Highlander - The Road Not Taken (1992) (epizoda)

Tu už sa ukazuje, že na mladého vzpurného zelenáča, ktorý sa priplietol do Duncenovej cesty, si budem zvykať dlho a ťažko. Zápletka o dávnom čínskom priateľovi, rovnako ako záverečný súboj, sú iba priemerné.

Highlander - Family Tree (1992) (epizoda)

Rodokmeň je nadpriemerná epizóda, v ktorom sa riešia určite zaujímavé otcovské otázky. Duncan ukáže nielen zaujímavé flešbeky zo starého Škótska, ale aj pár akčných chvatov. Celkom dobre mu sekunduje Peter DeLuise.

Highlander - The Gathering (1992) (epizoda)

Lambert je síce ťahákom úvodu seriálu, ale jeho postava je viacmenej zbytočná. Úvod ťahá predovšetkým atmosféra a flešbeky.

Knight Rider - Svobodu nebo smrt (1983) (epizoda)

Je sympatické, že už začiatkom 80. rokov existujú pokusy s alternatívnymi palivami do automobilov (solárne články, alkohol, tekutý vodík, propán-bután), ale charakter pretekov je na smiech. Divné, že Helmut z NDR sa vozí na Porsche a nie na Wartburgu alebo Trabante. Zápletka je slabšia, všetci sledujme radšej káblovku.

Knight Rider - Srdce z kamene (1982) (epizoda)

Partička priekupníkov hi-tech zbraní je vykreslená brutálne drsne, hlavne, že sú to len 2 (slovom dvaja) kovboji. Nečakane sa Michael nechá prelstiť čašníčkou a potom sa viac hrá na moralizátora než na aktéra riešenia problému. Epizóda síce dobre akčná, ale aj zbytočne prekombinovaná.

Knight Rider - Nezapomeň na mě (1982) (epizoda)

Dievča s amnéziou si nepamätá, že je herečka, ale pamätá si, čo počula v izbe, keď únavou i pod vplyvom alkoholu zaspala. KITT si strúhne excelentný skok zo skalného zrázu, pri ktorom v niektorej z predchádzajúcich epizód prehlásil, že by sa z neho už nepozviechal. Akcia je však natoľko fajn, že spomínané zjednodušenia a logické chyby napráva. K tomu ešte jedna sexi rozkošná čiernovláska.

Bouře (1979)

Prapodivná zlátanina s shakespearovskými veršovanými dialógmi a s nevkusnými šašovskými postavami, ktoré sa predháňajú v tom, kto sa bude viac ksichtiť a škeriť. Nepochopím prvoplánovú mužskú nahotu - hopsajúcich bimbasov je hneď niekoľko - hlavne keď na režisérskej stoličke sedel muž. K záveru sa z toho kľula väčšia a väčšia dejová nuda.

La semana del asesino (1972)

Zmes podivných udalostí, ktoré nasledujú po smrteľnej nehode taxikára, ma spočiatku presvedčovala o tom, že to musí byť nejaká paródia. Bohužiaľ, opak bol pravdou. Hlavný protagonista si privádza do domu ďalších a ďalších kunčaftov na krvavé orgie, všetko príbuzní alebo známi, hoci sa vždy najprv platonicky zdráha. Svoje obete však masakruje veľmi rýchlo a bez súcitu. Neskoršie výčitky svedomia tak pôsobia ako päsť na oko. Napriek krvavým jatkám je trilerových prvkov pomenej a do popredia sa pretláča večne upotená tvár ústrednej postavy, ktorá okrem hovenia si na gauči a spomínaných jatiek vlastne nič iné nerobí. Podivnosťou je aj prihriaty kamarát, ktorý ho nie náhodne vždy stretáva. Jeden zo svetlých momentov je, keď sa dozvie, že práve zjedol polievku, do ktorej on sám v mäsokombináte primiešava ľudské mäsíčko. Rozporuplná záležitosť.

Operace ENTEBBE (1977)

Videl som najprv americké televízne spracovanie, ktoré mi prišiel o chlp lepšie. Predsalen neprekvapí, že Izraelčania nemohli ponúknuť adekvátne remeselné spracovanie. Vidíme napríklad, že cestujúci sa v jednej scéne pripravujú na odlet, v druhej už sedia v lietadle. Pri pristávaní detto...príliš veľké prestrihy. Naopak, prestrihy na pripravujúcich sa (či skôr kecajúcich) vojakov zásahového komanda alebo stretnutia európskych politických elít viac nudia, než zaujmú. Plusom však je, že film sa bez väčších predstavovacích "zdržiavačiek" dostáva rýchlo k veci, charizmatický Kinski je v roli hlavného šéfa teroristov vierohodný a záverečná akčná scéna je pekne nekompromisná. Z filmu cítiť, že je natočený podľa skutočných udalostí bez toho, aby si o tom človek musel viac načítať.

Anna a vlci (1973)

Mladá Američanka v zamestnaní pestúnky si jedného brata z bohatej rodiny na opustenej vile pripúšťa k telu, druhého sa snaží intelektuálne pochopiť a z tretieho má síce strach, napriek tomu mu pomáha. Áno, dosť divoká kombinácia, hlavne, keď zoberieme v úvahu, že všetci traja bratia (a s ich chorou matkou) sú aj bez svojich úchyliek dosť narušení. Metafory na sukničkárstvo, fanatické náboženstvo či militarizmus môžeme nájsť pomaly v každej krajine, nielen vo vtedajšom Španielsku. Neviem ale, či to stačí na plnohodnotný film. Záver je relatívne drsný a hlavne on vytrháva film z celkovej nudy.