Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Akční
  • Komedie
  • Animovaný
  • Krimi

Recenze (2 339)

plakát

Bosch: Odkaz (2022) (seriál) 

S01 + S02 - Tohle mi popravdě dost chybělo. Bosch se pro mě stal velmi kvalitním seriál, který jsem si moc užil a všech sedm řad považuji za velmi, ale opravdu velmi kvalitní detektivní seriál, jenž šlape moc dobře. Jako většina z nás jsem se trochu bál, jak bude vypadat pokračování. O to více mě těší, že mohu napsat, že se Bosch: Odkaz povedl a je to dobrá a napínavá podívaná. Je malinko znát, že se příběh soustředí na tři linky, takže někdy je tempo pomalejší a rozvolněnější. Některé případy nejsou, tak záživné jak jsem čekal, ale tím neříkám, že nechybí infarktové momenty, scény nebo rovnou celé díly, kdy napjatě čekáte, co bude dál. Titulní trojice Titus Welliver - Mimi Rogers - Madison Lintz to táhne krásně nahoru, a skvěle je doplňuje ultimátní sympaťák Stephen A. Chang. Samozřejmě se dostaví i někdo z původního seriálu, a každá tahle scéna je výborná a mé fanouškovské srdíčko je z ní nadšené. Bosch: Odkaz po dvou řadách krásně funguje a já se těším na další. 8/10

plakát

Temný případ - Noční krajina (2024) (série) 

AU!!! Tak tohle hodně bolelo. Fakt mě mrzí, že to musím napsat, ale tvůrci čtvrtou řadu True Detective nezvládli, a přitom měli v ruce samé esa. Hodně jsem se těšil, užíval jsem si každý trailer, a když jsem viděl první díl, tak jsem slintal blahem - 9/10. První díl se mi moc líbil a já byl z něho opravdu moc nadšený. Sedlo mi všechno. Atmosféra, vizuální stránka, hudba, intro, práce s napětím, budovaní vztahů mezi postavy, všichni herci byli skvělý. Prostě jsem byl nadšený a projektu jsem věřil. Pak přišli další díly a mé nadšení začalo lehce klesat, ale pořád jsem se moc dobře bavil, a byl jsem natěšený, co si pro mě tvůrci připravili. Jenže někde v půlce se to zlomí. Atmosféra je pořád povedená, vizuálně to vypadá stále luxusně, herecky je to moc dobře odehrané, ale po příběhové stránce se to začne rozpadat. Dialogy jsou divné, postavy se chovají jako po lobotomii, objevují se tady zvraty, které jsou prostě extrémně hloupé a divné. Na jedné straně tu máte zajímavé věci, o kterých se dá moc hezky přemýšlet, a na té druhé tu máte tuny blbostí, logických lapsů a momentů, u kterých si říkáte, jak tohle sakra mohlo projít. To tam nebyl nikdo soudný, kdo by jim řekl, že je to blbost a nedává to smysl. Poslední kapkou pro mě v tomto případě bylo samotné finále, o kterém nevím co si mám myslet. Protože jestli toto myslí tvůrci vážně, tak je někde chyba. Nechci tvrdit, že je v seriálu všechno špatně, protože není. Na druhou stranu ho fakt nechci obhajovat potom, jak moc velký kvalitativní sešup to pro mě byl od prvního k poslednímu dílu. Z mého pohledu velké zklamání. Radši si znovu dejte fenomenální první řadu.

plakát

American Fiction (2023) 

Hezká satira, která funguje ve více rovinách. Osobně mi hodně sedlo, to jakým způsobem film pracuje s pokrytectvím, hloupostí společnosti, sebeúctou, upřímností, a snahou dělat opravdové umění. Film krásně ukazuje, jak moc jsou některé věci banální, a kolikrát vidíme jen to, co chceme vidět. Režisér Cord Jefferson natočil film, který má přesah a svým způsobem i nějakou hloubku. Jefferson moc hezky natočil dialogové výměny, některé momenty dohnal do extrémů, a třeba rozbor kvalit pomocí flašek Johnnieho Walkera je velmi povedený. Jeffrey Wright má velmi vděčnou roli a zahrál to na pána. Wright si krade každou scénu pro sebe a já jsem mu moc dobře rozuměl, co ho v životě, tak moc štve. Sterling K. Brown má menší roli, ale strhává na sebe pozornost v každé scéně a je moc dobrý v této roli. Trochu mě mrzí, že ve filmu není té satiry více. Určitě film mohl být vtipnější, zábavnější a některé momenty vyhnat více do extrémů. Reálně film není, tak zábavný, jak by mohl být, a má spoustu dramatických momentů. American Fiction je zábavný film s přesahem, který mi sedl, ale po té chvále ze zahraničí jsem čekal trochu více.

plakát

Smrtící podoba (2023) (seriál) 

Povedená minisérie, která nebude pro každého a její sledování není moc příjemné. Knihu neznám, film Davida Cronenberga jsem neviděl, a možná právě proto jsem si seriál užil mnohem více. Samotný seriál je velmi povedený, ale taky hodně náročný. Nejedná se o žádnou odpočinkovou podívanou a uvidíte spoustu scén, u kterých budete přemýšlet, jaký mají význam, a co nám říkají. Tvůrci seriálu odvedli luxusní práci. Seriál po technické stránce vypadá fantasticky. Kamera, střih, hudba, písničkový soundtrack, zvuk, rekvizity, výprava a pak všechny scény ve kterých se rodí. Prostě to vypadá skvěle a uvěřitelně. A skvěle vypadá i jídlo, které neustále hlavní hrdinky jí. Hodně mě překvapilo jak tvůrci přistupovali k některým scénám, protože takhle detailní scény jsem nečekal a hlavně jsem na ně nebyl připravený. I když seriál vypadá fantasticky, tak bez Rachel Weisz by to bylo jen pozlátko. Weisz předvádí vynikající výkon a z její strany je to herecký koncert. Weisz výborně střídá polohy a je prostě skvělá v každé scéně, a to ať už je suverénní nebo na pokraji sil. Sledovat jak hraje je moc hezký filmařský zážitek. I zbytek obsazení hraje moc dobře, ale na výkon Weisz se nechytají, i přestože mají taky luxusně napsané scény a dialogy. Osobně jsem si dost užíval to, že si se mnou tvůrci hrají, vysmívají se určitým věcem a pak umí být neskutečně emocionálně silný ohledně něčeho jiného. Seriál má trochu problém s tempem, gradací a taky tím, že pár věcí je trochu WTF, ale tyhle momenty do seriálu dost patří. Smrtící podoba mi hodně sedla a seriál budu doporučovat dál, i přestože není pro každého.

plakát

Maestro (2023) 

Opravdu, ale opravdu moc jsem se těšil na nový film Bradleyho Coopera, a to více mě mrzí, že musím napsat, že mi to tolik nesedlo. Cooper mi u Zrodila se hvězda ukázal, že je šikovný režisér, a že do budoucna bude dobré s ním jako s režisérem počítat. A u Maestro to předvádí znovu, jen to pro mě nebyla zábavná podívaná. Cooper do tohoto projektu dává všechno. Dře před kamerou a i za ní. A ten zápal pro film je cítit s každého záběru. Problém je ve výstavbě příběhu, a to jak na nás působí. Je to chladné, emočně prázdné a místy nijaké. Po řemeslné, technické a herecké stránce nelze filmu, moc co vytknout. Nicméně největší problém je sledovat dvě hodiny film o někom, o kom se toho tolik ve výsledku nedozvíte a reálně vás nezajímá, protože vám ho scénář a režisér nedokáže prodat. Bradley Cooper se dokonale převtělil do Lennyho Bernsteina a má zde parádní momenty. Carey Mulligan znovu hraje perfektně a její výkon se mi líbil. Neříkám, že film je špatný, jelikož špatný není a má několik výborných scén. Ale to je pro mě popravdě málo, hlavně když jsem čekal velkou pecku. Maestro je zajímavý životopisný film, který má co nabídnout, ale divácky není moc vděčný.

plakát

Sněžné bratrstvo (2023) 

Hodně silná a strhující podívaná. Většina z nás o tomto příběhu někdy v životě slyšela. Mnozí viděli i film Přežít. A teď tu máme díky Netflixu novou verzi, která opravdu stojí za to. Režisér J.A. Bayona je velmi šikovný režisér, který umí točit. Má řemeslo v ruce, umí pracovat s napětím a atmosférou, má cit pro vyprávění a hlavně je to moc dobrý režisér - Nic nás nerozdělí nebo Volání netvora jsou krásnou ukázkou jeho talentu a všestrannosti. Bayona s úctou a respektem vypraví tento příběh, který je zpočátku velmi pozitivní, aby se po pár minutách proměnil v mrazivé peklo. Scéna s pádem letadla je intenzivní, silná a nepříjemně realistická. A Bayona jí natočil skvěle a tahle scéna patří k tomu nejlepšímu, co ve filmu uvidíme. A po této scéně se ukáže největší problém filmu, a tím je jeho délka. Při sledování budete čekat na určité momenty, které musí přijít a film tím malinko ztrácí. Opravdu by prospělo, kdyby byl film ve své vypravěčské části údernější. Samozřejmě, že moc dobře chápu, proč je to tak natočené, ale jako diváka mě to lehce vytrhávalo. Pak přijde poslední půlhodinka, která je parádní a všechny emoce se dostaví, tak jak mají. Film má nádhernou kamerou, boží hudbu od Michaela Giacchinoa a výpravu a rekvizity. Sněžné bratrstvo je silný a působivý film, škoda jen že není o trochu kratší a údernější.

plakát

Orion a tma (2024) 

Hezký animovaný film, který se snaží být originální. Svým způsobem jsem si film užil, nicméně si myslím, že se z dané zápletky dalo dostat více. Film má hezkou vizuální stránku, několik moc pěkných nápadů, ale já popravdě lehce bojoval s hlavním hrdinou, který mi přišel trochu nesympatický. Druhá půlka filmu naštěstí nabídne trochu jinou podívanou a objeví se i nějaký přesah, který film posouvá. Orion a tma není špatný animák a pokud ho uvidíte, tak to rozhodně nebude ztráta času.

plakát

Bratři (2023) 

Hezký natočený film, který doplácí na scénář a špatnou propracovanost postav. Filmu jsem věřil a přál jsem mu, co největší úspěch, a proto mě mrzí, že to dopadlo, tak na půl. Film po technické a řemeslné stránce funguje výborně. Kamera, výprava, zvuk, kostýmy, střih, hudba atd. Tady problém není. Problém je ve scénáři, který je nevýrazný. Zpočátku to není tak výrazně vidět, ale jakmile se rozjede hlavní téma filmu, tak se ukáže, že scénář je největší problém filmu. Režisér Tomáš Mašín odvedl moc dobrou práci a je vidět, že si pohlídal vizuální a technickou stránku filmu. Na film se moc hezky kouká a je vidět, že si tvůrci vyhráli s detaily dané doby. Po herecké stránce to není vůbec zlé, ale jak už jsem naznačil, scénář z mého pohledu nepracuje moc dobře s postavami a jejich vnitrem. Vysvětlí čím si prochází, a snaží se vysvětlit proč dělají, co dělají, nicméně do nějakého hlubšího nitra se nedostaneme a mnohdy nějaké scény nefungují dramaticky a ani emocionálně. A je to velká škoda, protože kdyby tohle fungovalo lépe, tak by film byl údernější a mnohem více by nás zasáhlo to, co hlavní hrdinové prožívají. Bratři nejsou špatný film, ale něco jim bohužel chybí, aby mohl tvrdit, že jsou opravdu dobrým filmem.

plakát

Odkazy starého sveta (2024) 

Povedený krátký film, který umí tnout do živého, a ze které ho vám na konci nebude moc dobře. Režisér a scénárista Peter Pavlík opět nastavuje zrcadlo společnosti, a předkládá nám věci, o kterých moc dobře víme, že jsou v naší společnosti, ale my raději před některými věcmi zavíráme oči. Pavlíkův film nejvíce docení Slováci a Češi, jelikož jim je to primárně určené. Nicméně samotná myšlenka je přenositelná snad do každé funkční společnosti na tomto světě. Osobně se mi líbilo, jakým způsobem Pavlík sestavil svůj film. Úžasné záběry na přírodu, které střídá nenávist, arogance a zlo v lidských srdcích. Je to vše říkající kontrast, jenž je skvěle sestříhaný a doplněný o silnou hudbu a báseň. Zkuste tomu věnovat svůj čas.

plakát

Argylle: Tajný agent (2024) 

Povedená akční komedie plná meta humoru a lásky ke špiónským filmům a samotnému žánru. Argylle je ve výsledku fajn podívaná, ale divák musí přistoupit na hru a pravidla, které mu režisér Matthew Vaughn předloží. Pokud na ně nepřistoupí, tak ho čeká velký bolehlav. Osobně jsem si  přál, a i jsem to chtěl, aby byl film lepší. Nicméně mohu upřímně říci, že jsem se hodně nasmál a dobře se bavil. Má to super momenty, božího Cavilla co si užívá každou scénu, parádního Rockwella jenž je zas utržený ze řetězu, a taky Cena je tady moc dobrý a dost mě mrzelo, že nemá více prostoru. Popravdě jsem si užíval výkon Bryce Dallas Howard dokud byla v civilní poloze, protože ta civilní poloha jí velmi sedla a skvěle fungovalo v kontrastu s tím, co předváděli Cavill nebo Rockwell. Jenže jakmile změní barvu vlasů, tak filmu spadne řetěz i přestože přijde jedna z nejlepších scén film. Vaughn chrlí jeden nápad za druhým, zvraty střídají zvraty, Sam Jackson a Bryan Cranston přehrávají jako o život, ale chybí tomu jistá soudržnost. Osobně jsem si užil ten meta humor, nadsázku a top závěrečnou scénu a potitulkovou. Argylle: Tajný agent je fajn akční komedie, kterou někdy rád uvidím znovu.