Dalgliesh - Season 1 (2021) (série)

Takmer totožná štylizácia rozprávania príbehov ala “Poirot”. Kto má rád klasické kriminálne príbehy, čisto na dialógoch či vyšetrovaní vyskladané, ten bude spokojný. Kto očakáva temnú atmosféru či obdobné prvky napätia, ten bude musieť v nočných hodinách do chladničky. Nepozerá sa nato zle. Je to príjemná oddychovka pre nenáročných v rámci žánru, ktorá v prípade nudy nijak nesklame.

DNA - Season 1 (2019) (série)

A aj tu niekto počas sledovania tejto scenáristickej sračky zapol mozog, či treba nejaký ľahší IQ test porobiť??

Skoro normální rodina (2023) (seriál)

Priemerná krimi zábava bez napätia a drámy, no zato opierajúca sa o vážnu tému. Za ten úplný záver sa možno aj pýta štvrtá, lebo spravodlivosti bolo zadosťučinené. Bodka.

Forst (2024) (seriál)

Vzhľadom na tunajšie hodnotenie, som očakával ďaleko väčšiu tragédiu. Lenže "Pšonek" točiť vedel, vie, a aj bude vedieť, i keď súhlasím s užívateľom "Skeksis", že danú tému krivdy z minulosti, budú schopní drbať už snáď aj na obaly od "Krówcia popularna". Je to dobre natočené, má to miestami solídnu atmosféru, vďaka čomu samotný dej celkom slušne odsýpa, a i keď by sa tomuto pokusu dalo vytknúť kadečo, ako napríklad logiku a s tým súvisiace konanie postáv, ktoré je miestami doslova a do písmena na hlavičku do nosa, to priemerné hodnotenie tejto mini krimi sérii tak či onak udelím.

Lovci - Série 1 (2018) (série)

Seriál, ktorý nedokáže udržať dejové tajomstvo, len sťažka naplní očakávania kvalitne prepracovaného krimi príbehu. Tu od prvej epizódy divák vidí všetky karty odkryté. Tak ako zločin, spôsob jeho spáchania, páchateľa, ale aj samotný motív. A Ja sa teda pýtam, čo ma akože malo mimoriadne nadchnúť? V tomto prípade divák sleduje akurát tak dve postavy, mladého a starého žandára s predsudkami či krivdou z minulosti, ktorí sa snažia prísť "na kĺb" vzniknutému problému, no a samozrejme, vzťahový rozvrat medzi rôznymi postavami, ktoré zžiera svedomie či naopak, ich spojenie, aby dosiahli svojho cieľa. "Jägarna" nie je zlý seriál, veľmi by som mu krivdil, keby napíšem, že áno, no Ja mám rád iné formy, kedy netuším a neviem a musím bádať. Tu je to čisto o (ne)dôvere či intrigách, ktoré mám Ja osobne, úprimne povedané - úplne na kokote.

Největší záhady historie - Kdo byl vrah známý jako Zodiak? (2023) (epizoda)

Veľmi solídny, krátky súhrn (najmä) nepriamych dôkazoch okolo zločinov nikdy dolapeného sériového vraha, samozvane nazývaného "Zodiac Killer". Odpovede nedá, no polemiku určite vyvolať dokáže, pričom ma trochu prekvapuje, že v dokumente nie je žiadna zmienka o telefonáte Zodiaca počas priameho prenosu do CBS.

Černá voda (2023) (seriál)

Nemá to “rozjazd” ako by sa žiadalo a ani dejové tempo nie je nijak prevratné. Pokiaľ niekto očakáva temnú, severskú krimi, bude buď trošku zmätený, alebo dokonca vyslovene sklamaný, lebo keď vločky, respektíve dážď nahradia muchy a komáre, asi ťažko sa dočká depresívnej atmosféry. Divák si už zvykol, že s príchodom severských kriminálok prichádza v prvom rade jeseň či zima, no v tomto prípade je samotný seriál vyskladaný na úplne iných princípoch. Dej miestami skáče medzi časovými etapami, pričom milovník krimi seriálov by mal v prvom rade vedieť, že toto je rozhodne viac dráma, než krimi v pravom slova zmysle, no čo je horšie, miestami tragicky pomalo vyrozprávaná. Ja osobne som si spočiatku myslel, že tunajšie hodnotenie je krivdou, ale nie, toto na viac ako priemerné hodnotenie proste nie je, lebo bez grád, tempa, atmosféry, ale aj zvratov, proste takýto námet nemôže nijak mimoriadne ohúriť. Kto je ojedinelý sledovač obdobných počinov, ten to možno docení. Kto podobné pokusy žerie na raňajky vo veľkom, ako Ja po večeroch Horalky, ten nad tým len mávne rukou. Priemer i keď vyslovene tragický pokus tento počin rozhodne nie je.

Průsmyk - Série 3 (2023) (série)

Rovnako ako pri predošlých sériách, aj v prípade tejto je najsilnejšou stránkou scenár a priam severská atmosféra, ktorá najmä v úvode dokáže dosť solídne navnadiť a následne “nepustiť”. Rovnako ako pri predošlých sériách, aj v prípade tejto ide o lapačku “sériového vraha”, pričom kombinácia spomínaných kladov a samotného námetu, sú pre moju maličkosť dosť silnými atribútmi. Toto je fakt veľmi vydarená záležitosť. A tá hudba do pána Fera, tá hudba .. ❤️

Morden (2009) (seriál)

I keď sa to nesie v rovnakom duchu monotónnej, priam neseverskej atmosfére, kedy je opätovne hlavným dejovým znakom komunikácia medzi postavami, tak aj tak mi toto "nezávislé" pokračovanie od série "Graven", prišlo o niečo lepšie. Má to nápaditejší, hádam aj zamotanejší príbeh, pričom záver mi prišiel oproti prvej sérii, taktiež prešpekulovanejší. Spoko ..

Graven (2004) (seriál)

Veľmi zvláštnou formou spracovaná krimi séria. Nemá nádych typických, severských počinov s temnou atmosférou. Nato môžete úplne zabudnúť, pričom najmä tá forma spracovania miestami pôsobí dojmom, akoby bola na úrovni investície šiestich korún a 24 centov. Každému to nesadne, divák z vývoja deja počas sledovania “Graven” tŕpnuť nebude. Príbeh je podávaný dosť monotónne, bez akcie, jeden dialóg strieda druhý, pričom v tomto prípade ide viac-menej o vyšetrovanie “jedného” zločinu bez mimoriadnych, vedľajších, príbehových vsuviek, čo nie každý docení. Nuž ale Ja to mám takto rád.

Časové pásmo bylo změněno