Střihoruký Edward (1990)

Další z výletů Tima Burtona s poměrně jednoduchým dějem,kde uchvátí hlavně vizuální stránka filmu a nádherně romanticko-lyrický příběh.Skvěle hrající a namaskovaný(k nepoznání)Johny Deep a okouzlující Winona Ryder jsou hlavní důvody,proč se na tuhle fantasy pohádku díváme zas a znova.Vše dolňuje nádherná hudba Dannyho Elfmana.Celý film jsem si užíval skvělých Burtonovských vizualizací a masek(zasloužená nominace na Oscara).No a nezanedbatelné poselství spočívá v přijímání lidí,kteří jsou jakkoliv"jiní".Opravdu krásný a dojemný snímek to má u mě za lyrických 90%.

Total Recall (1990)

Tvorba spisovatele Phillipa K. Dicka je pro filmaře velmi atraktivní.A nejinak tomu je i s poměrně krátkou povídkou,podle které je natočen tenhle fillm.Ten se od povídky samotné v několika(i zásadních)věcech liší,ale rozhodně jde o klasické sci-fi 90-tých let.Porodní bolesti téhle látky byly poměrně velké a až sám velký Arnold jí v této podobě přivedl na svět.Jeho role a postava je pro film poměrně klíčová a hodně mu pomáhá udržet tempo a atmosféru.Scénář není nijak precizní,místy trochu přímočaře sází na akci a brutalitu a režisér to jen podtrhuje(u Verhoevena normální,asi se v tom hodně vyžívá).Trochu se tak místy vytrácí zakladní myšlenka a děj.Vizuálně se filmu nedá nic vytknout,stejně jako maskám(kdo si dnes nevzpomene na legendární"tříprsatici"?) a výpravě.Vše podtrhuje skvělá kamera,hudba a zvuk.Místy může děj působit podivně,neb scénáristé si s příběhem a logikou moc hlavu nelámali,ale není to nic tak hrozného.Já jsem byl z filmem spokojen a na velkém plátně to byl opravdu zážitek a pastva pro oči.Trochu zatlačit na scénáři a citlivěji režírovat s nápadem a mohlo jít o přelomové dílo.Takhle díky vizualizaci,Arnoldovi a výpravě dávám 75% a Mars si asi nechám ujít.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Opět celé absolutně geniálni,jako ostatně všechny-dnes už 4 díly!!!Skvělý tandem Lucas-Spielberg,kteří opravdu stvořili mistrovské dílo,parodující i samo sebe.Precizně napsané,-tady je přesně vidět kvalitní a mistrovsky odvedená scénáristická práce,režírované se spoustou neuvěřitelných nápadů(je opravdu až neuvěřitelné,kolik geniálních scén tenhle film obsahuje!!!) a geniálně zahrané.Doplnit Forda Connerym byl opravdu mistrovský tah.Oba dva jsou skvělí a neuvěřitelně to mezi nimi jiskří.Opět uvidíme skvěle vybrané lokace a uslyšíme legendární a geniální Williamsovu hudbu.Je to vskuttku mistrovské dílo a ukázka toho,jak má vypadat dobrodružná akční komedie se vším všudy.A proto ostatním tak nezbývá než opisovat.Jasný a neoddiskutovatelný zlatý fond.Osmdesátá léta byla na tyhle filmy opravdu úrodná a díky tomu se máme na co dívat a na co vzpomínat.Když takovýhle film vznikne dnes-je to hotový zázrak.Takže Georgi a Stevene děkujeme a děkujeme a já dávám křížových 100% a kdybych mohl,dám ještě více.Halelujá!!!!P.S.Stala se neuvěřitelná věc a "Poslední křížová výprava"o malininko předčila "Dobyvatelé ztracené archy" a proto je za všechny filmy právě ona v mé TOPce.

Její alibi (1989)

Krimi-komedie s mysteriózními prvky,která loví diváka na charizmatického a dobře hrajícího Toma Sellecka a na půvabnou,leč moc nehrající Pavlínu Pořízkovou,která sice moc hrát neumí,bezpochyby ale film zdobí.To jsou největší klady snímku(což tvůrci samozřejmě věděli),ale je celkem příjemně napsán a poměrně slušně režírován.Není tu ani nouze o vtipné hlášky a zábavné situace a celou tuhle nenáročnou komedii to kupodivu drží slušně pohromadě a na jedno podívání nezklame.Vracet se k ní bude ale jen velký obdivovatel někoho z hlavní herecké dvojice.Já dávám,vůbec ne,alibistických,65% a říkám,že Pavlína je tady fakt kus.

Krotitelé duchů II (1989)

Pokracovani ducharskeho hitu prakticky se stejnym tymem.K hercum pribyl vynikajici Peter MacNicol a jeho kreace je uzasna.Myslim,ze druhy film nijak vyrazne nezaostava za prvnim a ve vetsine filmu se mu vyrovna.Opet vyborny a vtipny scenar,zrezirovany s patricnym ducharskym vkusem.K tomu vynikajici ustredni trio,ktere hraje,i kdyz nehraje a opet se na to divame znovu a zas.Socha svobody skvela,na svou dobu obzvlast.Snad malinko preamerikanizovany konec,ale zas nijak zvlast me nevadil a nutno rict,ze znam mnohem,mnohem horsi.Takhle dobrych ducharskych komedii je vskutku velmi malo.Takze davam jasne ducharskych 85%.

Malá mořská víla (1989)

Dalsi z rady klasickych Disneyovek pro celou rodinu.Krasny pribeh,skvela animace a vyborna hudba.Libi se detem i dospelym,nebot kazdy si odnese to sve.U me jasnych 90%.

Návrat do budoucnosti II (1989)

Skvele pokracovani skveleho filmu se skvelou a zabavnou vizi budoucnosti.Opet skvele napady,skvela rezie a neuveritelne zabavny Fox a Lloyd.Jedna velka nadhera!!!Dej je opravdu velmi komplikovany a je bezpodminecne dulezite videt prvni dil a chapat casovy paradox.Ja s tim nemam problem.I kdyz samozrejme vytvorit vizi budoucnosti je velmi komplikovane.Navic do toho zakomponovat dej a postavy,navazujici plynule a logicky na prvni film je dalsi orisek.Tvurci se toho ale zhostili mistrovsky a ukazuji,jak ma vypadat pokracovani skveleho filmu.Dej opravdu jednoduchy neni a pro mnohe je mozna tezko pochopitelny,pak radim pustit si to znovu a znovu.Ja to delam tez,i kdyz jsem s pochopenim nemel vubec zadny problem uz pri prvnim shlednuti.U me jasnych 90%.

Nekonečný příběh 2 (1989)

No....tenhle fim nas po 5 letech vraci do rise fantazie,tedy spis se snazi,ale velmi se mu to nedari.Ukazka toho,jak nema vypadat pokracovani a proc je lepsi ho nekdy nedelat.Spatny scenar-prakticky kopiruje prvni film,lec bez napadu a elegance,spatna rezie,zadne napady a....proste slabych 40% z ucty k originalu.

Policejní akademie 6: Město v obležení (1989)

Šestý a dle mého nejhorší díl série,který nezachraňuje už vůbec nic.Scénář je bez nápadu,herci nezajímaví a příběh nudný.Celé to zbytečně natahované a divák se dočká asi tří celekm slušných vtipů a celkem slušné přestřelky v závěru filmu.Není to ale nic,k čemu by se někdo dobrovolně vracel.Za výše zmíněné věci dávám 25%,protože víc si nezaslouží.

Povolení zabíjet (1989)

Sestnacta bondovka a druha s Daltonem.Nutno rict,ze o uplne klasickou bondovku nejde,protoze se tady Bond vydava na cestu za pomstou a tudiz je tvrdsi,nelitostnejsi a chybi mu nadsazka.A moc humoru,na ktery jsme u bondovek zvykly tu taky neni.Scenar je ale velmi slusny a rezier John Glen predvadi,ze akcni filmy tocit umu a ukazuje,jak maji vypadat.Potiz u me je v tom,ze"Bond"nema byt jen akcni film-jakkoliv dobry-ale ma to byt"Bond".A toho tady proste kousek chybi.Chybi tu bondovska nadsazka,humor a spravna bondgirl.Ano Carey Lowelll je skvela,ale je to agentka CIA a jako bondgirl neobstoji.To vse filmu ubira,ale je to velmi slusna,a nebojim se rict,misty spickova akcni podivana.A za to mu povoluji jasnych 70%.