Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marze (2002)

Film vychádza z poľského detského komixu o 'malpe' Tytusovi a jeho dvoch kamarátoch a tak vyzerá aj jeho animácia. Divoká až uletená, občas s bizarnými postavičkami, proste som si na to musel zvykať dlhší čas. Občas sa ale vyskytnú i dobre a originálne nápady, ako ten s lietajúcou električkou. Poučný príbeh je fajn, respektíve aspoň jeho námet, v ktorom sa poukazuje na svet mamomu a reklamného nebezpečenstva pre deti, ale aj dospelých.

Star Trek - Nesmrtelný Vulkánec (1973) (epizoda)

Začiatok s nehumanoidnými tvormi v podobe inteligentných rastlinných tvorov, podzemím a obrom boli geniálne. Číhalo z toho napätie, dobrá atmosféra a zložitý problém so záchranou Spocka. Akurát záver, v ktorom sa všetci zhodli na konsenzuálnom riešení bol až príliš moralizujúci a zbytočne jednoducho vyriešený.

The Big Shot (1942)

Celkom našlapaná akčná krimidráma s drsňákom Bogartom, ktorý bol už v tej dobe veľkou hviezdou. Hneď prvá akcia s prepadnutím pancierovaného auta je vzhľadom na dobu vzniku vynikajúca a dobre v tom neskôr pokračujú aj útek z väzenia či záverečná autonaháňačka. Zaujímavá je aj príprava úteku a rôzne vyrovnávačky. Nájdu sa aj chyby - pancierované auto má diery po výstreloch, pri naháňačke v snehu je raz cesta zasnežená a hneď v nasledujúcom zábere je cesta mokrá a aj ten útek z väzenia je až príliš ľahký. Samozejme, film používa klasické šablóny, ktoré už dnes pôsobia zastaralo, aj vzhľadom na rok to nie je na výtku.

Star Trek - Zachráněný (1973) (epizoda)

Zmena identity, špiónstvo, Romuláni. Zaujímavá zápletka, ale aj menej vierohodný záver. Škoda, že vesmírna bitka s Romulánmi bola tak rýchla. McCoy: "Videl som to, ale aj tak tomu neverím."

Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem (2000)

Dobrodružný príbeh vo fantazijnom svete plnom uletených fantazijných postavičiek. Celkom príjemný, aj keď som si musel na neho istý čas zvykať. Rovnako aj na animáciu, ktorá je divoká, ale po vtipnej stránke celkom podarená. Ako sa hovorí, občas je menej viac, ale v globále to viac ako len ušlo.

Marťanská kronika - Osídlenci (1980) (epizoda)

Druhá epizóda sa nesie rovnako v mysterióznom duchu ako prvá, ale už ponúka potrebné vysvetlenia a príbeh sa viac drží kontinuity. Púštne lode sú zaujímavý nápad, aj keď trikovo nie príliš podarený.

Marťanská kronika - Expedice (1980) (epizoda)

Mierne rozpačitý úvod do minisérie, kde sledujeme až 3 rôzne expedície s troma rôznymi posádkami a troma rôznymi príbehmi. Aj Marťania sa prejavujú v troch rôznych podobách a s troma rôznymi jednaniami. Vyzerá to viac na 3 poviedky, ktorých spájajúcim prvkom je iba planéta Mars. Na druhej strane, po technickej stránke je to vzhľadom na 40-ročný vek vydarené dielo so zaujímavým námetom, ktorý má potenciál.

Přístupový kód (1984)

Politický triler s miestami slušnou ťaživou atmosférou, aké mám rád, ktorý ale dopláca na slabšie spracovanie - priam až televízne. A ani taký herec ako Landau to nedokáže potiahnuť vyššie; ostatní herci totál nezaujímaví. Film je slabý aj v tom, ako pracuje s dejom, najprv sa venuje jednému hlavnému hrdinovi a v zápätí prehupne na druhého - sestru hlavného hrdinu - aby sa v závere opäť objavil hrdina prvý. Film necitlivo koketuje so sci-fi prvkami - sledovanie ľudí cez televízor či telefón je za hranicou, rovnako ako komunikácia s počítačom, kde stačí iba textovo klásť otázky a počítač na ne odpovedá. Mysterióznosť filmu je fajn, ale keď ani na konci nevieme, kto (štát, agentúra) presne bojuje proti komu (nespokojní občania) a za čo, tak to je na pováženie. Mať viac peňazí, lepších hercov a scenár menej pritiahnutý za vlasy, bolo by to úplne o niečom inom.

Star Trek - Čarovný hlas (1973) (epizoda)

Ekvivalent starogréckeho mýtu o Odysseovi a Sirénach. Táto téma sa príliš do animovaného seriálu nehodila. Opäť postsyndróm sexuálnej revolúcie, stret muži vs. ženy a pod, ktoré sa občas vyskytovali aj v pôvodnom seriáli. Vetší priestor dostáva komunikačný dôstojník Uhuru, ktorá svojvoľne preberá velenie na lodi.

Giulio Cesare (1909)

Historický kráťas o posledných dňoch Cézara a turbulentnom období tesne po jeho smrti je na svoju dobu umne spracovaný a s dostatočne dobrým tempom. Podobne ako v prípade iného talianskeho filmu z rovnakého obdobia - Gli ultimi giorni di Pompeii - aj tu v textoch medzititulkov nie sú prezentované dialógy, ale načrtnutia toho, čo sa v nasledujúcej "kapitole" bude diať.