namiesto ľudí sovy (hoci dokázal by som si tam dosadiť ľudské charaktery a výsledok by bol rovnako dobrý). Práve v tom je tento film taký úžasný. Zack Snyder si do klasického príbehu dosadí namiesto ľudí sovie charaktery s nádhernou animáciou (zrovnávanie s Pixarom nie je potrebné, ten film je minimálne na takej istej úrovni), úžasnou hudbou, efektnou akciou a spomaľovačkami (najmä kamera má niekoľko spičkových vychytávok) a parádnou výpravou. Až vtedy si človek uvedomí aký Zack Snyder výnimočný režisér vlastne je. Chápem, že mnohým ľuďom takýto odklon od klasických animovaných filmov, ktoré boli prevažne detskejšie a pridaním dospelejších prvkov nesadol ale ja som práve naopak takýto postup uvítal. Je škoda, že komerčné publikum to prijalo vlažne, lebo takýto film by si zaslúžil pokračovanie. A možno sa ho aj dočkáme.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Ten víťazoslávny pocit za všetkých fanúšikov, bez ktorých by sme túto excelentnú komiksovku nemali, je niečo, čo som pri sledovaní filmu ešte nezažil. Zack Snyder pokračuje rozprávačským štýlom po vzore Man of Steel a Batman v Superman a v tomto filme je to posunuté z režijného hľadiska o niekoľko levelov vyššie. Zápletka samozrejme pripomína kinoverziu (tá ma v kine bavila, lebo bolo fajn vidieť DC postavy spolu na veľkom plátne) ale oproti tomuto pôsobí Whedon cut, ako nevydarená demoverzia, ktorá bola omylom vypustená. Je až neuveriteľné, že túto fantastickú verziu bolo nutné pretáčať. Už po dvoch hodinách pozerania som mal pocit absolútneho zážitku. Merítko Snyderovho filmu je obrovské, pôsobí to neskutočne epicky a veľkolepo, má to prepracovanú mytológiu a perfektne napísané postavy. Každá z nich má svoj príbeh, prechádza určitým vývojom. Batman - zakladateľ Ligy, oproti udalostiam v BvS pôsobí viac ľudsky, snaží sa napraviť chyby, ktorých sa v minulosti dopustil. Cyborg - srdce filmu, ako písali a mali pravdu. Cyborgov origin je aj možno jedna z najemotívnejśích scén z celého filmu (flashbacky, scény s otcom ale aj spoznávanie schopností). Wonder Woman - jej vývoj oproti iným postavám je upozadený, predpokladám, že aj z dôvodu predchádzajúcej WW sólovky. Scény s Cyborgom a Steppenwolfom patria k tomu najlepšiemu, pri rozprávaní príbehu o Motherboxoch nabehli zimomriavky, ako pri Návrate Kráľa. Flash - Barry je pohoďák,jeho postava slúži aj na odľahčenie, humorné vsuvky sú super, nepôsobia prehnane, ani sa nesnažia zámerne pôsobit ako paródia. Aquaman - vlk samotár, aspoň určitú časť filmu a neskutočný týpek (lepšie to napísať neviem). Fantastické prepojenie na nasledujúceho Aquamana len potvrdzuje, ako mal Snyder celý príbeh riadne premyslený. Superman - návrat vo veľkom štýle nemohol byť veľkolepejší, scéna vzlietnutia v novom obleku ma dojala k slzám. Steppenwolf - patrí k jedným z najlepších záporákov, akých som v komiksovke videl, jeho motivácia je jasná a keď sa chopí svojej elektrickej sekery, ide z neho strach. Akčné scény adrenalínové a vyboostené až nas úplné maximum, s fantastickou obrazovou estetikou, akú vie asi iba Zack Snyder (pri finálnej naháňačke s Batmobilom som ani nedýchal). Tým, čo sa to nepáči, budú zrejme sklamaní, ale fanúšikovia budú pri pozeraní v siedmom nebi. To všetko podtrhnuté fenomenálnou hudbou Junkieho XL, skvelým výberom pesničiek (hlavne doplnok pre motív WW nemá chybu ale aj scéna v ktorej Barry zachráni Iris) a celkovo je Zack Snyder's Justice League pre mňa najlepšia komiksová teamovka všetkých čias. Na záver sa chcem ešte raz zo srdca poďakovať všetkým fanúšikom, je obdivuhodné, čo sa im podarilo dokázať vytrvalosťou a odhodlaním, aj vrátane finančnej podpory prevencie proti samovraždám. Zack to zvládol na výbornú a priniesol komiksovku, akú sme tu v takomto rozsahu, čo do veľkoleposti a monumentálnosti ešte nemali. Toto sa zapíše do histórie kinematografie. A zostáva sa už len tešiť na #RestoreTheSnyderVerse.

Liga výjimečných (2003)

Skvelá a nenáročná zábava. Najviac ma potešil Sean Connery ale celkovo som sa super zabavil. Komiks som nečítal ale mal som možnosť čítať postrehy Alana Moorea (mimochodom aj autor Watchmenov), ktoré neboli vôbec pozitívne. Ako filmový celok by som to asi najviac prirovnal k Van Helsingovi, je to mix fantasy, akčného, sci-fi a hororového filmu. Čo sa týka príbehu, ten je celkom slušný, príjemne odsypáva, ostatné postavy sú taktiež dobre využité, akcie sú skvelé, mne sa to celkovo dosť páčilo.

Loď duchů (2002)

Taký priemer. Efekty dosť dobré, hlavne úvodná krvavá scéna je mrazivá a skvelo prekvapivá, to ostatné je už potom čisto priemerný príbeh s celkom zaujímavým rozuzlením.

Lovci lvů (1996)

Michael Douglas a Val kilmer sú dokonalé duo. Film, ktorý je nabitý skvelým príbehom, nádhernými scenériami a neskutočne dychberúcou a desivou atmosférou, miestami je to priam hororové. Nikdy ma v žiadnom filme (dokument nemám na mysli) lev ako zviera takto nevydesilo, možno aj preto, lebo som to videl v destve a s odstupom času ide o rovnako kvalitný a dychberúci film. Nadupaný dobrodužný thriller, ktorý je vo svojom žánre ojedinelou a výbornou záležitosťou.

Lovci pokladů (1999) (seriál)

Taký priemer. Len ma prekvapila skutočnosť, že Cidney Fox dokázala tak špičkovo ovládať bojové umenia ale to ostatné bola celkom slušná zábava.

Machete (2010)

Robert Rodriguez je pre mňa veľmi zaujímavý a priam až netypický režisér. Na jednej strane tu od ného máme krvavé, drsné a zaujímavé snímky (Desperado, Planeta teror, Sin City) a na tej druhej nudné a detinské rodinné filmy (Spy Kids). Machete spadá samozrejme do tej prvej skupiny, hoci si nie som výsledným efektom až tak istý. Samotný úvod je výborný, akcia, krv, motivácia, Steven Seagal sa ukáže v tom "najlepšom" svetle (a s mečom to fakt vie). Zápletka je myslím si klasická, politiku som až do takej miery nečakal ale konečný efekt je taký, že film Machete sa odohráva vlastne bez Machete. Danny Trejo a jeho ksicht je nenahraditeľný ale v tomto filme je tak trochu v úzadí a do popredia sa dostávajú efektní záporáci na čele so skvelým Robertom De Nirom. Jasné, poviete si, čo tam po tom, veď aspoň je tu veľa hajzlov na odstrel. Lenže čo z toho, keď 75 % z nich sa zlikviduje medzi sebou (a toho padreho tam vo filme mohlo byž viac). Keď som videl trailer na DVD Planeta teror, napadla mi jedna jediná vec "One for all!". A tu sa dostávam k tomu najväčšiemu problému a tým je záverečná akcia. Čakal som totiž, že tam Machete nabehne s veľkým štýlom (presne ako sa na staré, dobré a krvavé Béčko patrí). Lenže namiesto toho tu máme vzburu Mexiko vs. Amerika, srandovne roztúrované klasické káry, plus "mníšku" Lindsay Lohan s pištoľou v ruke:D Na Machete teda zostáva jediný záporák (myslím, že tušíte ktorý), lenže aj súboj s ním je prirýchly a je koniec. Machete sa na jednej strane tvári ako klasické Béčko, kde je hrdina nesmrteľný a je sám ale na druhej strane tu je politický podtón a vážnosť filmu do takej miery, že divák nevie čo má od toho čakať. A tým pádom spadá z môjho hľadiska do priemeru.

Mami, ožeň mě (2011) (pořad)

Total Brainless Tv Show! Reality show v ktorej desať starých mládencov hľadá tie pravé polovičky svojho srdca. Samozrejme, aj tu sú určité výnimky, ktoré nemajú konkurenciu:) Hlúpunké a naivné dialógy zachraňuje Hudákov geniálny komentár, ktorý ma zakaždým dostane do záchvatu smiechu. Či už naložíte odpad ale plný počet, hodnotenie je adekvátne. Hoci mňa toto nesmierne bavilo a už sa neviem dočkať "veľkolepého" fináááále:)