Jedeme na teambuilding (2023)

Čekal jsem velkou blbost, a dostal jsem obyčejný český výplach. Nenadchlo, neurazilo, a mělo to několik scén kdy jsem se upřímně zasmál, jsou tam krásné ženy a několik momentů není úplně marných. Jako výplach, u kterého nemusíte myslet to funguje obstojně. Žádný zázrak to není, ale taky to není české filmové peklo.

Hrozba smrti (2024)

Čekal jsem trochu více. Road House je akční blbost na víkendový večer. Bohužel to funguje tak na půl. Logika a smysluplný scénář si vzaly volno a evidentně to nikomu na place nevadilo. Což o to, to by samo osobě tolik nevadilo, kdyby to byla zábavná blbost, ale tu jsem nedostal. Fakt jsem nečekal, že se budu nudit a film bude mít dvě hodiny. Režisér Doug Liman to ze začátku rozehraje velmi dobře, ale v půlce přehodí výhybku, a celé se stočí směrem, který mi nesedl. Film je místy správně přepálený a hloupý, a pak je místy až moc absurdní a jsou tu hnusných triků. Stále přemýšlím, zda se mi tímto stylem natočené souboje líbili nebo ne. Jinak Jake je nehorázně cool a vysekal se neskutečně, Connor je zábavný, a Daniela je nádherná a hezky se na ní kouká. Na víkendový večer, kdy si potřebujete odpočinout je to ideální film, ale hlavně nečekejte žádné veledílo.

Němá tajemství (2023)

Tohle mi hodně moc sedlo. Výborný český film, který má špičkový scénář a herce, co hrají skvěle. Opravdu mě moc mrzí, že jsem tento film nepodpořil v kině, protože by si zasloužil, aby na něj přišlo mnohem více diváku, než na jiné "české klenoty", které minulý rok byly v kinech. Němá tajemství není odpočinkový film, ale jakmile se do něho zakoukáte, tak dostanete silný film, jenž mi hodně připomínal třeba Anatomii pádu, což je velká pochvala. Režisér Tomáš Mašín odvedl velmi dobrou práci, a znovu předvádí, že má řemeslo v ruce, a dokáže natočit moderně odvyprávěný příběh. Velkou oporu má Mašín ve scénáři od Alice Nellis, který je parádně napsaný, funkční a skvěle dávkuje zvraty, a ke všemu má uvěřitelně napsaný vývoj hlavních postav. Nellis a Mašin odvedli výbor práci při psaní charakterů postav, protože jsou to velmi komplexní postavy, se který mi se lze snadno ztotožnit. Jana Plodková předvedla moc krásný herecký výkon a já jsem jenom koukal. Marián Mitaš je skvělej a svou náročnou roli zvládl s přehledem. Milena Steinmasslová svůj part zvládla na jedničku a podala opravdu působivý herecký výkon. Magdaléna Borová je hodně šikovná herečka a její výkon se mi dost líbil. V menší rolí mi velkou radost udělali Révai, Chmela a Havelka, protože všichni hrají i na menším prostoru parádně. Osobně mi lehce nesedlo jen tempo filmu, protože je místy pomalejší, a kdyby film měl o deset minut méně, tak by byl mnohem údernější. Ale to je jen malá výtka. Němá tajemství jsou velmi dobrý a kvalitní český film, a pokud můžete, tak se na něj koukněte a nic si dopředu nezjišťujte.

Její tělo (2023)

Zajímavě natočený životopisný film. Režisérka Natálie Císařovská odvedla velmi dobrou práci a je vidět, že je hodně šikovná režisérka, která má řemeslo v ruce. Císařovská bez problému zvládla vizuální stránku, působivě natočila skoky do vody, vedla herce k dobrým výkonů a v jejím podání má film tu správnou atmosféru a tempo. Bohužel pro nás má film velkou slabinu ve scénáři, který je místy plochý a nejde do hloubky. Opravdu jsem se těšil, že ve filmu dostaneme nějaký psychologický rozbor, bude tam nějaká snaha pochopit proč se Andrea rozhodla točit filmy pro dospělé atd. - ono to ve filmu je naznačeno, ale je to naznačeno velmi jednoduše. Natalia Germani předvedla moc povedený výkon, který je z velké části fyzický a Germani šla do toho naplno. Denisa Barešova hraje velmi dobře a má spoustu silných scén. Ve vedlejších rolí se mi dost líbily Zuzana Mauréry a Zuzana Stivínová. Film má působivé scény, některé záběry jsou opravdu moc povedené, jen je škoda, že tam necítím něco více. Její tělo je zajímavý a dobře natočený film, který doplácí na scénář, jenž nejde více do hloubky.

Gentlemani (2024) (seriál)

Velmi příjemné překvapení. Osobně mi seriálový spin-off moc nedával smysl, zvláště s novými postavami. Nicméně jsem rád, že mohu napsat, že jsem se spletl, a že si seriál dokázal obhájit svoji existenci. Režisér, scénárista a producent Guy Ritchie mi jasně dokázal, že to má dobře vymyšlené, a ví kam chce příběh, postavy a celé "universům" posouvat. Ritchie si natočil i úvodní epizody a vtiskl jim jiný vizuální cítění a i styl vyprávění. Seriálový Gentlemani mají hodně společného se svým starším filmovým bratříčkem, ale ve výsledku se nebojí jít vlastní cestou, a více než samotný film Gentlemani připomínají starší kousky od Ritchieho - Sbal prachy a vypadni a Podfu(c)k. Samotný seriál má super atmosféru, děj, co má spát a dobré tempo, a v neposlední řadě zajímavé charaktery, které je zábavné sledovat. Theo James to zahrál o dost lépe, než jsem čekal a jeho výkon se mi dost líbil. Kaya Scodelario je krásná a ještě k tomu skvěle hraje, a umí si ukradnout spoustu momentu pro sebe. Vinnie Jones má skvěle napsanou roli a je v každý scéně boží, a krade si každou vteřinu pro sebe. Daniel Ings je v úvodních dílech boží, bohužel v druhé půlce už nemá tolik prostoru. Seriál jsem si dost užil, ale je pravdou, že je hlavně v druhé polovině lehce překombinovaný, zvraty střídají zvraty a některé věci mi tady úplně nesedli. Osobně si myslím, že kdyby měl seriál o dvě epizody méně, tak by to tempu a vyprávění jenom prospělo. Samotné vyvrcholení nebylo špatné, přesto jsem čekal trochu více. Gentlemani jsou poctivý a dobrý seriál, který jsem si dost užil a budu se těšit na druhou řadu, kterou si seriál zaslouží.

Madam Web (2024)

Krásná komedie to byla. Už dlouho jsem se takhle nenasmál. Dovedu si představit, že kdyby to napsal a zrežíroval někdo jiný, tak by z toho mohl být průměrný film, ale to se nestalo. Film v rámci možností funguje v civilní rovině - Adam Scott to táhne. Ale jakmile přijde akční stránka - bída, kdy kroutíte očima, že někdo nevymyslel něco zajímavějšího a působivějšího, Ezekiel - skvělá komiksová postava, která je zde znásilněná a ještě ke všemu Tahar Rahim ho zahrál neskutečně moc blbě, Peru - logika hadr, scény s vizemi -  krásná ukázka toho jak něco udělat nepřehledně a divně. Herecky to moc nefunguje - dámy prostě nemají to správné charisma, chybí chemie, náznak že by to někoho bavilo a byl to pro něj důležitý projekt, odpudivé triky, chaos. Prostě místy velké špatné. Osobně na to doporučuji kouknout, protože pak doceníte průměrné filmy, které fungují a dokáží bavit. 3-4/10

Nesmiřitelní (1992)

Na tento film jsem se moc těšil. Těšil jsem tolik, že jsem pořád odkládal chvíli, kdy si ho pustím a vychutnám si ho. Měl jsem obrovská očekávání a doufal jsem, že dostanu jeden z nejlepších westernů. A mé očekávání byla až moc velká, a díky tomu přišlo menší zklamání. Ve výsledku jsem dostal něco úplně jiného, než jsem čekal, a i chtěl. I když, jsem zklamaný, tak to ale nemění nic na tom, že jsem dostal velmi kvalitní film, který se mi dost líbil. Jen to prostě není nejlepší westernový film, který jsem tak nějak chtěl. Clint Eastwood svůj film pojal jinak, a jeho netradiční pohled nabízí něco, co jsem ve westernech moc často neviděl. Velkou pochvalu si zaslouží scénárista David Webb Peoples, který napsal nečernobílé postavy a ještě je zbavil všeho hrdinského a "okouzlujícího" na westernových hrdinech. Jeho charaktery působí velmi živě a nebojí se připomínat jistou krutost světa a ironií osudu. Eastwood jako režisér odvedl velmi dobrou práci a na jeho film se krásně kouká. Kamera je nádherná, hudba krásná a celé je to hezky natočené. Eastwood jako herec předvedl dobrý výkon, který krásně vygraduje v závěru. Gene Hackman je úžasný a krade si každou scénu pro sebe, a je vidět, že to byl pan herec. Morgan Freeman tenhle typ postav umí jako málokdo, a je radost sledovat jeho slovní výměny s Eastwoodem. Richard Harris má skvěle napsanou roli a zahrál jí skvěle. Film se mi ve výsledku líbil, ale osobně bych se nezlobil, kdyby zde bylo o trochu více akce, a některé momenty mohly být trochu svižnější, ale chápu, že Eastwood to takhle natočil schválně. Nesmiřitelní jsou kvalitní film, co zaslouží vaši pozornost, jen nečekejte klasický westernový film.

Mladá dáma (2024)

Já jsem spokojený. Dostal jsem to, co jsem dostat chtěl. Netvrdím, že je Mladá dáma nějaká revoluční podívaná, nebo film roku, protože není, ale ty ambice tam taky nebyly. Režisér Juan Carlos Fresnadillo odvedl moc dobrou práci a líbilo se mi jak film natočil. Fresnadillo ví, jaký film točí, a taky ví pro koho ho točí, a kdo bude hlavní cílová skupina. Naštěstí se Netflix a Fresnadillo rozhodli jít temnější cestou a filmu to jen prospělo. Sice zde nejsou brutální scény, ale film umí být temnější a drsnější. A to mi dost sedlo. Fresnadillo má řemeslo v ruce. Film má hezkou vizuální stránku, akce funguje, napínavé scény jsou napínavé, a celkově se na film dobře kouká, protože má dobré tempo a spád. Režisér správně zvolil tempo a nikam nespěchá. Úvod je trochu pomalejší, ale o to více pak funguje, to co přijde v následujících minutách. Režisér správně pochopil, že je potřeba pořádně představit hlavní hrdinku a pracovat s jejím charakterem a motivacemi. A to se mu povedlo velmi dobře. Hlavní hrdinka Elodii si naše sympatie získá velmi snadno a budeme jít držet celý film palce. Jen je škoda, že podobnou práci s vykreslením nedostaly i další postavy. Tohle je film Millie Bobby Brown. Ona je největší hvězda filmu, ona táhne celý film na svých bedrech. Ona mu dává všechno. Takže pokud nemáte rádi hlavní hereckou hvězdu, tak je dost pravděpodobné, že se vám film nebude líbit. Brown zde předvádí hodně dobrý a působivý výkon. Osobně se mi líbilo jakým způsobem hraje, jak ztvárňuje svou postavy, a taky to jak se v průběhu filmu vyvíjí, přizpůsobuje se a učí se. Brown mi v této roli dost sedla. Vedlejší herci nemají tolik prostoru a je to velká škoda. Angela Bassett je hodně fajn a trošku mě mrzelo, že nemá více scén. Robin Wright je správně chladná a líbili se mi scény s ní. Ray Winstone hraje dobře a opět bych se nezlobil, kdyby měl více scén. Osobně se mi dost líbilo, jakým způsob je natočená celá část v jeskyních. Jak hlavní hrdinka musí přemýšlet, učit se, poznávat prostředí atd. Její souboj s drakem je napínavější, než jsem čekal a jsou tu scény, co mě příjemně překvapili. Trochu mám problém, že vedlejší postavy jsou tady fakt do počtu, a žádná není pořádně propracovaná. Další věc, co mi nesedla je ta, že každá mužská postava je zde vykreslená jako slaboch, zbabělec nebo jedinec, se kterým se dá manipulovat podle potřeb. Já vím, že film je o silné ženské hrdince, jejím soucitu atd, ale nemusel by z chlapů dělat to nejhorší na světě. Mladá dáma je dobře natočené fantasy, které funguje, není vyloženě hloupé a má čistě z mého pohledu fajn hlavní herečku v hlavní roli. Pokud chcete nějaký fajn film na víkendový večer, tak Mladá dáma je dobrá volba.

Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (2023)

Mnohem lepší, než jsem čekal. Jsem hodně příjemně překvapený, jak to po příběhové stránce fungovalo. Režisér Francis Lawrence má s touto sérii velké zkušenosti a jeho řemeslná a přesná ruka je na filmu extrémně vidět. Lawrence s přehledem zvládá akční pasáže, umí pracovat s atmosférou a zvládá natočit všechny ty kýčovité a přepálené scény, tak aby byly alespoň zajímavé a působivé. Režisér zvládl dostat z herců dobré herecké výkony a hlavní herecká dvojice je dost sympatická. Tom Blyth to zahrál hodně dobře, zvláště ty části kdy intrikuje a využívá všechny okolo. Bohužel z mého pohledu nezvládl uhrát poslední třetinu, která na něj byla herecky příliš. Rachel Zegler si mě získal od první scény a je zde moc dobrá, a kdykoliv zpívá, tak jsem byl spokojený. Viola Davis se baví, Jason Schwartzman přehrává a Peter Dinklage si sem přišel pro šek. Takový Josh Andrés Rivera mi vůbec nesedl, ale tady to bude spíše tím jak má postavu napsanou. Film má opravdu delší stopáž a místy je dost znát, že příběh přešlapuje na místě. Tam, kde bych čekal, že se film a příběh budou věnovat postavám, tak se nic neděje, a pak se zbytečně vše uspěchá, aby se vytvořil nějaký konflikt pro poslední část dějství, která je z mého pohledu o dost horší, než to, co tomu předcházelo. Další problém, který film je ten, že je tu hodně moc postav, ale málo která dostane dostatek prostoru, aby nás zajímala, nebo jsme si k ní vytvořili nějaký vztah. Což, je prostě škoda, protože stopáž na to film má. Hunger Games: Balada o ptácích a hadech je dobrý a zábavný film.

Kosmonaut z Čech (2024)

Stále přemýšlím jestli jsem spokojený nebo rozpačitý. Kosmonaut z Čech je zajímavý a hluboký film, který má, co nabídnout, ale nedá to divákovi zadarmo. Velký problém je forma, kterou to říká, protože ta nesedne každému. Režisér Johan Renck má řemeslo v ruce, umí vykouzlit působivé záběry, scény a sekvence. Renck velmi hezky dokáže navodit tu správnou atmosféru, umí vystihnout osamělost a uvěřitelně pracuje s psychologií postav. Tohle všechno se povedlo velmi dobře, problém ale je, že to vede k banální pointě, která je na celém filmu tím nejslabším. Adam Sandler předvádí velmi dobrý a hezký výkon a moc se mi v této roli líbil. Carey Mulligan je skvělá herečka, ale taky by mohla hrát něco jiného, než jen zlomené, ztracené, nešťastné manželky/ženy. Paul Dano má moc hezký hlas a sedl mi tady. Film naznačí spoustu věcí, ale nikdy nejde do hloubky. A to je velká škoda, protože tu nějaká taková scéna chybí. Kosmonaut z Čech je zajímavý film, který není špatný, ale čekal jsem trochu více.