Úkryt (2011)

Uz uvodne slaky prezradzaju, ze pojde o nieco vynimocne, mysticke ale pri tom vsetkom plyzive a hlboke. Hrom burky v kontraste s jemnuckym zvukom kvapiek dopadajucich na Curtisovu dlan. Uvodnych par sekund a zaverecnych par sekund sumarizuju cely film do par obrazov, ktore sa mi zarezali hlboko do filmovej pamate. Take Shelter, je jednym z najvacsich prekvapeni roka, a zaroven obsahuje top5 scenu roka. Film je sice pomalsi, no Jeff Nichols predstavuje absolutne spickovu pracu, s divakom, reziou a prepracovanym budovanim amosfery, ktora moze komercneho divaka odradit svojim tempom ala Darabont style. Michael Shannon je herec prvej ligy a je len otazkou casu kedy bude hovorit svoju speech. Tie oci..tie oci..Walken..Fonda..?Shannon! Vyborny film!

Kůže, kterou nosím (2011)

Pedro Almodovar vie podobne ako Woody Allen poeticky zobrazit dramaticke osudy ludi, ktore sa v zasade stale tocia okolo lasky. Pedro tuto vasen neustale posuva, a je evidentne, ze ma guraz, ktora mnohych, vratane mna, drazdi, no zaroven nas toto vyhrocovanie drzi. Tento film je mozno vyvrcholenim tejto linie, ktora sa taha Almodovarovou tvorbou. Tiez tu ale badam isty disbalanc medzi hlavnym motivom a pribehom Robertovej zeny..Mam zmiesane pocity no citim, ze je to hell of a movie! 8.5/10

Znovu a jinak (2011)

Jednoznacne najslabsi Reitmen bez iskry, bez srdca a bez hlavne bez povestnej Reitmanovej originality a humoru. Som sklamany..Asi je to osobne, lebo Reitmana mam medzi najoblubenejsimi rezisermi a aj ked chapem ciel tohto filmu, minul ma. 6/10

Černobílý svět (2011)

Ukazkovo ambiciozne s vzdy urodnou podou pre americke publikum. Herci su vsetci pekelne dobri, jednoznacne najlepsie tohtorocne herecke ensemble a Viola Davis znova spravila z hlavnej hl. zenskej hereckej nominacie najtazsie uhadnutelnu kategoriu. Streep vs Williams vs Davis vs Mara s Close,je close ako sa len da. The Help je uprimne vtipny a zaroven hlboko-tragicky, old-school-ovo natoceny vyborny celovecerny film, ktory rozobera materinskym pristupom pribeh pychy, hrdosti a pokory 60tych rokov v rasistickom Jackson, Mississippi. 8/10

Můj týden s Marilyn (2011)

Uz 4 roky som nevidel romanticky film, ktory by ma chytil za srdce. Tento film podla mna nemoze precitit a tym padom ani pochopit zena. Marilyn Monroe musela byt ikona, ktora bola v sne asi kazdeho muza 50-60-70 tych rokov a prave fakt, ze ju zeru aj generacie, ktore boli odchovane na hnilej Pamele Anderson dokazuje ze Norma bola v skutku vynimocne krasna zena, minimalne o tom dokazala uspesne presvedcit muzske generacie. Michelle Williams ma neprestava prekvapovat svojou davkou talentu, no ani ta nestacila na to, aby som uveril ze ma aspon 10% krasy Marilyn Monroe..Kenneth je zas brilantne zodpovedny. Tento film ma v sebe niaku silu..caro..ktore u mna doznievalo este par dni po pozreti..8/10

Rozchod Nadera a Simin (2011)

Splnenie obrovskych ocakavani. Je to prvy iransky film, ktory som videl no mozem povedat, ze som maximalne pokoreny urovnou, ktoru Farhadi zadal, napisal a zreziroval. Jednoznacne najlepsi film roku 2011 o hlavu a plecia vyssie a jediny, ktory sa dotyka hlbky a zaroven nerusi logickym ci technickym nedostatkom. Film, ktory v prvej urovni hlbky rozohrava vybrusenu psychologicku dramu/thriller, v druhej zasahuje do kulturnych rozdielov uzko spojenych s nabozenstvom a svedomim a az v tretej sa rozohrava klasicky boj medzi srdcom a rozumom, muzom a zenou. Sposob uvazovania, riesenia a komunikacie medzi muzom a zenou je tu tak dokonale a zaroven prirodzene odprezentovany, ze mi to sice v tragickejsom style, ale predsa pripomina cesko-slovenske Pelisky. Vyborny film, ktory je nadcasovy a velmi silny v svojej vypovednej hodnote..krik a plac v zaverecnych titulkoch je ta ceresnicka, ktora to vsetko zhrna a znovu dava na zaciatok..do kolobehu zivota.. nepamatam sa kedy som dal naposledy 10/10

Umělec (2011)

Vkusna ukazka, ze to ide aj bez onanistickych tarantinovskych dialogov. Bol som velmi milo prekvapeny ako ma film vtiahol a na niektorych miestach dokonca aj zlomil i ked sa musim priznat, ze boli pasaze, cez ktore divak prejde skor z cistej lasky k filmu ako ku konkretnemu The Artist. Film je ale kuzelne lahucky, optimisticky, vtipny a herci su maximalne odovzdani po celu dobu. Jean Dujardin bol prosto neodolatelne charizmaticky aj bez jedineho slova. Velmi mile gesto a prijemne osviezenie v dnesnej hnilo konzumacnej dobe efektov za miliony dolarov.

Železná lady (2011)

Velmi spravodlive ciste 3* pre tvorcov Iron Lady. Meryl Streep znova dokazuje, ze je jednoznacne o hlavu a plecia nad vsetkymi sucastnymi hereckami a Oskar jej podla mojho nazoru neujde. No pribeh Margaret Thatcher je ovela zaujimavejsi a zasluzi si viac pozornosti ako len na styl "uprimny pokus". Film potreboval viac kysliku, a background, ktory mal napr King's Speech. Nezbavim sa pocitu, ze slo skor o pozu ako seriozne sfilmovanie Margaret a o to viac ma to mrzi, ze v zivote uz nikto neztvarni Margaret ako Meryl. 6/10

Hugo a jeho velký objev (2011)

Problem, ktory s Hugom mam, je ze miesa dobre so zlym a slabim. Osobna vypoved Martina Scorsesea, ktora tu reflektuje mozno aj jeho sny a vasne moze byt mila a aj zaujimava, no spajat to s rozpravkou, ktora je prilis pomala a neoriginalna na to aby divaka vtiahla a udrzala aj po inej stranke ako fakte, ze film robi Scorsese, tvori velmi divny a miestami az prazdny efekt. Hugo u mna na prekvapenie zlyhava vo vsetkych aspektoch pribehu, a ani fakt, ze ma film nesporne technicke kvality ma nedokazal presvedcit, ze si film zasluzi zvlastnu pozornost. Scorsese by mozno nemal skusat horory a rozpravky a vratit sa k tomu co vytvorilo meno Scorsese. 6.5/10

Jeden musí z kola ven (2011)

Tinker Tailor Soldier Spy, je prvotriedny spionazny film pomalsieho tempa zasadeny do mrzutych 70tych rokov anglickych. Obsadenie snad vsetkych anglickych gentlemanov je pravdepodobne to jedine co vam spravi dobru naladu, no pribeh je naozaj napinavy a kvalitne zrezirovany. Zanrovka, ktora nicim nenadchne popcornistu, no nemeni to nic na veci, ze je to dobry film. 8/10