Andělé a démoni (2009)

Spracovanie je samozrejme ako sa na velkofilm patrí majstrovské, ale príbeh, resp. námet iba kopíruje predchádzajúce filmy na čele s Da Vinchiho kódom a končiac Šifrou Karola Veľkého. A to kopírujúc aj ich chyby, myšlienkové nepochody, všeliaké logické ''skratky'' a überzvraty. A teraz ako ovečka plynúca s davom aj ja si idem poštudovať nejakú tú históriu. Čo keď tam aj ja nájdem nejakú tajnú šifru, nikým nepovšimnuté znamenie, historický dvojzmysel alebo chodbu do pekla.

Nirvana (1997)

Opäť sa potvrdzuje, že európske scifi je na inej úrovni ako americké či japonské. Nezaujímavý príbeh plný chaosu od začiatku po koniec, v ktorom sa na sci-fi iba hrajú - všadeprítomné počítačové obrazovky a oplastované autá budúcnosť absolútne nevytvárajú. Hrajkanie sa s nejakými hrami už vôbec nie. Bohužiaľ, ale ani inak schopný Lambert to veľmi s kaše nevyťahuje. A to som mal pred filmom malé očakávania.

Robin a Mariana (1976)

Nenáročný dobrodružno-akčný film, ktorý zaujme hereckými hviezdami a spracovaním. Akcia nie je zlá, je skôr poňatá trochu humorne, a vôbec na humor sa kladie viac dôrazu. Asi je to kvôli tomu, že príbeh nemá veľa čo ponúknuť - Robin Hood a Marianna sa stretávajú cca. po 30. rokoch, v závere dozmieva dávny konflikt medzi Robinom a starým Šeriffom s Nottinghamu. Ako dobrodružný snímok na popoludnie je to fajn.

Habitat - Znovuzrození ráje (1997)

Veľmi slabý snímok, hlavne po vizuálnej a logickej stránke, menej po príbehovej. Tá je celkom originálna, ale tam pozitíva v podstate končia. Remeselné spracovanie, logické nezmysly a trápne klišé, rovnako ako herecké prevedenia zlyhávajú, sú na pomedzí céčkovej a európskej scifi produkcie. Eko-agitka je síce nenútená, ale je prítomná takmer od začiatku po koniec.

Příliš pozdní hrdina (1970)

Vojnová dráma z prostredia tropického ostrova dnešného Vanuatu má síce slabšie tempo a akciechtiví diváci sa veľmi nenasýtia, ale ako sonda do vnútra bristskej jednotky, ktorá plní neľahkú misiu naprieč džungľou, nesklame. Film je nabitý viacerými známymi americkými či britskými hercami tej doby, z ktorých vyčnievajú Caine, Andrews a Robertson. Okrem toho, neberie sa príliš vážne, čo je jeho miernym plusom.

Nico - víc než zákon (1988)

Seagalova prvotina a je zaujímavé, že už v jeho prvom filme hraje typicko-svojského frajerského policajta, a tejto role sa ''nezbaví'' v nasledujúcich desiatkách filmov. Prosto herec jednej role. Nič viac sa od neho asi ani nečaká. Klasické akčné béčko, ktoré má tempo, jednoduchú ale za to účinnú zápletku a nadupaného aikido borca. No a vždy pobaví jeho srandovný beh, ktorý mi utkvel silno v pamäti a je to prvá vec, ktorá mi napadne, keď sa spomenie film Nico.

Biblické příběhy: David (1997) (TV film)

Prvý diel je o dosť zaujímavejší, pretože je známejší a výrazne sa v ňom tvoria biblické dejiny. Nemôžem nespomenúť Nimoy-a, ktorý stvárnil proroka Samuela najvierohodnejšie zo všetkých hercov, ktorý stvárovali všemožných prorokov. Druhý diel je usadenejší a príliš zdĺhavý a nepomáha ani Franco Nero. Na druhej strane, sa film verne drží biblickej predlohy.

Bible - Starý zákon: Josef (1995) (TV film)

Pre mňa osobne najlepší a najsilnejší biblický príbeh, ktorý v tomto televíznom spracovaní, ale aj s hercami ako Kinsley či Landau, dodávajú filmu správny rozmer. Scéna so stretnutím bratov musí dojať aj chlapa. Ani veľmi neviem, prečo nejdem o hviezdu nahor.

The White Tower (1950)

Na rok vzniku prepracovaná dráma, hlavne vdaka horolezeckým scénam v pozadí krásnych hôr. Nechýbajú prvky dramatickosti a samozrejme aj romantická linka doprevádzaná humorom. V jednej z hlavných postáv dominuje charizmatický Lloyd Bridges, ktorému rola perfektne sadla.

Drahocenný nález (1996)

Podpriemerné nizkorozpočtové scif-fi, ktorému nieže nepomáha Hauer, on ho dokonca ešte kazí. Nevyrovnaný príbeh s množstvom nelogičností a s tupými postavami, ktorým skôr prajete smrť ako úspech v podobe získaného zlata. Mierne potešil iba Brion James, netypicky v roli dobráckeho starca. Spracovaním by som film prirovnal k seriálu Lexx.