foto

Emmanuel Lubezki

  • nar. 30.11.1964 (56 let)
    Mexico City, Federální distrikt, Mexiko

Biografie

Emmanuel Lubezki Morgenstern se narodil v roce 1964 v hlavním městě Mexika do židovské rodiny. S filmovou kariérou začal na konci 80.let, nejdříve u krátkých filmů, poté následovala práce kameramana na kultovní televizní horrorové sérii LA HORA MARCADA. Jeho mezinárodní debut pak byl u nezávislého filmu TWENTY BUCKS z roku 1993. 

Kameramansky se podpesal na téměř všech filmech režiséra Alfonso Cuaróna, se kterým se v mládí spřátelil na filmové škole. Společně zatím pracovali na šesti filmech, mezi ně se řadí například MALÁ PRINCEZNA (první nominace na Oscara za kameru), uznáváná MEXICKÁ JÍZDA, a nebo POTOMCI LIDÍ, za které si vysloužil svou čtvrtou nominaci, a kde experimentoval a použil mnoho nových technologií. Za zmínku stojí sestrojení speciální kamery při natáčení scény v autě, kdy bylo vozidlo modifikováno tak, aby se sedadla s herci mohla naklánět a snižovat takovým způsobem, aby nepřekážela kameře. Čelní sklo auta bylo navíc vytvořené tak, aby se odklánělo podle potřeby kameramana, který s dalšími třemi lidmi celou dobu seděl na střeše vozidla. Mezi další výbornou scénu se řadí i skoro osmiminutová bitevní sekvence, ve které je pouze pět střihů, které jdou sotva vidět. 

Mezi další filmy za které byl Lubezki nominován na Oscara patří Burtonova OSPALÁ DÍRA, a v neposlední řadě Malickův NOVÝ SVĚT a STROM ŽIVOTA.

Klára "KlárkaS" Skřenková

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Střihačská filmografie

Herecká filmografie

Dokumentární

2006 Making 'The New World'

Producentská filmografie

Dokumentární

2012 El ingeniero

Host

TV pořady

2000 72. Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(1 922)