Bídníci (2012)

Drviva vacsina ludi neoceni Bedarov, lebo nerozumeju pozezii a hudbe a meraju toto dielo z cisto filmarskej a nie umeleckej perspektivy. Ak sa clovek tomu odda je to zazitok nie len umelecky, ale aj emocionalny. Z Hoopera sa stava klasik. Aj cez vsetky klady na cele s Jackmanom a Helenou sa pytam mohlo to byt lepsie? Mohlo. 7.5/10

Skyfall (2012)

Taky frigidny soplik pomalsi, ktory aj ked sa vaznych chyb nedopusta, dal mi prilis vela casu rozmyslat co viedlo k urcitej nude a otazkam, ktore neboli zodpovedane. Jediny skutocny zazitok bolo pre mna sledovat Javiera Bardema. Kazde gesto kazdy uskrn pohyb ci pohlad stal za tie peniaze, ale co z toho ak film nema nic co by som si chcel pozret znovu. 7.5/10

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Viem, ze je alibisticke davat looprovi 4 hviezdicky, ale je to prilis dobre, aby som tomu dal len 3. Je to ale prilis slabe na plne 4. Napad je to zaujimavy, a zo zaciatku sa zda, ze bude mat velky rozptyl. Casom, ale film spada do klasickeho 4 stenoveho dialogu, ktory je inteligentne ucesany do "falosne" chytreho zaveru. Zaujimave, ale staci doma pozret na DVD. 7/10

Bourneovo ultimátum (2007)

Takto si predstavujem dovrsenie trilogie. Je to tu vsetko. Bez chyb. Bez otazok. Inteligentne a poctivo. A vsetko na najvyssej urovni. Malokey sa podari drzat vsetky tri diely v najvyssom standarde bez chyb, no ak by mal byt v ucebnici pod pismenom A - navod na AKCIU tak tento film poskytuje navod ako to urobit. A ako zohnat najvhodnejsiu postavu bude hned pod pismenom B. Clovek nemusi byt ani filmovy kritik ani filmovy fajnsmeker, aby rozoznal MASTERPIECE -a The Bourne Ultimatum nim rozhodne je! 10/10 Matt Damon si touto rolou ziskal nesmrtelnost.

Bournův mýtus (2004)

Na jednej strane su tu nove prvky, ktory nezastavitelne zenu film dopredu a drzia ho aj cez menej zaujmave pasaze stale nad vodou, na druhej strane film postrada atraktivne prostredie, ktora malo svoje caro v jednotke a spolieha sa na cary Greengrassa a fantastickeho Damona. Najslabsi z trilogie no stale dve tri urovne vyssie ako akykolvek Bond ci podobne navonavkovane pretrasene limonadky. The Bourn Supremacy je spickovy film a nutny pre ocenenie mozno najlepsieho akcneho thrilleru kedy natoceneho - (The Bourn Ultimatum) 8/10

Agent bez minulosti (2002)

Zrod, najlepsej akcnej trilogie prichadza nadcasovo a pomaly zrychluje do bodu z kade podobne ako hlavna postava niet cesty spat. Po desiatich rokoch som si The Bourne Identity vychutnal kazdou akcnou bunkou v tele, aj ked z povodneho wtf momentu uz jemne odisiel lesk. Je citit, ze pravdepodobne najmenej akcny prvy diel je najromantickejsi a citovo najhlbsi z trilogie, no mam pocit, ze inovacia, ktora by cinema posuvala dopredu tu nie je cielom. Scenaristicky je to ale urcite skok, ktory sa velmi rychlo stal kultom vo svete akcie. Prvotriedny akcny film. 9/10

Temný rytíř povstal (2012)

Aj napriek tomu, ze v hollywoode momentalne nie je lepsi reziser, neviem sa zbavit pocitu, ze ma The Dark Knight Rises v svojej podstate sklamal. Mam pocit, ze tak ako slo dejovo v TDK vsetko lahko,tu ide skoro vsetko tazko, tlacene na silu. Kym prve dva diely trilogie sa sustredia na kvalitu a originalitu pribehu, casto krat cerpanu z realneho sveta postav, treti diel, ako keby zabudol v com spocival uspech a sviezost Nolanovej adaptacie Batmana. TDKR je megalomanske epicke predstavenie filmarciny s tymi najvyssimi ambiciami, no neschopnost ukojit ocakavania tych najnarocnejsich, ktori boli pravoplatne odpaleni v TDK je tu vsade pritomna. Prva tretina filmu, funguje vyborne, a clovek postupne prijma nove pravidla a film citi kazdym vlasom na tele. Nasledne, ale Nolan chce silou mocou budit dojem, ze ma v rukave vela kariet no v skutocnosti pouziva len jednu ci dve osvedcene a aj to mu na 50% pomaha vsadepritomna Zimmerova moc. TDKR vnimam, ako majestatnu rozlucku s trologiou, ktora sa mi postarala o najvzrusujucejsie filmove zazitky, no ani $220mil, a dokonale buracajuci soundtrack niekedy nestacia na prehlusenie prvoplanovej akcie a dejovym twistom bez hlbsieho opodstatnenia. Cez to vsetko, sme ale boli svedkami najvzrusujucejsej trilogie, kedy natocenej a je to stale pekelne dobry film, ktory je aj napriek jemnemu zavahaniu stale nekompromisne bez konkurencie :) 8.5/10

Temný rytíř (2008)

Originalita a elegancia, akou Joker (Ledger) terorizuje Gotham je tak pritazliva, az sa clovek prichyti,ze sa najviac tesi na Jokera nie Batmana. (Aj ked Alfred je vazna konkurencia). The Dark Knight je z kazdej strany dokonale rezijne spracovany, vyrozpravany a pri tom zostava verny serioznemu psychologickemu striptizu hl.postav a je priam neuveritelne ako sa Nolanovi podarilo s takou lahkostou osetrit take mnozstvo dejovych linii bez vaznejsich chyb, a pri tom stale spickovo razit hodnotu moralnej dilemy, ako hlavnu problematiku Batmana a zaroven vsetkych obyvatelov Gotham City. The Dark Knight je klenotom v komixe aj v noir zanre. Je to jeden z tych zazitkov, kde sa vsetky filmove prvky ci uz scenaristicke, rezijne, strihove ci hudobne spojili aby vytvorili nieco vynimocne. Chris Nolan si tym ziskal filmovu nesmrtelnost. TDK je ucebnicovy priklad pravej akcie podmienej dejom a nie specialnym efektom ci zvukom. A to sa tu Zimmer zas predvadza! :) Najvtipnejsi, najakcnejsi a najhlbsi z trilogie. 10/10

Batman začíná (2005)

Legenda sa zacala. Chris Nolan si na svoje ramena zobral, nesmrtelny projekt vzkriesenia Kane-ovej komixovej postavy Batmana. Je citit, ze vela Nolan cerpa z Burtonovskej atmosfery, no nie natolko, aby sa z tejto inteligentnej a hlbokej dramy stal zasneny infantilny komix na aky sme zvyknuti. Aj ked fanusikovia vacsinou vycitaju BB prvu pomalsiu polovicu, je to prave tato cast, ktora nema absolutne ziadnu chybu. Herci su tu absolutne fantasticki vedeni, linia, ktoru si Nolan rozvija tu hranici priam s fetisistickou starostlivostou o Waynov svet, ktory je metodickym sposobom vystavany a vyrozpravany. Motivy postav su tu prezicne osetrene, najdeme velmi malo slabych miest, skor ma Nolan problem drzat dej celych 140min. A tak neraz dej bez ostichu a radikalne lame no stale si drzi nadhlad a kontrolu. Rachel (Holmes) a Alfred (Caine) su tu ten ludsky prvok..zranitelny a jemny. Je to jediny film z trilogie, pri ktorom som mal pocit, ze tu Nolan vmiesil nieco hrejive, nieco citlive, nieco co zlomilo vsadepritomne chladne klise Nolana. Batman Begins, je poeticky vymiesene hutne cesto, s hlbokymi myslienkami, ktore sa pripravuje na kolac, aky sme este nejedli. 9/10

Amazing Spider-Man (2012)

V dobe komixovej dekady a najocakavanejsieho filmoveho leta, je The Amazing Spider-man len chabou napodobneninou, teraz uz prijemnej teenegerskej rozpravky o plachom Peter-ovi v podobe prihriateho Maguirea a uzko perou, ale citlivou Dunst, ktory vtedy zaujal a posunul Spidermana na hranicu poeticko-romantickej komixovej adaptacie pre teenegerov a prijene osviezujucej marvelovskej super-hero akcie pre mladych filmovych fanusikov. Dnes sme dostali len tu istu kostru o polovicu lahsiu, vyziabnutejsiu bez stipky romantiky ci originality, stojacej len na rozmaznanych efektoch a prijemnej charizme Garfielda, ktory tu zachranuje aj asexualnu Stone s vyhliadkou na prekvapujucu chemiu v buducnosti. 5/10 ..no dobre..a este ta kamera, ktora asi nieco schyta tento rok..