Letadla (2013)

Auta jak přes kopírák, akorát s křídlama a ve vzduchu. Animace je krásná, roztomilá, ale nic nového, objevného a originální nelze očekávat.

Zataženo, občas trakaře 2 (2013)

Šílenost, podobně jako první díl. Akorát, že u jedničky to bylo něco originálního a neokoukaného a tak infantilně stupidního, že dvojka už nic navíc nenabídne. Ačkoliv zkratka FLDSMDFR mě rozbije pokaždý! :D

Divergence (2014)

Teda, už hodně dlouho mě žádnej film takhle nenaštval. Ne, že bych byl nějakým skalním fandou týhle trilogie, ale opravdu nemám rád, když se film tak rapidně odlišuje od knížky. A nemyslím nijaké kosmetické úpravy nebo že se něco vypustí, ale to, že se děj upraví tak moc, že hlavní záporačka málem umře už na konci prvního dílu, ačkoliv se v knížce na tom místě ani nenacházela. Vážně mě už dlouho nic nezvedlo tak ze židle. Divergence neni bůhvíjak promyšlená literární perla, ale v knížce to aspoň dává trochu smysl. Jinak je film jak knížka přes kopírák - roztahaný, k akci dojde až na konci, ale díky bohu je to okleštěný o pubertální "twajlajt" výlevy hlavní hrdinky a o zbytečnou romantiku, díky který knížka od dystopie sklouzávala fakt ke Stmívání . Jinak je to stejně přímočaré a díky tomu poměrně svižné, na jedno zhlédnutí neurazí.

American Horror Story - Murder House (2011) (série)

Začínalo to jako opravdový horror, postupně z toho vylezlo spíš mysteriózní drama, ale... American Horror Story má skvěle zvládnutou atmosféru, a i když se prakticky žádných lekaček nedočkáme, napětí a kvalitní děj to dostatečně vynahrazují. I když je základní kámen první série už stokrát omletá písnička - strašidelný dům - přeci jen se z toho podařilo vyždímat něco navíc, něco neokoukaného. Myslím si však, že by to zdaleka nefungovalo tak dobře, nebýt brilantních hereckých výkonů. Jessica Lange je fakt prvotřídní ježibaba, to se jí musí nechat! :D Ale k pěti hvězdičkám mi chybí nějaká finální katarze, té se mi bohužel nedostalo. 2. série Asylum je mnohonásobně lepší než první řada. Má lepší atmosféru a taky mnohem lepší příběh. Navíc ty herecké výkony... Jedna báseň, Jessica Lange není jen ježibaba, ona je i sakra dobrá herečka! Jen poslední tři díly trochu ztratily dech, když už to schytaly všichni padouši, což je škoda. Nicméně, druhá série je za jasných pět hvězd. 3. série o čarodějnicích je zábavná, plná sarkasmu, ale dojde na stejný problém jako u předchozích dvou. Je to hrozně dramaturgicky nevyvážené, tedy v závěru - nějaké poslední tři díly. Ztratilo to tah, jakmile jsou všechny záhady rozpletené a všechny rádoby záporné postavy vymřou, de facto už se jen čeká, jak to celé vlastně skončí. Možná by nebylo na škodu jednu sezónu zkrouhnout právě o nějaké dva finální díly, protože je škoda, že celou dobu to někam graduje, pak přijde exploze, po které by měla přijít finální tečka jenže ta tečka se vleče další dva díly a zbytečně se to natahuje. Alespoň, že tenhle seriál táhnou brilantní herci, Coven tedy především herečky, protože bez těch aktérů by to ani zdaleka nebyla taková zábava. Doufám, že v příštím životě bude Jessica Lange moje babička :D 4. série se mi po Asylum líbila úplně nejvíc. Pravda, s horrorem to nemělo společného už vůbec nic a byla to i trochu telenovela. Dle ohlasů očividně Freak Show nebyla tak divácky úspěšná, ale já osobně musím vyzdvihnout, že jako první série AHS udržela napětí až do konce a ta pravá tečka nastala až ve finálním díle. Herecké výkony už bez komentáře, ti herci jsou prostě skvělí. Jen to možná tvůrci už lehce přehánějí s těmi SAW momenty - krev, vnitřnosti apod. Nicméně já po Freak Show zvedám hodnocení na pět hvězd a už teď se těším na další řadu.

Grandhotel Budapešť (2014)

Anderson ve vizuální formě s jeho tak typickým rukopisem. Avšak naprosto bez duše a hlubšího poselství. Herci hrají oč jim síly stačí, avšak ani oni nezvládají tuhle zábavnou grotesku pozvednout do něčeho krapet smysluplnějšího. Obávám se, že Fantastic Mr. Fox nastavil laťku tak vysoko, že Anderson se v tomhle ohledu už nepřekoná, ale spíš začne sám sebe vykrádat.

300: Vzestup říše (2014)

Bitva u Thermopyl se mi ani trochu nelíbila a nedokoukal jsem jí - a to hlavně kvůli tomu vizuálu, kterej mi prostě přišel moc. Vzestup říše jsem dokoukal, a pravděpodobně jen z několika málo důvodů. Prvním byla psychopatická Eva Green. Ta ženská má prostě šťávu a role šílený coury jí neskutečně sedí. Druhým důvodem je další ženská, která se však paradoxně na plátně objevuje minimálně - Lena Headey. A u ní je to podobný jako u Evy Green, i když Lena je psychopatická trochu jinak. Třetím důvodem je poměrně svižný děj, ačkoliv je to dost silná vymejvačka všech smyslů. Čtvrtým důvodem je sex v kajutě Evy Green, protože jsem se konečně dozvěděl, jak si to rozdávali v Antice! :D

Zakázané uvolnění (2014)

Nejslabší Hřebejk, jakýho jsem viděl. Všechno je od začátku do konce špatně - scénář: Buzno, jsi buzna, vole buzno, jsi homosexuál, ty krávo, ty mrcho, mrcho, mrcho, buzno, krávo, krávo, buzno, buzno... Tady je asi něco špatně. Je to taková delší epizodka sitcomu, která ovšem padá na tomhle stupidním scénáři, kterej občas silně smrdí papírem a ještě ho totálně mrví protagonisté. Světlou výjimkou je Stryková, která mi byla velmi sympatická, tedy hlavně její hraní a to, že i takovouhle koninu hrála s citem. Nevěsta totálně na pěst. Tý měl někdo dát ránu, říct jí "krávo, krávo, buzno" a poslat pryč z placu. A dokonce i Sokol mě neskutečně vytáčel. Vůbec nepřizpůsobil svoje herectví filmovýmu plátnu a přehrával jedna báseň. Ale je fakt, že jsem na ten film šel už s jistotou, že to bude hovadina. A to opravdu byla. I tak se občas ve scénáři našlo pár vtipných okamžiků, kdy jsem se upřímně zasmál. Překvapitě to nebyla místa plná buzen a krav :D

Norské dřevo (2010)

Totální fraška. Knížka je tak hezky přirozená, neuvěřitelně civilní a v podstatě jaksi krásně obyčejná. Oproti tomu film je totálně přeexponovaný a dovedený do neuvěřitelně nechutný artový splácaniny, kdy se několik minut díváme na jeden statický záběr, na kterém se za celou dobu nic nestane. Kniha využívá svých vlastních výrazových prostředků - popisuje veškeré Tóruovy prožitky do hloubky, a rozjíždí se v ní solidní dialogy. Film ty dialogy totálně zabije, popisnost se přesune pouze do povrchních náznaků jakýchsi emocí - scéna s vlnama a slintajícím protagonistou byla už teda hodně přehnaná, a ještě ta hudba k tomu. Až to skoro připomínalo reportáž z Novy. Škoda, že si kvalitní kniha nevysloužila i kvalitní filmovou adaptaci.

Já, padouch 2 (2013)

Stejně jako má Doba ledová veverku, Já padouch má mimoně a v obou případech to táhnou především tyhle postavičky - jsou už sami o sobě zkrátka vtipné, většina gagů vzejde právě od nich, takže jsem moc rád, že někoho napadlo udělat jim samostatný film. Ale je fakt, že zatímco Doba ledová měla trochu klesavou tendenci, dvojka Já padouch je pořád skvělá, i když nemá tolik kompaktní příběh jako jednička. Tady se sází víc na směšnost jednotlivých situací, než na ucelenou dějovou linku, ale i přes epizodní zpracování je to pořád kvalitní animák a o několik úrovní výš ho povznáší ještě skvělej českej dabing. Obzvlášť pak Lábus, jehož hlas je prostě cool.

Vlhká místa (2013)

Knížka byla sice krajně nechutná, ale zato o třídu výš než film - byla totiž zábavná a čtivá. Film je oproti tomu docela rozvleklý a ty epizodky ze života Helen nejsou tak efektní a propojené s hlavním příběhem jako v knížce. Ale přesto všechno to bylo celkem hezky natočené, ale obsah... těžká nuda.