Smrtonosná zbraň 4 (1998)

Obdivuji Richarda Donnera, že i na počtvrté na stejné téma, dokáže přijít s něčím novým, hlavně co se týče akčních scén. Úvodní scéna, honička po čínské čtvrti, honička na dálnici a následný průlet barákem, finální souboj. Donner ukazuje, že akce je jeho silná stránka, že chce aby bavila taky nás. Gibson a Glover si jedou svoje a zdárně jim sekunduje Rock, Li a Pesci. Na počtvrté a stále zábavné, což je hodně krásný skóre.

Ospalá díra (1999)

Parádní hororová podívaná od Burtona. Burton ukázal, že má k hororům moc dobrý vztah a tady to předvádí v nejčistější podobě. Tajemná detektivka o chytání bezhlavého jezdce je krásně zrežírovaná, využívá poctivou atmosféru, umí tnout do živého, má skvělé herce i maličký rolí a nechybí jí tah na bránu. Johnny Depp je tady hodně dobrý a jeho postava je dost zajímavá, abych si jí oblíbily a fandili mu. Christina Ricci mě přišla trochu nevýraznější, ale skvěle se doplňují s Deppem. Naopak Miranda Richardson a Michael Gambon jsou velmi výrazný. I tak si nejvíce pamatuji démonického Christophera Walkena a jeho výraz ve tváři. Ospalá díra je velmi dobrá podívaná s dobrými herci a parádní atmosférou.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Viděl jsem Karlíka a továrnu na čokoládu několikrát a pokaždé jsem se pobavil. Tohle je ten typ filmu, kde je výběr režiséra rozhodující a Tim Burton si tenhle film neskutečně vychutnává s Johnny Deppem. Je tu tajemná atmosféra továrny, spoustu barviček, různorodé postavy, morální ponaučení, láska, hravost, muzikálová čísla, veverky a řeka čokolády. Burton popustil uzdu své fantazie a servíruje nám kouzelnou pohádku, která sice má potřebu neustále ukazovat jak moc je hravá, ale nikdy nezapomene na hlavní myšlenku toho co chce říci. Depp je tady fantastický, jelikož bravurně ztvárňuje excentrické výstředníka , který okouzlující a zároveň dětinský. Depp to všechno prodává s grácií sobě vlastní. Freddie Highmore je tady perfektní, protože hraje upřímně a jako divák se sním dokáži sžít a fandit mu. Dost potěší Helena Bonham Carter, Noah Taylor, Deep Roy nebo v maličké roli Christopher Lee. Krásná pohádka, která umí dojmout, rozesmát a pobaví jak dítě, tak i dospělého.

Ukradené Vánoce (1993)

Když, jsem Noční můru před Vánoci viděl poprvé , tak mě moc nebrala, ale další zhlédnutí mě bavily mnohem více. Super atmosféra, chytlavé písničky jejíž melodie si bude broukat ještě dlouho a v neposlední řadě, tak originální a netypické postavy, který se musely chtě nechtě stát kultovními. Tohle člověk musí vidět, aby pochopil co je tom, tak hezkého. Navíc film dokáže krásně prodat romantický příběh mezi dvěma postavy. Přesto nejvíce, ze všeho mě mrzí, že se zapomíná na Henryho Selicka a upřednostňuje se slavnější Tim Burton.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Tim Burton ve své nejlepší formě. Krásná pohádka, která sází na perfektní atmosféru viktoriánské Anglie a skvělá propracovaná hudební čísla. Morbidní humor, netradiční postavy, skvělá hudba to všechno dělají z Mrtvé nevěsty pohádku, kterou si více užijí dospělí, než děti.

Velké oči (2014)

Viděl jsem dost filmu od Tima Burtona, abych věděl co se mi na nich líbí a co se mi na nich nelíbí. A Big Eyes mě zklamali, protože jsem z toho krom pár záběrů necítil pravého Tima Burtona. Chápu, že se Burton chce posunout a zkusit něco jiného, s jinými lidmi a natočit obyčejný film. Ale nechápu, proč to udělal, jako každý jiný. Předchozí Burtonovi filmy, byly hravé, nápadité, měly skvělé soundtracky proložené dobovými písněmi a já tohle všechno vidím v Big Eyes jen v náznacích. Spoustě lidem tenhle úkrok stranou sedne, ale mě nesedl. Nejvíce mě mrzí, že je to skoro bez nápadu a je to doslova obyčejný film. Amy Adams je dobrá herečka, ale tady to pro ní nebyla žádná výzva. Christoph Waltz se snaží co mu síly stačí, ale na některé věci nestačí ani on. Zbytek herců není nějak extra výrazný. Několik scén se mi dost líbilo, retro atmosféra není vůbec špatná a samotný příběh utíká dost rychle a nenudí. Od Tima Burtona jsem čekal něco lepšího.

Americký sniper (2014)

Clint Eastwood je prostě frajer. Americký sniper si mě získal svým příběh, ale největší moji pozornost si získal trailer, po kterém jsem tento film chtěl vidět co nejdříve. Film prošel rukama několika tvůrců, než skončil u Eastwooda, který podle mě odvedl hodně dobrou práci. Moc se mi líbilo jakým způsobem Eastwood natočil příběh, který mě přišel jako kombinace Smrt čeká všude a Na život a na smrt. V Eastwoodově podání je celý film hodně realistický, zamyšlený a nepřehnaný. Je točen klidnou a pevnou rukou, která přesně ví co daný příběh potřebuje a taky jak to natočit zajímavě, ale nikdy ne na efekt. Dost se mi líbilo, že se film neodvrací od velmi nepěkných věcí, ale nevyžívá se v nich jako to dělají mnohé válečné filmy. Sniper krásně balancuje na hraně válečného dramatu a psychologického filmu a v každé rovině to dokáže náležité prodat. Začátek je trochu pomalejší, ale s každým dalším úspěšným zásahem a návratem domů, atmosféra a napětí houstne, které graduje v druhé půli, kde Eastwood dokáže, že nepatří do starého železa a natočí velmi působivé akční scény, kterým nechybí psychologický přesah. Bradley Cooper táhne film na svých bedrech a on je taky polovina úspěchu.Když, ho vidíte na scéně, tak ho vnímáte jako obyčejný chlapíka od rodiny, který chce chránit svoji zemi, rodinu a bratry vedle sebe a ne jako člověka, který dokáže na dva kilometry trefit chlápka do hlavy. Cooper hraje hodně fyzicky a občas si vystačí s prázdným výrazem, který toho řekne mnohem více. Navíc krásně zvládá emočně vypjaté scény, takže to jeho postavě věříte. Sienna Miller není špatná, ale není tolik výrazná jak bych čekal, na druhou stranu je to na úkor děje. Děje, který je dosti nahuštěný a v první půlce je dosti pomalý. Druhá půle mě sedla mnohem více, jelikož mnohem agresivnější a nekompromisnější. Hodně moc se mi líbily scény jako první zabití, scéna s vrtačkou, odstřelování za zdí, scéna se psem, finální přestřelka a závěrečná koláž fotek, ze kterých mě opravdu mrazilo v zádech. Jak už jsem psal, Eastwood nikam nespěchá a nechává nás v tom pořádně vykoupat, ale pak se do toho obuje a předvede nám scény, ze kterých by si mladší kolegové měly brát příklad. Americký sniper je poctivě řemeslně natočené drama, které má spoustu silných momentů a hodně krásně natočených scén.

Laggies (2014)

Laggies je obyčejný film o obyčejném tématu, ale má hodně sympatické herce, kteří dokážou prodat své postavy a moc pěkně se na něj dívá. Navíc to příjemně utíká, nenudí, dialogy nejsou o ničem a nechybí tomu vtip a částečný nadhled. Lynn Shelton odvedla slušnou práci, která neurazí, ale je vidět že má navíc, ale prostě se jí nechce, přestože náznaky ve filmu jsou. Keira Knightley je zde velmi fajn a je radost na ní koukat a bavit se na tom jak si neumí dát život do kupy. Chloë Grace Moretz se mě moc líbí, a také se mě líbí v jakých filmech hraje a jak se herecky posouvá, i když tady to asi nebyla nějaká extra výzva. Sam Rockwell je prostě fajn chlapík, který je všude za sympaťáka a tady tomu není jinak. V menších rolích mě potěšila Ellie Kemper a Kaitlyn Dever. Laggies pobaví, neurazí a je to sympatický film, který herci táhnou hodně nahoru.

Whiplash (2014)

Už dlouho mě žádný film nedostal, tak jako Whiplash. O to více mě těší, že jde o debut a taky to, že si to všimli kritici. Damien Chazelle napsal obyčejný příběh, ale natočil ho neskutečně působivě a napínavě, že si naše uznání zaslouží. Hodně se mi líbilo jak Chazella stupně napětí a doslova si libuje psychickém a fyzickém teroru, kde kamera neuhne stranou a nechá nás si prohlédnou obličej samotného ďábla v podání brilantního J.K. Simmonse. Simmons předvádí skvělý výkon, ze kterého mrazí v zádech a už z jeho přítomnosti na scéně je cítit obrovský respekt, pokora a hlavně strach. Ale není to jednorozměrná figurka, která jenom křičí, ve svých očí sebe vnímá jako dobrého člověka, kterých chce oddělit zrno od plevelu. Poprvé jsem uvěřil, že Miles Teller má na to aby zahrál Reeda Richardse v nové Fantastic Four. Do té doby, než jsem viděl Whiplash jsem to mu nevěřil, že to zvládne, ale po tomto filmu, už mám mnohem menší pochyby. Teller je tady opravdu moc dobrý a jeho zápal je obdivuhodný a srovnání s Rockym a Černou labutí nejsou od cesty, nýbrž je to pravda ve své nejkrystaličtější podobě. Film je hodně napínavý a záběry na bubnování dokážou, že budete film sledovat s otevřenou pusou dokořán a přát si ať už je konec a ten vždycky přijde o několik momentů déle. Nejvíce to platí o scénách tréninku a samozřejmě o skvostném konci, který působivý jako málo co. Whiplash je prostě pecka, kterou chcete vidět a až jí uvidíte pochopíte proč.

DCU: Liga spravedlivých: Trůn Atlantidy (2015)

DC animáky jsou prostě někde jinde, než konkurence. A to platí i pro Trůn Atlantidy, který je mnohem slabší, než jsme zvyklí. Úvod je luxusní a krásně otevírá příběh. Celkově je animák hodně komorní a pomalejší a hodně se pracuje s postavami. Nejlépe je to vidět na Cyborgovi a pak na vztahu Supermana s Wonder Woman a Lois. Ale hlavně je to příběh o Arturovi/Aquamanovi, který je zde prodán velmi dobře a tak nějak se v něm dozvíte všechno důležité. Dost zklame závěrečná rubačka, která není, tak efektivní jak by se mohlo zdát. Trošku zamrzí, že zbytek členu ligy je tady za hláškaře a posouvače příběhu. Hodně moc se mě líbila prezentace Atlantidy a hlavně postava královny a Mera. Trůn Atlantidy není nejakčnější podívanou, ale je to komornější a v některých ohledech se jde více do hloubky a za to palec nahoru a zvláště, když pod titulková scéna ukazuje velmi zajímavé rozvíjení příběhu.