Prometheus (2012)

V ramci svojho zanru ma prometheus moc. Spickovo naslapnute...v zavere trosku panika ale mile povzbudenie do dalsieho diela.

Já a Ty a všichni ostatní (2005)

hlboky, existencny zazitok..ovela lahsi ako New York Synecdoche no mozno rovnaku primes vypovednej hodnoty. Art.

Bílá stuha (2009)

Moj prvy Haneke..mozno aj preto plny pocet..som odpaleny..filmarcina at its best!

Avengers (2012)

Ambicioznost Avengeri rozhodne nepostradaju, no ani 3D nepridalo na rozmere,aby sa tento komiksovy unikat oddelil od prvoplanovych "lacnych" akcnych bublin. Avengers riesia len primitivnu rovinu akcie so slabym zaporakom, a jeho este slabsou armadou..Film prilis zapozerany sam do seba, neriesi klucove hodnoty filmu ako pribeh ci postavy, ktore by z Avengers spravili nieco viac ako len fetisisticko-technicku pecku s prvotriednou kamerou a lacne nudnou epickou hudbou. Na druhej strane, su tu hlasky, je tu Stark, Thor aj Banner a to v niektorych ohladoch uplne staci. 7.5/10

Rango (2011)

Najlepsie ozvuceny pocin roku 2011. Zaroven aj najlepsi animak roka, no skor mi pride pre dospelych napozeranych, ako pre detske naivne publikum. 7/10

Stud (2011)

Shame je priam klaustrofobicky-psychologicka drama, ktora neodhaluje podstatu, ale ucinky a dopady sexualnej zavislosti. Brandon (Michael Fassbender) sa dostava na hranicu znesitelnosti svojho nakladu o ktory sa nechce s nikym delit. Ma pocit, ze je to jeho problem. Ma pocit, ze to raz vyriesi. Boji sa pozret do zrkadla, no na druhej strane sa do zrkadla potrebuje pozerat. Boji sa slova potreba. Boji sa vztahu, lebo citi, ze nic emocionalne neciti. Je to plyziva hra, ktora odhaluje najintimnejsie a zaroven najsilnejsie ludske pudy a ich zvratenost ak sa nekoriguju v spravnej miere. Sissi (Carey Mulligan) citi, ze nou Brandon opovrhuje, no ona sama Brandona miluje a svoju frustraciu so zivotom riesi svojim sposobom. Silny film. Presne podla mojho gusta. Pomaly, citlivo-intenzivny, bez potreby rychlych strihov ci dialogov. Badat tu skor perfekcionisticky vedenych hercov a presne mierenu reziu. (jedna scena trvala skoro 4min bez jedineho cutu)

Válečný kůň (2011)

Velka vacsina divakov sa na War Horse pozrie, ako na sentimentalny naivny old-school movie od reziserskeho velikana, ktory stratil podobne ako tento rok Scorsese kontakt s realitou a modernou filmarcinou. Ja ale tvrdim, ze tak ako Hugovi, aj War Horse postrada motiv, pribeh, scenar, ktory by divaka podnietil ist na film okrem faktu, ze film rezirovala legenda. War Horse, ma vsetky technicke parametre na absolutne spickovej urovni aku tento rok pokoril len prave zmienovany Hugo. Kameru, Make Upy, Strih a Hudbu ma stale na starosti Spielbergov spickovy tim na cele s bezchybnou reziou samotneho majstra v diele. War Horse je kvalitny, pekny, celovecerny cisty film ako pre deti, tak aj pre tych najstarsich. (a ak si dame tu ruku na srdce, mozno si prizname, ze je obcas silny aj pre pozieracov x-manov, warriorov a driverov).

Nedotknutelní (2011)

Osviezujuco sentimentalny prijemny film, ktory je prvoplanova lahucka drama pre laika, ako stvorena, ale v kriteriach filmoveho umenia je Intouchables len lepsi priemer. Maly film so srdieckom a silnym pribehom, ktory napisal zivot. 8/10

Hunger Games (2012)

Nove zradlo pre tych "narocnejsich" teenegerov, ktori uz potrebovali zmenu. Odflaknute, a napriek putavemu pribehu a sympatickej Jenifer Lawrence, film zlyhava prave v tych najdolezitejsich momentoch. B-ckovy popcornacik, so snahou o originalny trhak, no neskusenost a povrchnost jednoducho nepusti. Napriek nespornym minusom, je to ale zmena, zmena k lepsiemu. 6.5/10

J. Edgar (2011)

Ucebnicovy Eastwood, no bez stipky nadhladu a srdca. Prvotriedne spracovany film na objednavku.