Air Force One (1997)

Harrison Ford a Gary Oldman pod taktovkou režiséra, který z nich nedokázal vytěžit o moc víc než průměr. Air Force One je televizní film, jemuž studio z nějakého důvodu přikleplo 85 milionů dolarů. Kam se ty peníze poděly, netuším. Celé se to odehrává ve třech koridorech, efekty jsou fakt mrzké a moc akce tu taky není. Což je u akční záležitosti docela průser. Celé to má dvě hodiny a většinu času koukáte na naprosto nekompetentní lidi, co se prošukali do nejvyšších úřadů. A oproti předpokladu to není zábavné. Když už dojde na bitky nebo přestřelky, je z toho cítit, jako by se Petersen snažil variovat Smrtonosnou past, ale scénář je proti. Většina rádoby zvratů akorát vyjebává s divákem, deus ex machina funguje v pravidelných intervalech a naprostým vrcholem je řešení problému s dráty ("I'm counting on you, red, white, and blue."). Přesdržky jsou sice zábavné a Ford občas utrousí i nějakou hlášku ("Get off my plane!" se cituje naprosto zaslouženě), jenže ten nepoměr oproti kecům je fakt k pláči. Být to o půl hodiny kratší, snad by se to dalo strávit líp. Takhle těžký průměr. Ale pořád lepší než průměrné Segalovky.

Grizzly zabiják (2015)

The Punisher a Cyclops vs Bart the Bear. Blíž než k Na ostří nože má tenhle film k The Grey, protože zdejší medvěd-zabiják je skutečně nadpřirozený zjev. Na to, jak pořád chroptí, překvapivě tichý a na to, jak je velký, je zase zajímavé, jak dobře uhýbá kulkám. I když to spíš vypovídá o schopnostech zúčastněných lovců. Hlavní kvartet je ale příjemně obsazený, plus psychopat Billy Bob Thornton, který sice není takový drsňák, za jakého ho všichni mají a neumí si spočítat zbývající kulky, ale potěšil. Byť ten spoiler na přebalu je fakt k posrání. Na druhou stranu, tak zábavný jako The Grey Grizzly vážně není. Spíš je zbytečně roztahaný a místy překombinovaný. A taky mu chybí pořádná atmosféra. Prostě vás nevtáhne. Finální boj má ale koule. I přes slabé CGI.

Sousedi (2014)

Překvapivě snesitelné. Rodiče versus studentský spolek s předsedou Zacem Efronem, který podle všeho není tak špatný herec, jak si ho pamatuju. Místy to dost skřípe na tradičních klišé, protože je potřeba happyend pro všechny, že? Jinak jde nicméně o dost nevybíravou srandu se slovním a v menší míře i funkčním vizuálním humorem. V druhé půlce to trochu uvadá, hlavně narvat tam narvat co nejvíc sprosťáren. Pobavilo, ale podruhé to vidět nepotřebuju.

Interstellar (2014)

Chvíli jsem přemýšlel, že bych svůj názor vyjádřil pouhým citoslovcem, případně jedním slovem, ale dobrá, to by nebyla taková zábava. Interstellar je Nolanův scenáristický úlet. Polovičaté charaktery, klišé, až to mlátí dveřma, předvídatelný vývoj a místy je to celé naivnější než Den, kdy se zastavila Země. No a logiku sežral pes. Navíc ta zabijácká délka! Přitom by se dalo minimálně čtyřicet minut vygumovat bez jakéhokoliv dopadu na příběh. Kdyby se Nolan vykašlal na Ně a kecy o lásce (jež mimochodem byly do děje zakomponovány naprosto náhodným způsobem) a natočil to jako hard sci-fi, mohl by to být slušný zážitek. Takhle zkombinoval hromadu nekonzistentních témat, která prezentuje naprosto polopatickou formou a i tak má potřebu divákovi všechno vysvětlovat (ideálně za pomoci scén vykradených odjinud), a nasadil jim korunu pointou ve stylu Twin Peaks, jež je všechno, jenom ne chytrá, zajímavá nebo nedejbože hodící se do kontextu. Prostě jako by Nolanovi najednou došly nápady a on zaplnil díru první šíleností, co ho napadla. Závěr je fajn, proč by ne. Jenom žalostně rychle odbavený. Takže, co zůstává? Perfektní řemeslo, ale to samo o sobě nedělá Interstellar dvakrát úchvatným (teda ve smyslu parádních záběrů vesmíru a cizích planet ano, ale ne jako celek), pěkná hudba, ale od Zimmera bych nečekal nic jiného, a perfektní herci. Jenže jenom na tom se hodnotný film vystavět nedá.

Fanoušci (2009)

Popravdě po těch řečech o kultu trochu zklamání. Film je sice fajn, ale i na svou délku místy moc roztahaný a často mu dochází dech. Vtipkuje se konstantně, ale i přes všechny ty popkulturní odkazy, propírání Star Wars, Smithe a Mewese, Shatnera, spoustu dalších známých ksichtů, co se dělají prdel sami ze sebe v cameích, a trollování Trekkies jsou tu hluchá místa a k vyššímu hodnocení to v podstatě táhne akorát nadupaná finální půlhodinka a šukézní Kristen Bell. Samozřejmě je to film od fanoušků pro fanoušky, takže pokud jste harcore fanda Hvězdných válek a geekovské kultury, bude váš zážitek nejspíš o úroveň lepší. Já jsem prostě vždycky víc ujížděl na Hvězdné bráně.

Noc oživlých protinožců (2014)

Mad Max se zombíky teda ani náhodou, ale přepálené béčko, no sakra. Scénář je sice strašně nekonzistentní, takže se komediální scény střídají s dramatickými v naprosto nahodilém pořadí, ale film se nikdy nedostane za hranici zábavnosti. Akce je natočena dravě a krví se tu fakt nešetří, je to nehorázně šílené, s ničím se to nepáře a na emoce se tady z vysoka sere, hlavně, že je do čeho střílet hřebíkovačem. Navíc, nápad se zembíky produkujícími hořlaviny je fakt super. Akorát nechápu, proč musí být vojáci v každé žánrovce strůjci všeho zla.

Loupež na úrovni (2013)

Je to prdel. Ne že ne. Ale bohužel je to taky prostě další film na schématu Dannyho parťáků. A je celkem jedno, že je The Art of the Steal daleko vtipnější než libovolní Dannyho parťáci a má mnohem lepší charaktery. Ta šablona tu prostě je a i když na jednu stranu znamená zábavný heist movie, na druhou je tu dle očekávání monstrózní závěrečný výjeb s divákem. Jenom nevím, jestli je smutnější, že sledující nedostane žádnou indicii, k čemu se schyluje, nebo že ten zvrat přesto čeká. Každopádně postavy a situace fajn, smál jsem se nahlas, a Kurt Russell potěšil v trochu akčnější roli. Na sobotní večer oukej.

Louis C.K.: Live at the Comedy Store (2015) (pořad)

Tak tohle bylo bohužel to nejslabší, co jsem od Louise C.K. viděl. Jsem rád, že zažívá lepší časy, ale jeho humor nedostatek deprese poznamenal. Možná si ty povedené vtipy nechal do Louieho, to ale nic nemění na tom, že celkově vzato je Live at the Comedy Store skoro nudný. Rádoby vtipné skřeky a laciné fóry, kvůli tomu jsem dva roky na další vystoupení nečekal.

Socialistický Zombi Mord (2014)

Ale jo, pobavilo. O nějakém herectví nebo nedejbože scénáři se nedá mluvit, události se vyvíjejí naprosto náhodně, postavy se chovají nekonzistentně a samozřejmě se na tom odráží všechna ta ultra levnost. Ovšem film si ani nehraje na nic lepšího. Název zní Socialistický Zombi Mord a přesně to dostanete – komunisty, zombie a spoustu vraždění ze strany sexy školaček v příliš krátkých sukních a povedené praktické efekty a masky. Jenom škoda, že to nevzniklo už třeba v devadesátých letech. Byl by z toho kult.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Ještě jeden komentář na téma "Začátek Days of the Future Past je evokuje Terminátora 2" a asi mě omejou. To jen tak na okraj, protože... fakt ne. X-Meny od Singera mám rád, tedy jedničku a dvojku, takže jsem byl zvědavý, s čím se vytáhne po přebrání žezla od Matthewa Vaughna, který se rozhodl raději věnovat svůj talent něčemu zajímavějšímu. Želbohu, je to suché. Jako forma nenásilného restartu oukej – ačkoliv, je ve skutečnosti nějaký restart nenásilný? Scénáristé prostě vzali šest filmů, budujících nějaký vesmír, a hodili je do prdele. A celkově vzato jim zdejší příběh ani nedrží moc pohromadě a celá ta osudovost prostě nefunguje. Je sice fajn, že se děj tentokrát točí kolem těch zajímavých mutantů a ne přizdisráčů ze střední, ale zase si tu díky snaze o vyvážený prostor před kamerou pořádně neužijete ani jednoho. Na druhou stranu, oni do toho herci stejně nešli ani z poloviny tolik jako ve First Class. Co se mi líbilo, je přízemní tempo, které nabourává pravidlo o výbušnějších dvojkách. I když ona je to vlastně pětka nebo nějak tak, čili si asi může dovolit být, jaká je. Akce je sice CGI fest zcela podle předpokladů, ale v Singerově podání umí být sem tam docela drsná i na PG-13, což je fajn, a je tu vcelku dost narážek a odkazů na mutantí vesmír, takže geekové si asi užijou. Vaughn je však pořád lepší režisér a svižnost předchozího dílu tu zřetelně chybí. Nenudil jsem se, ale nic extra.