Zodiac (2007)

Nemám rád príliš rýchly dej a už keď tento film začal, hovoril som si : "Kam tak ženú, veď to má dve a pol hodiny ". To som však ešte netušil ako strašne rýchlo prebehnú. Najviac sa mi páčil ten priamočiary ťah na bránu. Nie je tu hlbšie rozvíjaný žiaden osobný život protagonistov, žiadne morálne či niečim hlbšie sa zapodievajúce otázky, žiadne odľahčujúce pasáže. Akonáhle som sa do tohto filmu zahryzol (a netrvalo to dlho), nenechal ma ani na chvíľu vydýchnuť, ba na konci mi už snáď viac ako samotnému hlavnému hrdinovi záležalo vyriešiť prípad. Myslím teda, že účel filmu je splnený.

Kára plná bolesti (1985)

Poetické filmy sú zvláštna kategória. Väčšinou sú to filmy ťažšie znesiteľné, ťažšie pochopiteľné , filmy, ktoré si vyžadujú veľkú dávku pozornosti, trpezlivosti, pochopenia a cítenia zobrazovaného. Podľa mňa viac ako u iných filmov tu potom prichádza k veľkým rozporom medzi názormi divákov. Pre mňa osobne, ak si takto narýchlo spomínam, je tento film ten najkrajší slovenský poetický film aký som kedy videl. A len ma mrzí, že herci ako Marián Geišberg či Marián Zednikovič dospeli do doby keď sa na Slovensku prestávali točiť dobré filmy.

Smoke (1995)

Pár príbehov, ktoré spolu síce netvoria bohvieaký celok, ale samostatne sú vďaka dobrým hercom a sem-tam aj dobrým dialógom celkom v pohode. Prirovnávanie k Jarmushovi je však dle mého značne odveci.

Živý bič (1966) (TV film)

-"Čo ti je, Hanuška, čo by si?" -"Taká som hladná, jedla by som, bryndzové halušky." :) dobrý trapas

Mý lepší blues (1990)

Nehorázne štýlový film, ktorý som síce najprv hodnotil 4 (kvôli poslednej pasáži filmu), ale potom ako mi ďalšie dni neustále vŕtal v hlave som to musel zmeniť. Možno aj preto, že som veľký milovník bluesu a počúvanie skladieb vo filme bola pre mňa úplná rozkoš, a teda hlavne pieseň Mo' Better Blues bola prenádherná, a možno aj preto ako dobre sa zosobnili všetci herci do svojich úloh, ktoré som im ja do bodky zhltol. Réžia bola znamenitá a plná originálnych prvkov, perfektná bola napríklad scéna kedy sa Bleek háda v posteli s obidvomi milenkami naraz.

Do útoku (1987)

Nádherná amereická story..........ale nie, veď dalo sa na tom celkom dobre zasmiať

Majster kat (1966)

V jednej súčasnej recenzii na tento film je napísané : "Aj napriek tomu, že sa film stal jedným z najnavštevovanejších v histórii slovenskej kinematografie, hodnotila ho vtedajšia kritika ako pateticko-teatrálny, plytký a sentimentálny." - No niečo teda na tom bude.

Tři dcery (1967)

Film zobrazujúci starú ideológiu (už samotné to slovo nenávidím), ktorá je pohlcovaná ideológiou novou, resp. náboženstvo vs. komunizmus, nám ukazuje kto mal v daných časoch jasne navrch. Téma je to dobrá, na starých slovenských hercov nedám dopustiť, ale viem si predstaviť tento film o niekoľko desiatok minút dlhší a niektoré veci rozpitvať hlbšie, napr. príbeh starého Majdu, ktorý bol (aj keď je uvádzaný ako hlavná postava filmu) oproti hlavnej téme odsunutý na vedľajšiu koľaj.

Na druhé straně (2007)

Réžia ma hneď zo začiatku filmu strhla, držala a nepustila až do samotného konca. Scenár, ten ma hneď zo začiatku filmu strhol, potom trocha popustil a na koniec filmu nezaujímal. Čím viac sa príbeh prepletal, tým to bolo pre mňa čoraz horšie. Všetky tie náhody počas filmu na mňa pôsobili tak, že v posledných scénach by sa mohlo stať čokoľvek a ani by to so mnou nepohlo. Keď som bol asi v troch štvrtinách filmu, čakal som dokonca na záver nejaké veľké vykombinované rozuzlenie, takže som bol nakoniec celkom rád že to dopadlo ako to dopadlo.

Match Point - Hra osudu (2005)

Zostávalo zhruba 5 minút dokonca, kedy som si začal hovoriť, " škoda že takýto dobrý film opäť ako mnohé iné dobré filmy zas raz pokazí záver, kedy geniálny detektívovia opäť zas raz všetko vyriešia a vyhrá spravodlivosť " (ako sme zvyknutý z podobných filmov, amerických). No nakoniec teda musím dať klobúk dolu! Výborný film. K plnému bodovaniu mi chýbala snáď trocha dopracovanejšia atmosféra.