1883 - Pláč odevzdanosti (2022) (epizoda)

Spoilery! Zatáhnutá ruční brzda a díl, kde se v podstatě celou dobu řeší pouze to, zda se hrdinové vydají bezpečnou cestou do náruče nevolnictví, nebo riskantní cestou vzhůru k lepším zítřkům. Na pozadí sledujeme vývoj bloncky, která se postupně po cestě zamilovává snad do každého muže, který má pyj a hmatatelný puls. Výrazně slabší než předešlé díly našlapané akcí a vzrušením. Zase bych si to dovolil nazvat takovým dílem pro holky a buzny. Zřejmě doposud nejslabší díl. Snad to závěrečné 2 epizody vykompenzují vydatnou akcí. [60 %]

1883 - Řeka (2021) (epizoda)

Na události nepříliš bohatá epizoda. Děj se prakticky nehnul z místa. Nicméně i na tom místě dokázal přinést hromadu kvalitní zábavy, kdy hlavní geront se nebál vzít kolty pevně do své ruky a pořešit cigánskou otázku. Celá epizoda se dost točí kolem houstnoucí atmosféry v táboře. Mnohem více, než kolem brodění řeky, což jsem dle názvu očekával, že bude hlavní téma. Každopádně seriálu rozhodně nechybí koule a více než hezky se na to celé kouká. Je to správně drsný divoký západ. [79 %]

1883 - Spěchající mraky (2022) (epizoda)

Spoilery! Po předcházejícím odpočinku přichází seriál zase v plné syrovosti. Hodně drsný díl a parádní ukázka i temné stránky Indiánů, kteří se po masakru jejich osady neptají a rovnou jednají. Osadníci se nakonec do průseru dostali cizí vinou a následky byly vskutku fatální. Doufám, že nás nečeká snový závěr, ale dojde na logickou smrt po průstřelu jater šípem. Jeden z vůbec nejlepších dílů. [90 %]

1883 - Toto není vaše nebe (2022) (epizoda)

Důstojné a hodně dojemné finále tohoto úžasného seriálu z doby osidlování. Vynikající a nesmírně uvěřitelný vývoj postav napříč celým seriálem. Nezbývá mi, než se posunout v čase o pár let dále do roku 1923, neboť je mi ve společnosti hrdinů Taylor Sheridana nesmírně dobře. Je úplně neuvěřitelné, že existovala doba, kde šlo nabýt pozemek do osobního vlastnictvím jen umístěním kůlů do země. [90 %]

1883 - Unudit ďábla (2022) (epizoda)

Po vynikající epizodě následuje logický útlum. Epizoda se převážně nese v duchu vyrovnávání se s událostmi předešlého dílu a s nevratnými změnami, které tyto události u jednotlivých postav zanechaly. Posun v ději minimální. Skupinka v podstatě jen doplnila do svých řad ztracené kusy a společně se pokoušeli unudit ďábla. Přesto jsou dialogy tak dobře napsané, že diváka seriál rozhodně nenudí. [77 %)

1883 - Úskalí svobody (2022) (epizoda)

Krásná lyricko epická balada a rozhodně jeden z doposud nejlepších dílů. Moc se mi líbí, že se tvůrci nebojí nečekaných zvratů a překvapivý moment může přijít prakticky v kterýkoli moment. Docela už mi dává smysl předešlá "holčičí" epizoda, která připravila půdu právě pro tuto epizodu. Znovu se divoký západ ukázal ve své plné syrovosti a já vrněl blahem u extrémně neočekávaného zvratu. [84 %]

1883 - Útes za námi (2021) (epizoda)

Spoilery! Ještě o stupínek syrovější než první díl. Bohužel ne po celou stopáž, což je malinko škoda. Naháněčka krav byla kupříkladu hodně uspávající stopáž, ale asi chtěli tvůrci vykreslit danou dobu co nejrozmanitějším způsobem. Naopak střet banditů s opuštěným kempem a následné vyústění tohoto konfliktu bylo naprosto epesní. Závěr potom totálně šokující. Velmi mě potěšila smrt nejotravnějších postav, u kterých jsem byl přesvědčený, že nás budou seriálem provázet ještě hodně dlouho. Nejlepším momentem bylo rozhodně shledání s dosti svérázným šerifem, který řeší konflikty dost radikálními metodami snad i na danou dobu. [77 %]

1883 - 1883 (2021) (epizoda)

Vychvalovaný Yellowstone si nechávám na konec a zřejmě jako jeden z mála diváků s ním zatím nejsem obeznámen. Rozhodl jsem se totiž příběh rodiny Duttonových sledovat, tak jak se chronologicky odehrával. Každopádně jde o moderní western přesně podle mého gusta. Velice rychle na mě dýchla syrová atmosféra, která nás nejspíš bude celým seriálem provázet. Celý svět je zatím vykreslen moc hezky a dýchá z něj dobová atmosféra, či minimálně do té míry, jak si danou dobu představuji. Tato epizoda nás především seznamuje s hlavními postavami, kde jsem si ihned získal pro několik postav sympatie. Je to správně drsné a tak nechyběly např. skalpy či znásilňování panen, což mě vždy zaručeně potěší, takže jsem po pilotním dílu velmi spokojen a těším se co přinesou další díly. [77 %]

1917 (2019)

Dějově mě to za koule úplně nechytlo, ale co se týče snad veškerých technických věcí, tak to se přiznám, že jsem měl takřka po celou dobu erekci. Rozhodně bych nemluvil pouze o naprosto božské kameře, která snad překonala všechno, co jsem dosud viděl. Dokonce snad i Lubezkiho REVENANTA. Úplně se v tomto filmu nabízelo zvolit kameru, která "chodí" s vojáky, jsem rád, že to takto Roger Deakins udělal, protože z toho bylo mých 20 čísel v neustálém pozoru. Stejně tak jsem si moc užíval hru se zvukem, která lahodila mým uším takovým způsobem, že jsem místy nevěděl, zda mám erekci z kamery, nebo právě ze zvuku. Co se týče ovšem zvuku ve válečných filmech, tak Dunkirk zůstává v mých očích nepřekonán. Neméně luxusní byla i výprava a hudba. Jsem rád, že se alespoň v technických kategoriích nedá při udělování cen moc podvádět a hýbat s výsledky a zpravidla je vyhrávají skutečně snímky, které si to zaslouží. U nejlepšího filmu už to ovšem bývá ošemetné a leckdy je vyhraje nějaká píčovina či parazit. Jak jsem již uvedl, děj mě v tomto případě nijak zvlášť neoslovil a jeho druhá polovina byla obzvlášť nezáživná. Tohle je rozhodně snímek, který musíte vidět v té nejlepší možné kvalitě s nejlepším možným zvukem. Jinak hodně riskujete, že se budete dívat na úplně jiný film.

1922 (2017)

Spoilery! Vcelku sympatický King. Dostal jsem přibližně to, co jsem očekával. Příběh je vcelku veselá záležitost. Mrcha žena chce chudáka vidláka muže připravit o jediné dvě věci, které jej činí mužem - o jeho pozemky a o syna. Jelikož se pánovi nepodaří se ženou vyjednat uspokojivé diplomatické podmínky, rozhodne se jednat nediplomatickou cestou - po vidlácku. Sympatická mi byla jižanská mluva i atmosféra. Něco mě k těmto končinám táhne, cítím z nich obrovskou pohodu, která zřejmě pramení ze zaběhnutého stereotypu a jednoduchosti tamního života - přes den makáte jako barevný, v noci osouložíte jako barevný (bohužel vlastnící nebarevnou výbavu) svoji ženu. Po čase vás vaše žena zaručeně přestane bavit, a tak začnete pít, aby vás bavit zase začala. Jakmile i tento zlepšovák přestane fungovat, tak máte v podstatě tři možnosti, pokud se vám podařilo vysoustružit pohlednou dceru, tak jste nejšťastnější farmář. Jinak musíte manželku nahradit rozličným druhem dobytka. V nejsmutnější případě se musíte uchýlit k většímu množství alkoholu. Konec odbočky ke krásám jihu. S filmem jsem spokojený. Krysy jsou dostatečně nemazlivým druhem hlodavců a jejich běsnění bylo dostatečně odpudivé. Příběh byl správně šílený a dokázal mě vtáhnout do děje. Pokud hledáte nenáročnou zábavu pro zpříjemnění večera, tak se nebojím tento snímek doporučit.