Mission: Impossible - Fallout (2018)

Jestli se tento komentář rozhodnu přijmout ,bude znít asi nějak takhle : Ethan Hunt nám zraje jako víno a jeho šestá nemožná mise je ukázkou toho nejlepšího ,co lze v akčním žánru na plátně vidět.Ale pěkně popořádku.Režisér Christopher McQuarrie si sám napsal i scénář a pod produkčním vedením Toma Cruise drží opratě pevně v rukách a přesně ví ,co chce a kam směřuje.Scénář je precizní ,detailní a jasně směřující a je psán s velkou úctou k dílu samotnému i k divákovi.Každá scéna je perfektně naplánovaná a precizní a od začátku do konce je to jedna velká jízda.Tom Cruise nám hezky uzrál a v jeho letech tohle odehrát ,opravdu hluboce smekám a dokonce hraje s citem a bez jeho oblíbených křečích z mládí.Ostatní herci mu jako vždy perfektně sekundují a je opravdu radost se na ně dívat.Kamera je dechberoucí a absolutně skvělá a akční scény jsou vymazleny do posledního detailu a jsou přesnou ukázkou toho ,že se lze obejít i bez digitálních pomocníků a natáčet "po staru".Ovšem výsledek je nový a lepší ,než kdykoliv předtím.Skutečně tu akce na plátně nabírá nový význam a každá akční scéna působí naprosto precizně ,velkolepě a fantasticky.A několikrát se mi až tajil dech ,jak je vše dokonalé.Ano ,jsem velmi nadšen a musím říct ,že v tuto chvíli je to Bond ,James Bond ,kdo je ten vzadu.Ano ,šestá mise Ethana Hunta je skutečně akční ,dobrodružný thriller se vším všudy a ukazuje ,jak má tenhle žánr vypadat a tak moc se chtěl podobat mistrovi ,až jej sám překonal.Tak uvidíme ,co James v novém filmu č.25 na to.Jinak trochu mimo musím říct ,že jsem se opět přesvědčil ,jak je svět tajných agentů a všechmožných dvojitách či trojitých chycenců na nic a plný naprostého bahna a odpadu ,kde nikdo neví ,za koho kope a kdo je kdo a přemýšlím ,jestli by bez tohohle všeho nebylo lidstvu lépe.Jo ,to by ale zase nevznikl tenhle skvělý film.To je ale politika a ta sem nepatří.Takže sečteno ,podtrženo je tahle šestá Ethanova mise naprosto famózní a skvělá a budeme se na ní dívat zas a znovu ,takže dávám jasných 100% a už se těším na další.A právě mi tu zazvonil podivný chlapík a nese mi velmi zvláštní ,asi tajnou obálku.Hmmm.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Osmá epizoda je tady a s ní stará i nová síla.A jak to dopadlo?Netrpělivě jsme čekali a čekali a dostali jsme jeden z nejúžasnějších audiovizuálních zážitků , o tom žádná.A kdo tvrdí cokoliov jiného ,byl dlouho na sluníčku.Ano takhle má vypadat filmová technika třetího tisíciletí.No a zbytek hezky popořádku.Byl jsem nadšen a fascinován ,ale drobné připomínky si dovolím mít.Takže předně pokračujeme tam ,kde skončli jsme epizodou sedmou.Potkáváme staré známé ,to především ,jak z party staré ,tak z party nové a několik tváří úplně nových.Tady je nutné podotknout ,že všichni herci jsou skvělí a především Luke a Leia ,kteří tvoří jednu linii příběhu a jakýsi propojovací můstek si zaslouží velký potlesk.Jestliže sedmá epizoda byla pocta Hanu Solovi ,pak epizoda osmá je velkou poctou Lukovi a Leie ,to je bez debat.Daisy Ridley se tu skvěle zabydlela a hraje o level výše ,než v epizodě minulé.Což jí ale nemůžeme mít za zlé ,neb vklouznout a rozkoukat se ve světě SW vyžaduje opravdu velkou sílu.Scénář je precizní a jasně vystavený a nedává šanci cokoliv zpochybnit.Můžeme se jen domnívat ,jestli by šel otec Lucas cestou stejnou ,nebo úplně jinou.To se nikdy nedozvíme.Jisté ale je ,že režisér Rian Johnson se vydal cestou vlastní a dostal velkou důvěru.Přesně ví ,co chce a přesto ,že se drží linie příběhu a ví ,co si může dovolit a kam jít ,pouští se i do svyých vlastních obrazů a nápadů a vede si velmi a velmi dobře.Svět SW zná dokonale a i když opisuje ,zejména epizodu šest ,umí to s citem a přidá svojí sílu a nový pohled ,takže jeho režie je místy temná ,místy epická ,hodně válečná ,což je samozřejmostí ,ale také hodně dialogová a postavová ,což znamená ,že tu není zdaleka tolik akčních scén ,zejména vezmeme-li v úvahu ,že film trvá 152 minut.Akce je tu i přesto stále dost ,ale hlavně si jí divák užije ,jako málokdy před tím.je úžasně vystavěná ,dokonalé a prostě perfektní.Trochu bych přitlačil na pilu ,co se týče Prvního řádu-stále toho nevíme mnoho a takové drobné jak a co a proč by nebylo na škodu.Taky mám trošičku problém s císařem Prvního řádu ,který je pro mne velmi podivný a trochu úmělý a Palpatinovi nesahá ani po kotníky.To jsou ale jen opravdu drobnosti a epizoda devět opět v rukou Abramse jistě vše okolo Prvního řádu dovysvětlí.Kylo Ren je bezesporu jeden z nejlepších záporáků a je vidět ,jak je vymazlený a jak je mu dopřáváno ,což jednoznačně ještě zvyšuje kvalitu celého filmu.A vztah mezi oběma hlavními postavami ,které stojí na opačné straně dodává filmu dlaší rozměr a jsme velmi zvědaví ,jak se to posune a vyvine v epizodě devět.Bohužel se tu budeme muset obejít bez Leii a jsem velmi zvědav ,jak si s tím Abrams poradí.Je vidět ,že Leia měla dost zásadní roli i pro událostí příští.Tak doufejmě ,že předělávání scénáře deváté epizodě nijak neublíží.Jinak precizní kamera ,zvuk ,nová místa ,nové druhy a především muzika Johna Williamse jen dokreslují dokonalost celého filmu.Myslel jsem si ,že v hudbě mistr už na nic nového přijít nemůže ,ale když jsem si poslechl soundtrack ,opět jsem musel smeknout a poklonit se mistrovi nad mistry.Myslím,že dlouho nic nezpůsobí tak rozporuplně reakce ,jako právě epizoda osm.Budou tady truchlící a milovníci starých pořádků a pak jásající a milovníci příběhů nových a pak Ti ,co vědět nebudou a taky Ti ,co budou někde mezi.Hodně scén a obrazů a nápadů mi utkvělo v paměti a zůstávají tam stále ,což je u takovéhoto filmu zásadní a velmi mnoho.Rád byl dal čistých 100% a nakonec dám ,ale přece jen mám trochu rozporuplné reakce z chování Luka a nejraději bych vzal pořádným vrbovým proutkem Johnsona přes hřbet ,který přece jen dostatečně před Star Wars neohnul a připravil nám tak divákům drobné peklíčko.Ale přesně tohle asi pravděpodobně chtěl.Tak tady máš Riane a ještě jednu ,za to ,co jsi nám s Lukem provedl a i když se kroutím a trochu spílám ,dávám jasných 100% ".Ano ,Johnson se držel epičnosti celé ságy a při tom pootevřel dveře a dal nahlédnout novým pohledům a nápadům a nebojím se říct ,že se mu to podařilo,ale místy přece jen režíroval na velmi tenkém ledě..Ale provázela ho síla a velká a s ním i Ty ,co v ní věří.Spousta lidí si totiž myslí ,že tu na nic nového už přijít nelze ,ale při tom netuší ,jak hluboce se mýlí.Halelujá!!!!Tak šup hoši na epizodu devět a ničeho se nebojte ,my se taky nebojíme a moc se těšíme a hlavně věříme ,že vše bude vysvětleno a dokončeno s grácií ,ano prosím?

Anděl Páně 2 (2016)

"Anděl páně" se stal českým skvostem a tak bylo pokračování netrpělivě očekáváno.Jirka Strach si dal trochu načas a musím říct a to rovnou ,že pokračování se povedlo ,jak nejlíp mohlo a skutečně navazuje na tu nejlepší českou pohádkouvou tradici.Skutečnou lahůdkou je ,že "Anděl páně 2" pokračuje v žánru ,který Jirka Strach stvořil a i když jde především o vánoční pohádku ,prolíná se zde motiv situační komedie a takového trochu zvláštního road-movie.Je to úžasný mix a stejně jako v prvním díle opět perfektně sedí.Vtipy jsou skutečně vtipné ,každá poznámka má svůj význam ,scénář je vskutku nápaditý a precizní a režie opravdu vynikající ,má hlavu srdce a duši.Jirka Strach se u mě zařadil mezi nejlepší české režiséry ,kvůli jejichž filmovému řemeslu máme tak rádi film a chodíme na něj do kina.Všechny složky filmu šlapou na jedničku-kamera ,hudba,a tentokrát i perfektní vizualizace a výprava.Širokoúhlý formát filmu mimořádně sluší a je opravdu radost se na něj dívat.A herci?Nepamatuji se ,kdy by se v jednom filmu sešlo tolik hereckých špiček ,na které je radost se dívat.A ústřední duo je opět bez pardónu perfektní.Rodinná pohádka se vším všudy a jedna z nejlepších ,na kterou se budeme dívat zas a znova a pořád a pořád.Jirka Strach je k nám divákům milostivý ,že nám servíruje takové skvosty.Opravdu si nepamatuju ,kdy jsem se u filmu tolik nasmál a tolik rozjímal a najednou se smál a najednou skoro brečel.JIrka Strach prostě umí a my moc děkujeme a těšíme se na třetí výpravu ,že ano?Dávám jasně nebeských 100% a kdybych mohl ,ještě přidám a jdu se mrknout ,proč máme ve sklepě tolik jablek.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Animáky mám rád a ty od Disneye hodně ,protože prostě umí."Zootropolis"je opravdu skvělá ,rodinná podívaná se vším všudy.Takže hezky popořádku.Předně už původní myšlenka města zvířat je úchvatná ,scénář je velmi precizní ,patřičně dobrodružný ,velmi zábavný a především dokonale napsaný.Je to fascinující mikrosvět ,který žije a dýchá svým vlastním životem do nejmenšího detailu.A zvířata v něm jsou naprosto úžasná.Strážnici Hopkavou si zamiluje stejně malé děcko ,jako dospělý rocker.Příběh je velmi poutavý ,skvěle napsaný ,patřičně dobrodružný a prokládaný spoustou humoru a skvělých nápadů.U scény s lenochodem jsem se opravdu zajíkal smíchy ,jako už dlouho ne.Inu dopravní inspektorát je dopravní inspektorát.To ví přece každý.Je tu tolik sklvělých momentů ,až člověka překvapí ,kolik jich v jednom filmu může být.Ale Byron Howard je skvělý režisér ,což ukázal už v "Na vlásku" a Rich Moore mu skvěle sekunduje ,takže není divu ,že je to opravdu skvělá jízda od začátku do konce.K tomu naprosto dokonalá vizualizuace a zvuk ,takže nemám absolutně ,co bych vytknul a dávám jasně zvířecích 100% a už se velmi těším na pokračování ,to je jasné.

Případy 1. oddělení (2014) (seriál)

Dalěí český kriminální seriál , inspirovaný skutečnými kriminálními případy.Je to znát už na výběru námětů a scénáři jednotlivých dílů.Je to skutečně precizní práce a myslím ,že přesně takhle má vypadat klasická kriminálka.Žádné nesmyslné akce ,honičky a další věci ,které hezky vypadají v televizi ,ale v reálu se to většinou nedějeTo patří do akčních filmů či seriálů.Případy 1.oddělení jsou velmi realisticky zpracovány a myslím ,že se velmi blíží skutečné práci policie a vyšetřovatelů.Proto budou někomu připadat nudné a zdlouhavé.Pokud ale někoho baví klasické hledání stop a vyšetřování ,bude nadšen ,stejně jako já.K tomu navíc vynikající herci ,kde jsem si moc užíval Ondru Vetchého ,Boleslava Polívku a Miroslava Vladyku ,ale celkové herecké obsazení je opravdu vynikající.Stejně jako kamera ,zvuk a hudba.Také mě potěšila precizní koncepce seriálů ,výběr exteriérů a nepostradatelný humor mezi vyšetřovateli.První řada je opravdu excelentní a druhá nic nezůstala dlužná té první a přesně kráčí v zajetých kolejích.Jasnou Sherlockovskou dedukcí dávám 100% ,protože výtek nemám a jen říkám směrem k České televizi-jen tak dál.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Čekali jsme dlouho a dlouho ,ale nakonec se nám Síla v rukou Disneyho a J.J.Abramse probudila.A jak to dopadlo?Inu ,vezmeme to hezky popořádku.Vesmír Star Wars je předaleký a obrovský a možností ,jak navázat na původní trilogii bylo jistě mnoho a byl bych zvědavý ,kudy by se ubíral sám otec Lucas.Na Abramsovi je vidět ,jak miluje Hvězdné války každým coulem a je to také znát na každém záběru filmu a to je pro mě první velké plus.Scénář je velmi precizní a sází na jistotu a hvězdný vesmír.Odkazů na původní trilogii je mnoho ,na tu novou téměř žádné.Je vidět ,že zatímco původní trilogii autiři evidentně milují ,tu novou trošičku ignorují.Takže atmosféra je jako vystřižená z původních Star Wars a chvílemi mi úplně připadlo ,jako bych se znovu ocitl v sedmdesátých letech.Vizualizace filmu je absolutně dokonalá ,to čekal asi každý a je to opravdu pastva pro oči a uši.Brilatní výprava ,triky,kostýmy a samozřejmě zvuk.Vše vyšperkováno do nejmenšího detailu.Opět jsem byl velmi spokojen.Další velké plus ,vlastně obrovské je návrat hlavních postav ,které mají mnohem více prostoru ,než jsem čeka (až na Luka ,ale o tom až později)l a když se poprvé objeví Han Solo ,upřímně jsem zajásal a to velmi.Stejně tak jsem rád opět viděl princeznu Leiu.Obsadit tyhle postavy byl opravdu klíčový a fenomenální tah.Hezky se tak propojily děje a tím pádem je návaznost na původní trilogii lehce vstřebatelná a logická ,o což autorům šlo podle mého především.Ono zavděčit se starým fanoškům a nasbírat ty nové je velmi nelehká věc a J.J.Abrams si to jistě uvědomoval ,když do tohohle šel a moc dobře věděl ,pod jakým tlakem bude.Vsadil na jistotu ,přesnou atmosféru a minimum vlastní invence ,na kterou si podle mého ještě netroufl ,aby neodradil fanoušky a aby je naladil na díly další ,kde se do ní pustí na plné obrátky.Je to vlastně jasné a vcelku pochopitelné.Možná mohl malinko rozpracovat motivy nových postav ,ale ono první film hlavně seznamuje a moc na to nemá čas.Jistě to v dalších dílech bude lepší.Filmový vesmír epizody VII je dokonalý a přesný a to včetně starých známých postav ,mezi kterými stále funguje chemie a stále mají spoustu vtipných hlášek.Hudba Johna Williamse je opět skvělá ,i když tu není tolik nových motivů ,na který jsme zvyklí.Hodně se bojuje ve vzduchu a letecké souboje jsou opravdu fenomenální a vyšperkované do nejmenšího detailu.Moc jsem si je užil a už se těším ,až si je užiju znovu.Nový robot zapadá do plechové rodiny perfektně a staré známé plecháče jsem viděl také moc rád a užíval si je.Diváci budou mít trochu problém s hlavním záporákem.S maskou je skvělý ,jak si jí ovšem sundá ,je to podivný pocit ,že se nedívám na galaktického padoucha ,ale na někoho ,kdo jako padoch moc nevypadá a kterého porazí někdo bez výcviku Jedi ,ale David přece taky porazil Goliáše ,no ne?.Divák je zmlsaný skvěle padouškým Vaderem a Palpatinem a to se věru těžko překonává.Délka filmu vypadá jako mohutná ,ale najednou zjistíte ,že pro vyprávění tak rozsáhlého příběhu je velmi krátká a než jsem se nadál ,byl konec.Takže podtrhnem a sečtem.Síla se probouzí je důstojný návrat do námi tak známého světa ,který je pořád stejně skvělý ,zábanvý a napínavý.Ano přináší zatím minimum nového a ano trošičku logiky v návaznosti na epizodu VI možná někde poletuje ,ale to se jistě posune dál v příštím filmu.Návrat starých známých je perfektní tah a-pozor spoiler-smrt Hana Sola velmi emotivní a i když očekávaná ,tak diváky jistě nechtěná.Luke Skywalker se objeví až na samém konci filmu a neřekne jediné slovo.Jeho podobnost s Obi Vanem Kenobim je čistě náhodná a my už se nemůžeme dočkat epizody VIII.Tak prosím pánové neotálet a pracovat a pracovat.Po chvíli přemýšlení dávám 100% ,jednoduše proto ,že Abrams splnil mé očekávání a těch několik námitek ,co mám ,jsou jen maličkosti.Takže vzhůru do předaleké galaxie a světelné meče sebou.Ten můj se opět probral k životu.Takže ano ,takhle přesně má vypadat skvělý biják ,která navazuje na kult ,ctí ho a umí v jeho stopách pokračovat dále.Děkujeme a ať Vás provází síla na dalších filmech.

Labyrint (2015) (seriál)

Když něco natočí Jirka Strach ,nemusí mít divák strach se na to dívak.A je skoro jedno ,zda je to pohádka ,či mysteriózní kriminální seriál ,jako v tomto případě.Už samotný počin v našich českých vodách je nutno ocenit a to velmi.Sedmidílný seriál je skutečně tím nejlepším v pravém smyslu slova ,co tenhle žánr může nabídnout a to myslím zcela vážně.Takže hezky postupně-scénář Petra Hudského je opravdu precizní ,skvěle napsaný a originální.Možná je malinko víc roztažený ,sedm hodin je přece jen pořádná porce ,ale osobně mě to vůbec nevadilo a nenudil jsaem se ani chvíli.Příběh je opravdu ,ale opravdu mrazivý a napínavý jako bambusové vlákno ,takže divák se nemůže dočkat pokračování.Jirka Strach si jde přesně za svým a přesně ví ,co chce a co divákovi předkládá.Umí nastolit mrazivou atmosféru ,plnou děsivých a temných obrazů a umí i odlehčit a ukázat hlavní hrdiny jako obyčejné lidi.Jeho režie je přesná ,precizní a přesně taková ,jakou tenhle žánr potřebuje.Nenudil jsem se ani chvíli a jen jsem přemýšlel a seděl u televize jako zalitý do betonu.Herci jsou skvělí ,jako je u Stracha dobrým zvykem ,jen snad Stanislav Mayer přece jen za skvělým Jiřím Langmajerem malinko zaostává a trochu mi neseděl Miroslav Donutil jako šéf ,prostě mi na tu roli nepasoval.Vynikající kamera ,výprava ,zvuk a hudba Ondřeje Brzobohatého, jen podtrhují skvěle natočenou atmosféru.Opravdu vynikající podívaná.Ano ,úplně bez chybičky není ,převe jen se tu objevbí několik klišé a trochu nám to tvůrci natahují ,ale to je jen drobné smítko na skvělém podnose.Taky jsem moc rád ,že tvůrci nikoho nekopírují a jdou si svou vlastní cestou ,to je další bod k dobru.Takže ,i když tu malinko výtek mám ,po chvíli se rozhoduji k plnému hodnocení a dávám jasných 90% ,jednoduše proto ,že jde o jeden z nejlepších českých seriálů a to bez pardonu.A když přihlédnu k velmi kvalitnímu zpracování žánru ,který se v našich vodách objevuje tak poskromnu ,je to jasná volba.Takže Jiří díky a už se moc těšíme na další mysteriózno a já se jdu mrknout ,co se to ozývá za podivné klepání ze sklepa.

Jurský svět (2015)

Čtvrté dinosauří dobrodružství ,při kterém se konečně podíváme do otevřeného Jurského parku ,který se stal Jurským světem.Museli jsme si na to více než dvacet let počkat.Těšil jsem se a zároveň jsem byl skeptický.Které čtvrté pokračování se aspoň trochu povedlo?Pak jsem viděl trailer a zase jsem se těšil.A jak to tedy dopadlo?Nejsem spokojen ,jsem nadšen a myslím ,že i Michael Crichton by zaplesal.Scénář je velmi pestrý ,příjemný a nápaditý a režisér Colin Trevorrow ví přesně co chce a jde si nekompromisně za svým.Také je tu jasně vidět Spielbergova prodloužená produkční ruka a s režisérem si evidentně velmi sedli.Příběh je totiž fantastický a zpracování famózní.Vizuálně film bere dech ,ale to asi čekal každý.Ovšem nečekali jsme tak dobrý a napínavý příběh a opravdu strhující děj.Genetická mutace dinosaurů-pozor malý spojler-byl další logický krok ,protože mi lidéí jsme prostě nepoučitelní a pořád budeme mít málo a zase se nám to vymstí a zase do toho půjdeme.Nebudu tu rozebírat etickou stránku filmu a chování lidí,nad tím ,ať se zamyslí každý sám.Koukám hlavně na filmařinu a ta je tady zatraceně dobrá a je to jeden z dalších bijáků ,kvůli kterému chodíme do kina zas a znova a velmi si to užíváme ,protože přesně takové bijáky máme rádi.A moc.Skvěle napsaný a patřičně dobrodružný a napínavý příběh ,perfektní režie ,vynikající kamera(přelety ostrova a záběry z výšky jsou opravdu dechberoucí a moc jsem si je užíval) ,excelentní zvuk vypiplaný do nejmenšího detailu a samozřejmě nádherní dinosauři.No a k tomu skvělí a uvěřitelní herečtí hrdinové.Co chtít víc?Inu ,ano ,nic.Ty komentáře typu tohle a tohle kopíruje Spielberga stejně tak i děj jsou naprosto zcestné a určené jen ke zviditelnění.protože tady každý musí vidět ,jak se tenhle film povedl.A ano ,takhle přesně vypadá blockbuster ,ač to slovo nemám rád.A že je vykradená hudba?Ó pardón ,to vskutku není.Michal Giacchino jí opravdu složil ,ale samozřejmě použil základní Williamsův motiv ,bez kterého by nebyl Jurský park Jurským světem.Je tu tolik skvělých nápadů (až se začne vyráíbět gyrosféra ,budu určitě mezi prvními ,kdo si jí koupí) ,až se nechce věčit ,že se vešli do jednoho filmu a tolik skvělých scén.A když říkám tolik ,myslím opravdu hodně.Osobně jsem byl neskutečně nadšen scénou cvičení raptorů ,útokem raptorů na náklaďák ,únik pterodaktylů z klece a jejich následný útok na dav lidí je opravdu dechberoucí.Pak taky třeba únik nového mutanta z ohrady a samozřejmě závěrečný souboj ,který tu obstará-pozor opět spojleruju-T-Rex ,tentokrát v roli kladného hrdiny.A i když se objeví až v samotném závěru filmu ,zůstane opět nezapomenutelný ,jako v každém díle.Tedy vskutku skvělých scém je tu nepočítaně a už se moc těším ,až si jízdu v parku vychutnám znovu.Je tu spousta nových dinosaurů a opět skvělí dětští hrdinové.A myslím ,že různé rozpravy o inteligenci raptorů můžou vskutku vést jen odborníci ,jinak nejsou na místě a tudíž se stávají zbytečností.Osobně zastávám názor ,že v každé době ,tedy i té Jurské vládl nějaký druh díky své inteligenci a tady to byli zcela urřitě raptoři ,což potvrzují výzkumy za poslední roky.To jen na doplněnou pro šťouraly.Dávám jasných 100% a kdybych mohl ,ještě to zvednu.A teď se jdu mrknout po e-shopech ,jak to vypadá s výrobou gyrosféry.A to by v tom byl čert ,aby se toho nějaký číňan nechytil!

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

A je dobojováno moji milí.Třetí Hobit a šestý film středozemě skončil a divák hodnotí a přemítá.Tedy pěkně od začátku.Jsem velice rád a děkuji Peterově režii ,že Hobita přiblížil Pánu prstenů a nenatočil vcelku jednoduchou a mísrty trochu infantilní ,ale nádhernou knihu ,bez sebemenší invence.To je myslím hlavní a důležitá věc ,protože tím Hobita proměnil v celkem temný epos ,kde se na konci opět utkají armády bojovníků.A jak tedy dopadl závěr celé trilogie?Myslím ,že opravdu famózně ,i když několik výtek přece jen mám.Třetí díl Hobita začíná tam ,kde druhý skončil ,takže samozřejmě vydat se na něj bez znalosti předchozích dílů je holý nesmysl.Jackson se opět drží knihy jen opravdu rámcově a v hlavních rysech a spoustu toho přidal a hlavně hodně zhoustnul atmosféru.Což se samozřejmě zarytým Tolkienovcům líbit nemusí ,ale já osobně říkám ,že to filmového Hobita pozvedlo.Je tu spousta vysvětlovacích prvků ,aby se Hobit lépe propojil s Pánem prstenů ( pozor malý spoiler-Sauron a souboj s Galadriel a Sarumanem , konec filmu a plánovaný odchod Legolase za Aragornem ,atd).Celý film je samozřejmě a opět dokonalá vizuální podívaná ,která opět ukazuje posun a kvalitu digitálních triků a filmové postprodukce.Je to skutečná pastva pro oči a uši.Nádherné exteriéry ,skvělá a uchvacující kamera ,vynikající zvuk a opět sklvělá hudba Howarda Shorea.Samozřejmě ,jako při každém velkém filmu se tu najde několik chyb.Tak předně mě mrzí velmi náhlé objevení zeměžroutů a poté jejich náhlé zmizení.Je to škoda ,těšil jsem se na ně a čekal ,jaklé to budou vizuální orgie.Nebyly a to bez nejmenšího vysvětlení.Ovšem doufám ,že si to v rozšířené verzi vynahradím.Těch několik dalších úliteb příběhu (zvon ,stojící věž atd.)jsem filmařům prominul a nijak je nepitval.Ve velkém příběhu se to ani nemá ,pokud to nepřekročí únosnou mez ,což se tady nestalo.Příběh samotný ubíhá krásně a citlivě jako splašený a vyústí ve velké finákle ,které si musí užít snad každý.Choreografie bojů je skvělá a elfů obzvlášť.Opravdu jsem se těšil a moc jsem si to užil.Chtělo by se mi opět říct ,že mě mrzí to ,že se do Středozemě v novém příběhu už nepodívám ,ale už to neřeknu ,protože i když si myslím ,že Silmarillion může chtít zfilmovat jenom blázen tak já jednoho znám ,viď Petere Jacksone?Předpokládám ,že už touhle knihou listuješ a hlavně se prosím zaměř na Druhý věk Středozemě a souboj Isildura se Sauronem.Tohle totiž musíme vidět úplně všichni ,no ne?Takže celkově bych trilogii Hobita zhodnotil jako parádní podívanou a přesto ,že to je útlá kniha pro děti ,stal se z ní skvělý film ,který se stal příjemným a skutečným bratrem Pána prstenů.Děkujeme Petere a ještě jednou a pane Tolkiene též.Po chvíli přemýšlení a srovnávání dávám 90% za těch několik drobných chybek a zeměžrouty a už se moc těším ,až si pustím všech šest filmečků pěkně chronologicky za sebou.To bude ale filmová mňamka ,že ano?P.S A teď se jdu mrknou ,co to plave pod ledem v našem rybníce.

Interstellar (2014)

Čekání na další film Christophera Nolana se vždy vyplatí.Těšit se je skoro povinnost a zatím nás to nikdy nezklamalo ,že?A jakpak dopadlo tohle sci-fi s tak podivně nečeským názvem?Nejdřív řeknu famózně a pak se rozepíšu.Inu začínám mít podezření ,že jakýkoliv námět se v rukou Nolanovic rodiny promění ve zlato.prostě a jednoduše.Tady je námět vlastně poměrně jednoduchý a někdo by mohl říct i omšelý.Na zemi dochází zdroje a lidstvo musí najít cestu do jiných galaxií pomocí černé díry a najít nové místo pro život (odtud ten název).Jenže to by nebyl pan režisér ,kdyby už při psaní scénáře nebyl perfekcionista a nehodil na papír spoustu skvělých a geniálních nápadů ,které pak jako režisér proměnil v dokonalý filmový zážitek.Ano ,už sám scénář je skutečně nápaditý a precizní a samo zpracování je vskutku úžasné.Na začátek musím říct ,že kdo nechápe čas ,jako čtvrtý rozměr a bere ho jen jako že ubíhá dopředu ,nepochopí nic(odtud ty kritiky na střih a jak tohle a tohle nedává smysl).Kdo ovšem vnímá čas jako čtvrtý rozměr ,který lze posunovat dopředu ,dozadu a ohýbat ,bude nadšen a unesen ,stejně jako já.Ano ,je tu několik scén ,které skutečně dají divákovi hezky zabrat a nutí ho pořádně se soustředit.Ale odměna se dostaví záhy.Svým zpracováním a řekl bych i jednoduchostí připomíná "Interstellar" osmdesátá léta(třeba jednoduchost robotů).Nolan ví přesně ,co chce divákovi říct a jak mu to chce říct ,ví přesně ,co bude za příští zatáčkou a co chce ukázat hned a s čím počkat.Všechno má ve filmu přesně svoje místo ,každé zrnko prachu(a to doslova) a každý záběr je dokonalost sama.Kameraman Hoyte Van Hoytema zde ukazuje své mistrovství a je to podle mě jasná nominace na Oscara ,stejně jako hudba ,která opět dokazuje ,jaký je Hans Zimmer génius.Takhle perfektně napsané a zrežírováné sci-fi jsem skutečně dlouhé roky neviděl.Je to pravá a nefalšovaná sci-fi podívaná ,plná dramatických situací a dobrodružství ,kde jsem několikrát zůstal s pusou otevřenou dokořán a to doslova.Perfektní scénář ,geniální režie ,kamera a hudba.K tomu vynikající střih a výprava.A samozřejmě skvělí herci ,kterým divák věří vše do posledního slova.A o vizuální stránce myslím nemá cenu mluvit ,protože opět posouvá hranice fimového zážitku dál.Poměrně velká část filmu byla točena na filmové 70mm kamery a je to opravdu znát a je to právě ten zážitek ,kvůli kterému chodíme do kina.Ano ,dokonalost v každém detailu.A škarohlídům a kritikům říkám jen-podívej se znovu a pořádně ,bez coly ,popcornu a s očima dokořán.Osobně jsem byl i absolutně spokojen s koncem ,přesto ,že jje terčm kritiky a nepochopení.Přesně mi do kontextu filmu zapadal a uzavřel časový kruh.Takže bez jakýchkoliv výtek ,které prostě nenalézám dávám jasných 100% a tady mě obzvlášť mrzí ,že nemohu dát víc.Christophere poklekám a děkuji,protože je tu opět filmový kus ,kvůli kterému chceme chodit do kina zas a znova a dokud takové filmy budou ,budeme i my usedat před plátno a těšit se ,co zažijeme.No a teď jdu vyhodit moje digitální hodinky a koupím si ručičkové.Prostě ,kdyby náhodou...