Bohové musí být šílení (1980)

Luxusní svěží a vtipná výprava mezi opičky. Ani po 40 letech od vzniku snímek neztratil vůbec nic ze svého naprosto osobitého šarmu. N!xau je neuvěřitelný sympaťák a hraje, jako by mě nad sebou bič otrokáře. Překvapivě snímek ovšem funguje i v rámci dalších dějových linií z bílé fronty. Snímek je plný hravých nápadů a nasadil tak ďábelské tempo, že divák prakticky nedostane příležitost od začátku do konce vydechnout. Tolik bláznivých nápadů člověk v jednom filmu jen tak nevidí. Prostředí, kde se vše odehrává je úplně nádherné a nechybí ani místní mýty - například ten o nosorožcích a ohni. Velice příjemné překvápko a určitě se časem vrhnu i na druhý díl. Chápu, že na 50. zhlédnutí už to nemusí být ono, ale pro nás, kteří mají to štěstí a televizi nesledují je to opravdu velmi svěží záležitost. Krásné 4 kousky posílám na černý kontinent.

KOMETA:FILM (Z nebe do pekla a zpět) (2019)

Pokud vám v žilách neproudí modrá krev, tak jděte do píče, protože tenhle dokument není pro vás. Tenhle dokument patří nám a je určený k tomu, abychom si zde nad ním hromadně navzájem pohonili naše monstra. Je to oslava fénixe, který povstal z popela a dostal se raketou na Mars. Moc jsem úspěch klukům přál, protože to srdíčko tam zkrátka bylo. Libor Zábranský je opravdu velmi schopný borec, co se týče práci na ledě i mimo něj. Je skloubením srdíčka s velkou profesionalitou a věřím, že neřekl své poslední slovo. Kvality dokumentu po technické stránce jsou skoro až zalostné, například hudba byla úplně katastrofální, ale dokument těží z velmi atraktivního tématu a velmi dobrých archivních záběrů. Celé je to obstojně sestříhané a dostatečně dobře to funguje jako vzpomínkové video na jednu velmi příjemnou kapitolu českého hokeje, což v tomto případě snad i příjemně strávenou emotivní hodinku bohatě stačí.

Antropocén: Epocha člověka (2018)

"Teprve až pokácíte poslední strom, až otrávíte poslední řeku, až ulovíte poslední rybu, přijdete na to, že se peníze nedají jíst." Určitě nedoporučuji na dokument koukat, pokud se o vás pokouší jakýkoli náznak únavy. Hypnotické záběru doplněné hypnotickou hudbou nebudete mít nejmenší šanci přečkat bez zamhouření oka. Taktéž nedoporučuji pro všechny odpůrce artu, protože ho tam bylo dokonce i na mě trochu moc. O záběrech nelze říct, že by byly krásné, protože zobrazují dost odporné věci. Jednotlivé pasáže a sdělení jsou sama o sobě dobré, ale jako celek se neubráním pocitu určité nekonzistence. Jako kdyby bylo málo dobrých záběrů a tvůrci museli něčím nějak smysluplně naplnit stopáž. Člověk se tedy nedovídá nic moc nového a ani ta forma není nějak dobře ucelená. Každopádně, věřím, že k nějakému stupni zamyšlení dokument diváky určitě díky zvolené formě přeci jen přiměje, takže záměr dokument nakonec splnil. Za sebe dávám 3 kousky.

Highway (2002)

Jakožto zapřísáhlý milovník road movie jsem byl zvědavý na dva herce (které mám rád) z dob, kdy jednomu z nich prakticky ještě kapalo mateřské mléko z držky. Po zhlédnutí rozhodně převládá zklamání, protože navzdory nedlouhé stopáži je snímek až nezvykle stereotypní a nudný. Taktéž si situace žádala, aby tu kurvu hrál někdo alespoň trošku hezký, když už nebyl po ruce nikdo talentovaný. Volbu Selma Blair považuji za velký omyl. Ostatní vedlejší postavy jsou ve většině případů taky příšerné, ale těm to člověk odpustí, protože se mu často neserou před oči. Co se týče technických stránek, tak je film zbabraný snad ve všech ohledech, takže nejjednodušší bude vynechat rozepisování a odsoudit za neschopnost režiséra. Jakákoli koukatelnost snímku začíná a končí a dvojici hlavních hrdinů. Z jiného důvodu nemá smysl chtít tento nezdařený film vidět. Když zkusím být extrémně hodný, tak za každého z kluků dávám jednu slabou hvězdu.

Repo Men (2010)

Moc nechápu nad čím zde tolik diváků onanovalo. Snímek to nebyl zlý, ale žádná velká hitparáda. Vyobrazení nedaleké budoucnosti mi přišlo přinejmenším odfláknuté. Na straně jedné vidíme obrovský progress na poli medicíny a kolem ní je vyobrazen svět prakticky totožný s tím dnešním. Situaci zachraňuje poměrně svižný děj (když si odmyslíme úvodních 30 minut) a velmi sympatické černobílé duo složené z jednooké opičky a bílého sympaťáka. Jistě by mě byla bývala potěšila i účast kočky Carice van Houten, kdybych ji byl býval poznal, a to i přesto, že zde hrála opravdu ultra nesnesitelnou píču, kterou bych za manželku nepřál ani nejhorším nepříteli. Zklamalo mě naopak obsazení Alice Braga, která není moc dobrá herečka a ani moc hezká herečka, ale zřejmě mužské plodníky překouřit dovede s bravurou. Solidní jednohubka, která funguje coby zábava a vyniká zejména svými akčními scénami. Slabé 3 kousky.

Klan létajících dýk (2004)

Spoilery! Úvodních 15 minut mě kurevsky vyděsilo, když jsem neviděl naprosto nic jiného, než debilní taneční kreace za zvuků podstatně lepší hudby. Co se týče samotného příběhu, tak se mi líbilo, že byl mnohovrstvý a nejednalo se o lineární cestu k cíli s plytkými charaktery, nýbrž se tvůrci pokusili o něco jako děj a docela se jim to povedlo. Snad s jedinou, leč velmi vážnou výtkou k totálně prokouknutelné a milionkrát otřepané zápletce s bojovou mistryní předstírající slepotu. Taktéž jsem nepochopil, co na ní bylo tak krásného a okouzlujícího, když vypadá jako miliony dalších rákosniček, protože mám podezření, že Číňané se již nerodí běžným způsobem, ale jsou sériově vyrábění v laboratořích. Kulhající logiku závěru filmu bych tolik nekritizoval. Logiku velmi často postrádá i láska a tohle je film především o lásce. Nejlepším z celého filmu jsou samozřejmě poměrně časté bojové scény, které jsou sice, jak je dobrým činským zvykem, brutálně přestřelené, ale na efekt působí moc dobře. Vidím to s přihlédnutím na vynikající vizuál s hodně přivřenýma očima na velmi slabé 3 kousky.

Malý krámek hrůz (1986)

Mozkové závity mi kmitají na plné obrátky, když přemýšlím, jestli jsem někdy vlastně viděl lepší filmový muzikál. Jednotlivé aspekty zkrátka fungují. Má to zajímavý příběh, je to vtipné a plné luxusně napsaných a dobře zahraných postav (Steve Martin v roli sadistického zubaře byl geniální a mini účast Billa Murrayho v roli masochistického pacienta byla také úžasná) i hudba je prostě skvělá a dokonale vyvážená s hranými pasážemi a mé tělo mělo chuť tančit, a to mnohdy nemá ani s dvojkou v krvi. Výtku mám snad jen k posledním 15 minutám, které nebyly bůhvíjak zajímavé. Všem divákům, kteří trpí byť jen nepatrnou fobií ze zubařů důrazně doporučuji film vynechat. Ostatní se pravděpodobně budou luxusně bavit (pokud nejsou idioti bez vkusu). Opravdu velmi milé a naprosto nečekané překvapení.

Da Ali G Show (2000) (seriál)

Tak tuhle show jsem si musel střihnout v originálním znění bez titulků, protože jsou všichni naši titulkáři buď líné kurvy, nebo namísto luxusních inteligentních pořadů překládají píčoviny, na které se stejně nikdo nedívá. Naštěstí jsem borec, takže zhlédnutí nepředstavovalo žádný problém. Je z toho cítit, že se Cohen teprve zastřeloval a hledal, co se týče humoru. I přesto jsem se ovšem luxusně nasmál a prodloužil si život o hezkých pár let. Cohen je opravdu mistr mystifikace a mnohdy je mi naprosto záhadou, jak dokáže některé situace přečkat s naprosto kamennou tváří. Jediná výtka snad jen k výběru hostů, kteří ve střední Evropě nejsou běžnému divákovi úplně známí a rozhovory zpravidla začínají bez jakéhokoli úvodu, takže bylo mnohdy obtížné se zorientovat a docenit všechny vtípky. RESPEKT!

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (1967)

Jakožto největšímu odborníkovi této databáze mi moje odbornost nedovoluje souhlasit s tím, že by se tento snímek až tak povedl. Například zde chyběla pořádná fešanda v roli bond girl. Humorem se také šetřilo a pokoušel se být tak šíleně inteligentní, až už vlastně nebyl ani vtipný. Zasmál jsem se všeho všudy dvakrát. Příběh lehce o ničem a co se týče bondovských vychytávek, které dávaly snad největší prostor autorské fantazii, tak to tvůrci omezili na jeden multifunkční a krajně debilní budík. Příběh mě nezaujal. Herci si odkroutili zdárně to svoje. Úplný průser to nebyl, ale celkový dojem je spíše podprůměrný. Doporučuji od Vorlíčka zhlédnout raději vydařenou komiksovou parodii Kdo chce zabít Jessii?

Drak přichází (1973)

Bruce Lee mohl být borec, jaký chce, ale nikdy mě nepřekoná v tom, že já jsem tento film na rozdíl od něj viděl. Jeho nesporný akční um byl totiž vykoupen daní nejvyšší - vlastním životem, kdy mu častá zranění udělala z mozku fašírku. Co se týče filmu samotného, tak akční scény byly luxusní. Všechno ostatní těžce kulhalo. Netroufám si říct, zda mě více sral totálně nesedící zvuk, který byl evidentně do filmu doplněn až v postprodukci dodatečně. Tenhle defekt nebyl obtěžující snad jen u všemožného pištění a skřehotání, či u ozvučení úderů. V rámci dialogů to bylo na poblití. Všechny neasijské vedlejší postavy byly k uzoufání špatně zahrané a snad i špatně napsané. Nejvíce mě iritoval ten negr s afrem, a to rozhodně ne z důvodu, že bych trpěl sklony k rasismu. Naopak hlásám, že každý by minimálně jednoho černouška měl doma mít. Příběh bylo taky jedno velké nic, ale to se dá u akčního filmu přežít, protože to není klíčovým aspektem. Opravdová one man show jednoho opravdového borce a akční ikony, která v sedmdesátých letech a možné ještě o chvíli později, musela být opravdu kultovním zážitkem. Dnes už se většina diváků nad snímkem jen lehce pousměje. Tohle je první film, který jsem s Bruce Lee viděl a vůči jeho postavě fakt všechna čest. Z každého záběru je cítit obrovská píle a snaha o naprostou preciznost a dokonalost. Velká škoda, že on je tím jediným tahounem. Lepší 2 hvězdy.

Časové pásmo bylo změněno