Zločin - Pravda na kusy (2014) (epizoda)

Spoilery! Moc rád bych napsal "konec dobrý, všechno dobré", ale jaksi nemohu. Kromě závěrečných 15 minut, byla tato epizoda nepěkná zívačka a brutálně roztahaná nuda. Děj se šnečím tempem sunul kupředu. Opět se řešila tuna rodinných sraček a starých bebínek, tekly potoky slz na všech frontách a všichni mě totálně srali. Zaplať pánbůh alespoň za slušné rozuzlení. Seriál připomněl svůj severský původ a vytasil se s typickými tamními obyčeji, jako jsou tolik oblíbené incestní radovánky. Teď už zbývá uzavřít kolečko a ukázat, zda skutečně vraždil můj kůň Kapitán Amerika, nebo se do toho opřel ten otravný magor a ubrečenec, který provzlykal 95 % stopáže. Abych pravdu řekl, tak v ostatních sériích jsem hořel zvědavostí to zjistit, ale tady je mi to vlastně tak trošku u prdele. Tato série se hodně nepovedla a snad ani nemusela být. Děj je nechutně roztahaný a prošpikovaný vatou a řeší se píčoviny. [35 %]

Zločin - Sni, zlato, sni (2014) (epizoda)

Spoilery! Nemůžu říct, že by se scénáristi do sytosti nevyřádili, ale některé zvraty a dementní chování postav už je přeci jen příliš do očí bijící. Vyústění předchozí série s nejvýraznějším prstenem v naší galaxii, který vrah daroval vlastní dceři, jsem dosud pokládal za nepřekonatelnou scénáristickou kličku, které už se nic nepřiblíží. To jsem ještě ovšem netušil, že se zrzka vrátí na místo vykonání nesmyslné popravy a Holder se ze všeho vyzpovídá bandě feťáků. Člověk by od profesionálních detektivů očekával trošku jiné zahlazení stop a celkové postavení se k situaci. Snaha hrát maximálně na efekt už ze seriálu nesnesitelně čpí, jako 3 týdny nemytá vagina. K tomu si přidejte příšerného dětského vojenského neherce a máte o zklamání postaráno. Série dalece zaostává za očekáváními. Bohužel se znovu věnuje příliš mnoho času všemožným rodinným píčovinám a už seriál opravdu sklouzl výhradně do roviny, kdy zbývá vyřešit rodinné trampoty, které mě vůbec ale vůbec nezajímají. Jestli bude opravdu vrahem v tom okrajovém případu Kapitán Amerika, kterého podezírám od prvního dílu a nedočkám se tedy ani v závěru překvapení, tak budu kolem plivat síru. Díly jsou sice o 15 minut delší, ale jsou jen nadstavované nudnou vatou. [50 %]

Největší esa mafie (2012) (seriál)

Viděl jsem jen první 13dílnou série, protože druhá není nikde k sehnání. Jediná výtka míří k příšerným ilustračním záběrům, kdy kupříkladu jeden neherec hraje ve 4 epizodách 4 různé mafoše a vůbec to tvůrce evidentně nesere. Na druhé straně si člověk zaslintá blahem nad dochovanými záběry a výpovědmi skutečných policistů, kteří na případech kdysi pracovali a co se týče zajímavosti jednotlivých osudů, tak se divák nestačí mnohdy divit. Jednotlivé osobnosti mafie se lehce pletou, protože se často jednalo o velmi podobný průběh - tedy prudký vzestup, nějakou dobu život jako v bavlnce a po nějaké době je buď sežrala konkurence (zabil je někdo, kdo chtěl být na jejich pozici), nebo se dopustili nějaké chybky a došlápla si na ně policie, načež je poté obvykle po propuštění na kauci zastřelil kolega mafián, aby nemohli nikoho prásknout. Osudy aktérů se poté liší většinou jen v oblasti "podnikání". Někdo dělal do kurev, někdo do drog a někdo jen zabíjel. Údernost jednotlivých epizod kolísá v závislosti na vašem vkusu. Každopádně, tento seriál je skoro povinná prerekvizita k většině kultovních filmů z mafiánského prostředí, která vám umožní si všimnout mnohem více detailů a dát si do souvislostí mnohem více věcí a tedy snímky mnohem více docenit, což byste jako konzumní divák neměli šanci. Zejména na vás pomrká pár odkazů na kultovní trilogii Kmotr, ale i třeba na výrazně novější snímky jako třeba Scorseseho Irčan. [75 %]

Zločin - Dobrý voják (2014) (epizoda)

Spoilery! Trošku se nám to vleče, ale atmosféru to má neskutečně depresivní. Naši vcelku pohodoví detektivové jsou daleko za hranou nervové únosnosti a jejich životy se serou na všech frontách. Nějakou tu mrtvolu na triku člověk ještě překousne a pokud se kvalitně zbavil těla, tak už si za pár let ani nevzpomene na tuhle menší nepříjemnost, s otcovstvím je to výrazně horší. Svého antikoncepčního selhání se člověk jen tak nezbaví.Přinejmenším může člověk doufat, že jeho dítě někdo unese, nebo že se vplete něčemu velkému a těžkému pod kola. Takže naprosto chápu prezentovaná nervová zhroucení. Mým jediným očividným podezřelým zůstává Kapitán Amerika.Jinak netuším, jestli je to tím, že už se jedná o poslední sérii a tak nějak se mi to okoukalo, nebo zda je tato série opravdu o tolik méně kule rvoucí. [70 %]

Zločin - Rozmotávání (2014) (epizoda)

Svitlo světélko naděje, že jsme si odbyli většinu melancholických sraček v rámci předchozího dílu a nyní už se soustředila naprosto drtivá většina vyšetřování na hlavní případ. Nemůžu si pomoci, ale přijde mi podstatně méně atraktivní, než v předchozích sériích a začínám být vděčný tvůrcům, že jej neroztahali na 12 dílů. Každopádně už mám hlavního podezřelého, kterým není nikdo jiný než podezřele přátelský blonďatý Kapitán Amerika, který do toho parádně zapadá, pokud se tvůrci přidrží dosavadního nasazeného schématu, tudíž jedná se o postavu, která je tam od začátku a nikdy byste to do ní neřekli. [75 %]

Zločin - Krev ve vodě (2014) (epizoda)

Musím říct, že za 4 série asi zatím nejslabší pilot a trošku mám z nadcházejících dílů strach, protože seriál nebezpečně sklouzává do vod, které mě nebaví - tedy ubrečené melancholické pasáže, kde sleduje postavy 10 minut brečet ve statickém záběru a pletení rodinných nesmyslů do děje, které budou akorát rozmělňovat atmosféru a nudit. Závratně zajímavý mi nepřijde ani samotný případ, ale ten má ještě naději nějak vykrystalizovat na rozdíl od výše zmíněného zbytku. [50 %]

Zločin - Krysař (2013) (epizoda)

Spoilery! Žádné velké překvápko na nás ve finále nečekalo. Motiv s krysařem, který očistil město od krys byl od počátku průzračný a vrahem byl skutečně jeden z hlavních podezřelých. Přesto vyústění nebylo špatné, jen měl člověk pocit, že se to celé odehrálo rychloposuvem. Závěrečný dialog v autě, který všechno objasnil neměl chybu a člověk ve skrytu duše musí přeci jen trošku souhlasit s tím, že je spíše škoda dobrého policajta, než zlodějských a pro společnost nebezpečných feťáků, kteří by pro trošku fetu bez váhání vraždili. Pro dobrotu na žebrotu. Jen mě trošku zarazil překvapený výraz vraha, když došlo na řeč o zrzavé zavražděné - po té jakoby se slehla zem a nebo mi něco uniklo. Povedená série, které chyběl jen kule rvoucí finiš. [85 %]

Zločin - Odteď dál (2013) (epizoda)

Spoilery! Pokud jsem dobře viděl, tak za tím vším stojí ten plešárd z vězení, což by bylo dost trapné, protože patří mezi několik největších podezřelých, ale rád se nechám překvapit, co si pro nás tvůrci připravili. Na to, že se jednalo o předposlední díl, tak tempíčko bylo velmi vlažné a museli jsme být svědky všemožných partnerských rozchodů a dávání se dohromady - zkrátka zbytečností, které nikoho nezajímají a je to přesně něco, co za žádných okolností nepatří do předposledního dílu série. Dobrá půlka stopáže tedy o hovně. Co se konce týče, tak je to rozhodně slabší, než byl závěr předchozí řády. V celkovém součtu se mi však tato série líbí mnohem víc. [75 %]

Zločin - Šest minut (2013) (epizoda)

Spoilery! Musím říct, že se cítím příjemně překvapen tím, že jsme nebyli svědky nějakého nepravděpodobného dějového zvratu, ale že opravdu došlo k příjemné popravě udušením. Celá epizoda se tentokrát zvládla odehrát za zdmi věznice. Současně došlo k uzavření zásadní dějové linky a vrah na druhé straně barikády byl rovněž označen, takže to vypadá na šílené dvoudílné finále plné zvratů a doufám, že i šokujících odhalení. Celkem příjemné atmosferické peklo, když se zkusíte vžít do role popraveného víte přesně, kdy umřete a představíte si, že vám odtikávají poslední hodiny, minuty a sekundy života. Moc hezky tvůrci přenesli atmosféru - tak jak to umí, bez nadbytečného sentimentu, na ten se zde nehraje. [80 %]

Zločin - Zúčtování (2013) (epizoda)

Tak vylučování zřejmých podezřelých pokračuje a stále nemohu narazit na osobu, která by do skládačky zapadala. Od tvůrců bylo moc hezké, že mě konečně zbavili toho otravného holkokluka. Ještě smést ze scény sexuální objekt holkokluka - tu infantilní krávu a bude to dokonalé. Nikdo kdo by budil střední podezření na scéně není. Buď to na někoho ukazuje tak okatě, že si prostě říkám, že tohle by mi tvůrci neudělali, nebo jsou všichni mimo podezření a tvůrci by museli vytáhnout velmi vykonstruovaný závěr. Jinak znovu skvěle fungující atmosférická bomba. Vše nasvědčuje tomu, že nás bude v příští epizodě čekat závod s časem a pravděpodobně uvidíme pár akcí v poslední nanosekundě. [80 %]