Spectre (2015)

Kámen úrazu nejnovější bondovky je scénář. Povrchně, bez sebemenšího zvratu a známky napětí posouvá agenta Jejího veličenstva z bodu A do bodu B tři čtvrtě filmu, kdy hledá něco, co je zjevné už pár minut po úvodní eunuchovské skladbě. Znovu se restartuje, další šťourání se v Bondově minulosti a hledání sebe sama a vytváření nosné půdy pro snad lepší díly, kterým nebude chybět drive a šmrnc. Návrat k závěrečné konfrontaci s úhlavním nepřítelem v jeho megalomanském sídle a detaily, s jakými je představena a "výroba" ikonického vzhledu patří k nejzapamatovatelnějším okamžikům. Za zmínku stojí i Van Hoytemova kamera, která na sebe upozorňuje hned při úvodní scéně v Mexiku natočené na jeden záběr. Je vidět, že Švýcar něco od Nolana při snímání Interstellaru pochytil, protože pro něj typické uchycení kamery z boku využívá při automobilové honičce v Římě, která je lehce inspirována tou ve Francouzské spojce a v této kombinaci jde o velice povedenou záležitost. Nezbývá, než doufat, že Sam Mendes bude na režisérské židli brzo vystřídán a s ním i dříve schopný scénárista John Logan a bondovská série tak znovu chytne druhý dech a dá Bondovce opět něco nového, čím se chlubil třeba díl Casino Royale.

Velká válka: 1914-1918 (2008) (TV film)

Myslím, že něco takového by se mělo pouštět dětem na základních školách. Ne aby se předcházelo válce, ale aby si každý uvědomil, co by se mohlo stát.

Bitva o Sevastopol (2015)

Považovat hrdinu někoho za to, že se vyžívá v zabíjení mi přijde velmi zcestné. Pominu-li ty pasáže, kdy se řeší, zda si má Pavličenková obléknout uniformu nebo šaty a zastavím se nad těmi krátkými prostřihy z bitevního pole, tak jsem se spíše nadprůměrně bavil. Herně a výpravně celkem pěkně zmáknuto, válečné scény také patří k těm lepším. Scénář však dosti hapruje a jsem rád, že se na obličej hlavní hrdinky dalo s klidem dívat. Z těch ruských novodobých filmů ho řadím mezi lepší.

Gangster Ka (2015)

Nějak nevím, co si o tom myslet. Určitě herecké obsazení je povedené (všichni z podsvětí do svých rolí zapadají na jedničku), atmosféru to má také. Jenže těch vnitřních monologů je tam tolik, že jsem si připadal jak při rozhlasové hře, neschopnost vysvětlit cokoliv jinak než voiceoverem je až otravná. Příběh příliš zkratkovitý a snaha o dokumentární přesnost zbytečně sráží celkový dojem.

Válečná generace (2013) (seriál)

Výborný průřez německou stranou války, který ukazuje rozmanitou povahu motivace německých občanů. Jasně dá se argumentovat, že je potlačená nacistická ideologie, ale je třeba si uvědomit, že je zde zobrazen Wehrmacht, který nebyl prolezlý nacismem jako takovým, ale stál opravdu na vlastenectví a odčinění Versailleské zrady. Fanatismus Němců neprošlých frontou je zde vidět, i když to nejsou nacisté - víra v konečné vítězství, v neomylnost Vůdce. Jistě našly by se i oslí můstky a nepravděpodobné náhody, ale je to film a ne historická rekonstrukce.

Rychle a zběsile 7 (2015)

Neveřil jsem, že série FF může klesnout níže, než se povedlo minule. Nicméně neskutečné se stalo realitou. Míra arogance a nesmyslné hlouposti přerostla zdravou míru vhodnou pro ironii a sebezesměšnění. Hodnocení balancuje mezi odpadem a hrůzou. Nicméně už jen vzhledem k odkazu Briana Elra Spilnera O'Connora nemůžu dat méně než dvě hvězdičky za snahu... Chudák Paul

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Smršť od začátku do konce. K vydechnutí mohou posloužit jen víceméně prázdné dialogy, ale kvůli nim tu Rambo není a nikdy nebyl! Vůbec jsem to nečekal, naopak. Chtěl jsem si už navždy zachovat ten nepopsatelný pocit ze třetího dílu, který Johna stavěl daleko před všechny jiné zlobijce, ale Rambo je zpět a opět si nebere servítky, nechodí kolem horké kaše a jde si přímou cestou dál. Žádný květnatý děj, ale řežba a zase řežba. Moc pěkně natočená reminiscence poctivých akčňáren, na kterých si mnozí jiní vylámali zuby. V neposlední řadě kladně hodnotím i výběr prostředí, prostě paráda, jsem maximálně spokojen.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Myslel jsem si, že po dvojce už níže klesnout nejde. Místo toho, aby nám Lawrence předhodil ultimátní řežbu, krmí nás hlodama o tom, jak natočit správný reklamní spot a komu to vlastně nejvíce sluší. Ani nevím, jestli je důležitější kocour nebo Kapitol. Nějak se v tom ztrácím a neorientuji. Doufám, že se nebude opakovat teaser na trailer, ale od posledního dílu dostaneme něco, co nakrmí váčky nenáročnému divákovi.

Výchozí bod (2014)

Konečně zase pro jednou inteligentní snímek, který diváka donutí k zamyšlení. Zasloužených 80%

John Wick (2014)

Akčňákům ještě neodzvonilo, aneb Keanu Reeves přišel, viděl a rozstřílel vše okolo sebe na padrť. S notnou dávkou humoru a nadhledu. John Wick je drsný a správně chlapácký akčňák, kde se nic nebere příliš vážně a za celou dobu se pozabíjí ohromné kvantum padouchů. Způsobem, který vážně bolí a zaneřádí váš oblíbený oblek určený k nájemným vraždám. Film dokáže zaujmout především výbornou choreografií soubojů. Skutečný fajnšmekři si budou libovat u nekompromisních headshotů, jenž připravují instantní fašírku na potkání. Suma sumárum, JW si na nic nehraje a jde nekompromisně za svých cílem, pobavit fanoušky akční podívané, což se podařilo na výbornou. Po dlouhé době jsem se u akčňáku fakt příjemně bavil.