Podraz (1973)

Jsou filmy, které je takřka zločinem dávat v televizi na víkendové odpoledne, kdy člověk příjemně naladěný po vydatném obědě usedne do sofa a nechá svou mysl proplouvat programem plným nenáročných oddychovek, jež nenutí diváka... No, dobrá, nechám toho. THE STING je jako dobré víno - nikdy nezestárne. Brilantní herecké výkony jdou ruku v ruce s hodně povedeným scénářem, který je vystavěn na prachobyčejné dějové zkratce. Jenže ta lehkost, dámy a pánové! Ten báječně uvolněný Roy Hillův režijní styl! Ten fantastický karetní podvodník a opilec ve vlaku v podání Paula Newmana! Ten charismatický rošťák Robert Redford, jemuž byste z ruky zbaštili i ampulku cyankálie! A ten skvělý zážitek, který jsem při sledování THE STING měl....

Zimní válka (1989)

Finsko pro mě vždy byla vzdálená a nezajímavá severská země, se kterou jsem nechtěl mít nic společeného. Ted, když se mi do ruky dostala zimní válka, založená na skutečné události a během tří hodin vypilovaná takřka do detailu, můžu s klidem otočit list a pustit se do další kapitoly finské filmografie. Nezáživnost tu pro vojenské nadšence nehrozí a střeliva kolem lítá taky dost, tudíž mě nezbývá, než jim poslat dávku zpět. Moc dobrá rána!!!!

Expendables: Postradatelní (2010)

Film si snad ani nezaslouží komentovat. Co Sly už nějakou dobu slibuje, vyšlo na světlo světa a začaly se lámat ledy. Expendables jsou jako většina "Stallonových " filmů béčka už podle názvu, ale takhle nabitá 80.léta musejí zůstat ve vaší mysli několik desítek let a jedno shlédnutí prostě nemůže stačit. Hláškující Postavy z řad akčnáků jsou k nezaplacení, akční scény praskají ve švech a já si pořád přál víc a víc a přesně jako v Rambovi 4 brutální scény nejsou jen brutální, ale jsou totálně brutální. Kdybych film měl hodnotit z pohledu hloubkové myšlenky a srovnávat to tak nějak se světem, 3* by byly zasloužilé. Jenže tohle je průlom týmových béček a troufnu si říct, že sakra tak lehce nebude nahrazen. Dvojku však radši ne, nedokážu si představit ten dílový rozdíl.. Opravdu však tento film budu POSTRÁDAT !

Pacifik (2010) (seriál)

Seriál nemá na původní koprodukci seriálu Band of Brothers, ale The Pacific je něco jiného, při tom něco skvělého a úžasného. Druhoválečných filmů je málo, seriálů ještě mín, tím více se musím vážit toho, co máme. Pacific je přesná ukázka krvelačné války v tichomoří, která si i přes své nedostatky zaslouží rozhodně vyšší hodnocení. Po prvním dílu jsem tomu sám nechtěl věřit, ale pře shlédnutí Peleliu landing jsem měl mokro v textilu. Nejdrsnější, nejkrásnější a nejpravdivější válečná scéna (Stejně jako uvod Ryana), která mi zůstane v mysli natolik dlouho, že můžu v klidu sáhnout po vysokéém hodnocení. Při zamyšlení se nad charakteristikou postav mi skoro nabíhají slzy a to jsem prosím silná duše. Někomu omáčka nemusí chutnat a rád by více knedlíků (válečných scén), pro mě je to ovšem po Bratrstvu klasa na příštích 10 let ! Skvělé herecké výkony, prostředí a použitá technika a naprosta unášejícu hudba. To je prostě nářez. I need to see this again !!!!

Rec 2 (2009)

Rec 2 mělo všechny předpoklady stát se členem rodiny druhých dílů, kterým prvorození plivnou hned v porodnici do tváře. Jednička, zdálo se mi, nenabízela moc možností pokračování. Kulisama, dějem ani závěrem. Půda jedině pro něco parazitující na nečekaném úspěchu. Jak já jsem rád, že jsem zase jednou neměl pravdu. Neviditelná stébélka mimoděk nebo možná i nezáměrně upuštěná, jsou tu splétána do chytrého, originálního (hodně překvapivě), funkčního, zase trošku poodkrytějšího příběhu . Plnohodnotné pokračování, pro mě osobně lepší než jednička, s atmosférou dávkovanou s ohledem na poctivé zničení zdraví diváka. Chrochtám si fetišisticky rypáčkem v záběrech podaných naturalisticky ale tak, že nemusím odvracet znechuceně obličej. Opět tu je pár věcí.. no člověk se ošívá nedůvěřivě v křesle. Ale čert to vem. Ve jménu otce, syna i ducha svatého. Jsem ateista, snad mi to bůh odpustí. Na trojku se moc těšim a to říkám málokdy.

REC (2007)

Pekelná kombinace konceptu Záhady Blair Witch (popřípadě Monstra) a toho nejlepšího ze zombie žánru, po které můžete na Romerův Deník mrtvých rovnou zapomenout. Neskutečně intenzivní hororový zážitek, který neustále nabírá na obrátkách a v posledních minutách dosahuje vrcholu, jakému se většina tvůrců do konce života ani nepřiblíží. Takový pocit stísněnosti (a chvílemi i skutečnému strachu) jsem nezažil ani nepamatuju. Dravé, děsivé, šokující. A to finále prostě patří do dějin žánru! 90 %. ŠUP SEM DVOJKU

Prokletý ostrov (2010)

Zatím poslední spolupráce legendárního Martina Scorseseho a Leonarda DiCapria se odehrává na poli mysteriozního thrilleru. Shutter Island se může opřít o výborně napsanou předlohu, která správně míchá všechny potřebné brakové ingredience do chutného guláše. Scorsese jako milovník tohoto žánru často odkazuje na mistry nedávno minulé a za vydatné podpory svého tvůrčího týmu (především výborná kamera) předládá vtahující atmosféru odlehlého ostrova. Jako je u Scorseseho zvykem najdeme i v Prokletém ostrově bezchybný casting z kterého lehce vybočuje jen DiCaprio, který se svým expresivním herectvím mezi typově naprosto přesné Ruffala a Kingleyho moc nehodí. I přes tuto výhradu je DiCaprio jednoznačný tahoun filmu, který ani na minutu nesleze z plátna a postavu detektiva podléhajícímu postupné sebedestrukci zvládl skvěle. Pointu asi uhodne většina diváků v polovině filmu, ale na mě zabrala a DiCapriovu cestu k cíli jsem si užil. Film jednoznačně není perfektní, ale v rámci thrillerů nejlepší kousek za poslední 2-3 roky. Tím dávám 5*.

Shake Hands with the Devil (2007)

Dupuis na vrcholu své kariéry. Jsme rozpolcen a moje city se marně snaží najít mé tělo. Šok. Těžko popisovat něco tak odporného a zároven pravdivého a skvěle natočeného... Tento kousek ve mě rozhodně zanechá víc, než hotel Rwanda, kde se zbytečně objevuje mnoho ochránců mravů. Tady je jeden. Jeden jim však všem vládne.

Gangy New Yorku (2002)

Krvavý střet v rytmu elektra (!) otevírá filmový vrchol roku 02, v němž Martin Scorsese umocňuje rozmáchlé postupy svého staršího opusu s názvem Casino. Mamutí rozpočet Scorsesemu překvapivě svědčí, a přestože se vyhýbá okatě samoúčelným záběrům, dostatkem financí se netají v jediném okénku. Hereckému obsazení vévodí démonický Day-Lewis, jehož Butchera lze zařadit snad jen na úroveň De Nirovy proměny v Zuřícího býka - o to více zamrzí neproměněná oscarová nominace. Pod stínem jeho životního výkonu pak hraje řada zvučných jmen, která při stavění Ameriky stačí podávat více (DiCaprio, Broadbent) či méně (Diaz) přesvědčivý projev. Když v závěru padá opona za zvuku legendárních U2, minimálně u dvou třetin publika se musí zákonitě dostavit pocit nadšení. Ta hudba je prostě fantastická, za ní 5*

Forrest Gump (1994)

Nemůžu uvěřit, že USA konečně natočila film, ve kterém se nepyšní svou krásou a nesmrtelností. Forrest Gump je něco, co když uvidíte, bude se vám to celý život přehrávat pořád dokola a vy stále nebudete nabaženi tou krásou. Film, ve kterém je přes romantiku až po válku všechno, určitě nehrají každý den v televizi. Ono by to ani nešlo. Oněmět člověka dokáží jen Tom Hanks, který se pohybuje v nejlepších letech svého herectví (zelená míle, zachrante vojína Rayena) a v tomto hraje naprosto geniálně, ale hlavně od srce. A Robert Zemeckis, kterému by měl celý "šoubyznis" líbat prdel a děkovat, že má někoho, kdo dokáže skvěle vygradovat děj až do závěrečných titulků bez hluhých míst a "typicky" milostných scén. Nejlepší film minulého století.....