Šokující dokumenty: Ďábel mě donutil to udělat (2021) (TV film)

Nie som veľkým nadšencom tohto druhu "hororových" dokumentov, ktoré sa inscenačne snažia dokázať, že sa sfilmované príbehy, ako napr. taký "The Conjuring", zakladajú na pravde. Na druhej strane, počas rozhovorov s Lorraine Warren, má človek naozaj dojem, že z tejto osobnosti vyžaruje niečo, čo bežne z každého necítiť. Čo sa dokumentu týka, až na pár okamihov minimum autenticity, pričom viac sa rieši "posadnutie", ako samotný zločin, s čím som Ja osobne nerátal a tak nejak dúfal, že to bude to NAOPAK. "Amatérskych" nadšencov dokumentov to možno nadchne pre záhadný, mysteriózny nádych, no ten čo očakáva "hmatateľné" materiály plné dôkazov či faktov, ich následnú konfrontáciu, tak ten nadšený asi až tak nebude. Priemer.

Velký šéf Paul LeRoux (2019) (TV film)

O lapaní trubiroha, ktorý získal v krajine tretej “úrovne” neobmedzenú moc potom, ako sa dostal k biznisu so zbraňami či drogami. Tématicky nič pre mňa, no šancu som tomu dal a vyslovene nebanujem. Kto rád mafiánske praktiky pričom sa zasekol v čase, páči sa.

Girl in the Box (2021) (TV film)

Takmer celý dokument je vyskladaný z osobného pohľadu Colleen Stan, ktorá popisuje svoje dojmy či pocity, čím všetkým si musela prejsť. Dostáva sa, i keď minimálne, aj na takzvaný Štokholmský syndróm, kedy sa týraná obeť zamiluje do páchateľa, pričom je vnútorne presvedčená, že našla svoje šťastie. V závere je divák svedkom súdneho procesu s Hookerom, no musím povedať, že samotný dokument nie je nijak extra záživne podaný, je skôr monotónny, akoby bez energie. Každopádne, o tomto prípade existuje len jeden dokument, natočený bol v 2008 televíziou "5", trvá 45 minút, a nie 90. Čiže tieto údaje na ČSFD sú buď nepresné, alebo niekto pridal niečo, čo prakticky neexistuje. "Girl in the Box" s týmto popisom neexistuje ani na IMDb.

Unseen (2016)

Neuveriteľne monotónne podané, bez energie či akejkoľvek snahy zaujať, pričom vzhľadom na závažnosť činov, sa o šokovaní ani nemusíme baviť. Ja osobne som nesmierne prekvapený, že je všetko nakomplet postavené na monológoch. Úprimne, toto je ťažko nevyužitý potenciál, ktorý nejaké 2-3 momenty po jednej minúte, kedy je Anthony Sowell vypočúvaný, rozhodne nemôžu zachrániť.

Donald Trump: Speciál o falešnosti (2020) (TV film)

Opäť jedna z epizód, ktorá síce z pohľadu analýzy verbálnej a neverbálnej komunikácie spĺňa požadované kritéria, no tu treba dodať, že je absolútne zbytočnou. Dôvod nato je prostý. Trump je vyslovene trubiroh, na ktorého netreba žiadny diplom a postačí zdravý úsudok. V podstate by sa dalo povedať, že analýza akéhokoľvek politika, by pravdepodobne dopadla úplne rovnako. Toto bolo príliš "EASY", a tak túto časť zo série "A Faking It Special", vnímam len ako akýsi chabý pokus "ID" jebať sa do politiky. Zrejme ju teda vedie skupinka citlivých "liberálikov".

Vyšetřování smrti princezny Diany (2022) (seriál)

Nerozumiem tomuto hodnoteniu tu na ČSFD, ale to môžete mať úprimne na kokote, nakoľko samotný dokument spĺňa najprísnejšie kritéria. Prakticky sa zaoberá všetkými prezentovanými teóriami, dáva priestor všetkým stranám, aby ste si SAMI spravili úsudok. O nehode Diana som toho videl naozaj viac než dosť, pričom tento určite patrí medzi tie najpodrobnejšie. Disponuje autentickým materiálom, vypovedajú svedkovia, právnici, vyšetrovatelia, novinári, pozostalí obetí (okrem Diany "of course"). Za mňa doposiaľ najlepší dokument, ktorý síce nemá "na päť", ale keď vidím tie nezmyselné "odpady", tak ..

Dream/Killer (2015)

Ďalší, plne autentický, prevažne zo súdnych video záberov vyskladaný dokument, o americkej "spravodlivosti". Nakoľko dostáva priestor iba jedna strana, objektívny názor sa robí trochu ťažšie. Ale komu to vadí, keď je to celkovo nasmerované voči vyjebancom, ktorým v skutočnosti na práve nezáleží, pričom potom, ako si uvedomia akí sú dementi bez znalostí, sa im všetky ich tvrdia, rozpadávajú ako domček z karát. Systém nikdy nebude fungovať, kým v ňom budú karieristické kurvy, ktoré pôjdu bez štipky sebareflexie cez mŕtvoly za svojim chorým snom o úspechu.

Chris Watts: Speciál o falešnosti (2021)

"Family Man, Family Murderer: An ID Murder Mystery" je samozrejme podrobnejší dokument, čo sa samotného zločinu i vyšetrovania týka. Táto "doložka" k prípadu, sa nesie v rovnakom duchu ako ostatné epizódy "A Faking It Special", a teda je čisto zameraná na analýzu verbálnej, no najmä neverbálnej komunikácie odborníkmi. Ja osobne som veľmi spokojný, no na druhú stranu musím dodať, že tento skurvysyn, je od prvého okamihu tak extrémne čitateľný, že nato netreba ani žiadny diplom, aby človeku veľmi rýchlo došlo, že tu niečo fakt nehrá.

Monster in the Shadows (2021) (seriál)

Vážny prípad, avšak dosť sterilne podaný, s množstvom zbytočnej vaty. Zas je to celé ponaťahované, potom to nebaví, nakoľko žiadna dynamika pre tento dokument prakticky neexistuje. Nechápem, ako sa môže niekto podujať natočiť niečo obdobné, čo by malo vyslovene nasrať, no miesto toho to pôsobí, ako čistá uspávanka. Strašná škoda, lebo keby mal tento prípad v rukách niekto, kto vie pracovať s materiálom, bol by to ďaleko silnejší zásah do emócií.

Outcry (2020) (seriál)

Ďalší z rady, grcanice hodných dokumentov, na motíve: "In Reasonable Doubt". Skutočne veľmi, veľmi nepríjemná záležitosť, pokiaľ sa vcítite do postavenia osoby, ktorá je obvinená, usvedčená, pričom pre zločin za ktorý je uväznená, prakticky neexistovali žiadne dôkazy. Nechcem úplne spoilerovať, už tak som napísal viac, ako by bolo treba, no kto na tento dokument narazí, nebude banovať. Mínusom je možno fakt, že má zbytočne 5 hodinových epizód, pričom stačili 3, možno max 4. No stále sa jedná o veľmi emotívnu, solídne spracovanú "FALSE - True Crime Story". Výborná vec o dementoch v uniformách v Texase. P.S.: A inak, má to krásny, dojemný záver.

Časové pásmo bylo změněno