Zmizení Eleanor Rigby: On (2013)

Dostat takovéto filmy do kina je opravdu těžké, jelikož tohle nejsou filmy pro všechny(na festivaly se tyhle filmy hodí a krásně tam zapadají). Ned Benson má mé uznání za to, že svůj nápad dotáhl do konce a navíc si sehnal perfektní herce, kteří doslova dýchají pro své postavy. Líbilo se mi jak jsou filmy pojatý, jak se liší a v čem jsou si zas podobný. Hodně se mi líbilo, že některé scény jsou zabírány zblízka(On) a jiné zpovzdálí(Ona). Trošku mě mrzelo, že se filmy občas táhnou a "jakoby se v nich nic neděje". James McAvoy je zde perfektní a já jsem mu celou dobu fandil, aby to zvládl a nesešel z cesty, která ho čekala. Jessica Chastain je zde naprosto perfektní a hodně jsem ocenil její odtažitý výkon, takový melancholický a přitom jsou z něho cítit tolik emocí. Bill Hader mě tady moc nesedl, ale asi je to dáno jeho scénami. William Hurt, Isabelle Huppert a Ciarán Hinds krásně doplňují hlavní pár a dodávají patřičné emoce a vývoj postav. ON: Jeho příběh se mi líbil více, než to co pak následovalo, jelikož mě byl bližší. Příběh je rychlejší, otevřenější a v jistém ohledu i zábavnější. Přesto je plný smutku, bolesti a nepochopení a ztráty. Zajímavá kombinace, která funguje.

Padesát odstínů šedi (2015)

Pokusím se napsat tento komentář objektivně a poměrně krátce. Hned ze začátku uvedu, že jsem knihu četl, takže moc dobře vím co je v knize a co ve filmu chybí a včem je hlavní síla knihy. Líbilo se mi jakým způsobem je film technicky udělaný. Kamera, hudba, luxusní prostředí, atmosféra deštěm zmítaného Seattlu či lehké satirické narážky a pomrknutí na čtenář. Tady dobrý, zbytek je na tom mnohem hůř. Sam Taylor-Johnson se ukázala jako špatná volba, jelikož se jí nedaří prodat postavy, dialogy, napětí a vlastně ani erotiku. Byl bych ochotný jí tohle všechno odpustit, kdy byl film zábavný, ale on je z devadesáti procent nudný. Všechny zajímavé věci z knížky jsou zbytečně ořezané a celkově ztrácejí význam(večeře s rodinou, plán na cvičení, návštěva matky) nebo úplně chybí. Většina postav ve filmu přijde a řekne pár vět a odejde a nijak zásadně nezasáhne do děje jako například v knize. Dakota Johnson mě nevadila, ale ve spoustě momentech jsem se více spál, než abych s ní soucítil nebo plně pochopil co jí k jejímu jednání vede. Jamie Dornan je velký castingový omyl a v jeho podání je Grey doslova nudný a nezajímavý. Při sledování jsem si jen říkal jak by to vypadalo, kdyby film točil někdo s větším autorským rukopisem a bez zábran. Padesát odstínu šedi není úplně nejhorší, ale rozhodně to není film, který si mě někdy získá. PS: Film jsem sledoval s něžnějším pohlavím, které si také stěžovalo, že tam nic moc nebylo, natož jsem jí jako správný gentleman pustil pár scén z Nymfomanky, aby viděla jak vypadá otevřené zobrazování něčích úchylek, na což mě odpověděla, že to musí být porno. Když to, vypadá romanticky tak je to OK a jakmile to vypadá drsně a až moc realisticky, tak je NG(not good).

Katy Perry: Skutečná tvář (2012)

Asi je zbytečné říkat, že si tento dokument nejvíce užijí fanoušci Katy Perry. Já Kate mám dost rád a její muzika mě baví. Dokáže mě rozveselit, pobavit, být příjemně ulítlá a pozitivně naladěná. A když, jsem sledoval dokument, tak mě přišlo, že taková je i ve skutečnosti. Má ráda zábavu, po letech odříkání se konečně baví a má ráda hudbu a své fanoušky. Taky se mně líbilo jakým způsobem je zachyceno její koncertování, přípravy a námaha. Dokument všechno krásně zachycuje a mně mrzí, že nejde více do hloubky a ty nejzajímavější věci jen nakousne. Hodně zajímavý dokument.

Agent Carter (2015) (seriál)

Po posledních pár dílech bych strašně rád dal čtyři hvězdy. Neudělám to, jelikož začátek seriálu doslova nevyužívá svůj potenciál, zazdívá zajímavé nápady, má hloupé dialogy a vleče se. V půlce seriálu se z ničeho nic šlápne na plyn a hned to vypadá mnohem lépe. Konečně začínají fungovat i vedlejší postavy a hlavní hrdinové jsou mnohem zajímavější. Hayley Atwell táhne seriál nahoru a jen díky se kolikrát nerozpadne. James D'Arcy se dost snaží a patří k tomu nejlepšímu na seriálu. Akce je dost sterilní a televizní a kolikrát si říkám, že to šlo provést mnohem zajímavěji. Agent Carter není špatný seriál, jen má potenciál někde úplně jinde a neprodá ho(zatím). S02 - Nevěřil jsem tomu, ale Peggy Carter dostala druhou šanci a snaží se neopakovat stejné chyby jako v první štaci. A ze začátku se jí tolik nedaří, jenže pak se dostaví hlavní zápletka vše je jinak. A z agentky Carter se stává moc fajn podívaná, u které se může krásně vypnout, ale hlavní je, že nás to pobaví. Nové prostředí, nové postavy a i samotná zápletka působí dost zajímavě. A zrovna v tomhle okamžiku, kdy je potřeba být tvrdý, nekompromisní a poručit status quo, tvůrci vyměknou takovým způsobem jaký jsem opravdu nečekal. A je to škoda, jelikož to celé působí jako by to nemělo mít následky. Že se všichni nakonec udobří, zlo je potrestáno a všichni hrdinové se zachovali jako čestný ochránci práva a pořádku. Já sám jsem takový konec předpokládal, přesto jsem doufal, že si tvůrci zvolí lepší cestu jak daného cíle dosáhnout. Agent Carter ve své druhé řadě je lepší, než v první sérii, přesto pořád má co vylepšovat.

Králové léta (2013)

Když, jsem byl o hodně mladší, tak jsem měl podobný sen, jako hlavní hrdinové filmu, žít v lese v naprosté samotě bez pravidel a řádu, ale byl to jen sen. Dost se mi líbilo jakým způsobem to Jordan Vogt-Roberts natočil. Záběry na přírodu, zpomalovačky, které podle mě měly velký smysl, hudba a i herci mě sedli. A i celkové vypravování příběhu mě bavilo, jelikož kluci byli svým způsobem outsideři a proto taky odešli, někam kde budou vlastními králi. Největší škoda je, že nelze brát film úplně vážně, protože některé logické věci jsou trochu přes čáru. Jinak jsem spokojený, pač mě film bavil, krásně se na něj koukalo a hlavně je z něj cítit to co spoustě typickým filmům pro mladší chybí. Snaha o přesah, návrat ke klasickým dobrodružstvím v lesích nebo prostě obyčejná zápletka, která je dobře vytěžená. Králové léta jsou hodně příjemná podívaná, kterou jsem si užil a rozhodně bych se jí nestyděl doporučit.

Ledová bouře (1997)

Asi čekal něco úplně jiného. Nemůžu říci, že bych se nudil nebo, že by mě film nebavil, to ne, spíše mě přišlo, že tam není nic strhujícího. Začátek mě bavil a líbilo se mi seznámení s postavami, i když jsem nechápal, proč některé postavy jednají, tak jak jednají. Zvláště to platilo o postavě Wendy, u které jsem nevěděl co si mám myslet. Ostatní postavy mě přišly mnohem jednoduše vykreslenější. Můj největší problém je s příběhem, který mě přišel, že nikam nesměřuje, jakoby mu chyběla pointa a nebýt závěrečné tragédie, tak by konec byl otevřený jako začátek. Ang Lee režíruje velmi dobře a mě se hodně líbilo, jak si hraje s detaily, přeskakuje od jedné postavy k druhé nebo se kochá přírodou. Kevin Kline hraje dobře a jeho výkon se líbil. Totéž mohu říci i Joan Allen a Sigourney Weaver, které hrají velmi dobře a dokážou své postavy prodat. Přesto mě mnohem více zaujaly výkony Elijah Wooda, Christiny Ricci a Tobey Maguireho, které byly jiné, než zbytek filmu. Ledová bouře je zajímavé drama, které není špatné, ale z mého pohledu není divácky tak vděčné jak by se na první pohled mohlo zdát.

Den před krizí (2011)

Hodně působivý film, který si vystačí s minimalismem. Nemusíte být ekonom, aby Vás film, jelikož nabízí perfektní režii a skvělé herce a i těch nejmenších rolí. J.C. Chandor natočil působivé drama o tom co všechno jsou lidi schopný udělat, aby nepřišli o svoje peníze. Chandor se na všechno dívá zpovzdálí a nekritizuje, jen pozoruje a nechá nás samotné, abychom se rozhodly jestli to co dělají hrdinové je morálně správně a jak bychom se na jejich místě zachovali my. Přeci jenom prachy jsou prachy nebo ne?? Tohle se mi na filmu dost líbilo a taky se mi líbilo jak je to zahrané. Kevin Spacey opět podává perfektní výkon a je vidět, že mu nedělá problém zahrát jakoukoliv postavu. Zachary Quinto je moc dobrý herec a já jsem rád, že jsem ho měl možnost vidět i v něčem jiném, než v jeho nejslavnější rolí(Spock, Sylar). Paul Bettany je skvělé herec do vedlejší rolí, který nikdy nezklame. Stanley Tucci tady nemá tolik prostoru, ale i tak jeho mě dostal svými matematickými výpočty a historkou o mostu. Simon Baker a Demi Moore se ve filmu moc neohřejí přesto zanechají za sebou velmi příjemný dojem. Jeremy Irons jen co vkročí na scénu, tak si krade pozornost jen pro sebe a jeho dialogové výměny s podřízenými nemají chybu. Ve filmu nejsou žádné přehnané záběry, film je takový poklidný a nikam nespěchá a dost se soustředí na dialogy. Margin Call je velmi dobré drama, které potěší každého, kdo má rád inteligentní dramata, které nikam nespěchají a dokážou dobře pobavit.

Poslední polibek (2006)

Mám rád takovéhle snímky ze života, ve kterých jsou ukryté životní moudra a pravdy. Několik přátel a páru, kteří se snaží přijít na to co je správné a co ne a hledají svoje vysněné místo pod sluncem. Je to cesta trnitá a klidně se může stát, že snadno sejdeme z cesty a zabloudíme nebo se na tu cestu už nikdy nevrátíme. Nikdo není bezchybný a všechno má dvě strany. Tony Goldwyn natočil velmi přirozený film s ještě přirozenějšími postavy, který nenudí a dokáže dojmout. Zach Braff je sympaťák a tady hraje velmi dobře. Jacinda Barrett je zde velmi dobrá a divák nemá nejmenší problém pochopit její dilema. I zbytek obsazení je velmi dobrý a pomáhá vytvořit dobrou atmosféru. Poslední polibek zajímavý film o vztazích, který toho nabízí mnohem více, než se na první pohled může zdát.

Inherent Vice (2014)

Hodně moc jsem se těšil na nový film Paul Thomase Andersona, zvláště s takovýmhle luxusním obsazením. Anderson má svoje filmy vypiplané do posledního detailu a sám si stříhá trailery a dohlíží si na plakáty, propagaci atd. O to více zamrzí, že takovouhle péči nevěnoval lepšímu vystavění příběhu. Chápu, že je film adaptací kultovní knihy, ale nejsem si moc jisty, jestli film dokážou ocenit i nečtenáři. Ve filmu je tolik postav a zápletek, že se měl co dělat, abych se orientoval v ději, jelikož si náš hlavní hrdina rád dopřeje nějakou drogu, takže jsem občas nevěděl co se vůbec děje. Je moc fajn, že film má luxusní retro atmosféru a odkazuje na noirové detektivky ze 30. let, ale co naplat, že nedokáže pořádně prodat postavy a příběh. Joaquin Phoenix je skvělý, ale moc jsem jeho postavu nechápal. Owen Wilson hraje zcela netradiční roli a já byl s jeho výkonem hodně spokojený. Benicio Del Toro a Josh Brolin nejsou vůbec špatný, jen by potřebovali více prostoru. Ve filmu je spoustu krásných žen, který nám dokážou zvýšit tep a to ať už jde o Reese Witherspoon, Katerine Waterston nebo Jena Malone nebo v opravdu v malé roličce Maya Rudolph. Na rovinu se přiznám, že mě spoustu věcí uteklo, ale i tak jsem si užil spousty scén. Inherent Vice není pro každého a myslím si, že spoustu lidí odradí a bude se vracet, ke starším kouskům od PTA.

Pořád jsem to já (2014)

Still Alice je dobrý film, jen mám u něho pocit, že jede přesně podle lajny a nikdy nevybočí a nezkusí něco nepředvídatelného. Svým způsobem se na to nemůžu zlobit, ale faktem zůstává, že díky tomu je velká pravděpodobnost, že na film zapomenu. Režiséry a scénáristy neznám a z mého pohledu odvedli slušnou práci a hodně dobře dávkovali dramatické a emočně vypjaté scény. Trošku mě mrzelo, že to celé působilo samoúčelně a lehce předvídatelně. Julianne Moore opět herecky vládne a není divu, že taky dostala Oscara, jelikož tyhle fyzické proměny akademici mají velmi rádi. Zbytek obsazení už, tak skvělý není. Alec Baldwin si jede svoje, Kate Bosworth mě přišla chvílemi nesympatická a Kristen Stewart se pomaloučku zbavuje svojí nálepky. Několik momentů se mi opravdu moc líbilo, ale pořád jsem měl pocit, jako bych to někde jinde už viděl, akorát s jinou nemocí. Still Alice není špatný film, jen mě příjde, že jede zbytečně na jistotu.