Toy Story 2: Příběh hraček (1999)

Perfektní scénář, kamera (jestli se tomu i u animáků tak říká), více postav. Veselé a humorné momenty i hodně smutná a dojemná atmosféra. O humor se stará sehraný tým ve složení Buzz, Brambůrek, Rex, Slinky a Prasátko, ale jakmile dojde na muzeum hraček, příběh nabírá smutný nádech.

Toy Story: Příběh hraček (1995)

Nejsem vyloženě fanoušek animovaných filmů, ale Příběh hraček si uznávní bezpodmínečně zaslouží. Když jsem ho viděl poprvé (už ani nepamatuju), tak jsem tu převratnou 3D animaci nevnímal, zato však ten příběh, hlášky - to je to, proč film neupadne v zapomnění ani v době, kdy budou animace daleko dokonalejší. Film má zdařilý scénář a tvůrcům se povedlo přenést do animovaného filmu propracované charaktery postav. Kromě dvou hlavních hrdinů mám na mysli třeba pana Brambůrka :-). Nebo jaké mají postavy výstižné výrazy ve tváři... prostě v případě Toy Story jde bez debat o povedenou věc.

Nekonečný příběh (1984)

U tohoto filmu stoprocentně poznáte, co znamená být vtažen do děje! Boj s Nicotou nebo hlášky typu "nás ani nezajímá, jestli nás něco zajímá". To, s jakou samozřejmostí tento film pojal pojmy jako strhující atmosféra nebo gradace příběhu, tam se nedá nad hodnocením dlouze přemýšlet. Nekonečný příběh je prostě paráda!!!!

Propast (1989)

Cameronova Propast je dalším úchvatným snímkem, který si diváka získá, ať chce nebo nechce! Výtky by se samozřejmě našly (hlavně rychlý konec), ale když se na mě při sledování vrhne takováhle atmosféra, tak se jí nebráním. Z poslední věty je zřejmé, jakou verzi jsem viděl ;-).

Vymítač ďábla (1973)

Naprosto VÝJIMEČNÝ FILM. Svůj žánr (resp. žánry) splňuje, po filmařské stránce není co vytknout, film je působivý, strašidelný, ale hlavně SDĚLNÝ (to co říká, řekne divákovi v té nejjasnější formě). Atmosféra je tak pohlcující, že téměř není možné při jeho sledování přemýšlet nad režií či střihem.

Obecná škola (1991)

Nádherně napsaný příběh, výborní herci, příjemná atmosféra - na to vše divák narazí při sledování Obecné školy. Pamatuju si, že jsem se na tento film rád koukal i jako malý, když jsem o poválečném dění v Československu ze školy nic nevěděl - toť pro dokreslení zmiňované atmosféry... Když si to teď pustím, nacházím tam další zajímavosti... Jako příklad bych uvedl scénu na konci filmu (školní vystoupení), kdy učitel Hnízdo drží za límec v jedné ruce žáka v uniformě spojeneckého vojáka a v druhé ruce žáka v uniformě ruského vojáka. Film je doprovázen příjemnou hudbou a samozřejmě nechybí HUMOR... "Je-li ruka nastřelena, tak v žádném případě!"

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Hledám slova, hledám slova, hledám slova, ... >> K ohodnocení T2 by se hodil nespočet přívlastků, které však neřeknou po patnácti letech od vzniku filmu nic nového... Takže radši pár slov k dojmům a ději: Tempo filmu bezpochyby navazuje na vynikající jedničku, která však měla (ne)výhodu v tom, že na začátku nebylo tak zřejmé, o co běží. Dvojka je dějově více rozvleklá. K ději samotnému: Nevím, jestli by se ve skutečnosti člověk podílel na likvidaci vlastní dlouholeté práce tak jako vědec Dyson. Nicméně tato postava je - jako všechny ostatní - výborně ztvárněna. Ani přes vážnou tématiku nechybí trocha nadsázky - třeba na začátku, jak si policista baterkou nechápavě prohlíží vypálenou díru v plotě :-) T2 proslul také hláškami, ale hlavně NEUVĚŘITELNOU GRADACÍ PŘÍBĚHU! Když Cyberdyne vyletí do vzduchu, řekli byste, že už jde o rozuzlení... Ale kdepak! Ještě honička s T-1000 v helikoptéře, potažmo v kamionu s dusíkem. Ani to není vše. Ještě závěrečné souboje v ocelárně, kde za potu tváře všech aktérů tato strhující show už (opravdu) končí... Nato, co se ve dvojce všechno odehraje, má ze všech tří dílů nejoptimističtější konec. A jak se celý film vyvíjí ... mmm ... každý moment něco znamená a přesto je vše podáno maximálně srozumitelně.

Vesničko má středisková (1985)

Zde se musím přidat k tvrzení "klasika českého filmu". Sice není na prvním místě v mém TOP žebříčku českých filmů, ale zaslouží si obrovské uznání: Jako komedie nemá chybu - výborné dialogy, komické situace - k tomu skutečně není co dodat; z filmu čiší taková atmosféra, že se na něj budete moct dívat znovu a znovu... Zaujala mě třeba scéna, kdy kamera zabírá model lodi, který sestavuje R. Hrušínský nejml., v pozadí se ozývají hlasy s válečného dramatu běžícího v televizi a do toho slyšíme diskusi předsedy Kaliny a spol. Podtrženo sečteno: Vesnička středisková má MYŠLENKU, PROPRACOVANÝ PŘÍBĚH, HUMOR a mnoho dalšího...

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Napoprvé jsem se na tento film díval s jakousi úctou (český režisér, přední místo ve zdejším TOP žebříčku) a už samotná problematika v něm zachycena dokázala z tohoto filmu utvořit takto slavné dílo. Jinak film celkově jsem doceňoval postupně.

Pěsti ve tmě (1986)

Vynikající film, který svou atmosférou osloví i diváky, které by jinak svou sportovní tématikou odradil. Atmosféra předválečné doby je působivá přesto, že film provází spousta utkání v ringu, sportovní komentáře apod. Různé osoby, které zastavují hlavního hrdinu, když jde domů, a snaží se ho uplatit, aby nechal vyhrát neměckého soupeře - to působí až tajemně (Vilda se vrací domů povětšinou za tmy).