foto

Emmanuel Lubezki

  • nar. 30.11.1964 (54 let)
    Mexico City, Federální distrikt, Mexiko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Emmanuel Lubezki Morgenstern se narodil v roce 1964 v hlavním městě Mexika do židovské rodiny. S filmovou kariérou začal na konci 80.let, nejdříve u krátkých filmů, poté následovala práce kameramana na kultovní televizní horrorové sérii LA HORA MARCADA. Jeho mezinárodní debut pak byl u nezávislého filmu TWENTY BUCKS z roku 1993. 

Kameramansky se podpesal na téměř všech filmech režiséra Alfonso Cuaróna, se kterým se v mládí spřátelil na filmové škole. Společně zatím pracovali na šesti filmech, mezi ně se řadí například MALÁ PRINCEZNA (první nominace na Oscara za kameru), uznáváná MEXICKÁ JÍZDA, a nebo POTOMCI LIDÍ, za které si vysloužil svou čtvrtou nominaci, a kde experimentoval a použil mnoho nových technologií. Za zmínku stojí sestrojení speciální kamery při natáčení scény v autě, kdy bylo vozidlo modifikováno tak, aby se sedadla s herci mohla naklánět a snižovat takovým způsobem, aby nepřekážela kameře. Čelní sklo auta bylo navíc vytvořené tak, aby se odklánělo podle potřeby kameramana, který s dalšími třemi lidmi celou dobu seděl na střeše vozidla. Mezi další výbornou scénu se řadí i skoro osmiminutová bitevní sekvence, ve které je pouze pět střihů, které jdou sotva vidět. 

Mezi další filmy za které byl Lubezki nominován na Oscara patří Burtonova OSPALÁ DÍRA, a v neposlední řadě Malickův NOVÝ SVĚT a STROM ŽIVOTA.

Klára "KlárkaS" Skřenková

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Střihačská filmografie

Herecká filmografie

Dokumentární

2006 Making 'The New World'

Producentská filmografie

Dokumentární

2012 El ingeniero

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(1 729)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace