Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Opět půjdu proti proudu, jelikož se mě film líbil a bavil mě. Přesto nemám na obličeji nasazené růžové brýle a jsem si plně vědom toho, že film má kupu chyb a problémů. Moje milované studio Warner Bros. do všeho chodí po hlavě, nebojí se riskovat, utrácet a nebo zkoušet nové věci. Dost často si nabijí hubu a pak musí odepisovat milionové ztráty. Na druhou stranu jejich filmy jsou vždy nejokázalejší a někdy i nejhlasitější. A toto je problém Birds of Prey. Warneři měly velké oči, a hned na začátku viděly spoustu lehce vydělaných milionů. Zkusily na to jít cestou nejmenšího odporu, a na všechno říkaly ano. A to je velký problém. Birds of Prey by potřebovali někoho, kdo by říkal, že tohle už je moc, a nebo, že tady by se mělo krátit, a nebo tahle postava by měla mít více prostoru a tak. Režisérka Cathy Yan odvedla slušnou práci, řemeslo má v ruce, umí udělat zajímavou scénu, chápe své postavy a rozhodně není tuctová režisérka. Bohužel ona a scénáristka Christina Hodson nepochopily, proč si lidi zamilovaly Harley Quinn. Lidi si jí zamilovaly, protože byla hravá, sexy a ukecaná, a taky měla kolem sebe normální postavy, které jí krotily a ukazovaly její potenciál. Tady takové postavy chybí, jelikož je zde všechno cíleně přepálené, barevné a absurdní. A na mě to fungovalo, protože jsem věděl do čeho jdu, ale normálním divákům z toho musí být špatně. A moc tomu nepomohly trailery a kampaň, která nezvládla prodat samotný film a vedlejší postavy. Což, ve výsledku zamrzí, pač je vidět, že se všichni dobře bavily a svoje role si užívaly. Margot Robbie je super a krade si skoro každou scénu pro sebe, a jako nespolehlivý vypravěč funguje na výbornou. Mary Elizabeth Winstead nemá moc prostoru a je to velká škoda. I ostatní herečky jsou dost nevýrazný, od Rosie Perez, Jurnee Smollett-Bell až po Ella Jay Basco. Naštěstí má film výborného Ewan McGregora, který si svou roli užívá, a jeho přiteplený záporák je zábavný, směšný a i absurdní. A totéž platí i pro Chrise Messinu, jenž je správně slizký. Film by šlapal mnohem lépe, kdyby zde nebylo tolik WTF momentů, a v některých věcech se držel více při zemi, a nebo se více věnoval vedlejším postavám. Osobně jsem byl hodně nadšený z akční stránky filmu, protože ta se povedla na výbornou. Dost mě sedl humor a narážky. Birds of Prey není bezchybný film, ale svým způsobem mě dost bavil a docela se těším až ho někdy uvidím znovu.

Neuvěřitelná (2019) (seriál)

Čím jsem starší, tím více mě baví minisérie. Jeden větší příběh, roztažený do pár epizod, který do sebe narvu pod tlakem. A je fajn, že se čas od času objeví minisérie, od které nikdo nic nečeká a pak ho to naprosto semele. A to je případ tohoto seriálu. Netflix znovu dokazuje, že má čich na zajímavé a silné projekty, a dokáže skvěle využít svou taktiku(vypustit všechny díly naráz). Neuvěřitelná má vynikající první epizodu, ze které mrazí v zádech, je znepokojivá, drsná, nepříjemně realistická a hlavně dokonale zaháčkuje, že chceme vidět více, chceme satisfakci, jsme zvědaví a hlavně smutný, že se tohle děje. Bohužel podobné pocity se dostavují až ke konci seriálů, nicméně cesta k nim stojí za to. Seriál po první epizodě zvolní, máme zde dvě časové roviny, nové postavy a vyšetřování dalších případů. A i přestože zde není nic co bychom nikde jinde neviděli, tak i tak se nám to velmi snadno dokáže zarýt pod kůži. Je to dáno skvěle napsanými a zahranými postavy, na kterých to stojí, a se kterými všechno prožíváme. Toni Collette zde hraje výborně a svou roli zvládla velmi dobře. Merritt Wever je skvělá a předvedla parádní výkon a spoustu scén si ukradla pro sebe. Kaitlyn Dever má nejtěžší roli a zahrála to bezchybně. Na ní stojí celá první epizoda, a taky to jestli si pustíme další díly. Dever tuto těžko roli zvládla a ukazuje nám všem, že je hodně talentovaná a velmi dobrá herečka, která do budoucna má co nabídnout. Seriál má hodně nepříjemný okamžiků, má výbornou atmosféru, skvěle funguje napětí, gradace a samozřejmě i vyvrcholení. Přesto se nic z toho nevyrovná první epizodě, která nastavila laťku hodně vysoko.Osobně doporučuji si nic nezjišťovat, udělat si volný den a pustit si první díl, dát si pár panáků a pustit si další díly. Neuvěřitelná je hodně silná minisérie, která není bezchybná, ale to co uvidíme si dost dobře zapamatujeme.

Drahokam (2019)

Nečekaně silný a povedený film. Trailery mě vůbec nechytly a tak nějak se mi do filmu vůbec nechtělo. Jenže, pak přišly první recenze a ohlasy, které film hodně moc pochválily, a já jsem mu prostě musel dát šanci. A Uncut Gems si vaší pozornost zaslouží, ale hned na rovinu říkám, že to nebude snadné. Režisérský bratři Benny a Josh Safdie natočili velmi dynamický, rychlý a taky ukecaný film. Ve filmu se pořád něco děje, a je tam jen pár momentů, kdy se lehce zpomalí, jinak se jede na maximum. Bratři to dokáží velmi krásně prodat. Přes střih, dialogy a neustálé změny lokací. A taky přes svou největší hvězdu, která zde září jako titulní šperk. Adam Sandler umí tyto vážné role, a zde ukazuje, jak moc dobrý herec je, když se dostane k látce, která to umí využít a prodat. Sandler si krade celý film pro sebe, a poslední půlhodina patří jemu a je radost ho sledovat, fandit mu a prožívat to co se mu děje. V menší rolích mě velkou radost udělaly Idina Menzel a Julia Fox. Dobrý výkon odvedl Lakeith Stanfield nebo Kevin Garnett. Jak už jsem psal, ve filmu se pořád něco děje, a je to napínavé, zábavné a někdy i dost nečekané. Uncut Gems není snadný a přístupný film, přesto je hodně kvalitní a nabízí poctivou filmařinu a skvělý výkon Adama Sandlera.

Gentlemani (2019)

Guy Ritchie je zpět mezi gangstery a mafiány, a je radost na to koukat. Gentlemani jsou pecka, která připomene, kde Ritchie začínal a kam se poctivou prací dostal. A znovu zopakuji, že je radost na to koukat. Ritchie to do nás pere pod tlakem, až je zázrak, že nám z toho během úvodních minut nepraskne hlava. Tempo je přímo vražedné, jeden luxusní dialog střídá druhý, do toho perfektně nastříhané montáže a spoustou luxusní záběrů, scén a hlášek. A to mluvím o úvodních cca dvaceti minutách. Ritchie nedá celý film nohu z plynu, ba naopak ještě zrychlí. A já jsem si to jako divák užíval. Film je totiž mnohem chytřejší a promyšlenější, než se může na první pohled zdát. Neustále překvapuje, má nespolehlivé vypravěče, a je hodně vtipný a perfektně využívá černý humor. A je vidět, že to bavilo všechny, kdo se na filmu podíleli. Matthew McConaughey si svou roli užívá, a je opravdu moc dobrý. Charlie Hunnam předvádí opět skvělý herecký výkon a s Ritchiem si sedli. Michelle Dockery nemá tolik prostoru, ale jakmile se objeví, tak si krade prostor pro sebe. Jeremy Strong, Eddie Marsan a nebo Henry Golding dokazují, že jsou opravdu dobří herci, kteří si dokáží užít své postavy. Největší pozornost si přesto ukradli dva jiný pánové. Hugh Grant takovouto roli snad nikdy neměl a zahrál jí famózně. A Colin Farrell je výborný a jeho postava je tak luxusně zahraná, že bych si s ní dal samostatný film. Ritchiemu se povedlo, že film vypadá dražší, než ve skutečnosti byl. A v neposlední řadě se dost často mění prostředí a ve filmu se neustále něco děje, takže zde není prostor pro hluché místo. Osobně jsem hodně spokojený a těším se až to uvidím znovu. Gentlemani mě hodně příjemně překvapili a v kině jim to moc sluší.

Malé ženy (2019)

Neznám knižní předlohu a ani starší verze jsem neviděl. Nicméně i tak jsem si film užil. A z velké části za to může režisérka a scénáristka Greta Gerwig. Gerwig se zde prezentuje jako velmi šikovná režisérka, která má řemeslo v ruce, umí pracovat s postavy, vytvářet napětí, gradovat scény a to jakým způsobem je v některých konkrétních momentech sebevědomá je radost pro oči. Její cit pro režii dělá film hravější, okázalejší a silný. Potěšilo mě, že Gerwig nemá potřebu tlačit některé věci do popředí a primárně se soustředí na vyprávění příběhu. Velkou oporu má ve skvělém hereckém obsazení, které je bezchybné. Saoirse Ronan znovu předvádí, proč patří mezi nejlepší herečky své generace. Emma Watson má vděčnou roli a jsem rád, že se jí povedlo vystoupit ze stínu Hermiony. Florence Pugh je skvělá a její výkon se mi hodně líbil. Eliza Scanlen je dost výrazná a dokáže si ukrást pár okamžiků pro sebe. Timothée Chalamet je výborný a je to jeho další perfektně zvládnutá role. Ve vedlejších rolích mě udělali velkou radost Letts, Dern, Cooper a Streep. Film má hodně dobré tempo, ale musím přiznat, že místy byl trochu pomalejší a mohl mít větší tah na bránu. Přesto to je snad jediná větší výtka, protože Gerwig odvedla hodně dobrou práci. Malé ženy jsou hodně kvalitní film, a všechny ceny a ovace si zaslouží.

BoJack Horseman (2014) (seriál)

Smutek, cynismus, sarkasmus, deprese, závislost na alkoholu, drogách a pozornosti. To je ve zkratce popis BoJacka, slavného herce, který žije ze staré slávy. Jenže tímhle jednoduchým popisem se nekončí, protože by to bylo moc jednoduché a to vědí i tvůrci. A proto se BoJack dostává do různých situací, zkoušek, přehodnocuje svůj život a chce se stát lepším, a když už to má na dosah ruky, tak se to posere a musí začít zas od začátku. Přes sebelítost, výčitky, nádavky na nespravedlnost, přes smíření, že tak to občas je, a ne vždy dostaneme to co chceme. Tahle upřímnost, opravdovost, a dojemnost dělá ze seriálu skvělou podívanou. Tvůrci výborně vystavěli postavy vdechli jim život, skutečné emoce a city, a to co prožívají je emocionálně silné a dojemné. Není to pro každého, má to hodně specifický humor, hodně narážek, ale pokud to vám to sedne, tak dostaneme tak skvělý seriál, že tomu sami chvílemi nebudete věřit. Bojack Horseman jeden z nejlepší seriálů posledních let, a nic na tom nemění to, že je animovaný a hlavní hrdina je kůň.

Miss Americana (2020)

Parádní dokument, který mě udělal velkou radost. Mám Taylor Swift hodně rád, její muzika mě dost sedla a dokáže mě pořádně zvednout náladu. A teď jsem se o ní i něco dozvěděl. Jak přemýšlí, co jí motivuje a taky to jak se kouká na svět a na problémy společnosti. A mám velkou radost, protože zde prezentuje jako mladá dáma, jenž se sympatická a má to v hlavě dost srovnané. A ke všemu má parádní hudbu. Jako fanoušek jsem hodně spokojený.

Bajkeři (2017)

Nebylo to žádné peklo a ani film, ze kterého by mě krváceli oči. Ale o dobrý film nejde a já moc dobře vím koho je to vina. Scénárista Petr Kolečko má zvláštní pohled na svět, a podle něho tvoří postavy a zápletky. V jeho světě je normální buranství, předsudky, nevysvětlitelná lidská hloupost a zvraty, které nelze chápat(konec s oidipovým komplexem). Film by sám osobě byl celkem neurážející, protože má slušný vizuál, pár herců co se snaží, několik vtipů se povedlo. Nicméně jakmile některé postavy promluví, a nebo se je snažíme alespoň trochu pochopit, tak je to nekoukatelné a místy docela urážející. A i ta poměrně "krátká" stopáž se začne zdát dlouhá. Ten film mohl být o dost lepší, ale to by ho musel napsat někdo jiný.

Jay a mlčenlivý Bob: Přeprc (2019)

Je to tam. Jay a Tichý Bob se vrací, a vrací se i režisérská forma Kevina Smitha. A mě to udělalo velkou radost, protože je to svým způsobem chytřejší, než se na první pohled zdá. Smith dospěl, něco si zažil, přehodnotil životní priority a totéž udělal i pro své postavy. Jasně, stále je zde přepálený humor, dialogy o všem a o ničem, a nebo absurdní zápletky a momenty. Nicméně je vidět, že to všechny zúčastněné bavilo, jsou rádi že jsou znovu spolu v jednom filmu a můžou dělat to mají rádi. Smith se nebojí kritizovat současný Hollywood a dělat si srandu z toho jak to dneska funguje(rebooty, restarty, diverzita, dojení úspěšné značky, absence originálních nápadů atd.). A pokud máte rádi klasického Kevina Smitha, tak si to lze hodně užít. Má to luxusní dialogy plné dvojsmyslů, narážek, odkazu na starší filmy(Dogma, Hledám Amy), nějaké to moudro, luxusní camea(už kvůli tomu poslednímu co je na konci titulků se to vyplatí vidět), opravdu příjemnou a dobře fungující atmosféru, přepálený humor a absurditu. Nesedne to každému, ale Smith tady jasně dokazuje, že jako tvůrce má co říci a ví co je v životě důležité. Jay a Tichý Bob se vrací ve velmi dobré formě a je to hodně sympatické.