Avengers: Age of Ultron (2015)

Od Veku Ultrona som očakávala teda oveľa viac, asi to bolo spôsobené celkom vysoko nastavenou laťkou po Avengers: Pomstitelia. Úplné sklamanie sa nedostavilo, no je veľa vecí, ktoré sa proste dali urobiť omnoho lepšie. Tá hneď prvá, a vo valnej väčšine filmov aj najdôležitejšia, je scenár. V predchodzích častiach sa poväčšine scenáristi vyhli tým klasickým hrdinským otrepaným hláškam, ktoré znejú temer v každom hero filme, tuná ich ale bola celá priehršť. Pár humorných momentov (najmä interakcia Thora s Vision vs kladivo, to bolo fakt boží:), bohužiaľ nezachráni celkový neslaný-nemastný dojem. Prvá polovica filmu sa niesla v nesmierne ukecanom dychu, kde som si miestami pripadala, že sa nachádzam v nejakej trápnej rodinnej dráme, plnej existencionálnych úvah a hlbokých konverzácií...no proste nie, oceňujem snahu režiséra vniesť do Avengers kus ľudskosti, teda ľudských emócií, ako strach, beznádej a podobne, no týmto spôsobom to na mňa pôsobilo veľmi znudene a najmä nevyvážene. Keby to bolo aspoň vyrovnané, a kvalitnú akciu by striedal nejaký ten (ne)kvalitný pokec, ale všetku tú prudko inšpiratívnu konverzáciu režisér obsiahol v prvej polovici, zatiaľ čo v tej druhej sme sa akcii nevyhli snáď ani na minútu. Keď sme pri nej, akcia samotná bola miestami priemerná, miestami nadpriemerná, a to najmä spoločné bitky Avengers, ktoré síce často pôsobili chaoticky , štýlom "zvládnem všetko a nič ma nezabije", ale efektne a heroicky spravené. Hoc sa mi niekoľkokrát stalo, že som počas xtého pozerania filmu mnohé z nich jednoducho preskočila, a to i niekoľkominútové sekvencie, pretože som proste vedela, že sa tam vlastne neudeje nič zaujímavé, a je to zbytočne dlhé. To sa mi v žiadnej z predchodzích častí nestalo. A ešte jedna perlička k akcii - mám taký dojem, že miestami režisér bral inšpiráciu od Transformerov, keďže poniektoré scény mi to absolútne konkrétne evokovali - napr. scéna Hulkbuster vs Hulk, úvodná scéna bitky, kde proti sebe stoja na ulici, Stark sa snaží premlúvať Hulkovi do duše a nad nimi drží ochranné oko Veronica, ako keby pohľadom, kamerou aj celkovým dojmom z oka vypadla jednej z posledných scén z Transformers jednotky, kde Sam stojí na kraji budovy s kockou a k nemu pre zmenu premlúva Megatron a oko strážne je Starscream....no proste, čerešnička :) K hereckým výkonom nemám čo vytknúť, veď už sme na nich riadne zvyknutí :) no bolo jasné, že aspoň jeden hrdina sa pridá k tomu nesmiernemu množstvu antihrdinov, ktorí padli v boji, predsa len nie sú nesmrteľní, no ak sa to tak dá povedať, som rada, že to bol ten, ku ktorému sme si vlastne ani žiaden vzťah spraviť nestihli. Mimochodom, noví hrdinovia - od Scarlet Witch som teda očakávala oveľa viac, pár plazmových gúľ, alebo čo to bolo, pár halušiek v hlave, a to bolo asi tak všetko. Jedine finále trochu ukázalo, čo je v nej, no inak veľké sklamanie, som zvedavá, ako to s ňou dopadne v ďalších častiach, keďže ako všetci po dopozeraní tejto časti veľmi dobre vieme, máme tu takmer úplne novú Avengers groupu, ktorá teda určite nenahradí tých pôvodných, predsa len, stará kvalita sa nezaprie a sú to moje srdcovky :) no dúfam, že ich do rúk dostane zručný režisér a všetci do ďalších častí dajú maximum, táto séria si to zaslúži. Vision bol skvelý, Paul Bettany sa naňho úplne skvele hodí, nie len preto, lebo predstavoval od začiatku Jarvisov originálny hlas, no celkový dojem a vizáž na túto postavu presne sekli. Takže suma sumarum, dosť nemastný-neslaný výsledný dojem z dopozerania, hoc s niekoľkými veľmi svetlými momentami, zatiaľ patrí medzi najslabšie ohnivká v reťazi.

Strážci Galaxie (2014)

Asi najviac zo všetkého tento film vystihuje postreh Jamesa Gunna, ktorý raz porovnal Avengers so Strážcami Galaxie, kde povedal, že Avengers sú ako Beatles, no Strážcovia Galaxia ako Rolling Stones. A to úplne dokonale vystihuje feeling z tohto filmu, kde som očakávala všeličo, od podivnej trapnosmiešnej space komédie až po už toľkokrát obohraný hero-koncept známy z predchodzých Marvelovských počinov, no dostala som asi jeden z najlepších filmov, aký som od Marvelu mala tú česť zhliadnuť. Je to dravý, bezškrupulózny film, ktorý sa na nič nehraje a robí si srandu snáď zo všetkých hrdinských vlastností, činov a akcií, akých sme boli doteraz svedkami (pred záverom filmu po Quillovej motivačnej reči, keď sa všetci postavia, odhodlaní div nezomrieť za ich cieľ, pridá sa aj Rocket: "Ták už stojím, spokojení? Všichni stojíme, že jo? Parta pitomců, co stojej v kroužku...). Všetko sa to odohráva síce pod záštitou starého známeho "padouch chce zničiť vesmír", no poväčšine to vôbec nespadá do klišoidnosti, až na mierne prefláknutý záver, ktorý sa mohol ešte trochu upraviť k dokonalosti. Hlavné postavy sú vybrané náramne dobre, Pratt tam sadol výborne, Zoe Saldana si už asi na kadejaké mimozemské postavy zvykla, takže jej to ide od ruky :) zvyšok poväčšine CGI, ale taktiež nevidím chybičku - Rocket ako jedna z najdôležitejších a najvýraznejších postáv, a Groot je Groot, čo k nemu dodať :) (jedine že Dieselovi sa muselo po nahraní tej jeho vetičky asi po nociach o nej aj snívať). Okrem toho sme videli mnoho-premnoho mimozemšťanov všetkých farieb, a Glenn Close :) ktorej postava by kľudne mohla byť zastúpená hoc i neznámou herečkou, keďže veľa vody nenamútila, ale Close musím nechať k dobru, že si chcela vyskúšať aj tento žáner:) Soundtrack, ktorý pozostával z valnej väčšiny z neoriginálnych piesní z 80. rokov (Batesovo score som poväčšine ani nevnímala, že nejaké je) perfektne pasoval, keďže sám bol súčasťou príbehu, ktorým nás obohacoval Quill. Takže som si opätovne rozšírila soundtrackovskú knižnicu :) Vizuál bol jeden z najlepších, aké som kedy v sci-fi filmoch videla, celistvý svet, rôznorodý, miestami dokonca originálny :) (the best of - šíp ovládaný pískaním, kto by to bol povedal :). Neviem sa už dočkať, kedy uvidím ďalšie pokračovanie Strážcov, dokonca by som prijala, kebyže ich bolo namiesto všetkých tých Ironmanov, Spidermanov a iných manov oveľa viac.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

V prvom rade musím povedať, že som film videla takmer 2 roky od jeho uvedenia do kín, tým pádom som, bohužiaľ, nechtiac popri rajzovaní po internete natrafila aj na info o identite Zimného vojaka, čím som sa pripravila o jeden z dôležitých prekvapivých momentových ťahúňov filmu....moja škoda :) No očakávania vývoja príbehu a postáv boli dostatočne veľké na to, aby moju pozornosť držali napätú počas celej vyše dvojhodinovej minutáže. Film sa posunul snáď tak blízko momentálnej realite, ako sa už ani nedá :) NWO, strata súkromia, slobody a identity sa nesie naprieč celým dejom a tak sa divák cíti (bohužiaľ) naozaj ako doma. To samozrejme pridáva na realistickosti deja, čomu nahráva aj fakt, že sa tvorcovia snažili použiť čo najmenej CGI, čo kvitujem - celkom príjemná zmena po tých neuveriteľných záležitostiach, ktorých sme za posledné roky svedkom. Už od začiatku dostávame krásne porcie akcií všeho druhu, kde samozrejme prím hraje Cap, no napriek tomu, že všeobecne obľúbená Furyho naháňačko/akčná scéna (konečne dostal viac priestoru na prejavenie sa) bola naozaj kvalitne spravená, nemôžem si pomôcť, mňa najviac bavili vzájomné bitky Kapitána Amerika a Winter Soldiera. Tieto scény, hoc s minimom efektov, sa pre mňa stali ťahúňom celého filmu a prezentujú podľa mňa jeho podstatu a tému najlepšie. Mimochodom, Stan by mohol kúsok popracovať na mimike tváre, najmä v scénach, kde sa snaží pôsobiť urputne frajersky, inak super voľba :) Scarlettin nový účes ma nejak neuchvátil, Mackie takisto dobrá voľba, ostatné postavy (okrem Redforda a Jacksona samozrejme) nedostali veľa priestoru, čo bolo niekde na škodu, inokedy našťastie. Scenár sa takisto mohol lepšie vydariť, scenáristi si ani v tomto diely neodpustili fádne frajerské frašky a hrdinské poznámky - čo už, prežili sme aj horšie. Finále troch helikariérov bolo epické, no škoda, že tak nemôžem povedať o celom filme - podľa mňa si takisto mohli odpustiť zopár scén, ako keby vytvorených len preto, aby sme ukázali, aký je Cap frajer a všetko dokáže...no proste, film mnohých protikladov, výborných i klišoidných scén, oplatí sa ho ale vidieť, už len pre nového záporáka/nezáporáka Winter Soldiera.

Iron Man 3 (2013)

Welcome to the Phase Two Marvelovských filmov :) a že je to privítanie vskutku úctihodné. Hneď od začiatku cítime, že toto je úplne iná úroveň a niekde sme sa posunuli. Downey je, tak ako po minulé časti, stále hlavným ťahúňom filmu, no tentoraz mu sekundujú záporáci na úrovni (konečne) - Pearce, no mňa najviac zaujal Kingsleyho Mandarin - zo začiatku mal náš rešpekt, išiel z neho strach a túžobne sme očakávali ďalší progres a videli sme kadečo...len nie to, čo prišlo :) no zvrat uňho bol síce nečakaný, no nemôžem povedať, že nepríjemný...zasmiala som sa častejšie, než na Starkovych vtípkoch :) btw Stark, konečne vidíme emócie, úzkosť, strach, obavy o milovanú osobu, proste všetko to, čo k vojne (lebo Marvelovské filmy sú vlastne celé o vojnách) patrí, a čo nám približuje hlavného hrdinu opäť o trochu k človeku, nie k superhrdinovi, takmer nedotknuteľnému, ako bol doteraz prezentovaný. Gwyneth opäť odohrala svoju rolu s cťou, i keď jej bol značne pridaný priestor. K stránke efektov nemám čo vytknúť, myslím, že sme sa v tejto oblasti už dávnejšie dostali k bodu, keď je na filmovom plátne možné všetko. Celkovo sa teda film posunul do temnejších, realistickejších vôd, takže poniektorí, ktorí čakali opäť tak okato rozpustilé správanie Downeyho, ktorý rozdáva vtipné hlášky ako na bežiacom páse (hoc ich ani tu nebolo poskromne:), budú možno mierne sklamaní, nám ostatným tu predostreli vstupenku do druhej, temnejšej fázy, ktorá sľubuje oveľa zaujímavejšie a ohromujúcejšie počiny, než ktorých sme boli dosiaľ svedkami.

Avengers (2012)

Musím priznať, že Avengers ma veľmi prekvapili, a tým myslím úprimne. I keď som videla všetky predošlé marvelovské počiny (a možno napriek tomu), očakávala som to približne v kvalitatívnej a mainstreamovejskej rovine filmu Thora, max tak Ironmana - prinajlepšom. No dostala som pravdepodobne zatiaľ to najlepšie, čo sa v Marvelovskej pôrodnici narodilo. V prvom rade samotné obsadenie. Downey Jr. bol jasný, ako vždy super výkon prešpikovaný hláškami, takisto ulízaný Evans, všehochopná Johansson a samozrejme Hemsworth. No pre mňa, na moje úprimné prekvapenie, mojimi najobľúbenejšími postavami sa stali Ruffalov Benner a Rennerov Hawkeye. Úprimne, keď som sa dozvedela, že Bennera/Hulka bude hrať v poradí tretí odlišný herec, nebola som veľmi nadšená a takmer nič som od neho neočakávala. Napriek všetkému ale musím priznať, že v podaní Ruffala sa jedná o najlepší herecký výkon pre danú postavu, jeho mimika, gestá, celkové stvárnenie, proste paráda. Takisto Renner, postava mu super sadla, teším sa, že fanúšikovská základňa zapracovala a dostali sme práve jeho. Celkovo film dáva rovnomerný priestor všetkým hrdinom, žiaden nie je zatlačený do úzadia, dá sa povedať. že vzdali poctu všetkým Avengerom, z čoho som náramne rada. Peckové efekty striedajú ešte peckovejšie, aj keď niektoré záležitosti už boli možno trochu pritiahnuté za vlasy, no ale čo nie je v marvelovskom univerze možné :) Čo sa týka príbehu a scenára, nie je to ani viac ani menej, než to, čo sme čakali a dostali sme, takže tu sa takisto nesťažujem. Očakávaný počiatočný nesúlad rôznych pováh vystrieda absolútna súhra a spojenectvo. Čo viac si môžeme priať :) Suma sumarum očakávala som priemer, dostala som nadpriemer a jeden z mála obľúbených marvelovských filmíkov do zbierky.

Riddick (2013)

Velice som sa tešila na ďalšie pokračovanie osudov jedného z najlepších antihrdinov, aký sa, podľa môjho skromného názoru, na filmovom plátne vyskytli. Dúfala som však, že sa opäť vrátime do hororovej, komornej, psychologickej atmosféry Pitch Black, no namiesto toho sme kvalitatívne zostali niekde na úrovni The Chronicles of Riddick, možno jemne nad. No mne to bohužiaľ nestačilo. Začiatok je príjemný, spoznávame nažltlú planétu plnú všakovakých, pekne vymyslených a spravených, tvorov, zabývavame sa, a tak podobne. Celkom slušné intro. Následne prichádzajú na scénu žoldáci (kto by to bol povedal), a dostávame sa nielen k prachobyčajnej vyvražďovačke, ale aj nepríjemným scenáristickým zákutiam a výmyslom. Žiadne sentimenty som tu nečakala a ani nechcela, no dostala sa mi ich plná priehršť. K Riddickovi som bohužiaľ nepociťovala žiaden strach ani rešpekt, čo je určite škoda, no najviac zo všetkého mi vadí to naozaj okaté vykrádanie Pitch Black, od základnej schémy použitia vražedných príšer, ktoré prichádzajú z príchodom tmy/vody, cez velice podobnú skladbu postáv, až po absolútne rovnaké vety až konverzácie. Je milé a často aj viac než chcené, aby v sequeli boli rôzne narážky na časť predošlú, no v takejto miere to znamená jediné - nuž, nemali sme z čoho čerpať, nemali sme nové nápady, tak sme použili, čo bolo obľúbené a úspešné, a zrecyklovali sme to. Škoda, tejto sérii to nejako nevychádza.

Terminator Genisys (2015)

V prvom rade, pokiaľ sa chystáte pozerať tento film, dôrazne odporúčam vidieť najprv predchodzie časti, minimálne teda prvé dve, keďže inak z tých všetkých časových línií a vysvetliviek budete mať dosť kvalitný miš maš. A teraz k veci. Mojím prvým (a najväčším) sklamaním bol casting, ktorý (okrem Arnieho) po všetkých stránkach zlyhal najhoršie, ako mohol. U mňa, najhoršia voľba, Jason Clarke. Už samotný fakt, že sme sa museli dožiť troch terminátorských filmov, v ktorých postavu Johna Connora hrajú diametrálne odlišní herci, dosť zamrzí, no pokiaľ do role obsadia herca, ktorý sa na to výzorovo a herecky vôbec, ale že vôbec nehodí, to je už na zaplakanie. Ďalšia hrôza je Jai Courtney alias nehybná tvár, pre mňa vrcholne nesympatický herec a čo sa týka samotného hrania, ešte horšie. No a Emilia Clarke, teenagerka-bábika...toto je Sarah Connor?? Ja viem, že po Linde Hamilton sa už takého výkonu nedočkáme a ani ho nemôžeme očakávať, ale čo je veľa, to je veľa. Herecky to v neakčných scénach ešte ako tak zvláda, no v akčných vyzerá chúďatko až smiešne. K filmu ako takému - začiatok, teda cca prvých 20 minút hrozivých. V tom nesprávnom slova zmysle. Na začiatku to vyzerá, že sa tvorcovia snažia napodobniť atmosféru z prvých častí Terminátora, no verte mi, jeden záber na detského koníka s naskladanými troma ľudskými lebkami atmosféru nezrobí. Následne sa po prvýkrát stretneme s oboma mužskými hercami (čo mne hneď aj pokazilo náladu) a užijeme si trochu toho okato umelého nadšenia, ktoré sa okolo Connora deje. No a zaklincujú to upravenou fotkou Sarah Connor z jednotky, ktorú dostal do daru Reese - keď som tam uvidela vtesnanú Clarke, vážne som sa rozosmiala. Až potom sa to trochu upraví, a môžeme si užiť trochu tých starých známych scén z T1, len trošku upravených :) Následne sa to už akciou len tak hemží, užijeme si aj plnú priehršť starého Arnieho, ktorý je v tejto sérii už inventár, no chvalabohu tu nebol väčšinu času na smiech (ako v trojke). Len sem-tam :) Takže suma sumarum, dedo Arnie rulez, zvyšok castingu na zaplakanie, film ako taký priemer. Trochu sa začínam obávať ďalšej časti, či dostaneme opäť nejakú tu recyklovanú záležitosť typu bojujeme so Skynetom-zničíme Skynet-bojujeme-zničíme-atď, alebo dostaneme nejaké prekvapko...

Underworld: Probuzení (2012)

Pre mňa určite jedno veľké sklamanie. Naozaj som sa tešila ako malé decko, keďže prvé tri časti mám naozaj rada, no namiesto úctihodného pokračovania prišlo toto. Predovšetkým, v tomto filme je kopec nudy, ale naozaj, už sa mi dlho nestalo, že by som sa pri nejakom filme tak často nudila. Príliš veľa dialógov, resp. skôr výmien viet bez hlbšieho významu, tak by som to skôr nazvala, keďže tak špatný scenár sa len tak nevidí. Medzi postavami žiadna chémia, žiadny aspoň trošku rozpitvaný vzťah alebo charakter, a vyškrtnutie Speedmana, hoc len na takú krátku rolu, ma fakt naštvalo. Suma sumarum mi bolo naozaj šumafuk, čo sa ktorej postave stane, a keď si k tomu pripočítame aj nenápadité akcie na jedno kopyto, naozaj do očí bijúce hlúposti a nelogičnosti, ktoré filmári predvádzali a tie šerednosti, ktoré spravili z lycanov, je mi až do plaču. Tu aj keď chcete pozerať tento film bez rozmýšľania a aspoň nejako si to užiť, nedá sa, všetko je to až príliš očividné. Škoda, ja len dúfam, že sa z toho všetci použili a ďalšie pokračovanie už bude aspoň ten priemer.

Ghost Rider 2 (2011)

Naozaj som sa tešila na dvojku Ghost Ridera, nakoľko som viac-mene fanúšička prvej časti. A verte mi, i keď dosť nedobre hodnotená, oproti tomuto je to klenot! Prvé, čo ma znechutilo, bol fakt, že sa vlastne nejedná o pokračovanie, ale o akúsi snahu o reboot - vlastne poprekrucovali príbeh ako taký, jediné pojítko je meno Blazea. Čo ale porobili so samotným Ghost Riderom, na to sa nedá pozerať. Fešácky výzor zmizol, namiesto toho je tu nejaká osmolovaná čierna sranda s pohybmi posadnutého. Nevraviac o tom, že samotný penance stare som nejako ani nezaregistrovala. Čo sa týka obsadenia, diabol ala Ciarán Hinds vyznel skôr smiešne a slabo, než diabolsky, Placido taktiež veľa vody nenamútila, no a zvyšok na zaplakanie. Príbeh klišoidný, nemastný neslasný, ale najhoršie bolo to prevedenie a samotný scenár, ktorý mi drásal nervy celých 95 min. Proste celé zle, 2 hviezdy dávam len z úcty voči Ghost Riderovi, postave ako takej, a jedinej záležitosti, ktorá sa mi páčila, a to premena Ghost Riderových dopravných prostriedkov na jeho obraz. Škoda škoda.

Jurský svět (2015)

Musím sa priznať (snáď mi to aj niekto uverí:), že s podobným motívom vzťahu s raptormi som sa pohrávala v mysli už pri pozeraní trojky, tým pádom tento film mal u mňa našliapnuté k vysokému ratingu ešte pred tým, než som ho vôbec videla :) Každopádne určite nie je sklamaním, no takisto ani úžasnou záležitosťou, mainstreamový blockbuster vyššieho levelu, povedala by som. Postavy sú vhodne rozpitvané (to znamená nie príliš, ale ani vám nie je jedno, či niekto zomrie alebo nie, Pratt výborný, Dallas Howard zaujímavá voľba, Robinson sa neskutočne podobá na mladého Moseleyho, Johnson zaobstaral vtipné a odľahčujúce vsuvky. I keď človek môže byť nadšený z vcelku dobre spraveného príbehu, nie až tak hlúpeho scenára a skvelej výpravy, zamrzí fakt, že v druhej polovici filmu sa to len tak hemží klišákmi menšieho a väčšieho rozsahu, ako aj vyložených hlúpostí - herci povedia niečo, čo sa neskôr ukáže ako hlúposť (viď spôsob lovu raptorov), alebo Owen celý čas propaguje puto medzi ním a raptormi, ale keď ich na konci Indominus kosí jedna radosť, nepohne ani brvou. Takisto fakt, že Grace si prebehala celý film džungľou aj strediskom v ihličkách ju isto nominuje na víťazku High Heels Run a nám ostatným zostáva len myslieť si svoje. Každopádne dinosaurov sme sa nabažili až až, boli prekrásne spravení, a final fight medzi dvoma bossmi som si náramne užila (i keď ten koniec som si možno predstavovala inak). Takisto kvitujem prejavenie úcty voči predchodcom tohto filmu, najmä ústredným hudobným Jurrasic Park motívom a mnohými inými narážkami, ktorých bolo vo filme neúrekom a potešili oko (najlepšie Loweryho tričko:) T-Rex rulez! :)