Requiem pro panenku (1991)

Zřejmě jsem doposud neviděl film, kde by bylo vícekrát a větším písmem zmíněno, že se jedná o film podle skutečné události. Zde to opravdu na diváka dosti vtíravě křičelo, aby nedostal šanci si toho nevšimnout. Je to docela paradox vzhledem k faktu, že je plný internet informací o tom, co všechno bylo ve skutečnosti jinak. Nejzásadnější odchylkou bylo asi to, že hlavní hrdinkou skutečného příběhu nebyla rozkošná a relativně spořádaná zrzka, nýbrž těžce zvladatelná cigánka. Například úvodní znásilnění vlastním otcem je velmi nezvyklé v bílých rodinách, kdežto naopak v cigánských osadách je smilnění mezi rodinnými příslušníky prakticky běžné a ani se nepovažuje za nic zakázaného. To ovšem jen tak na okraj. Tahle Renčova verze příběhu nebyla zlá a na 15letou Aňu byl hezký pohled, což bylo do určité míry způsobeno tím, že byla obklopena výhradně nehezkými retardy. Co mě docela zarazilo a považuji za krajně nezvyklé je to, že Aňa se začala chlubit svým nahým tělem hned na počátku své herecké kariéry. V tomto filmu jí bylo teprve 15 a ukázala divákům úplně vše, což je samo o sobě dostatečně pádným důvodem a lákadlem, proč by se měl každý divák na film podívat. Její pevné jediničky považuji dle svého odborného oka za lepší, než je její současná výbava, i když stále vypadá k světu a mrd v oku si dochovala dodnes. Vykreslené poměry v ústavu na mě působily hodně jednostranně - na jedné straně tyranky ošetřovatelky a na straně druhé pacientky - oběti. Pravda určitě nebyla takhle černobílá. Každopádně extrémně nepříjemný film, kterému dominuje neuvěřitelně tísnivá atmosféra, bezmocnost hlavní hrdinky a velmi deprimující Soukopova hudba. Škoda, že Renč později sklouzl k takovým filmovým hovnům. 3 kousky.

Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012)

Spolukomentátor POMO to napsal vcelku výstižně a na plné čáře se s ním výjimečně ztotožňuji. Vizuálně naprosto okouzlující jízda s fantasticky temnou atmosférou a hromadou odkazů na nejrůznější filmy, ale tak nějak snímku schází celistvost a duše. Burton nás zkrátka vzal na exkurzi do svého morbidního panoptika. Film na mě působí jako jakýsi slepenec, který vzdává hold kultovním snímkům a přetváří je do animovaného moderního kabátku. Nutno říct, že velmi slušivého, nicméně pod ním je jen pusto a prázdno. Další z těch filmů, kterými autor zaujme především sám sebe. Po vizuální stránce smekám (viděno ve 3D), ale jinak se jedná o čistokrevný průměr. Určeno převážně pro morbidněji založené jedince.

Řím - Beranidlo dopadlo na zeď (2005) (epizoda)

Spoilery! Další spíše kecací epizoda poodhalující poměry v tehdejším Římě, kde pokud člověk nebyl hrdlořez nebo zloděj, tak neměl moc slibné vyhlídky na život na vysoké noze, obnášející uživení početné rodiny, což zpravidla zahrnovalo navíc 1 až 2 otroky a nějaké to nevlastní dítě, které kurvy manželky tu a tam utrousily vzhledem k nedostatku příjemných volnočasových aktivit a nedostatku ovčích střívek. Na poli politickém, se toho zase tolik neudálo. Caesar dal jasně najevo své priority a senát neúprosně "takticky ustupuje dál". Lepší 3 kousky.

Rio (2011) odpad!

Neprosto bez debat byl Rio jeden z nejhorších animáků, jaké jsem za svůj život viděl. Průser začíná už u nesnesitelně otravně napsaného ptáka v hlavní roli. Cesta stezkou hoven pokračuje napříč neuvěřitelně šablonovitým a neskutečně nudným příběhem. Humor je směřován zřejmě jen k dětem předškolního věku. Opravdu obrovská ztráta času, kde za něco stojí snad pouze Samba. Opravdu velké utrpení, kdy se nepřestáváte modlit, aby co nejrychleji skončilo. Neuvěřitelný průser na všech frontách, kdy by se měli tvůrci vážně zamyslet, zda si vybrali vhodnou profesi.

5 centimetrů za sekundu (2007)

Film převážně pro holky. Každopádně i já, tvrdý a testosteronem napumpovaný překrásný sexy jinoch, jsem si docela přišel na své. Trošku mi překážela ta všudypřítomná citová vydíračka, ale bez ní by to dost možná ani nebylo ono. Pochválit musím grafickou stránku filmu. Řadím se takřka mezi odpůrce anime, ale grafické ztvárnění v tomto snímku bylo zkrátka překrásné. Co se týče příběhu o nenaplněné lásce, tak ten ocení zajisté každý, kdo si tím někdy prošel, takže téměř všichni. Velice vděčné téma, které tvůrci v rámci tohoto filmu uchopili moc hezky. Pokud se rádi utápíte v melancholické náladě, tak budete nadmíru spokojení. Za mě lepší 3 kousky.

Řím - Krádež ze Saturnova chrámu (2005) (epizoda)

Tak jsem to v minulém dílu trošku zakřikl, když jsem si pochvaloval svižné tempo s minimem zbytečných odboček. V tomhle dílu už vatička dostala trošku prostoru. Zejména mě nebaví uměle natahovaná linka ohledně "syna hlavního hrdiny". Taktéž mě neskutečně začal srát herecký projev Polly Walker. Ta čůza nemá ani zblo hereckého talentu a na ten její afektovaný projev je hrůza pohledět. Chápu, že byla do seriálu obsazena hlavně proto, že ráda provádí exkurze do zoologické zahrady a nejraději ukazuje kozy a bobra, ale je to na úkor kvality a tvůrci testují diváckou snesitelnost. Snad ta píča brzy zdechne. Taková trošku političtější epizoda, což by tak nevadilo, kdyby se takovou část stopáže neřešily píčoviny.

Řím - Sova v trní (2005) (epizoda)

V minisériích jsem si našel velkou oblibu. Přestože seriál zpracovává na události nesmírně bohatou epochu lidské historie, tak díky omezenému počtu dílů nezbývá čas na nějaké nudné a nehybné kecání. Místo toho má děj obrovský spád a je na události nesmírně bohatý. Tvůrci zvolili tempo, které mi naprosto sedí. Zajistili, aby se diváci neztráceli v ději a přitom nedostali šanci se nudit. Žádné nadbytečné kecy a píčoviny. Vždy hezky k věci, a to vše obohacené špetkou uvolnění a nadhledu díky nesmírně sympatickému duu hlavních hrdinů, kteří drží kostru vyprávění a události krásně spojují. Tohle se zase jednou HBO hodně podařilo. Lepší 4 kousky.

Řím - Jak Titus Pullo způsobil pád Republiky (2005) (epizoda)

Pálím téměř plnou. Opravdu luxusní seriál. Neskutečně mě baví mnohovrstvost pletichaření na nejvyšších místech v Říme a obrovská syrovost děje, takže seriál dokáže v rámci možností rekonstruovat antickou atmosféru tak, jak si antiku představuji. A do toho všeho nám zasahuje také troška té náhody. Líbí se mi, že je příběh vyprávěn z pozice dvou rozdílných vojáků. Divák tak dostává možnost nahlédnout do všech společenských sfér tehdejšího Říma, což je skvělé. Nechybí kupříkladu spousta oblíbené volnočasové aktivity té doby - sexu, kdy spával kdekdo s kdekým. Všude je k vidění spousta brutality a surovosti na straně jedné a současně i intrik a podvodů na straně druhé. Zatím se skvěle bavím a vzdělávám současně.

Řím - Ukradený orel (2005) (epizoda)

K antice to moje srdce vskutku táhne a mám dojem, že jsem zase a znovu svědkem kvalitní HBO nadílky. Pilotní díl byl velmi dobrý. Nechybělo pletichaření, pár kvalitních záběrů z bitev a především se dostalo i na (obzvlášť v antice) velice oblíbenou volnočasovou aktivitu - sex. Nebylo třeba žádných zdlouhavých úvodů do děje, neboť seriál zpracovává události dobře všem známé. Za mě tedy rozhodně spokojenost. Moc rád jsem viděl znovu známé tváře kupříkladu ze seriálu GoT. Necítím se seriálem nějak významně okouzlen, ale jsem spokojený. Pilot splnil svůj účel, určitě mě navnadil na další díly. Lepší 3 kousky.

Noc na Karlštejně (1973)

Nosný příběh je nekonečný průser a ubíjející nuda. Legenda o zřízení "pussy free zóny" na Karlštejně, měla být za těmito zdmi také navždy pohřbena. Naštěstí vše do určité míry kompenzuje vskutku vynikající hudba, občasná vydařená hláška a příjemný situační humor zprostředkovaný vtipným duem Matuška - Kopecký. S příchodem žen byl pohřben i veškerý humor. Úvodních 20 minut bylo parádních a postupně kvalita padá. Díky příjemně krátké stopáži snímek skončí dřív, než sklouzne k debilitě. Věčná škoda, že do toho tvůrci nějaký děj vůbec motat zkoušeli. Za sebe pálím 3 ušmudlané kousky, které jsou opravdu pouze odměnou za výše vyjmenované prvky. Bavily mě pouze některé vybrané pasáže a situace. Z filmu jako celku jsem zklamaný, po většinu stopáže je nicneříkající a nudný.